J. R. R. Tolkien

A Wikipédiából, a szabad lexikonból.

J.R.R. Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien (1892. január 3. – 1973. szeptember 2.) az oxfordi egyetemen az angolszász nyelv professzora 1925 és 1945 között, az angol nyelv és irodalom professzora 1945-től 1959-ig, valamint író és költő, melyek ismertté tették nevét.

A tudományos életen kívül Tolkient leggyakrabban A gyűrűk ura, valamint az ezt megelőző A babó (A hobbit) szerzőjeként ismerik. Középfölde eredetével és történelmével foglalkozó könyve, A szilmarilok szintén igen ismert. Ezen művek folyamatos és időtálló népszerűsége alapozta meg Tolkien hírnevét a modern fantasy atyjaként.

Ezeken túl számos tudományos munkája kapcsolódik a Beowulf, Sir Gawain és a Zöld Lovag témákhoz. Az „Inklings” irodalmi vitakörhöz tartozott és C. S. Lewis közeli barátja volt.


Tartalomjegyzék

Életrajza

Bár Bloemfonteinban született (ma: Dél-Afrika), J. R. R. Tolkien gyermekkora nagy részét az angliai Birminghamben töltötte, majd Oxfordban tanult. Apja korán meghalt, anyja családja tiltakozása ellenére áttért a római katolikus hitre, majd nem sokkal ezután cukorbetegségben elhunyt, Tolkien azonban úgy érezte, anyja a hit mártírja lett. Ez nagy hatást gyakorolt vallásosságára. Tolkien mély hitének szerepe volt abban, hogy C. S. Lewis keresztény hitre tért. Írásaiban is megjelenik a keresztény értékrend és szimbolizmus.

Később megismerte Edith Brattet, élete első és legnagyobb szerelmét, akit feleségül vett. Őt Lúthien alakjában örökítette meg.

Tolkien az I. világháború idején csatlakozott a brit hadsereghez, és a sereg legtöbbször kitüntetett egységében szolgált. Szemtanúja volt rengeteg bajtársa, köztük közeli barátai halálának, sőt ő maga is kórházba került. Lábadozása idején kezdte el írni mitológián és népköltészeten alapuló történeteit, melyeknek Az elveszett mesék könyve címet adta. Műveinek tanulmányozói szerint írását nagyban befolyásolta a háború, a képzelet segítségével próbált elmenekülni a gyárak, gépek, fegyverek és bombák huszadik századából.

A világháború után Tolkien részt vett az Oxford English Dictionary készítésében. 1920-ban az angol nyelv docenseként a leedsi egyetemen vállalt munkát, 1925-ben azonban visszatért Oxfordba az angolszász nyelv professzoraként. 1945-ben az oxfordi Merton College-ba került, itt az angol nyelv és irodalom professzora lett, és egészen 1959-es nyugdíjba vonulásáig betöltötte posztját.

Az oxfordi Wolvercote temetőben Tolkien és felesége sírkövének felirata: Beren és Lúthien, utalásként Középfölde legszebb szerelmi történetének főszereplőire.

Művei

Tolkien szeretett fantasy történeteket kitalálni gyermekei szórakoztatására. Minden évben leveleket írt nekik a Télapó nevében. Az ezekből kialakuló novellafüzért később A Télapó levelei címen adták ki.

Tolkien sosem gondolta, hogy történetei ekkora népszerűségre tesznek szert. Egy korábbi tanítványa kérésére jelentette meg A hobbit (más magyar kiadásban: A babó) című könyvét, amit gyermekei szórakoztatására írt. Bár gyermekeknek íródott, a könyvet rengeteg felnőtt is elolvasta, és elég népszerűnek bizonyult ahhoz, hogy kiadója, az Allen & Unwin folytatást kérjen Tolkientől. Ennek hatására született meg leghíresebb műve, a háromkötetes A gyűrűk ura (megj. 195455). A regény megírása csaknem tíz évbe telt, ezalatt Tolkien az „Inklings" vitakör teljes támogatását élvezte (köztük legközelebbi barátjáét, C. S. Lewisét, aki a Narnia krónikái szerzője).

