Magyar Kriminológiai Társaság

1053 Budapest

Egyetem tér 1-3.

 mkt@kriminologia.hu

mkt@ajk.elte.hu 

 

britflag.jpg | 3137

 

Legfrissebb:

”A fiatalkori bűnözés. Van-e jövője a javítóintézetnek?”

Kerekasztal

2006. március 24. 11 óra

Helyszín: OKRI

 


  

The Stockholm Prize in Criminology  

&

The Stockholm Criminology Symposium

 


  

A Magyar Kriminológiai Társaság az

International Society of Criminology

isc.gif | 1660

tagja 

 


 

A Magyar Kriminológiai Társaság köszönetét fejezi ki az

V. Kriminológiai Vándorgyűlés

TÁMOGATÓINAK 

 

Magyar Tudományos Akadémia

 Igazságügyi Minisztérium

Belügyminisztérium

Oktatási Minisztérium

Szegedi Tudományegyetem

Magyar Ügyvédi Kamara

Kábítószer Ellenes Alapítvány

HVG Orac

Tisza Volán Rt.

 

 

>> Kriminológiai Közlemények >>


 

Kriminológiai Közlemények Archívum

 

1984  1985  1986  1987  1988  1990  1991  1992  1993  1994  1995  1996  1997  1998  1999  2000  2001  2002  2004  Különkiadások

 

             

1991

 

 

KK(37)   KK(38-39)  KK(40-41)  KK(42)

 


Kriminológiai Közlemények 37. (1991)

Irk Albert Emlékkötet

 

Szerkesztette: Irk Ferenc

 

Előszó

 

Gödöny József: Irk Albert, a tudós tanár

 

 

1. Főbb életrajzi adatok

 

1884-ben a Brassó melletti Csernátfalun született. Iskoláit Brassóban kezdte el és Kolozsvárott fejezte be, 1908-ban. 1910-11-ben – részben állami ösztöndíjjal, részben saját költségén – külföldön képezte magát tovább. Elsősorban a berlini Humboldt egyetemen Franz Liszt kollégiumában folyatott tanulmányokat a bűnügyi tudományok területén. 1912-ben miniszteri fogalmazói gyakornokká nevezték ki a Vallás és Közoktatásügyi Minisztériumba. 1923-tól a kolozsvári egyetem magántanára, 1917-től nagyváradi jogakadémiai tanár. 1922-1950 között Pécsett, az egyetem jogi kara büntetőjogi tanszékének első professzora. A7 1924-25. és 1935-36-os tanévekben a jog- és államtudományi kar dékánja. 1936-1949 között a MTA levelező tagja. 1989-ben rehabilitálták. 1952-ben halt meg Pécsett.

Tevékenysége négy nagy területre összpontosult. A tudományelméleti munkásságon belül a büntetőjog, a kriminológia és a nemzetközi jog keretein belül alkotott. Ezekhez járult negyedikként mintegy három évtizedet átölelő pedagógiai tevékenysége.

Önálló formában megjelent kriminológiai és büntetőjogi munkáinak, publikációinak nagy része még Pécsre kerülése előtt, a század második évtizedében született. Pécsi időszakához kötődnek viszont büntetőjogi elemző monográfiái. Ezek között is első helyen szerepel a több évtizedig tankönyvként szolgáló főműve. Itt írta meg a nemzetközi jog témakörében is több dolgozatát, illetve kismonográfiáját. Ugyancsak itt készítette el 1937-es akadémiai székfoglaló értekezését „A büntetőjog racionális és irracionális elemei” címmel. A húszas-harmincas években lényegében összefoglalta, rendszerezte korábban megjelent munkáiban napvilágot látott nézeteit.

Büntető eljárásjogi munkásságának kiemelkedő darabja az 1931-ben megjelent „A büntető perjog vezérfonala” című tankönyve.

„Kriminológiai I. Kriminálaetológia” c. 1912-ben megjelent monográfiájában Magyarországon elsőként foglalta rendszerbe korának kriminológiai irányzatait, nézeteit. Segédkönyvként a szakemberek mind a mai napig alapműként forgatják. Fiatal korában szerzett kriminológiai ismeretei későbbi, büntetőjogi munkáinak szemléletében is visszatükröződnek.

