zpět na hlavní stranu
Gymnázium Jiřího Ortena, Jaselská 932, 284 01 Kutná Hora, tel.: +420 327 512 956, fax.: +420 327 514 578, e-mail: info@gymkh.cz
IčO: 61 924 032 číslo účtu školy: 9313830217/0100, číslo účtu nadační fondu: 12134-161/0100
Hlavni stranka Seynam rubrik Posta Telefonni seznam Gzmforum Rozvrh hodin Suplovani-studenti Suplovani-ucitele Inspekcni zpravy Knihovna Stary web
Hlavní stránka | Seznam rubrik | Pošta | Telefonní seznam | Gymfórum | Rozvrh hodin | Suplování - studenti | Suplování - učitelé | Inspekční zprávy | Knihovna | Starý web
 téma * Sherwood, expozice č. 2: Rostliny a jejich význam pro člověka
Vydáno dne 03. 11. 2005 | přečteno: 940xRostliny a jejich význam pro člověka

Rostliny umožňují život všech ostatních organizmů. Produkují kyslík, cukry a další organické energeticky bohaté sloučeniny, produkcí kyslíku umožnily vznik ozonosféry, vrstvy atmosféry, bez jejíž ochrany by se nemohl život rozvinout do své pestrosti.
Pro člověka jsou nepostradatelné i jinak.
Rostlinné druhy obývající Zemi nejsou spočítány. Jen počet druhů semenných rostlin se odhaduje na 300 000! Nejbohatší na jednotlivé druhy je Asie. Zde má svůj domov 125 000 druhů. Následuje Amerika se svými 97 000 druhy (z toho 56 000 v Jižní Americe). V Africe bychom nalezli 40 500 druhů, v Austrálii 21 000. V Evropě žije 15 000 druhů (z toho ovšem 10 000 jenom na Balkáně a na Kavkaze).
Zhruba 30 000 druhů se člověk naučil víceméně používat. Většinu z nich ovšem jen příležitostně.
Vysloveně užitkových druhů je však méně než 12 000. (66% z Asie, 18% z Ameriky,11% z Evropy a 6% z Afriky a Austrálie. Mezi ně počítáme ovšem i druhy využívané lesnicky či jako okrasné rostliny.
Jako potrava dokáže člověku sloužit 2 558 druhů.
Na zemědělské půdě se pěstuje asi 1 200 druhů.
Těch kulturních, tedy planě se nevyskytujících, je celkem 322.
Hlavní potraviny a suroviny poskytuje 250 druhů.
Kdopak by je dokázal vyjmenovat?

Užitkové rostliny


Lidstvo má z rostlin mnohostranný užitek. Pro dokreslení představy, co vše rostliny člověku přinášely a doposud přinášejí, přestože řadu materiálů dokáže člověk dnes vyrobit již synteticky, slouží následující podrobné rozdělení užitkových rostlin do skupin, upraveno podle knihy P. Valíčka a kol.: Užitkové rostliny tropů s subtropů, Academia, Praha 1989

1. Obiloviny
2. Luskoviny
3. Škrobnaté rostliny
4. Cukrodárné rostliny
5. Olejniny
6. Ovoce
7. Zelenina
8. sinice a řasy
9. houby
10. Pícniny
11. Koření
12. Aromatické rostliny (využití v parfumerii a farmacii)
13. Pochutiny
14. Léčivé rostliny a drogy (jedy)
15. Textilní rostliny
16. Technické rostliny poskytující
17. elastomery
18. pryskyřice
19. třísloviny
20. barviva
21. insekticidy
22. vosky
23. korek
24. dřevo
25. Rostliny medonosné
26. Rostliny okrasné a kultovní
27. Rostliny mající protierozní význam
28. Meliorační dřeviny
29. Papírodárné rostliny
30. Rostliny poskytující dřevo
31. Rostliny poskytující stín

Citrus


Rod citroník – Citrus zahrnuje asi 15 druhů a nesčetné množství kříženců. Jsou původem z východní Asie a z Malajského souostroví. Kromě nám známých druhů jako jsou grapefruit, citroník, pomerančovník, mandarina, tanžerina nebo klementina, se běžně pěstují i lajm, bigarádie, šedok (má plody až 5 kg těžké), ZDE VYSTAVENÝ cedrát nebo satsuma. Mezi citrusy najdeme i bergamotu, z níž se získává bergamotová silice, používaná k aromatizování známého čaje Earl Grey. Ročně se sklidí asi 60 milionů tun citrusových plodů. Skoro 70% připadá na pomeranče. Z jednoho stromu pomerančovníku, který je v průmětu 6 – 10 m vysoký, se ročně sklidí 7 000 – 8 000 plodů, známé jsou i výnosy 20 000 plodů. Pomerančovníky a satsumy mají kvalitní plody jen tehdy, projdou-li obdobím chladu.

