BOiNC
Bu bölümde yer alan bilgiler, -sayfa sonunda belirtildiği üzere- ilgili kaynaklardan derlenmiştir.
Derlenen bu bilgiler, genel olarak
SETI@home resmi web sitesi nde yayınlanan bilgilerdir.
Bu nedenle, aşağıda yer alan açıklamaların, bilgilerin ve diğer verilerin yanlış ve eksik uygulanmasından kaynaklanabilecek
bilgisayar hasarlarının, veri kayıplarının ve/veya diğer durumların sorumlusunun sadece "kullanıcı" olacağını hatırlatırız.


Genel olarak Boinc
SETI@home / Boinc geçişi
Boinc kuralları ve politikaları
Boinc Manager hakkında
Boinc projelerine katılım
Boinc Manager kurulumu
Boinc'le ilgili çözümler

Genel olarak Boinc

BOiNC, SETI@home Klasik gibi, "dağıtık işlem" (distributed computing) projeleri için gönüllü bilgisayar kaynaklarını kullanan (çalıştıran), bir "açık kaynaklı yazılım" platformudur.

BOiNC'in katılımcılar için temel felsefesi şudur: "Yararlı birşeyler yapabileceği halde, bilgisayarım neden boşta kalsın?"

Artık bilimsel araştırmalara siz de katılabilirsiniz! Bir bilgisayarınız varsa, BOiNC İstemci Yazılımı'nı kurarak, siz de bilimin her alanındaki bilimsel araştırma projelerine ve dünyanın birçok yerindeki üniversite araştırma projelerine destek verebilirsiniz.

BOiNC'in özellikleri çeşitli başlıklara ayrılır:

Bağımsız projeler arasında kaynak paylaşımı

Birçok farklı proje BOiNC'i kullanabilir. Projeler birbirinden bağımsızdır ve her biri kendi sunucu ve veritabanına sahiptir. Ancak projeler kaynakları paylaşabilirler. Şöyle ki; tüm katılımcılar aynı çekirdek istemci (core client) programı yüklerler ve bu program, çalıştırılmak istenen projeye özgü uygulama programını kendisi indirip çalıştırır. Katılımcılar hangi projeleri çalıştıracaklarına karar verip, kaynaklarını bu projeler arasında nasıl paylaştıracaklarını belirlerler. Belirlenen projelerden birisi bir sebepten dolayı durduğunda, bu proje için kullanılması öngörülmüş kaynaklar, diğer tescil edilmiş projeler arasında paylaştırılırlar.

Proje özellikleri

BOiNC'in getirdiği özellikler, dağıtık işlem projelerinin oluşturulmasını ve yönetimini basitleştirirler. 

 • Esnek uygulama ortamı
  Yaygın dillerde (C, C++, Fortran) yazılmış mevcut uygulamalar, çok az bir değişiklik ile, hatta belki hiç değişiklik gerektirmeden, birer BOiNC uygulaması olarak kullanılabilirler. Bir uygulamanın çeşitli dosyalardan (programlar ve yönetim script'leri gibi) oluşmasının önemi yoktur. Ayrıca, bu uygulamaların yeni sürümleri kullanıcı müdahalesi gerekmeksizin güncellenebilir.
 • Güvenlik
  BOiNC çeşitli dış saldırılara karşı koruma sağlar. Örneğin, virüs yayılımına karşı koruma sağlamak üzere "genel anahtar şifrelemesi" ni esas alan dijital imza kullanılmaktadır. 
 • Çoklu sunucular ve hata toleransı  
  Çalıştırılan projelerin farklı zaman programları ve veri sunucuları, bunların her bir tipi için de çoklu sunucuları olabilir. İstemciler otomatik olarak alternatif sunucuları tararlar. Eğer bütün sunucular durmuş ise, sunucuların normale dönmesi durumunda, olası bir taşmadan kaçınmak için exponential backoff yapar. 
 • Sistem izleme araçları
  Zamana bağlı olarak değişen ölçümlerin (CPU yükü, ağ trafiği, veritabanı tablo büyüklükleri vs.) takibi için, BOiNC'in bünyesinde web-temelli bir sistem mevcuttur. Performans problemlerinin tespitini oldukça basitleştirir. 
 • Kaynak kodu mevcudiyeti
  BOiNC bir "açık lisans" ile dağıtılmaktadır. Böylece, özel veya genel tüm dağıtık işlem projelerinde serbestçe kullanılabilir. Sadece ticari olarak kullanımına karşı bir kısıtlama söz konusudur. BOiNC uygulamalarının da açık kaynak kodu kullanmaları gerekmektedir. Her proje kendi sunucu sistemlerinin temin edilmesini ve yönetilmesini sağlamalıdır. Bu sistemler, açık kaynak elemanları (MySQL, PHP, Apache) kullanılarak kolayca hazırlanabilmelidirler. 
 • Yüksek miktarlı veri desteği
  BOiNC, yüksek miktarlarda veri işleyen veya yüksek miktarda bellek kullanan uygulamaları destekleyebilir. Veri dağıtımı ve toplanması bir çok sunucuya yayılabilir ve kullanıcılar yüksek miktarlardaki verileri zorlanmadan transfer edebilirler. Kullanıcılar ağ bant genişlikleri ve disk kullanımları üzerinde sınırlamalar tanımlayabilirler. İş birimi, sadece onu kullanacak kimseye gönderilir.
Katılımcı özellikleri