Nemzetközi jogi munkássága az első világháborút követő évtizedre összpontosul. Nemigen ismert és elismert, bár úttörő jellegű. Az ENSZ előszervezetének, a Nemzetek Szövetségének jelene és jövője különösen sokat foglalkoztatta. A Párizs környékén kötött békeszerződésekkel soha nem volt elégedett. A kor változásaival együtt – legalábbis látszólag – érdeklődése eltávolodott e jogterületről, bár nem teljesen. Ezt bizonyítja, hogy utolsó, nyomtatásban megjelent tanulmánya: az 1943-as keltezésű „Háború vagy béke” épp e területen mozog.

 

 

2. Irk Albert, a tanár szubjektív szemszögből

 

Irk Albert professzor érdekes és figyelemreméltó személyiség volt. Nagyon szikár, idős korára is teljesen fekete haját középen elválasztva viselő, szemüveges, szigorú tekintetű, kevés mosolyú ember volt. Így inkább a vele szemben álló kíváncsiságát és ugyanakkor tiszteletet is sugalló titokzatos személyiség benyomását keltette. Előadásmódja is kimértnek és száraznak tűnt. Nemzetközileg is ismert büntetőjogi tankönyve, amely évtizedeken át a Pécsi Erzsébet Tudományegyetemen a büntetőjogi ismeretek megszerzésének alapja volt, mindig előtte feküdt előadásai alatt. A kezdő joghallgató azt hihette, hogy híres professzora csak felolvassa könyvét. Rövidesen azonban rájött, hogy ez nem így van. A szikár, kimért beszédű professzor világosan, egyszerűen, sokszor humort sem sajnálva adta elő a legbonyolultabb témákat is, hogy a hallgató nem tudott szabadulni a mondanivaló vonzásából. Így érte el, hogy hallgatói szinte magától értetődőnek vették gondolatait és elfogadva azokat, lelkes híveivé válva azok megvalósítására törekedtek. Minden esetre a hallgatók már rövid idő múlva érezték, hogy egy kiemelkedő személyiség, szellemiség hatása alá kerültek.

Vizsgáztatási módszere is sajátos volt. Bár – a dolgok rendje szerint – féltek a hallgatók nála vizsgázni, de ugyanakkor ritkán vitatták a minősítés igazságosságát. Hallgatói tudták ugyanis, hogy a legteljesebb tárgyilagossággal és igazságossággal értékeli teljesítményüket. Azt is látták, hogy professzoruk a vizsgák során nem azt kutatja, hogy mit nem tanultak meg, hanem azt, hogy mit tudnak, milyen a jogászi gondolkodásuk, önállóan hogyan érvelnek. Ezért rendszerint olyan átfogóbb kérdéseket tett fel, amelyek a jelölt ilyen tulajdonságainak megismerését számára lehetővé tették. Többször előfordult, hogy olyan jelölteket, akik a feladott kérdésről – mivel azt netán kellően nem ismerték – a felelet során ahhoz szorosan nem kapcsolódó más témára tértek át és azt kiválóan kifejtették, feleletüket nem szakította félbe, hanem jó vagy kiváló minősítésben részesítette, mosolyogva megjegyezve azt, hogy aki ilyen teljesítményre képes, az kiváló jogászi képességekkel rendelkezik. Az előadásaira nem járó (úgynevezett mezei hallgatókat), szorgalmat nem tanúsító, a tanulmányaikat lenéző, félvállról vevő vizsgázókat nem szerette, s velük szemben a szigorúság különleges mértéke érvényesült.

Dr. Irk Albert igazi tudós lévén, szívügyének tekintette a tudományos utánpótlás biztosítását. Éles szemmel, jó érzékkel ki tudta választani hallgatói közül azokat, akik elméleti érdeklődésűek, nagyobb teljesítményre képesek, és egyúttal a büntetőjogi tudomány művelői lehetnek. Ennek során nemcsak a sajáttanszéke oktatói utánpótlására volt tekintettel, hanem általában a büntetőjog tudománya érdekeire is. A számba jöhető hallgatók továbbképzése, segítése érdekében olyan feladatokat is vállalt, amelyek közvetlenül nem terhelték volna. Így Budapesten levő könyvtárából saját költségére lehozatta – mint ahogy a szerzővel is tette – a szükséges, ritka, egyébként nehezen hozzáférhető idegen nyelvű irodalmat és ezzel nemcsak a tudomány, a tudományos kutatás minőségének emelését segítette, de arra is nevelte kezdő kutatóit, hogy a tudomány fejlesztésében nem a rang, hanem a tudás, a közös munka az elsődleges.