Bár A gyűrűk ura a hatvanas években hatalmas sikerre tett szert és azóta is rendkívüli népszerűségnek örvend, sok tudós (főleg azok, akiknek szakterülete az ó-skandináv mitológia) úgy véli, a mű nagyban másolja a mitológiai forrásokat.

Tolkien eleinte úgy gondolta, A gyűrűk ura hasonló gyermekmese lesz, mint A hobbit, ám a történet hamarosan sötétebb és komolyabb lett. Bár A hobbit közvetlen folytatása, sokkal idősebb közönséghez szól. A gyűrűk ura egy részletesen kidolgozott világban játszódik, Középföldén, aminek leírása megtalálható az író halála után kiadott A szilmarilokban és más művekben.

A gyűrűk ura a huszadik század egyik legnépszerűbb szépirodalmi alkotása lett. Tolkien a mai napig nagy hatással van a fantasyirodalomra, mely A gyűrűk ura sikere után nőtt föl igazán.

Életében kiadott művek

Posztumusz művek

Tolkien haláláig írta Középföldén játszódó történeteit. Ennek az anyagnak nagy részét fia, Christopher Tolkien rendezte egy kötetbe Guy Gavriel Kay fantasy író segítségével, ez A szilmarilok címmel jelent meg 1977-ben. Christopher Tolkien több könyvet is adott ki Középföldéről.

A Tolkien halála után megjelent művekben, például a The History of Middle-earth (Középfölde történelme) és A Gyűrű keresése címűekben befejezetlen, félbehagyott és a megjelent műveknek ellentmondó történetek vannak, Tolkien ugyanis évtizedeken át dolgozott mitológiáján, és a történeteket egyfolytában átírta, szerkesztette és bővítette. Csak A szilmarilok van teljes összhangban A gyűrűk ura-val, ez is csak Christopher Tolkien szerkesztői munkájának köszönhetően. Még maga Christopher is azt mondja, sok következetlenség maradt benne. Még A hobbit sincs teljes összhangban A gyűrűk ura-val.

A Középföldén játszódó művek egy érdekes darabja a Bilbo's Last Song (Bilbo utolsó dala) című vers (1990).

Egyéb, Középföldéhez nem kapcsolódó művek, melyek Tolkien halála után jelentek meg (többségében gyermekeinek írt történetek):

Tolkien eredeti kézirataiból több jelenleg a Marquette University (Milwaukee, Wisconsin, USA) tulajdonában van, köztük A gyűrűk ura, A hobbit és A sonkádi Egyed gazda kéziratai, jegyzetek és levelek; más kéziratok (köztük A szilmarilok-é) az oxfordi Bodleian Library-ben vannak.

Nyelvek

Tolkien mindvégig lelkes nyelvtudós maradt: a nyelvtudomány iránti érdeklődése hatására tizenöt mesterséges nyelvet alkotott (közülük a leghíresebbek A gyűrűk ura két tünde nyelve, a quenya és a sindarin. Középfölde teljes kialakulását és történetét később ezekhez a nyelvekhez alkotta meg háttérként. A gyűrűk ura című művében több függelék is foglalkozik elképzelt világa nyelveinek leírásaival.

Tolkien tucatnyi európai nyelvet beszélt folyékonyan, az óangol és kelta mellett franciául, spanyolul és germán nyelveken is. Személyes leveleiben megjegyezte, hogy a finn nyelvet különösen szép hangzásúnak tartja, és a Kalevala nagy hatásal volt rá, mely megjelenik A gyűrűk ura c.művében is.

Műveinek népszerűsége hatással volt a fantasyirodalom nyelvhasználatára.

Lásd még: Középfölde nyelvei, quenya, sindarin, tengwar, ork

Könyvek Tolkienről és világairól

Tolkien világában játszódó művek

Írók, akikre nagy hatással volt

Stephen King

Külső hivatkozások




Ez a lap sajnos még nagyon rövid („csonk”). Segíts (http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=J._R._R._Tolkien&action=edit) te is, hogy igazi szócikk lehessen belőle!


Személyes eszközök