BOiNC, katılımcılarına aşağıdaki özellikleri sağlar:

 • Çoklu katılımcı platformları
  Yaygın olarak kullanılan birçok platform (Mac OS X, Windows, Linux ve diğer Unix sistemler) için BOiNC çekirdek istemcisi mevcuttur. İstemcinin çoklu işlemci desteği de vardır.

 • Web-temelli katılımcı arayüzleri
  Yeni üyelik tanımlanması, tercihlerin düzenlenmesi ve katılımcıların mevcut durumlarını izleyebilmeleri amacıyla,  BOiNC bünyesinde web-temelli arayüzler mevcuttur. Çok sayıda bilgisayar kullanımını kolaylaştırabilmek amacıyla, bir katılımcının tercih tanımlamaları, bu kullanıcıya ait diğer bilgisayarlara da otomatik olarak yayılır. 

 • İşlerin stoklanabilmesi
  BOiNC çekirdek istemcisi, kullanıcı tarafından belirlenebilen bir süre için yetecek kadar işin (işlem biriminin) indirilmesini ve saklanmasını halledebilir. Böylece Internet bağlantı sıklığı azaltılabileceği gibi, projenin bir sebeple kesintiye uğradığı anlarda da istemcilerin çalışmalarına devam edebilmelerini sağlar.

Yukarıya dön

 

Boinc projelerine katılım

Sistem gereksinimleri

Aşağıdaki platformlar için birer BOiNC çekirdek istemcisi mevcuttur:

 • Windows (95 ve üstü)
 • Linux (X86 ve belki diğerleri üstünde)
 • Solaris/SPARC
 • Mac OS X

Özel bir donanım (işlemci hızı, bellek, disk alanı, vs.) ihtiyacı yoktur. Ancak, bu faktörler sizin bilgisayarınızda işlemek üzere alacağınız işin miktarını veya tipini sınırlayabilir. Her bir işlem biriminin ihtiyaç duyduğu minimum bellek ve disk ihtiyacı yanında, belli bir süre içinde tamamlanması da gerekmektedir. Bir BOiNC projesi, bir bilgisayarın işleyemeyeceği bir işlem birimini hiçbir zaman yollamaz.

Bir BOiNC projesine aşağıdaki şekilde katılabilirsiniz:

Mevcut bir SETI@home Klasik hesabınız varsa, » buraya tıklayın ve sonra katılmak istediğiniz
»
proje nin web sitesine gidin.

Eski bir hesabınız yoksa, » ilgili projenin web sitesine girin ve bir üyelik hesabı (account) yaratın. Bunun için aşağıdaki türden bilgileri girmeniz gerekecektir:

 • Bir e-posta adresi
 • Bir kullanıcı ismi (gerçek isminiz veya bir takma isim-nickname)
 • Ülke (tercihen)
 • Posta Kodu (tercihen)

Size, üyelik anahtarınızı (account key veya account ID) içeren bir e-posta mesajı gönderilecektir.

