A Monitoring Központ rövid bemutatása
Szeretnénk további felmérőket toborozni Mindennapi Madaraink Monitoringja ( MMM ) programunkhoz ill. a korábban bekapcsolódott Felmérőinket arra szeretnénk buzdítani, hogy tovább folytassák ezt a természetvédelem számára fontos tevékenységet!
Áramütés végzett Sasóval, a fiatal parlagi sassal. A négy hónapja szabadon engedett ragadozómadár minden mozdulatát figyelték a madarászok, a nyomkövetővel felszerelt fokozottan védett madár tetemét csütörtök reggel találták meg Heves megyében.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület versenylehetőséget kíván biztosítani azoknak a természet iránt érdeklődő 10-14 éves tanulóknak, akik tanórai, erdei-iskolai, szaktábori, madárgyűrűző, vonulás-kutató, szakköri, természetjáró, madarász-suli programok során szerzett ismereteikről, terepi tapasztalataikról és megfigyeléseikről közösségben - csapatverseny formájában - szeretnének számot adni.
2004. december 4-én, a Magyar Természettudományi Múzeumban rendeztük meg az Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) VIII. Országos Találkozóját.


Magyarországon elforduló madárfajok
  Ordo: Piciformes - Harkályalakúak

Tisztelt Látogató!
A madárfajok adatainak feltöltése még nem fejeződött be, s folyamatosan újabb információkat is felrakunk majd ezekre az oldalakra. A feltöltött információk ellenőrzése jelenleg is folyamatban van, ezért kérjük Önt is, hogy az esetleges hibákat jelezzék nekünk (e-mail-en)!

Kérjük, hogy tekintse meg a Madárfajok oldal bevezetőjét, az oldalakon található információk egyszerűbb értelmezése miatt!


Kis-, közepes- és nagy termetű madarak. Legnagyobb számban és diverzitásban a trópusokon találhatóak. 6 családjukból egy található meg a Nyugat-Palearktiszban.

Familia: Picidae - Harkályfélék

Kis-, közepes- és nagy testméretű madarak. Szárnyaik lekerekítettek, röptük a legtöbb faj esetében hullám vonalú. Lábuk és farkuk sajátos életmódjukhoz alkalmazkodott. Csőrük rendkívül erős, nyelvük hosszan kiölthető. Tollazatuk változatos. Odúban költenek, melyet legtöbbször maguk vájnak..
3 alcsaládjukból 2 található meg a Nyugat-Palearktiszban. Hazánkban 9 faj fészkel.

Genus: Jynx Linnaeus, 1758

Nyaktekercs - Jynx torquilla

Genus: Picus Linnaeus, 1758

Hamvas küllő - Picus canus
Zöld küllő - Picus viridis

Genus: Dryocopus Boie, 1826

Fekete harkály - Dryocopos martius

Genus: Dendrocopos Koch, 1816

Nagy fakopáncs - Dendrocopos major
Balkáni fakopáncs - Dendrocopos syriacus
Közép fakopáncs - Dendrocopos medius
Fehérhátú fakopáncs - Dendrocopos leucotos
Kis fakopáncs - Dendrocopos minor

Keresés a madárfajok között



Az itt található legördülő menü a különböző madárfajok rendszertani kategória szerinti kiválasztásában segít.
Ha azonban valamely egyéb szempont szerint szeretné megjeleníteni az adatbázisunkban található Magyarországon is előforduló madárfaj adatait, kérjük válassza ki a kategóriát.