רשימת הפלנטות

אם אתם מתכוונים לבקר את אורנוס, ענק גזי שצבעו כחול עדין וירוק מרתק - אז אתם בהחלט אסטרו-תיירים רציניים! לטוס בחלל במשך כמה שנים, די לבד, לפרוץ דרך חגורת האסטרואידים שבין מאדים וצדק, להתגנב בין כוכבי הלכת צדק ושבתאי, בעלי שדות הכבידה החזקים למדי... באמת, אני מסיר בפניכם את הכובע.

ברצוני לעשות לכם היכרות עם תוכנית התיירות באזור האורנוס.


לחובבי המוזרויות והמסתורין:

אורנוס עצמו הוא אחד האתרים המוזרים ביותר במערכת השמש, כי - להבדיל מכל הפלנטות האחרות - הוא מסתחרר ב"שכיבה על הצד", כלומר, ציר הסיבוב העצמי של אורנוס מצוי כמעט לגמרי במישור המסלול של כוכב הלכת. יתר על כן, הקוטב הצפוני נמצא קצת מתחת למישור המסלול, כלומר אורנוס חג על צירו בכיוון הפוך לזה של הפלנטות האחרות!

איש אינו יודע מה עבר על כוכב הלכת "העצלן" הזה, שגרם לו להתנהגות כה מוזרה - או שמשהו פגע בו בעצמה ונתן לו מכה חזקה, או… אולי אתם תפתרו את החידה! אבל העובדה קיימת, ויתר על כן, כל הירחים והטבעות של אורנוס אימצו את התנהגותו המוזרה - זהו מידע חשוב למי שמתכוון לבלות זמן בירחים האלה. ( מדוע? - ראו טבעות וירחים)

מזג האוויר באזור:

עקב המרחק הממוצע העצום של אורנוס מהשמש ( 2,870,990 ק"מ, או פי 20 יותר גדול מהמרחק מכדור הארץ מן השמש), קר מאד באזור: הטמפרטורה בשכבה העליונה של אורנוס היא 218 מעלות צלסיוס מתחת לאפס.
השמש נראית מפה כעיגול הקטן פי 20 מזה שאנחנו רגילים לראות בכדור הארץ!

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טיסה דימיונית מעל האטמוספירה של אורנוס. ניתן לראות את וואיג'ר, והשמש הרחוקה.
Artist conception
Picture credit: David Seal

למי שאוהב להשאיר את עיקבותיו בכל אשר יבקר על קרקע בראשית:

אין סיכוי, כי לאורנוס, כמו לכל כוכבי הלכת הענקיים אין קרקע מוצקה. מתחת לאטמוספירה העבה - בערך 9,000 ק"מ, הכוללת מימן - 84%, הליום - 14%, ומתאן , מופיע אוקיאנוס של "בוץ" בעובי 10,000 ק"מ, המורכב מקרח של מים המעורבבים עם אמוניה ומתאן, שגם הם קפואים או מצויים במצב נוזלי. למרות שהטמפרטורה על פני האוקיאנוס היא 27 מעלות צלסיוס והלחץ גדול יותר רק פי 3-2 מהלחץ על פני הים בכדור הארץ (התנאים דומים לאלו של עיירת מרפא!). ספק אם תרצו אפילו להרטיב את רגליכם! אך, אם בכל זאת אתם מתכוונים לצלול למעמקי האורנוס, עליכם להכיר תחילה את תנאי הצלילה בצלילה למעמקי צדק - שהתנאים בו די דומים.

אל תיעצבו על כך שטביעות רגליכם לא יישארו לנצח על פני הפלנטה - יש לאורנוס לפחות 5 ירחים ( מתוך 15 הירחים הידועים) שכדאי לבקר בהם ועליהם תוכלו להשאיר את רישומיכם!

נוף לאורנוס:

הכי כדאי ליהנות מנוף האורנוס במבט מהירח טיטניה (Titania) - פרטים ב טבעות וירחים

אזהרות:

  1. תקשורת:
    • מרחק עצום - בהתייעצויות עם אמא, שנשארה על פני כדור-הארץ, כמו למשל "כמה מלח צריך לשים לסיר מרק?", התשובה תגיע בערך בעוד 5 שעות (בתנאי שתגיב מיד!) - 2.5 שעות הלוך ו2.5- שעות חזור!
    • השדה המגנטי של אורנוס - בערך כמו זה של כדור הארץ. בתקופת הפעילות החזקה של השמש עלולות להיות הפרעות!
  2. סכנה ממטאורים, שמקורם בטבעות של האורנוס - פרטים נוספים ב טבעות וירחים

 

בילוי נעים באזור האורנוס!
ואל תשכחו לקפוץ לטיטניה - זהו המקום האהוב עלי, נתראה שם!

 

 


גודלו של אורנוס בהשוואה לכדור הארץ.
Picture credit: Windows to the Universe

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
שיכבת העננים החיצונית. אותה בלבד ניתן לראות, והמבנה הפנימי לפי סברות המדענים.
Picture credit: Zoom Astronomy

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
תמונה אשר צולמה באור תת-אדום על ידי הטלסקופ האבל. באור הזה ניתן לגלות את הטבעות של אורנוס, וכן את המבנה הלא אחיד של האטמוספירה החיצונית.
Picture credit: NASA/HUBBLE

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
פסי עננים באטמוספירה של אורנוס מתגלים באור על-סגול. צילום מטלסקופ החלל האבל.
Picture credit: NASA/Hubble

 

 

הקישו להגדלה
הקישו להגדלה
טבעותיו של אורנוס.
Picture credit: Views of the Solar System