BOiNC istemci programını » indirip yükleyin. Size bir proje URL'si ve bir üyelik anahtarı veya e-posta adresinizi ve şifrenizi soracaktır. Proje URL'sini ve üyelik anahtarını veya e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. (Üyelik anahtarı oldukça uzun olduğu için, gelen e-posta mesajından kopyalayıp buraya yapıştırmanızı tavsiye ederiz).

Hepsi bu kadar. Bundan sonra projenin web sitesine gidip, kullanıcı tercihlerinizi (user preferences) tanımlayabilirsiniz. 

Bir üyelik hesabı altında birden fazla kullanıcı

Tek bir üyelik hesabıyla BOiNC'i birden fazla kullanıcıda (bilgisayarda) çalıştırabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde bir hesap yarattıktan sonra, yeni kullanıcıları iki şekilde ilave edebilirsiniz:

 • BOiNC istemcisini her bir kullanıcıya ayrı ayrı indirip kurabilirsiniz ve proje URL'sini ve hesap anahtarını yukarıda söylendiği gibi her seferinde girersiniz. 
 • Eğer yeni kurulacak olan bilgisayar, mevcut olan ile aynı türden ise, BOiNC kurulu olan dizini olduğu gibi yeni bilgisayara kopyalayabilirsiniz.
BOiNC istemcisinin kendisine ait bir BOiNC ana dizini vardır. Eğer bilgisayarlar bir ağ ortamını paylaşıyorlarsa bile, her bir bilgisayar için ayrı bir BOiNC ana dizini açılması gerekir. Aynı dizini paylaşamazlar.

Yukarıya dön

 

Seti@home Klasik --> BOiNC geçişi

1. Eğer SETI@home Klasik projesine 23 Mart 2005 tarihinden önce katıldıysanız, BOiNC projesinde sizin için otomatik olarak oluşturulan bir hesaba sahipsiniz demektir. Bu hesap, Klasik hesabınızla bağlantılanmıştır ve önceki işlem toplamlarınızla birlikte, kayıt tarihinizi de göstermektedir.

Bu eski hesabınıza erişebilmek ve etkin duruma getirmek için, » buradaki formu doldurmalısınız. Bilgilerinizi girdikten sonra, bir "hesap anahtarı" nı (rasgele oluşturulmuş bir dizilim) içeren e-posta mesajı alacaksınız.

BOiNC istemci programını » indirip yükleyin. BOiNC yazılımını çalıştırdığınızda, program size bu hesap anahtarını soracak. Size gelen mesajdaki hesap anahtarını kopyalayıp, ilgili bölüme yapıştırmanız yeterli olacaktır.

2. Eğer önceden kayıtlı bir SETI@home Klasik hesabınız yoksa, yeni bir hesap oluşturmak ve BOiNC projelerine katılmak için, » buraya tıklayın.

Yukarıya dön

 

BOiNC: Kurallar ve Politikalar

SETI@home'u sadece yetkilendirilmiş bilgisayarlarda çalıştırın

SETI@home'u sadece size ait ya da sahibinden izin aldığınız bilgisayarlarda çalıştırın. Bazı şirketlerin ya da okulların, SETI@home gibi projelerin kendi bilgisayarlarında çalıştırılmasını yasaklayan kuralları vardır.

SETI@home bilgisayarınızı nasıl kullanır

Bilgisayarınızda çalıştırıldığında, SETI@home bilgisayarınızın CPU gücünün, disk alanının ve internet (ağ) bant genişliğinin bir kısmını kullanır. SETI@home tarafından kaynaklarınızın ne kadarının ne zaman kullanılacağını denetleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızın tamamladığı iş, ilgili web sitesinde de belirtildiği gibi, SETI@home'un amacına katkıda bulunur. Uygulama programları zamanla değişebilir.