Egy ilyen megemlékezés előszavát író volt tanítvány szükségképpen csak szubjektív lehet professzora megítélésében. Igaz meggyőződésem szerint azonban ez nem lehet hiba, különösen nem olyan esetben, amikor egy nemzetközi hírű tudósunkról van szó, aki saját tudományos életemet is meghatározta azáltal, hogy tudományos pályázatra ösztönzött, amelyet megnyertem, hogy meggyőzött: egyetlen addigi elmélet, felfogás – még ha egyeduralkodónak tűnik is – sem megdönthetetlen, hogy felkeltette érdeklődésemet a kriminológia iránt, amelynek jelentőségét a büntetőjog szempontjából is felismerte és annak általában nagy jövőt jósolt.

Befejezésül csak azt kívánhatom a jövő nemzedéknek, a jog, a jogi tudomány iránt érdeklődőknek, hogy sok ilyen nagy tudású, önzetlen tudósa legyen ennek az országnak.

 

Tartalom:

 

I. Büntetőjog

 

Adalékok Erdély régi büntetőjogához

A büntetés fogalma

Török Aurél (1842-1912)

A büntetőjog racionális és irracionális elemei

A jog és a törvény

A törvényjog és bírói gyakorlat pozitívjogon kívüli elemei. Metajog és pozitívjog

A jogérzet (vázlat)

 

II. Kriminológia

 

A kriminalitás normális és pathológikus jellege

A gazdasági viszonyok szerepe a bűntettek előidézésében általában

Drágaság és kriminalitás

Az elsőrangú élelmiszereknek és lakásviszonyoknak krimináletiológiai jelentősége (részlet)         

Gazdasági válságok krimináletiológiai jelentőségéhez

Táplálkozás

Vagyoni állapot

Alkoholizmus és kriminalitás

Kultúra és kriminalitás

A kriminalitás tényezőinek krimináletiológiai mérlege

A bűntettes hajlamok átörökítésének orvosi beavatkozás útján történő megakadályozása Észak-Amerikában (castratio, sterilisatio)

A periódikus napok és évek teóriája s a bűntettes hajlamok átörökítése

Kínvallatás Oroszországban – Adalék Oroszország mai büntetőjogához

Nemzetközi küzdelem a bűntettesek nemzetközi osztálya ellen

A halálbüntetés és a magyar büntető törvénykönyv revíziója

 

III. Nemzetközi jog

 

Nacionalizmus és internacionalizmus a nemzetközi jog tudományában

A magyar háborús bűnösség kérdése

1914-1945 És most merre: nemzetközi organizáció vagy anarchia felé?

 

IV. Életrajzi és pedagógiai gondolatok

 

Néhány adat életemből

Magyar kultúra – nemzetközi kultúrpropaganda

 

Dialógusok:                                                                          

Korszerű és korszerűtlen kérdésekről a Tanítvány kérdez, a Tanár felel

 

Irk Albert műveinek jegyzéke

vissza a Kriminológiai Közleményekhez

 

vissza az oldal tetejére


Kriminológiai Közlemények 38-39. (1991)

A közrend és a közbiztonság aktuális kérdései • A betöréses lopás sértettje – egy empirikus vizsgálat tanulságai

 

Szerkesztette: Kerezsi Klára

 

I. A közrend és a közbiztonság aktuális kérdései

 

Előszó

 

