صفحه اولآرشيوجستجوتماس با ماپيوندها
 نسخه چاپي خبر  ارسال به دوستان  

 

سامان نظري

۱۵ فروردين ۱۳۸۴ - قبل از ظهر ۹:۵۸ تعداد بازديد : 5107 كد خبر : ۲۲۹۴۲

تحولات چند روز اخير در عرصه انتخاباتي، نشانگر نوعي بلوغ و عقلانيت سياسي از يك‌سو و اصرار بر حفظ سنت‌هاي ناكارآمد و قوم‌مدارانه از سوي ديگر بود. در اين روزها آرايش انتخاباتي جبهه اصولگرايان چهره‌هاي متفاوتي را از خود نشان داد كه در آخرين وضعيت، به ائتلاف پنج كانديداي اصولگرا منتهي شد. شايد صاحب‌نظران و علاقه‌مندان به پيگيري تحولات مربوط به عرصه انتخابات، تحولات رخ‌داده اخير را حاكي از تشتت و چندپارگي در جبهه اصولگرايان پندارند. مبناي اين تحليل از آنجا نشأت مي‌گيرد كه قرار بود، شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب اسلامي براي جلوگيري از چندگانگي و تفرق آرا و حفظ انسجام و وحدت جريان اصولگرا در برابر رقيب خود، با در نظر گرفتن معيارهايي كه به انتخاب يك گزينه كارآمد، مدير،‌ متعهد و داراي پايگاه و مقبوليت اجتماعي منتهي شود، وارد عرصه انتخابات رياست‌جمهوري گردد. از همين رو، كميته انتخاب در شوراي هماهنگي اصولگرايان، كار خود را براي بررسي وضعيت نامزدها آغاز كرد.
با گذشت زمان، كم‌كم نشانه‌هاي اختلاف بروز كرد و با اعلام استقلال دكتر ولايتي از ليست نامزدهاي شوراي هماهنگي،‌ به اوج خود رسيد و تداوم اين روند به جايي رسيد كه عملا نامزدهاي شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب، به استثناي يك نامزد، ديگر خود را متعهد به شوراي هماهنگي و موافق نحوه انتخاب نامزد نهايي نمي‌دانستند. بررسي دقيق تحولات رخ‌داده در شوراي هماهنگي و موضع‌گيري نامزدهاي جداشده از ليست شوراي هماهنگي، حاكي از نوعي واكنش به بازگشت به عقب برخي از اعضاي اصلي شورا و ادامه دادن سنت‌هاي ناكارآمد پيشين و مبتني بر سهم‌بندي‌هاي قوم‌مآبانه بود.
اين به دور از انصاف است كه بيان نكنيم، ايده‌اي كه منجر به ظهور شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب و حفظ وحدت و انسجام در جبهه اصولگرايان شد، قابل تحسين و مبتني بر عقلانيت و بلوغ سياسي بود. با اين وجود، اين امر نبايد مانع از آن شود كه تمامي تصميم‌سازي‌ها و اتفاقاتي را كه در اين شورا رخ داده است، در جهت تحقق ايده‌هاي اصيل و اوليه شوراي هماهنگي نپنداريم. به نظر مي‌رسد، آنچه در شوراي هماهنگي در حال وقوع است، ناديده گرفتن معيارها و امتيازات اوليه‌اي است كه شورا براي آن تشكيل شد. مسيري كه شوراي هماهنگي در حال حاضر مي‌پيمايد، با راهي كه براي پيمودن آن تأسيس شده بود، فاصله‌اي قابل توجه دارد. از همين رو بود كه پس از خروج دكتر ولايتي از شوراي هماهنگي، از درون نامزدهاي مورد بررسي شوراي هماهنگي، ائتلاف چهار كانديدا از پنج نفر به وجود آمد كه با پيوستن دكتر ولايتي به آن، حلقه ائتلاف كامل شد؛ اين تحول جديد در حقيقت بازگشت به همان ايده‌هاي اصولي و عقلاني است كه شوراي هماهنگي تاكنون نتوانسته آن را عملياتي سازد.