Gizlilik politikası

SETI@home hesabınız, sizin seçeceğiniz bir isimle tanımlanır. Bu isim SETI@home web sitesinde, bilgisayarınızın SETI@home için tamamladığı işlerin bir özeti ile görünebilir. Tanınmak istemiyorsanız, kimliğinizi ortaya çıkarmayacak bir isim seçmelisiniz.

SETI@home'a katıldıysanız, bilgisayarınıza ait bilgiler (işlemci tipi, bellek kapasitesi vs. gibi), SETI@home tarafından kayıt edilir ve bilgisayarınıza ne tür bir iş verileceğini kararlaştırmak için kullanılır. SETI@home web sitesinde, bu bilgiler de gösterilecektir. Bilgisayarınızın bulunduğu yerle ilgili (yani domain adı veya ağ adresi gibi) hiçbir bilgi web sitesinde gösterilmez.

SETI@home'a katılmak için, e-posta alabileceğiniz bir adres vermek zorundasınız. Bu adres SETI@home web sitesinde gösterilmeyecektir ve başka kurumlarla da paylaşılmayacaktır. SETI@home size periyodik e-postalar gönderebilir; fakat bundan da vazgeçip, iptal edebilirsiniz.

SETI@home'u çalıştırmak güvenli midir?

İnternet'ten bir program indirirken, bir riski de beraberinde almış olursunuz: İndirilen program tehlikeli hatalar içerebilir ya da indirdiğiniz sunucu (server) "hack"lenmiş olabilir. SETI@home bu riskleri en aza indirgemek için, çok çaba sarf etti. Uygulamalarımızı çok dikkatli bir şekilde test ettik. Sunucu sistemlerimiz (server), bir programla (firewall) koruma altında olup, yüksek güvenlik için düzenlenmişlerdir. Program indirmelerinin doğruluğundan emin olmak için, tüm çalıştırılabilir dosyalar, İnternet'e bağlı olmayan güvenli bir bilgisayarda dijital olarak imzalanmıştır.

SETI@home'un çalıştırdığı uygulamalar, bazı bilgisayarlarda aşırı ısınmaya neden olabilir.
Bu olursa, SETI@home'u çalıştırmayı durdurun ya da CPU kullanımını kısıtlayan bir
» yardımcı programı kullanın.

SETI@home, Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. BOiNC, Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirilmiştir.

Yükümlülük

SETI@home ve Kaliforniya Üniversitesi, bilgisayarınızda meydana gelebilecek bir hasardan, veri kaybından veya SETI@home'a katılmaktan kaynaklanan herhangi bir diğer olaydan dolayı, yükümlülük kabul etmez.

Diğer BOiNC projeleri

SETI@home gibi, diğer projeler de aynı platformu; BOiNC'i kullanır. Bu projelerden birine veya daha fazlasına katılmayı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Diğer projelere katıldığınızda, SETI@home'a ait yapılacak bir iş olmadığı zaman, bilgisayarınız daha yararlı çalışmış olacaktır.

Yukarıya dön

 

BOiNC İstemci Yöneticisi (Boinc Client Manager)

Windows, Linux ve Mac OS X işletim sistemleri için Boinc Manager programı mevcuttur. Program bilgisayarınızın diskini, ağ kaynaklarını (İnternet) ve mikroişlemci kaynaklarını kullanır. İşletim sisteminiz açıldığında, Boinc Manager da başlatılır.

Boinc Manager, Windows'da "system tray" de yer alan bir simge ile gösterilir.
Mac OS X' da ise, menü çubuğu ve dock'taki simgelerle gösterilir.

Windows'da:

 • Boinc Manager penceresini açmak için, simgesine çift tıklayın.
 • Menülere ulaşmak için, simgeye sağ tıklayın.

Mac OS X' da:

 • Menü çubuğuna veya dock'taki simgeye tıklayıp, menü görünene kadar basılı tutun.