A Magyar Kriminológiai társaság 1990- október 30-i, „A közrend és a közbiztonság aktuális kérdései”-vel foglalkozó tudományos ülésének különös aktualitást adtak a tanácskozást megelőző napok eseményei. A vita igen feszült politikai légkörben zajlott – a taxisblokád feloldásának második napján. Sajnos a lejegyzett, írott anyagok ritkán tükrözik a megismételhetetlenül feszült viták parázs hangulatát. Bármennyire sajnáljuk, most is így történt. Szabó Győző, az országos rendőrfőkapitány, referátumában a bűnözés mennyiségi és minőségi mutatóinak alakulását vetette össze a rendőrség helyzetével. Megállapította, hogy már a jelenlegi bűnözési szint is meghaladja a rendőri szervek bűnüldöző szervek bűnüldöző kapacitását. Az ülés óta nyilvánosságra kerültek az 1990-es év bűnügyi helyzetét mutató adatok, melyek egyértelműen alátámasztják a referátum megállapításait. Elengedhetetlen szükség van a rendőrség irányítási rendszerének, szervezetének, technikai felszereltségének javítására, a személyi állomány szakmai színvonalának emelésére. Nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják, hogy elfogadható közbiztonsági állapotok csak akkor teremthetők, ha a költségvetés jelentős összegeket szán a rendőrség fejlesztésére. Korinek László belügyi helyettes államtitkár előadásában a rendőrség szereptévesztésének okait vette számba, s a rendőrséggel kapcsolatos fejlesztések új, kívánatos stratégiáját vázolta fel. Az elmúlt évtizedek során a rendőrség munkájában a közbiztonsági feladatainak ellátását hátérbe szorította a politikai szándékoknak rendelődött alá. A nyilvánosság és a társadalmi ellenőrzés kizárásával működő rendőrség tisztázatlan szerep-meghatározásának egyenes következményeként értékelhető a rendőrség elbizonytalanodása is a politikai rendszerváltás időszakában. A demokratikus átalakulás eredményeképpen megteremtődtek azok a feltételek, amelyek között a rendőrség tevékenysége új szerepű, a kor és Európa követelményeinek megfelelő rendőrség képe bontakozik ki előttünk, mely mielőbbi megvalósulására annál is inkább szükségünk van, mert a közbiztonság helyzete a lakosság közérzetének, az élet minőségének egyik meghatározó eleme.

 

Tartalom:

 

Szabó Győző

A közrend és a közbiztonság aktuális kérdései

 

Korinek László

Rendőrségi stratégia

 

 

II. A betöréses lopás sértettje – egy empirikus vizsgálat tanulságai

 

Előszó

 

A Magyar Kriminológiai Társaság 1991. január 15-én tartott tudományos ülést „A betöréses lopás sértettje – egy empirikus vizsgálat tanulságai” címmel. Fehér Lenke, az MTA Állam- és Jogtudományi Intézet munkatársa referátumában a betöréses lopások sértettjeivel foglalkozó kutatása eredményeitől számolt be. A vizsgálat az Állami Biztosító közvetlen anyagi támogatásával valósult meg, s e tény egyben a bűnmegelőzés területén szükséges új finanszírozási szemlélet körvonalazódásának első jeleként is értékelhető. Az 1990-es év a vagyon elleni bűncselekmények, s ezen belül a betöréses lopások számának ugrásszerű emelkedését jelentette. A vizsgálat eredményei feltárták azokat a sértett oldalán mutatkozó tényezőket, amelyek a bűncselekmény elkövetését elősegítették, illetve amelyek a sértett kárigényének teljes körű rendezését akadályozták. A sértettek óvatlanságára, az anyagi értékek speciális védettségének hiányára, a biztosítási szerződések megkötésekor tapasztalható alulbiztosításra vonatkozó kutatási tapasztalatok mind azt jelzik, hogy a lakosság nem tanult meg együtt élni a bűnözéssel, s még nem alakította ki az ésszerű védekezési mechanizmusokat. A beszámoló felvázolja a vagyon elleni bűncselekmények sértettjeinek segítséget nyújtó szolgáltatás modelljét, amely azonban nyilvánvalóvá teszi, hogy a sértettek kártérítési igényének kielégítése nem pusztán biztosítási kérdés, hanem számtalan olyan összetevője van, amelyet figyelembe kell venni, amikor hatékony segítséget kívánunk nyújtani a sértetteknek, a bűncselekménnyel kibillent társadalmi egyensúly helyreállításához. Kratochwill Ferenc, a Rendőrtiszti Főiskola főigazgatója, a bűncselekmények áldozatainak kártalanításától szólva összegezte a nyugat-európai tapasztalatokat és áttekintést adott a sértetti kompenzáció jogi lehetőségeiről. Tóth Tihamér, a Rendőrtiszti Főiskola főigazgató-helyettese korreferátumában a betöréses lopások viktimológiai sajátosságait értékelte az 1989- évi kriminálstatisztika felhasználásával. A Fórum rovatban a fenti témához szorosan kapcsolódó, a sértett és a rendőrség kapcsolatát feltáró vizsgálatról készült beszámolót közlünk, mely a Viktimológiai Szekció ülésén hangzott el. A kötetet az Angol-Magyar Büntetőpolitikai Vitafórumról készült beszámoló egészíti ki.