A teď něco o plodech, jež nám jsou důvěrně známé (víme však o nich něco?):
Chce-li si například na pomeranči pochutnat laik, jednoduše si ho oloupe a odstraní pecičky. Botanik to má značně komplikovanější. Předně nekonzumuje pomeranč, nýbrž hesperidium (bobuli) citroníku čínského (Citrus sinensis). Dále neodstraňuje kůru, nýbrž perikarp složený ze siličnatého exokarpu zvaného flavedo a houbovitého mezokarpu nazývaného albedo. Do úst nevkládá stroužky, nýbrž klínovitá semeníková pouzdra – nebo chcete-li segmenty -vyplněná vřetenovitými, tenkostěnnými, sladkou šťávu obsahujícími váčky, tvořícími dužninu neboli endokarp, jenž obklopuje semena umístěná na středoúhlé semenici a je kryt prosvítavou jemnou karpelární membránou. A to jsme to ještě pro přehlednost zjednodušili!

Granátovník neboli marhaník obecný (Punica granatum)


Prastará ovocná dřevina subtropů. V kultuře se pěstuje už 5000 let. Pochází nejspíše z Přední a Střední Asie. Plodem je bobule. V kožovitém oplodí je hustě namačkáno 700 až 1200  granulí tvořených podlouhlým semenem obklopeným křehkým a šťavnatým arilem purpurové barvy. Z listů lze vařit čaj, ze semen lze lisovat olej, kořeny a kůra skýtají černé barvivo. Ze stromu lze sklidit až 50 kg plodů.
V oblastech, kde se granátovník pěstuje, se drcená i celá semena používají jako koření do omáček. Kupaty – gruzínské národní jídlo – se bez tohoto koření neobejde.

Olea europaea – olivaJedná se o kulturní druh, který se nevyskytuje planě. Pro indukci kvetení potřebuje chladné období, proto blíže k rovníku dobře roste, ale neplodí. Proto říkáme, že je typickou rostlinou subtropů. Plodem je peckovice. V kultuře se vyskytuje více než 5000 let. Pěstují se odrůdy vhodné buď pro jídlo, nebo pro olej. V čerstvém stavu nejsou olivy jedlé. Máčejí se nejprve v roztoku hydroxidu sodného a posléze ve vodě, aby se z nich vyplavil hydroxid. Pak se zalijí roztokem soli a nechají se projít mléčným kvašením. Olej se lisuje po 15 dnech, a to třikrát i s peckami. Po prvním lisování se získá tzv. panenský – nejkvalitnější – olej. Zajímavé je, že staří Římané zprvu považovali olivový olej za vhodný pouze ke svícení, nikoliv k jídlu. Oliva je strom značně dlouhověký.

Ficus carica – fíkovník maloasijský čili smokvoňJe již nejméně 4000 let pěstován jako kulturní dřevina. Jedná se o opadavý strom dorůstající výšky až 15 m. Fíkovník je dvoudomá rostlina, opylení květů zprostředkovává vosička žlabatka fíková (Blastophaga psenes) respektive stehnatka (Blastophaga grossorum). Samičí i samčí rostlina tvoří tzv. sykónia, což je vlastně rozšířená stopka. Uvnitř jsou na samičí rostlině pestíkové květy, na samčí květy prašníkové a tzv. hálkové. Žlabatka, která se vyvíjí v hálkovém květu, přenese do sykónia na pestíkový květ na samičí rostlině pyl, čímž zajistí opylení. V oblastech, kde se žlabatky nevyskytují, se jedlé fíky tvoří partenokarpicky. Jiné druhy žlabatek zprostředkovávají opylování jiných druhů fíkovníků. Jedlé fíky dávají rovněž druhy Ficus bengalensis, F. capensis, F.cunia, F. dulciaria, F. glumosa, F. padifolia, F. pallida, F. palmata, F.sakalavarum, F. sycomorus, F. velutina. Jejich fíky jsou však nevalné kvality, a proto se nepěstují.
Fíkový list vstoupil do dějin i jinak: posloužil Adamovi a Evě jako první prostředek k zahalení jejich nahoty.