Simgedeki menü seçenekleri şunlardır:

 • Open Boinc Manager: Boinc Manager'ı açar.
 • Run always: Tercihlere bağlı olmadan çalışır.
 • Run based on preferences: Tercihlerinize göre çalışır.
 • Suspend: İşi askıya alır (hesaplamayı ve dosya transferini)
 • Network activity always available: Boinc Manager'ın, ihtiyaç duyduğu her an proje bilgisayarlarına bağlanmasını sağlar.
 • Network activity based on preferences: Boinc Manager'ın, sizin tercihlerinize göre proje bilgisayarlarına bağlanmasını sağlar.
 • Network activity suspended: Bunu seçerek, Boinc'in proje bilgisayarlarına bağlanmasını engelleyebilirsiniz. Dial-up bağlantılarda Boinc'in ikide bir bağlantı kurma isteği belirten mesajların ekrana çıkmasını önlemiş olursunuz.
 • About Boinc Manager: Boinc Manager hakkında bazı yararlı bilgileri gösterir.
 • Exit: Boinc Manager'dan ve diğer tüm Boinc uygulamalarından çıkılır. Boinc Manager tekrar çalıştırılana dek, hiçbir iş yapılmaz. (Mac OS X' da bu menü Quit olarak adlandırılır)

Fareyi simgenin üstünde beklettiğinizde, projenin halen çalıştığını, ne kadarının tamamlandığını ve hangi bilgisayara bağlı olduğunu gösteren bir durum balonu belirir (sadece Windows'da).

BOiNC MANAGER SEKMELERi

Projects (Projeler)

Bilgisayarın katıldığı projeleri gösterir.

 • Suspended by user: Projenin askıya alındığını gösterir.
 • Retry in ... : İstemci programın, proje bilgisayarına bağlanmak için belirli bir zamanı beklediğini gösterir.
 • Won't get new work: Yapılacak iş birimi olmadığında, bilgisayarın proje tampon belleği için ek iş birimi almayacağını gösterir.

Aşağıdaki ek düğmeleri etkin duruma getirmek için, projenin ismine tıklayın

 • Allow new work: Gerekiyorsa, Boinc Manager'ın ek iş birimlerini download eder.
 • Detach: Bilgisayarınız projeye iş üretmeyi bırakır.
 • No new work: Proje için ek iş birimi almayı erteler.
 • Reset project: Eğer varsa, projenin mevcut işlerini durdurur ve baştan başlatır. Boinc herhangi bir nedenden dolayı takıldığında, bu işlevi kullanın.
 • Resume: Askıya alınan projeyi işlemeye devam eder.
 • Suspend: Proje için iş üretmeyi askıya alır.
 • Update: Projeye bağlanıp biten sonuçları gönderir, gerekirse yeni iş birimi alır ve tercihlerinizi günceller.

Proje yöneticileri, proje web sitesi navigasyonu için Manager'a ek düğmeler ekleyebilirler.

Work (iş)

Bilgisayardaki mevcut iş birimlerini gösterir.

Her bir iş birimi için:

 • Aborted by user: İş, kullanıcı tarafından iptal edildi.
 • Downloading: Gelen dosyalar indirilmeye başlandı.
 • Preempted: İş birimi, kullanıcı-taraflı zamanlayıcı tarafından askıya alındı ve projenin işlem rotasyonuna gireceği zaman devam edecek.
 • Ready to report: Zamanlama sunucusu bekleniyor.
 • Ready to run: Tahmini CPU zamanı (çalışma zamanı) gösterilir.
 • Running: Geçen CPU zamanı ve biten tahmini yüzde gösterilir.
 • Suspended by user: Sonuç askıya alındı.
 • Uploading: Çıkış dosyaları (biten iş birimleri) sunucuya gönderilmeye başlandı.

Aşağıdaki düğmeleri etkin duruma getirmek için, herhangi bir sonuca tıklayın

 • Abort: Sonuç işlemeyi bırakır. NOT: Bu işlemi biten iş birimlerine uygularsanız, kredi alamazsınız.
 • Resume: Askıya alınan iş biriminiişlemeye devam eder.
 • Show graphics: Uygulama grafiklerini gösteren bir pencere açar.
 • Suspend: İş biriminin işlenmesini durdurur.

Transfers (Tansferler)

Dosya transferlerini gösterir (gönderim ve alım). Bunlar yeni başlayanlar, işlemde olanlar ve bitenler olabilir.