 

Tartalom:

 

Fehér Lenke

A betöréses lopás sértettje – egy empirikus vizsgálat tanulságai

 

Kratochwill Ferenc

A bűncselekmények áldozatainak kártalanítása

 

Tóth Tihamér

A betöréses lopások viktimológiai sajátosságai

 

Vígh József zárszava

                                                                                                

FÓRUM

                                                                                                

Vág András

A rendőrség és a sértett kapcsolata a rendszerváltás időszakában – egy empirikus vizsgálat tanulságai

 

Zamecsnik Péter

Eltérő hagyományok, hasonló gondok (Beszámoló az Angol-Magyar Büntetőpolitikai Vitafórumról)

vissza a Kriminológiai Közleményekhez

 

vissza az oldal tetejére


Kriminológiai Közlemények 40-41. (1991)

VITA A GYERMEKEK JOGAIRÓL, VALAMINT A GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGVÉDELMI GONDOSKODÁSRÓL SZÓLÓ TÖRVÉNYTERVEZETRŐL • AZ ANTISZOCIÁLIS FEJLŐDÉSIRÁNYÚ FIATALOK OKTATÁSÁNAK KÉRDÉSEI

 

Szerkesztette: Kerezsi Klára

 

Előszó

 

Mint utóbbi kiadványainknál tagtársaink is észlelhették, a tudományos ülések időpontja s az elhangzottakat tartalmazó kötetek megjelenése között eltelt idő a korábbiakban megszokottnál hosszabbá vált. Bár a Közlemények közreadása a Társaság tagjainak naprakész informálását célozza, a kiadással kapcsolatos költségek megnövekedése és a nyomdai átfutás miatt ezt egyre nehezebb megvalósítani. Így jelen kötetünkkel az ezév tavaszán rendezett két tudományos ülés anyaga kerül az olvasó kezébe, melyek a sajnálatosan meghosszabbodott időtartam alatt sem veszítettek aktualitásukból.