تشكيل «ائتلاف 5» را مي‌‌توان با كمي اغراق، رنسانسي در برابر عملكرد شوراي هماهنگي پنداشت. به بيان ديگر، درايت و تيزبيني نامزدهاي اين ائتلاف، مانع از آن شد كه جريان اصولگرايي متهم به انحصارگرايي، قوم‌مداري، بي‌منطقي، بي‌ثباتي، ناهمگرايي، قدرت‌طلبي و مردم‌گريزي شود. از اين رو، «ائتلاف 5» را مي‌توان «هوشياري» در برابر «انحراف» و «نوزايي» در مقابل «سكون» دانست.
پذيرش فعاليت‌هاي انتخاباتي جداگانه اصولگرايان اين ائتلاف تا روزهاي نزديك به برگزاري انتخابات و رجوع به آراي عمومي براي برگزيدن نامزد نهايي و تعهد ديگر نامزدها به حمايت از او، نويدبخش تحولات سازنده و دميدن هواي تازه در نظام مديريتي و اجرايي كشور است كه ان‌شاءالله، منشأ بركات بي‌شماري براي مردم و كشورمان خواهد بود. تأكيد بر حفظ انسجام، تصديق واقعي نقش و انتخاب مردم، همدلي در حمايت و ياري رساندن براي پيش بردن برنامه‌هاي گروهي يكديگر، از جمله مهم‌ترين دستاوردهاي تشكيل «ائتلاف 5» است كه بر ضرورت همگرايي، پذيرش كار و برنامه گروهي و حمايت مردمي، پاي مي‌فشرد.
ائتلاف‌سازي، كار و برنامه جمعي و گروهي، استفاده از توان جمعي و برخورداري از اجماع نسبي در نحوه مديريت و اجراي برنامه‌هاي كلان نظام سياسي، ضرورت انكارناپذير دهه سوم انقلاب و سال‌هاي پس از آن است. انتخابات رياست‌جمهوري، فرصتي مناسب براي پايه‌گذاري چنين تفكراتي است و آنچه «ائتلاف 5» در جبهه اصولگرايان از خود نشان داد، گامي اوليه در راستاي اين ضرورت ارزيابي مي‌شود. روزهاي آتي، نشان خواهد داد كه پاسخ و برخورد شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب با اين تدبير هوشمندانه سياسي چگونه خواهد بود. اميدواريم كه اين عقلانيت مورد توجه قرار گرفته و به «ائتلاف 6» مبدل شود؛ مسيري كه شوراي هماهنگي نتوانست به خوبي آن را تا پايان بپيمايد.
  •   پیشنهاد می کنم بجای استفاده از نام انقلاب وشخصیت هایی چون حضرت امام(ره) برای پیشبرد اهداف شخصی ویا جناحی وایجاد جو ناارام در جامعه ای که هر روز دشمنان برای ان دسیسهای درسر می پرورانند به پیام نوروزی مقام معظم رهبری توجه وعمل نموده وصاحبان اصلی انقلاب (مردم عزیز) را در جهت شرکت درانتخابات تشویق نمایند که این هم خود مردم بعنوان یک وظیفه شرعی وانقلابی خود می دانند.

  •   من نمي دونم اين آقاي ناطق كي مي خواهد يك سياستمدار بشه آيا دور وبرياي ايشون اينقدر گنگ وجاهل هستند كه نمي دونند اصولا مردم در همه اقشار به ايشون حساسيت دارند مگه نا كامي در انتخابات قبلي براي ايشون كافي نبود اصلا چرا با وا‍‍زه هاي مقدسي مثل نيروهاي انقلاب بازي مي كنند كي ايشون رو به عنوان رييس شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب معرفي كرده جامعه زينبي كه 5 نفر عضو داره آيا اين گونه نام گذاريها به معناي اين نيست كه هركي كه در اين دايره نباشه نيروي انقلاب نيشت مضافا براينكه اگر اين ائتلاف نا كام بشه قبل از آقاي ناطق انقلاب ونيروهاي انقلاب لطمه مي خورند مثل دوره قبل كه شايعه شده بود مقام رهبري توصيه كرده اند به ناطق راي بديد كه بعدا چه پيامدهاي داشت چرا از انقلاب ومقدسات مايه مي ذاريد
  • نظرات و پیشنهادها:
    آدرس پست الکترونيکي :