 • Aborted by user: İş iptal edildi ve proje sunucusuna hesaplama hatası olarak rapor edilecek.
 • Downloading: Gelen dosyalar indirilmeye başlandı.
 • Retry in ... : Proje sunucusuna bağlanmayı yeniden denemeden önce, istemci belirli bir zamanı bekliyor.
 • Uploading: Giden dosyalar gönderilmeye başlandı.

Ek düğmeleri etkinleştirmek için bir dosya ismine tıklayın:

 • Retry Now: Dosya transferini yeniden dene.
 • Abort Transfer: Dosya transferini iptal eder. NOT: Bu işlemi biten iş birimlerine uygularsanız, kredi alamazsınız.

Mesajlar

Durum ve hata mesajlarını gösterir. Mesajlar projeye veya zaman göre sıralanır. Hangi mesajların gösterileceğini kontrol edebilirsiniz. Mesajlar ayrıca, 'stdoutdae.txt' dosyasına kaydedilir.

Ek düğmeleri etkinleştirmek için, bir ya da daha fazla mesaja tıklayın:

 • Copy all messages: Bütün mesajları panoya (clipboard) kopyalar.
 • Copy selected messages: İşaretlenen mesajları panoya kopyalar. NOT: Bir mesajı işaretlemek için, CTRL tuşuna basılı tutup, panoya kopyalamak istediğiniz mesajı seçin. Panoya aktarmak için 'Copy selected messages' ı seçin

Statistics (İstatistikler)

Kullanıcı ve host ilerleyişine ait bazı basit çizelge ve grafikleri gösterir.

Bu özellik, düzgün çalışmayı başlatmadan önce, üç farklı gündeki her proje zamanlayıcısına ait üç bağlantı gerektirir.

Farklı bir çizelgeye geçmek için düğmelerden birine tıklayın:

 • Show user total: Her projeye ait kullanıcı kredi toplamını gösterir.
 • Show user average: Her projeye ait kullanıcı kredi ortalamalarını gösterir.
 • Show host total: Her projeye ait host kredi toplamını gösterir.
 • Show host average: Her projeye ait host kredi ortalamalarını gösterir

Disk

Çalıştırılan her bir projenin diskte kapladığı alanı gösterir.

 

Boinc Manager Menüleri

Boinc Manager, aşağıdaki menülere sahiptir:

File (Dosya)

 • Select Computer: Boinc'i farklı bilgisayarlarda denetlemeyi sağlar.
 • Exit: Boinc Manager'dan ve çalışan tüm Boinc uygulamalarından çıkar. Boinc Manager yeniden çalıştırılıncaya kadar hiçbir iş birimi çalıştırılmaz.
  (Mac OS X'da, bu menü Quit Boinc' tir)

Commands (Komutlar)

 • Run always: İş birimini sürekli çalıştır (tercihlere dayalı olmadan).
 • Run based on preferences: Tercihlere göre çalıştır.
 • Suspend: İşi askıya al (hesaplamayı ve dosya transferini).
 • Network activity always available: Gerektiği her zaman Boinc proje sunucularına bağlanabilir.
 • Network activity based on preferences: Boinc proje sunucularına tercihlerinize göre bağlanır.
 • Network activity suspended: Bunu seçmek, Boinc'in proje sunucularından herhangi birine bağlanmayı denemesini önler. Bu seçenek, dial-up bağlantılarda Boinc'in ikide bir bağlantı kurma isteği belirten mesajları ekrana çıkarmasını önleme bakımından kullanışlıdır.
 • Retry Communications: Ertelenen herhangi bir bağlantıyı yeniler.
 • Run Benchmarks: Mikroişlemcinin hızını ölçen benchmark fonksiyonunu çalıştırır. Her ne kadar Boinc bunu otomatik olarak yapsa da, siz istediğiniz zaman bunu çalıştırabilirsiniz. Bunun sonucu Mesajlar sekmesinde gösterilir.