A Magyar Kriminológiai Társaság, együttműködve a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületével, a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel és a magyar ENSZ Társaság Emberi Jogok Bizottságával 1991. március 7-én vitát rendezett „A gyermekek jogairól, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi gondoskodásról” szóló törvénytervezetről. A vitaülés témájának különös aktualitást ad, hogy az ENSZ Közgyűlése által 1989. november 20-án elfogadott, A Gyermek Jogairól Szóló Egyezményt a Magyar Köztársaság képviselője 1990. március 14-én aláírta, bár az egyezmény ratifikálására azóta sem került sor. A gyermekek jogainak és érdekeinek fokozott védelme minden társadalomban azon a felismerésen alapul, hogy egy jövőjét biztosítani kívánó emberi közösségnek mindig kiemelt figyelmet kell fordítania a felnövekvő generációra, s minden eszközzel biztosítania kell a gyermekek számára a korukból eredő speciális védelmet és gondoskodást. A veszélyeztetett gyermekek számának növekedésével, a számszerűségükben is növekvő gondokkal kapcsolatban, azt mindenképpen látni kell, hogy a családi viszonyok területén jelentkező problémák jó része nem oldható meg jogi és adminisztratív eszközökkel. A jog ugyan deklarálhatja a gyermekek érdekeit, a család fontosságát, de biztosítani nem tudja. A gyermek- és családvédelem egésze, bár függ a jogi szabályozás természetétől, főleg a gyermekeknek és a szülőknek megfelelő feltételeket teremteni akaró politikai és kormányzati hatalom szándékától és elszántságától függő társadalom- és szociálpolitikai eszközökön, s az ennek alapján létrejövő segítő szolgáltatások létezésén múlik – és nem csupán jogi eszközökön. A vitaülés során az előadásokban és a hozzászólásokban egyaránt az a – vitaülés megrendezését is indokoló – vélemény kapott fő hangsúlyt, hogy egyrészt a jogi szabályozás kormányzati szintű elképzelései sorozatosan nem kapnak szakmai és társadalmi nyilvánosságot, másrészt ezen elképzelések jelentősen eltérnek a szakmai és társadalmi szándékoktól, harmadrészt a szolgáltatásokra vonatkozó szakmai és kormányzati elképzelések sincsenek fedésben egymással. Kiadványunk közreadásával e döntő véleménykülönbséget kívántuk egymás mellé állítva, a szakmai és a társadalmi közvélemény elé tárni. Az olvasó joga és feladata annak eldöntése, hogy a vita résztvevői hozzá tudtak-e járulni egy szakmailag és társadalmilag elfogadható szemléletű jogszabály megszüntetéséhez, vagy véleménynyilvánításuk lingvisztikai hasznú játék volt csupán a szavakkal, közhelyekkel. Egy biztos: az ülés résztvevői „hozott anyagból” dolgoztak: a Népjóléti Minisztérium 1990. decemberi tervezetéből. Egy hónappal előbb, vagy egy hónappal később a vitatott tervezettől homlokegyenest eltérő szemléletű változattal ismerkedhettek (volna) meg. A vitaülés során tehát nem a hivatalos jogszabály-tervezetet, hanem egy tervezet kapcsán fejthették ki a hozzászólók azon nézeteiket, amelyeket a „kodifikációs munka során” nem tehettek meg. Az olvasóra bízom annak eldöntését, hogy a hozzászólók szándéka a tervezet elparentálása, vagy a tervezet hiányosságainak kiküszöbölésére irányuló jobbító szándékú közreműködése volt-e. A kérdés eldöntésének megkönnyítésére a kötet tartalmazza a vita tárgyát képező törvénytervezet szövegét. A Fórum rovatban ezúttal a témához szorosan kapcsolódó tanulmányt közlünk az amerikai gyermekvédelemről.

Az 1991. április 19-én, a Társaság a Büntetés-végrehajtási Szekcióval közösen szervezett ülésének napirendjén kriminálpedagógiai téma szerepelt. Volentics Anna az antiszociális fejlődésirányú fiatalok oktatására vonatkozó kutatásának lefolytatását az Állami Biztosító anyagi támogatása jelentős mértékben megkönnyítette. A társadalmi előnyök és hátrányok elosztásának többféle csatornája közül az egyik legfontosabb az iskola. Volentics Anna, a nevelőintézetekben folyó oktatást elemző vizsgálatából egyértelmű, hogy az fogaskerékszerűen illeszkedik a társadalom perifériájára sodródást elősegítő egyéb mechanizmusokba. A kevesebb társadalmilag fontos ismerettel felvértezett, életkorának, ismereteinek nem megfelelő tantárgyi struktúrában, oktatási módszerekkel képzett nevelőintézeti növendéket az oktatási szisztéma is szinte törvényszerűen alacsonyabb rendűvé szocializálja. Erősíti a marginalizálódást, ahelyett, hogy speciális eszközeivel a korábban felhalmozódott szociális-kulturális hátrányok kompenzálására törekedne. S ezt a célt nem azzal érjük el, ha a korábbi javítóintézeteket nem kis eufemizmussal speciális gyermekotthonokká kereszteljük át…

 

Tartalom:

 

I. Vita a gyermekek jogairól, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi gondoskodásról szóló törvény-tervezetről

 

Vilusz Antónia

Egy szakmailag „tisztelettudó” összefoglaló

 

Kardos Gábor

Néhány megjegyzés a gyermekek jogairól, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi gondoskodásról szóló törvény 1990. decemberi tervezetéről

 

Somlai Péter

A „társadalmi gyermekvédelemről”