Eucalyptus – blahovičník


Mytraceae (myrtovité)
Nejvyšší stromy naší planety.
V Austrálii a na Malajském souostroví najdeme přes 600 druhů. Hojně se však vysazují všude tam, kde se jim daří. Mají pověst zahaněčů malárie. Jednak proto, že vysušují půdu, neboť spotřebují mnoho vody, jednak také prý proto, že silicemi „ozonisují“ vzduch a vyhánějí tak moskyty. V křídovém období rostly i v Čechách. Mnoho druhů poskytuje kvalitní dřevo, některé eukalyptovou silici (Oleum eucalypti), která se používá v lékařství i ve voňavkářství. Mnoho druhů eukalyptů se řadí mezi vynikající včelařské rostliny. Z botanického hlediska je zajímavá trv. heterofylie, tj. různolistečnost či různolistost. Mladí jedinci mají listy vstřícné s rozlišenou stranou svrchní a spodní, na starých stromech najdeme listy střídavé, kde strany rozlišeny nebývají, na větvích jsou listy  uspořádány vertikálně a ke slunci je natočena hrana, nikoliv plocha čepele, což způsobuje, že blahovičníkové lesy nebývají příliš stinné. Pro australského koalu jsou listy blahovičníku jedinou potravou. Zahleďte se do koruny našeho eukalyptu. Ve špičce stromu skutečně spatříte tři koaly!

Rod Abutilon zahrnuje asi 100 druhů. Za své pestře skvrnité listy vděčí tato rostlina viru Abutilon virus 1. Virem napadené rostliny nejsou v růstu nijak omezeny.V naší zimní zahradě můžeme obdivovat Abutilon hybridum, hybridní formy odvozené od Abutilon Darwinii z Brazílie. Asi 20 druhů nachází textilní využití. Bílé vlákno druhu Abutilon indicum je jakostnější než juta.

Do čeledi Malvaceae (Slézovité) patří rovněž rod Gossypium (bavlník) asi s 9 druhy. Všimněte si tobolek! Uvnitř dozrávají semena obalená kvalitními vlákny využívanými v textilním průmyslu. Bavlna je doslova zázrak. Je jen málo rostlin, které je možné využít bez dalších důmyslných úprav. Vždyť bavlníkové vlákno lze rovnou spřádat, což neumožňují ostatní textilní rostliny jako len, konopí, kopřivy, juta a další.
Vlákno je čistá celulóza, tedy složitý cukr. Všechno bavlněné oblečení, které máš na sobě – trička, džíny, spodní prádlo atd. – je tedy z čistého cukru, který rostlina vytvořila jako základní stavební materiál pro svou buněčnou stěnu. Že je to opravdu čistý cukr, dokazuje skutečnost, že listy a stonky rostlin slouží za potravu miliónům býložravců. Člověk ani býložravci nedokážou však tento složitý cukr strávit, a tak z něho získat energii potřebnou k vlastnímu životu. To dokáží pouze bakterie. Proto jsou býložravci odkázáni na spolupráci symbiotických bakterií, jež žijí v jejich trávicím traktu. My je v žaludku ani ve střevech nemáme, a proto dokážeme z listů (salátu) získat pouze vitaminy a minerály avšak nikoliv energii. Nemůžeme se proto živit trávou nebo listy


.


Rostliny kořenné
Odjakživa se jistě lidé snažili zpříjemnit si chuť potravy. Doklady o tom máme však až z mladší doby kamenné. Mezi prvními nálezy rostlinného koření se vyskytly angelika, kmín a mák. Hliněné destičky babylónské nám zachovaly celé seznamy kořenných bylin, zmiňující např. koriandr, kmín, kopr, fenykl, tymián a šafrán. Peršané, Indové, Číňané byly starověké národy, které koření dokázaly ocenit. Řekové již znali většinu kořenných bylin dnes používaných. Obchod kořením nechal po staletí bohatnout národy: Araby, Benátčany, Portugalce, Holanďany, Angličany. První Evropan, který viděl řadu rostlin poskytujících vzácné cizokrajné koření na vlastní oči, byl Marco Polo. Jeho spis „Milión“ inspiroval mnoho mořeplavců, mimo jiné i Kolumba, díky jehož výpravám poznala Evropa např. nové koření (plody pimentovníku pravého) a papriku. Koření bývalo dříve stejně cenné jako perly a vzácné kovy. Kdo chce vědět víc, nechť zalistuje např. v knize Zdeňka Žáčka Vůně koření, kterou vydal Merkur v Praze roku 1981.