Projects (Projeler)

 • Attach to new project: Bilgisayarı bir projeye kaydeder. Bu proje için, mevcut bir hesaba sahip olmanız gerekir. Projeye dayalı olarak, projenin İnternet adresi (URL) ve ya bir parola ya da hesap anahtarını soran bir ekranla karşılacaksınız.
 • Account Manager: Bir hesap yöneticisi web sitesi kullanarak, bir ya da daha fazla yeni projeye bağlanmanızı sağlar.

Options (Seçenekler)

 • Options: Lisan tercihlerinizi, ne kadar sıklıkla proje sunucularına bağlanacağınızı (dial-up) vs. soran bir diyalog penceresi açar.
  İnternet'e HTTP veya SOCKS proksi aracılığıyla bağlanıyorsanız, adres ve port bilgilerini girmek için burayı kullanın.
  Sadece Windows: İnternet'e bağlanma yönteminizi burada belirleyin.

Help (Yardım)

 • Boinc Manager: Boinc Manager'ın kullanımıyla ilgili açıklamaları içeren bir web sitesini açar.
 • BOiNC website: Boinc sitesini açar.
 • About Boinc Manager: Boinc Manager'ın versiyon numarasını gösterir (Mac OS X'da bu, BOiNC menüsü altındadır).

Menü isimleri ve Boinc Manager'daki diğer metinler, » İngilizce dışındaki diller sayfasında gösterilmektedir.

Boinc ekran koruyucuyu seçmek:

 • Windows: Görüntü Özellikleri menüsünü kullanın.
 • Mac OS X: Apple menüsü altındaki Sistem Tercihleri ni seçip, "Ekran Koruyucu" ya tıklayın.

 

Yukarıya dön

 

Boinc Manager Kurulumu

BOiNC istemci yazılımını kurmaya başlamadan önce, aşağıdaki hususlara dikkat edin:

 • Düzgün çalışan bir bilgisayarınız olmalı,
 • İnternet erişiminiz olmalı,
 • Bilgisayarın düzgün çalışıp, İnternet'e bağlı olduğundan emin olmalısınız.

İşletim sisteminize uygun olan BOiNC istemci yazılımını » indirin.
Burada, Windows uyumlu yazılımın kurulumu anlatılacaktır.

Boinc yazlımını indirin

İndirdiğiniz programı çalıştırın:

Çalıştırın...

Güvenlik uyarısına rağmen "Çalıştır" düğmesine tıklayıp, kurulumu başlatın.

Hoşgeldiniz ekranı

"Next" (İleri) düğmesine tıklayıp, devam edin...

Lisans kabul ekranı

Lisans kabul ekranında "I accept the terms..." kutusunu işaretleyerek "Next" (İleri) düğmesine tıklayıp, devam edin.

Hedef dizin ekranı

Bu ekran, Boinc istemci yazılımının kurulacağı varsayılan dizini değiştirmeyi veya kabul edip devam etme seçeneklerini gösterir. Dizini değiştirme seçeneğiniz olmasına rağmen, varsayılan dizini değiştirmeden olduğu gibi devam etmeniz önerilir. "Next" (İleri) düğmesine tıklayarak devam edin.

Kurulum türü

Bu ekranda size üç farklı kurulum seçeneği gösterilir. Bunlar:

 • Single-User Installation (Tek Kullanıcılı Kurulum): Bu seçenekte, BOiNC yazılımı sadece siz işletim sistemine giriş yaptığınızda çalışır ve BOiNC'i sadece siz yönetebilirsiniz. Varsayılan ve önerilen kurulum seçeneği budur.
 • Shared Installation (Paylaşımlı Kurulum): İşletim sistemine hangi kullanıcı bağlanırsa bağlansın, BOiNC yazılımı çalışır ve bağlanan her kullanıcı BOiNC yazılımını yönetebilir.
 • Service Installation (Servis Kurulumu): Hiçbir bilgisayar kullanıcısı işletim sistemine giriş yapmasa da, BOiNC çalışır ve sadece siz BOiNC'i yönetebilirsiniz. Bu kurulumda ekran koruyucu devre dışıdır. Grafik gösterme seçeneği de çalışmaz.

Varsayılan seçenek olan "Single-User Installation" seçeneğini etkinleştirip, "Next" (İleri) e tıklayarak, devam edin.