 

Fazekas Marianna

A gyermekvédelem igazgatási kérdései a gyermekvédelmi törvény tervezetében

 

Gedeon Andor

Az SZMME állásfoglalása a gyermekvédelmi törvénytervezetről

 

Hozzászólások: Laczkovics Mária, Vincze Dezsőné, Dér Mária, Kollman J. György, Kerezsi Klára, Talyigás Katalin

                                                                                                

II. Az antiszociális fejlődésirányú fiatalok oktatásának kérdései

 

Volentics Anna

Az antiszociális fejlődésirányú fiatalok oktatásának kérdései

 

Hozzászólások: Blumenfeld Gyuláné, Hevényi Attila, Czár Margit

                                                                                                

Függelék:

A gyermekek jogairól, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi gondoskodásról szóló törvény tervezete (1990. december)

 

Fórum:                                                                                               

Kerezsi Klára

Gyermekvédelem Maryland államban (USA)

vissza a Kriminológiai Közleményekhez

 

vissza az oldal tetejére


Kriminológiai Közlemények 42. (1991)

ALTERNATÍV BÜNTETÉSI FORMÁK ÉS A PÁRTFOGÓ FELÜGYELET ANGLIÁBAN ÉS WALESBEN

 

Szerkesztette: Gönczöl Katalin

 

Előszó

 

A kötet, amelyet az olvasó most a kézbe vesz, tíz magyar szakember angliai tanulmányútjának eredménye. Maga az utazás és a tapasztalatgyűjtés Nagy-Britannia kormányának és az általa létesített Know How Alapítványnak köszönhető. Az Alapítványt azzal a céllal hozták létre, hogy lengyel és magyar szakemberek hozzájuthassanak olyan szakmai ismeretekhez, amelyekkel hazájukban segíthetik a demokratikus fejlődést és a piacgazdaság kialakulását. Már a pályázat benyújtásának időpontjában felmerült a kérdés, hogy hogyan illeszkedik a büntetőpolitika, ezen belül – a pályázatunkban megjelölt – alternatív büntetési formák és a pártfogó felügyelet rendszere az adományozó által meghatározott célok közé? Érvelnünk kellett amellett, hogy a korszerű büntetőpolitika éppúgy része a demokratikus fejlődésnek, mint a formálódó sajtószabadság vagy a sokarcúvá alakuló bankrendszer. A lezajlott történelmi fordulatból következő értékváltás újfajta reagálást kíván a büntető igazságszolgáltatás részéről is. A feladat ugyanakkor egyre sürgetőbb, hiszen az igen nagymértékben növekvő és egyre veszélyesebb formákat öltő bűnözéssel szemben kell most megtalálni a legkorszerűbb és leghatékonyabbnak ígérkező megoldási módokat. Választ kellett adnunk arra a kérdésre is, hogy miért éppen Angliában kívánjuk tanulmányozni az alternatív büntetési formákat? Hiszen a kontinensen Angliában van a 100 000 lakosra jutó legnagyobb arányú börtönnépesség, és gyakori börtönlázadások veszélyeztetik a büntető igazságszolgáltatás rendjét. Azzal érveltünk, hogy tanulni oda érdemes menni, ahol sok a mienkéhez hasonló probléma, de ahol komoly erőket sikerült mozgósítani azok megoldására. Angliában történetesen most dolgoznak a büntetőpolitika reformján, az új típusú alternatív büntetési formák bevezetésén. Ennek érdekében jelentős szellemi és szakmai erőt sikerült mozgósítani és az elhúzódó politikai és szakmai viták számunkra is sok tanulságot tartalmaznak. Angliában ugyanakkor a demokratikus hagyományok rendszerében jelentős helyet foglal el a párfogó felügyelet, amely tradicionálisan támasza a büntető igazságszolgáltatásnak, lényegében annak infrastruktúrájában helyezkedik el. Eddigi közreműködésével valósult a szabadságelvonással nem járó büntetések végrehajtása. Következésképpen a készülőben lévő reformok is erre a szervezetre építenek és a pártfogó felügyelet megújításával realizálódhatnak.