Zázvor obecný (Zingiber officinale)


Spatříme-li lišku, ana uhání s pytlem na zádech směrem k Táboru, ani na chvíli nezapochybujeme, co nese. Každému malému dítěti je ihned jasné, že zázvor. Přestože mnozí z nás po celé dětství zpívali známou písničku, málokdo si dokázal zázvor představit. Jak a kde zázvor roste? Jak vypadá? Jaká část rostliny se konzumuje? Jak chutná? Otázky, na které nedokázala většina lidí odpovědět. Všem záhadám ohledně tohoto prastarého koření však učinil konec náš školní skleník, který všem rostlinu zázvoru obecného (Zingiber officinale) z čeledi zázvorovitých představuje. Zázvor obecný je stará kulturní rostlina, původem jihoasijská, dnes pěstovaná všude v tropech (pantropická). Z oddenku, který je oním kořením (zázvor se totiž pěstuje obdobně jako brambory), vyrůstají listnaté rákosovité stonky. Klas žlutých či nachových květů nesou kratší šupinaté lodyhy. Sušené oddenky jsou používány jako koření kuchyňské, cukrářské a pekařské, ochucují i pivo a likéry. Pochoutkou je i kandovaný zázvor. Velmi oblíbená je zázvorová chuť především v anglosaském světě. K nám se dostal přes Alpy asi v 10. století. Jako první Evropan spatřil ovšem celou rostlinu až Marco Polo. Kdo ochutnal zázvor přímo po odkrojení z hlízy, ví, jak palčivě chutná.

Vavřín obecný (Laurus nobilis)


Stálezelený keř či strom ze Středomoří. Má kopinaté listy na krajích zvlněné, kvete bělavožlutě, plody jsou elipsoidní černé bobulky. Na podzim se ručně sklízejí nejméně dvouleté listy. Z 1 ha kolem 1 000 kg. Bobkový list je jemně aromatické chuti a používá se do omáček a při nakládání masa, ryb, okurek, hub i zeleniny. Vavřín byl rostlinou boha Apollóna. Ten se totiž zamiloval do nymfy Dafné a svou láskou ji pronásledoval tak, že se nešťastná nymfa nechala raději Diem proměnit ve vavřínový strom. V antických dobách byl vavřín u veliké vážnosti. Hotovily se z něho věnce pro vítěze gymnických a músických závodů. Již tenkrát našel však své místo i v kuchyni. Ve středověku se čerství absolventi univerzit honosili věnci z plodných větviček vavřínu. Bacalaureus, později bacalárius, byl ten, kdo byl ozdoben vavřínovou větvičkou. Jistě jste už pochopili, že odtud pochází slovo bakalář. Rovněž laureát (ten, kdo byl poctěn cenou) původně znamená „ověnčený vavřínem“. Do čeledi Lauraceae patří např. i skořicovník (Cinnamomum) a avocado (Persea).


Puškvorec obecný (Acorus calamus)
Puškvorec je vytrvalá močálová rostlina z čeledi Araceae – aronovitých, vyrůstající z dužnatého oddenku. Do Evropy se rozšířil z hornatých krajin Indie (prvně tam se s ním seznámili vojáci Alexandra Velikého) a brzy zde zdomácněl. Jako koření se používá zejména v likérnictví. Hodí se i k výrobě žaludečních léků.

Obrázek dodáme

Oryza


Z přibližně 28 druhů jsou dva považovány za kulturní plodiny, a to ZDE VYSTAVENÁ rýže setá (Oryza sativa) a africká rýže Oryza glaberrima. Je nepostradatelná pro výživu lidstva. Rýže je po pšenici druhou nejpěstovanější plodinou. Energetickou spotřebu obyvatelstva Asie kryje z 80-90 %. Obsahuje mnoho škrobu, málo vitamínů a vlákniny. Připravuje se z ní mouka, škrob, pivo a jiné alkoholické nápoje. Z klíčků se lisuje olej. Sláma se využije jako krmivo či stelivo. Vyrábějí se z ní rohože, košíky i papír. Z pěstitelského hlediska rozeznáváme horskou rýži pěstovanou na terasovitých políčkách do značné nadmořské výšky bez závlah a nížinnou rýži pěstovanou známým způsobem na zavodňovaných polích.

V naší sbírce najdeme i zástupce čeledi Oxalidaceae (šťavelovité). Jedná se o ozdobný druh. Ovšem hlízy jeho blízkého příbuzného šťavelu hlíznatého (Oxalis tuberosa) z jižní Kolumbie a Peru jsou již odpradávna potravou jihoamerických Indiánů. Její hlízy mají na rozdíl od zde zastoupeného druhu průměr až 20 cm.


Saccharum z čeledi Poaceae (lipnicovité) pochází z jv. Asie a z Oceánie. Z vytrvalého oddenku vyrůstají stébla, u některých druhů tlustá až 5 cm a vysoká 9 m. Stébla jsou vyplněna bílou sladkou dření. Největší význam mají druhy Saccharum officinarum a Saccharum sinense. Nejvíc cukrové třtiny se vypěstuje v Brazílii, Indii a na Kubě. Z hektaru je možné sklidit mezi 50 až 180 tunami stébel.