Boinc kurulum seçenekleri

Bu ekranda, "Boinc'i varsayılan ekran koruyucunuz yapın" ve "İşletim sistemi açıldığında Boinc başlatılsın" seçeneklerini kendinize göre düzenleyip, "Next" ile devam edin.

Boinc kuruluma başlıyor...

Boinc istemci yazılımı artık kuruluma hazır. "Install" (Yükle) düğmesine tıklayıp, devam edin.

Kurulum bitti.

Boinc Manager kurulu tamamlandı. "Launch the BOiNC Manager" (Boinc Manager'ı aç) kutusunu işaretleyip, "Finish" düğmesine tıklayarak, kurulum işlemini sonlandırın.

Boinc projesine katılım

Kurulumun bitmesinin ardından, yukarıdaki "Attach to project Wizard" (Proje Ekleme Sihirbazı) ekranı gelir. "Next" ile devam edin.

Proje web adresi

Bu ekranda, dahil olmak istediğiniz projenin web sitesi adresini girmelisiniz. SETI@home/BOiNC için, proje web adresi olarak "http://setiweb.ssl.berkeley.edu" girmeniz gerekir. Diğer projelerin adres listesi için » bu adresi kullanın.
"Next" e tıklayıp, devam edin.

Proksi konfigürasyonu

Eğer bilgisayarınız bir "proksi sunucusu" üzerinden çalışıyorsa, mevcut kurulum ayarlarınızı bu ekranda belirtin. İnternet'e doğrudan bağlıysanız, bu ekranı "Next" ile pas geçin ve devam edin.

Boinc Manager, proje sunucusu ile haberleşiyor...

Yukarıdaki ekranda Boinc Manager, ilgili proje sunucusu bilgisayarla bazı bilgileri almak için haberleşiyor. Bu iletişimin bitmesini bekleyin.

Kullanıcı bilgileri ekranı

Bu ekranda, "yeni bir hesap yaratmanız" (Create new account) ya da "mevcut hesabınızı" (Use existing account) kullanmanız istenmektedir.

Yeni bir hesap oluşturmak için "Create new account" seçeneğini işaretleyip, "Email address" kutusuna e-posta adresinizi, "Password" ve "Confirm password" kutularına da belirleyeceğiniz bir şifreyi girmeniz gerekir.

Yeni bir hesap oluşturduğunuzda, Boinc sunucusu tarafından e-posta adresinize özel bir "hesap anahtarı" gönderilecektir. Gönderilen bu hesap anahtarını, kendi hesap bilgilerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Eğer önceden kayıtlı bir kullanıcı isminiz varsa veya projenin web sitesinde oluşturduysanız, "Use existing account" seçeneğini işaretleyip, aşağıdaki kutulara da e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekir.

Projeyle bağlantı kuruluyor

Bilgilerinizi önceki ekranda girdikten sonra, proje bilgisayarıyla iletişim kurulduğunu gösteren yukarıdaki ekran görünür.

Proje eklenmesi tamamlandı.

Bu bilgi ekranında, gerekli bilgileri verdiğiniz projeye, eksiksiz bir şekilde dahil olduğunuz gösterilir. Boinc Manager, projeyle ilgili bütün ayarları yapmıştır. "Finish" ile programı sonlandırın.

Böylelikle, Boinc Manager'ın bütün ayarları tamamlanmış ve çalışmaya başlamıştır. Boinc Manager'ın bilgisayarınızı nasıl kullanacağına ilişkin kendi tercihlerinizi belirlemek üzere, » tercihler sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Başka Boinc temelli projelere katılmak isterseniz, Boinc Manager'daki "Projects" menüsünden "Attach to project" i seçip, yukarıda belirtildiği şekilde işlemlere devam etmeniz gerekmektedir.

 

Yukarıya dön

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. Turk Seti Team'in bazı üyeleri tarafından yapılan çeviriler
 2. SETI@home resmi web sitesi
 3. Boinc/Wiki web sitesi
 4. Turk Seti Team Forum sitesi

Yukarıya dön

» Anasayfa


Mesaj göndermek için tıklayın