A pályázat előkészítése során mellénk állt a Great Britain – East Europe Center és a Home Office Research Unit. Az előbbi igazgatója, Alan Brook Turner, és helyettese, Carin Pimlott vállalta a bonyolult technikai szervezési feladatokat. Roy Wamsley, a Home Office Research Unit igazgatóhelyettese a szakmai program kidolgozását végezte el. A tanulmányút sikere mindenekelőtt nekik és Eryl Hall Williams professzornak köszönhető. A professzor jól ismeri a magyarországi viszonyokat, jogrendszerünk sajátosságait, a büntetőpolitikai problémáinkat, és szakértői feladatokat vállalt a program összeállításában és lebonyolításában.

A tíztagú magyar „csapat” a Londontól kapott bő szakirodalom birtokában kezdett hozzá a felkészüléshez. Felosztottuk egymás között a vizsgálandó szakterületeket, majd egymás után – itthon szokatlan módon – következtek az angol nyelvű előadások. A kiutazó csoport minden tagja sorra került. Utólag el kell ismerni, hogy nem volt könnyű úrrá lenni a furcsa szituációból keletkező nehézségeken. Hiszen magyarok magyaroknak angolul tartottak szakmai kérdésekről előadást a feldolgozott irodalom alapján.

Az 1991. nyarán megvalósult kéthetes angliai tanulmányutunk rendkívül sikeres volt. Kilenc elméleti előadást hallgattunk meg, négy régió pártfogó felügyeleti munkájával ismerkedtünk meg, részt vettünk büntető tárgyalásokon, börtönlátogatásokon, és megismerkedhettünk a NACRO munkájával is. Tapasztalatainkról részletes beszámolóval adtunk számot vendéglátóinknak. Bízunk abban, hogy itthon hamarosan sor kerül egy olyan átfogó büntetőjogi reformra, amelynek során az e kötetben összefoglalt tapasztalatok hasznosíthatók lesznek, munkánk, és az angol kormány segítsége csakis ezzel érheti el célját.

Szeretnénk köszönetet mondani a tanulmányút előkészítéséért, lebonyolításáért és a kedves vendéglátásért Alan Brooke Turner úrnak, Carin Pimlott asszonynak, Roy Wamsley úrnak és Eryl Hall Willims professzor úrnak. Köszönettel tartozunk a pártfogói irodák vezetőinek és munkatársainak. Ők avattak be a pártfogó szervezet működési titkaiba, megismertették sokarcú napi gyakorlatukkal, megosztották velünk gondjaikat. Köszönet tehát Graham W. Smith úrnak és munkatársainak az Inner London Probation Service-ben, Jack Holland úrnak és munkatársainak a Hampshire Probation munkatársainak az Avon Probation Service-ben szerzett ismeretekért. Köszönet Jean Goose asszonynak, John Haiens, Jom Boyle, Mike Hough és George Mair uraknak az érdekes és nagyon tanulságos előadásokért. Végül köszönjük Vivian Stern asszonynak és munkatársainak a lehetőséget, hogy megismerkedhettünk a NACRO munkájával.

 

Tartalom:

 

Palánkai Tiborné

Hogyan büntessünk a jogállamban, avagy hogyan váltható „apróbb pénzre” a büntetőjogi paradigmaváltás?

 

Lévay Miklós

A büntetőjogi jogkövetkezmények rendszere Angliában és Walesben; kriminálpolitikai tanulságok

 

Zamecsnik Péter

Ítélkezési gyakorlat

 

Varga Edit – Pócsik Ilona

A pártfogó felügyeleti rendszer szervezete, szerepe az angol büntető politikában

 

Kerezsi Klára

Szociális munkás-e a pártfogó felügyelő?

 

Boros János

Börtönlázadások Nagy-Britanniában

 

Huszár László

Reformtörekvések az angol börtönrendszerben

 

Kövér Ágnes

A független, önkéntes szervezetek szerepe az angol büntető igazságszolgáltatás rendszerében 

vissza a Kriminológiai Közleményekhez

 

vissza az oldal tetejére

 


 

Kriminológiai Közlemények Archívum

 

 

1984  1985  1986  1987  1988  1990  1991  1992  1993  1994  1995  1996  1997  1998  1999  2000  2001  2002  2004  Különkiadások