Šáchor pravý (Cyperus papyrus)
Čeleď šáchorovitých (Cyperaceae) čítá více než 600 druhů. Šáchor pravý náleží k nejstarším kulturním rostlinám vůbec. Z dřeně jeho stonků připravovali staří Egypťané papír již před 5000 lety. Díky snadnosti jeho výroby se dodnes zachovala svědectví o říších starověku. Jak ověřil Thor Heyerdahl v roce 1970, umožnil šáchor starověkým národům cestování na velké vzdálenosti. T. Heyerdahl přeplul totiž na plachetnici postavené z této rostliny Atlantik.

Obrázek dodáme

Cykas zavinutý (Cycas revoluta) je nahosemenná dřevina z čeledi cykasovité (Cycadaceae). Patří mezi asi 15 druhů, které jsou rozšířeny mezi Madagaskarem, jižním Japonskem a severní Austrálií. Vzezřením jsou podobné palmám. Jejich květy jsou značně primitivní, jejich vajíčka jsou nahá. Z dřeně kmenu se připravuje mouka na chléb nebo ságo (škrobová zrna používaná jako zavářka do polévek). Jako zelenina se prý dají konzumovat i mladé listy, plody se kandují. Na cykasech si pochutnávali už dinosauři. Nahosemenné cykasy patří k rostlinám, které při rozmnožování začaly průkopnicky využívat hmyz – brouky, a to právě již v éře dinosaurů.Pelargos znamená řecky čáp. Kdo zná plody těchto rostlin, nejen ihned pochopí, že název pelargonie je výstižný, nýbrž bude chápat i zřejmost příbuznosti našich domácích kakostů s těmito oblíbenými ozdobnými rostlinami. Pelargonie patří do čeledi kakostovitých (Geraniaceae) a pochází z jižní Afriky. Rozlišujeme čtyři typy pelargonií: velkokvěté pelargonie (Pelargonium grandiflorum - hybridy), páskaté pelargonie (Pelargonium zonale - hybridy), vonné pelargonie (např. ZDE VYSTAVENÉ Pelargonium odoratissimum, které se v teplých krajinách běžně pěstuje na polích a získávají se z něho silice pro voňavkářský průmysl – rozemni kousíček listu a přivoň) a převislé pelargonie (břečťanolisté – Pelargonium peltatum).


Caesalpinia

Rod zahrnuje asi 80 druhů. Jedná se o stromy (případně liány) teplých pásem. Listy mají dvakrát sudozpeřené, červené či žluté květy v bohatých latách.
Poskytují vzácné dřevo zvané fernambuk, z něhož se získává barvivo brasilein k barvení látek. Lusky některých druhů poskytují třísloviny, látky používané k vydělávání kůží.

Banánovník


Tato rostlina dosahuje nejvyššího vzrůstu ze všech bylin, a proto ji mnozí považují za strom. Avšak to, co vypadá jako kmen, ve skutečnosti žádný kmen není. Tento zdánlivý kmen tvoří pochvy řapíků, které jsou sestaveny do spirály a vzájemně se těsně objímají. Řapíky nesou obrovskou čepel, jež je hustě rovnoběžně žilkovaná. Protože je čepel měkká, dochází často k jejímu potrhání větrem. Na listu vpravo dole si všimni puklic, které sají sladké šťávy vyprodukované při fotosyntéze. Jelikož protékající rostlinou v žilkách, usazují se puklice právě podél nich. Jejich stále ještě sladké výkaly jsou vhodným substrátem pro plísně (černá špína).
Opylovači banánovníků jsou kaloni. Po odkvětu vytvoří rostliny trsy podlouhlých bobulí (banány) a posléze hynou. Rostliny se obnoví z oddenku.
Banány neposkytují jen ovoce. Existují i tzv. zeleninové banány, které jsou základem stravy domorodců v různých částech světa. Jiné druhy mají jedlé oddenky nebo poskytují dokonalý provaznický materiál (vlákna získávaná z řapíků).

Jacaranda


Jeden z nejznámějších stromů z oblasti tropů. Význačný alejový strom s latami světle modrých květů (v kultuře bohužel nekvete). Poskytuje cenné dřevo fialově hnědé barvy s černými šmouhami.

Taro – Colocasia


Prastará kulturní rostlina původem z Indie, dnes rozšířená v tropech starého světa. Její podzemní hlízy mohou mít velikost lidské hlavy a často váží až 2kg. Obsahují mnoho škrobu podobně jako brambory. V syrovém stavu jsou jedovaté. Nutná je proto tepelná úprava. Spolu s yamy, batáty a zeleninovými banány tvoří základ výživy mnoha domorodců.

Alocasia


Listy této dekorativní rostliny jsou největšími jednoduchými listy v rostlinné říši a v tropech se vaří jako zelenina.

 

Kávovník arabský původem z Habeše
Dnes je rozšířen v tropech celé zeměkoule jako význačná plantážní rostlina.


Dosna (Canna)


Kultivar pěstovaný v naší zimní zahradě patří k nesčetným druhům pěstovaným pro zdobné květy. Rostliny roku Dosna nevytvářejí stonek. Zdánlivý stonek je tvořen z pochev listů vyrůstajících z oddenku, podobně jako u banánů. Vzniká tak trubice, jíž prorůstá květ.
Mezi 50 druhy dosen patří i Canna edulis (dosna jedlá), již v v rovníkové Americe pěstují pro škrobnaté hlízy.

Vietnamská léčivka a zelenina distribuovaná ve vietnamské komunitě i v ČR. V českých obchodech ji ovšem nekoupíte. Pokud se chcete dozvědět více, pak si přečtěte text pod obrázkem. Pouze ale pro znalce  vietnamstiny.


Rau diếp cá có chữa được bệnh trĩ?

 

 

 Cây rau diếp cá còn được gọi là rau giấp cá hay cây lá giấp. Diếp cá có vị chua, mùi tanh, tính mát, có tác dụng giải độc, sát trùng, chống viêm loét. Nhân dân dùng làm gia vị, rau ăn sống.

 Diếp cá chữa được các trường hợp bệnh sau: sởi, mề đay; viêm tuyến vú, viêm tai giữa; đau mắt, nhặm mắt đỏ;  viêm nhiễm đường tiết niệu, viêm thận; viêm ruột, lỵ; phụ nữ kinh nguyệt không đều; bệnh hoa liễu, các bệnh ngoài da.

 Đặc biệt, diếp cá được dùng chữa trĩ, lòi dom: dùng lá diếp cá tươi hoặc hơi khô nấu nước xông hậu môn (nếu muốn để lâu nên phơi trong mát cho héo nhưng còn màu xanh, không nên phơi nắng to sẽ làm héo lá, mất hoạt chất).

  Sau đó ngâm và rửa hậu môn lúc nước còn nóng, mỗi lần 10 phút. Có thể giã lá tươi đắp vào chỗ đau. Nên uống cùng lúc với 50g lá tươi giã vắt lấy nước, thêm tí muối cho bớt tanh. Uống mỗi ngày 50-100g lá tươi, liên tục trong ba tháng.


Pepř černý (Piper nigrum)


Pepř je tropický šplhavý keř. Patří do čeledi rostlin pepřovitých, jež zahrnuje asi 600 druhů. Na plantážích se pěstuje u podpěr podobně jako u nás chmel. Sklízí se dvakrát ročně odřezáváním klasů. Z rostliny se získává tzv. černý a bílý pepř. Pro černý je třeba sklízet nezralé plody (ty se pak usuší), pro bílý plody řádně vyzrálé (semena se zbaví červeného oplodí). Z keře se sklidí 2-3 kg. Řekové se s pepřem seznámili za výpravy Alexandra Velikého do Indie (4.stol. př. n. l.). V Římě se jím mohlo platit jako penězi. Cenili si ho i Germáni, kteří v době stěhování národů postupovali na území římské říše. Rostlinu pepřovníku spatřil ovšem až - kdo jiný - Marco Polo ve 13.stol. Obchod s pepřem byl odjakživa velice výnosný. Provozovali ho Arabové, Benátčané, později Portugalci (jako první obešel arabské a italské monopoly Vasco da Gama koncem 15.stol.). Kromě černého pepře se obchoduje ještě s pepřem dlouhým (Piper longum) a kubébským (Piper cubeba). Oblíbený je též pepř betelový (Piper betle), do jehož listů se za účelem žvýkání balí kusy jader palmy arekové s příměsí vápna a dalších složek podle místních zvyklostí. Je to typ orientální drogy namísto našich cigaret.

 

 

 [Akt. známka: 1,69 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5

| Vložil: ZEM | Počet komentářů: 0x | Vložit komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zavřít článek...

 


Jak se k nám dostanete?

Vyhledávání

  Kalendář akcí
16.05.2006: kalendář akcí na červen

Pondělí 26. - 17:00 - třídní schůzky pro budoucí 1. ročníky

Pondělí 26. - 16:00 - zasedání školské rady

Pondělí 26. - 13:00 - zasedání pedagogické rady

Sobota 24. - pátek 30. - návštěva z Rathenow, BRD; výběr ze tříd, Ný

Čtvrtek 22. - filmové představení + beseda (311) - 8:00-11:40; V1A,V2A,V3A,V4A,V5A,C1B,C1C; Cí+třídní

Neděle 18. - pátek 23. - návštěva z Hoyerswerdy, BRD; C1A, Rt, Rk

Úterý 20. června Projektový den - Mezinárodní den uprchlíků

Pondělí 12. - neděle 18. - Ekologický kurz II; Ps, Br, Rk

Pátek 9. - pondělí 12. - C2C, muzikál, Slovensko, Maďarsko; Cí, Li

Úterý 6.-čtvrtek 8. - C2C, Brusel; Ba, Bo

Pondělí 5.- pátek 9. - projekt Hornická města; V4A

Neděle 4.- pátek 9. - turistický kurz - Vltava; Za, Me, Bř, Ry

Sobota 3.- sobota 10. - turistický kurz - Slovensko, Malá Fatra; Nk

Pátek 2.- sobota 10. - turistický kurz - Chorvatsko, Mali Lošijn; Ru, Nm

Čtvrtek 1. - Dětský den

26.04.2006: Kalendář akcí na květenStředa 31. - čtvrtek 8.6. - návštěva z Nantes, Francie; V1A, Lt,Li,Sl

Pátek 26. - 13:00 - slavnostní vyřazení maturantů - aula

Pondělí 22. - čtvrtek 25. - maturitní zkoušky

Pátek 12. - Taky mezi námi - Islám, 14:00, 311

Pátek 12. - předání vysvědčení v C4A,B,V8A

Středa10. - úterý 16. - Budapešť, Maďarsko; C1B, Km, Cí

Středa10. testy PISA - V4A+část V5A - 1.-4.VH

Úterý 9. - čtvrtek 11. - Strasbourg, Program Euroscola; C2B,Ba,Ry,Mankowska

Úterý 9. - čtvrtek 18. - Nantes, Francie; V1A, Li,Lt,Sl

Neděle 7. - pondělí 15. - Katánie, Itálie; C1C,Ve,Ma

Pátek 5. - projekt KVALITA - testování ANJ V6A,C2A,B,C - v hodinách ANJ

Čtvrtek 4. - projekt KVALITA - testování (MAT, CJL, OSP) V6A,C2A,B,C - 1.-4.VH

středa 3. -zápis známek C4A,B,V8A

Úterý 2. - fotografování tříd

13.03.2006: Kalendář akcí na duben


Pátek 28. - Taky mezi námi - Království, nebo republika? - 14:00; 311

Čtvrtek 27. - Národ se ubránil - aula

Středa 26. - SOČ - krajské kolo; Nm

Pondělí 24. - přijímací zkoušky

Pondělí 24. - CO - C2,3,4,V7,V8A

Čtvrtek 20. - třídní schůzky

Čtvrtek 20. - neděle 23. - Národní konference Evropského parlamentu mládeže; Ba

Středa 19. - středa 26. - C3A - návštěva z Kamniku (Slovinsko); Bř,Me

Úterý 18. - C4A,B,V8A - závěrečný test z ANJ - 1.-5.VH (další výuka podle rozvrhu pokračuje od 6. VH)

Úterý 11. - exkurze V7A,C2A - Karel IV., Židovské město, Praha; Ve, Pr, Rk

Pondělí 10. - exkurze V6A - Židovské město, Praha; Šr,Rů

Čtvrtek 6. - V5A - div. představení, Praha; Zr,MS

Středa 5. - CO - V1,2,3,4,5,6,C1

Středa 5. - písemná maturitní zkouška z CJL

25.01.2006: Kalendář akcí na březen


Pátek 31. - termín odevzdání přihlášek na volitelné předměty

Pátek 31. - okresní přebor v košíkové dívek - SŠ, Ru

Pátek 31. - beseda Ing. Milan Urban - 3.+4.VH,V7A,C3A,B,C,V8A; 311

Úterý 28. - C2C - muzikál, Čáslav; Cí,Li

Pondělí 27. - okresní přebor v košíkové chlapců - SŠ, Ru

Pondělí 27. - Srdíčkový den - V5A, 1.-4.VH

Pondělí 27., úterý 28., čtvrtek 30. - V8A,C4A,B - maturita nanečisto-společná část

Pátek 24. - Taky mezi námi - Drogy - 14:00; aula

Pátek 24. - maturitní ples C4A,B; volno na přípravu maturitního plesu

Čtvrtek 23. - okresní kolo zeměpisné olympiády

Čtvrtek 23. - městský přebor v košíkové dívek - ZŠ, Nk

Úterý 21. - SOČ - školní kolo - 3.+4.VH

Pondělí 20. - informace pro žáky 3. a 4.r. o možnostech studia a práce v Německu, 8.+9.VH

Sobota 18. - sobota 25. - konference ČED 2006; Lt, Bř

Pátek 17.- neděle 19. - Bürgelturnier - volejbal, Rathenow, SRN - družstvo učitelů

Pátek 17. - Matematický klokan - V1,2,3,4A -1.+2.VH

Čtvrtek 16. -městský přebor v košíkové chlapců - ZŠ, Nk

Středa 15. -městský přebor ve florbale chlapců - ZŠ, Ru

Pondělí 13. - C2C - muzikál, TD; Cí,Li

Pondělí 13. - V1A - Když rozhodují vteřiny; MUDr. Dizon

Neděle 12. - pátek 17. - C1A - Hoyerswerda, SRN; Rt, Rk

Pátek 10. -městský přebor ve florbale dívek - ZŠ, Ru

Pondělí 6. - C1A - exkurze Praha, Právo; Rt, Rk

Sobota 4. - sobota 11. - lyžařský kurz C1B;Nk, Li, Pe

05.01.2006: Kalendář akcí na únor


Pondělí 27. - pátek 3.3. - jarní prázdniny

Čtvrtek 23.- 3.+4.VH beseda - Libor Ambrozek, 311;C2A,B,C,V6A;Pr,Pn,Cí,Rů

Pondělí 20. - V8A - exkurze, planetárium, Praha, Př

Pátek 17. - 14:00 - Taky mezi námi - Diskuse o křesťanské víře

Čtvrtek 16. - konverzační soutěž v anglickém jazyce - okresní kolo

Středa 15. - pondělí 20. - návštěva z Itálie; C1C

Středa 15. - 13:00 - Prezentace prací soutěže Anglicky o cenu Munkovy nadace

Čtvrtek 9. - Debatní liga - krajské kolo; Praha; družstvo z V7A, Šr

Čtvrtek 9. - V6A,C2A,B,C - informace o vol. předmětech - velká přestávka, 311, Ný

Pondělí 6. - 10:00 - vernisáž výstavy o Anne Frank

Pondělí 6. - výuka podle nového rozvrhu

Pátek 3. - maturitní ples V8A

Pátek 3. - pololetní prázdniny

Čtvrtek 2. - V8A - volno na přípravu maturitního plesu

Středa 1. - V1,2,3A - 4.-6.VH, kino Svět; Planeta Země 3000;Br,Va,Pe

02.12.2005: Kalendář akcí na leden


Úterý 31. - školní kolo konverzační soutěže ve francouzském jazyce

Úterý 31. - 3.VH v kmenových třídách - předání vysvědčení(výpis) za 1. pol. šk. r. 2005-2006; třídní učitelé

Pondělí 30. - pátek 3.2. - ekologický projekt - V4A (jen němčináři) St. Marienthal, SRN; Ps,Rt

Pátek 27. - matematická olympiáda, kat. B, C

Čtvrtek 26. - 15:00 - pedagogická rada; vyučování končí v 14:20

Čtvrtek 26. - Konverzační soutěž v anglickém jazyce - školní kolo

Středa 25. - Konverzační soutěž v německém jazyce - okresní kolo

Úterý 24. - beseda - Eva Erben - 2+3.VH - C3A, C3B, V7A; V6A (jen němčináři), C3C (jen SDZ) + zájemci ze 4.r. - 311

Pondělí 23. - Dějepisná olympiáda - okresní kolo

Sobota 21. - sobota 28. - lyžařský kurz V5A; Nm, Br, Ru

Pátek 20. - 14:00 - Taky mezi námi - judaismus, židovské zvyky; 311

Čtvrtek 19. - do 13:30 zápis známek a absencí za 1. pol. šk. r. 2005-2006

Čtvrtek 19. - 3.-5.VH - celá škola - TD - Ticho a hluk

Úterý 17. - konverzační soutěž v německém jazyce - školní kolo

Sobota 14. - sobota 21. - lyžařský kurz C1A; Nk, Kadečka

Sobota 7. - sobota 14. - lyžařský kurz C1C; Ru, Ry, Němcová

Pátek 6. - V7A - 4.+5.VH debatní liga; Šr

Středa 4.+čtvrtek 5. - informace o ŠVP pro žáky; 311; školní koordinátor - Ps, Sl; rozdělení tříd na suplování

Středa 4. - 1.+2.VH - olympiáda z CJL; 204,205;Km,Ve

Pondělí 2. - neděle 8. - lyžařský kurz V2A; Nk, Za

Web site powered by phpRS. Přihlášení do administrace. Webmaster: Tomáš Kadečka