Lehátko, lůžko...

Lehátkové a lůžkové vozy provozované železnicemi ve spolupráci se servisními firmami představují velmi konfortní způsob cestování přes noc.

Lehátkový vagón

/ couchete wagon, wagon de dormit, Liegenwagen /

Obsahuje 9 kupé (1 vyhrazené pro doprovod) + oddíl pro průvodce lehátkové vozu. Každé kupé má 6 lehátek. Přes den vypadá jako každé jiné, na noc se snadno předělá do lehátkové podoby. Při nástupu musíte průvodci odevzdat své jízdenky - nebude vás pak obtěžovat průvodčí, který kontrolu provede u průvodce. Osoba průvodce je stejná po celou cestu - tj. pojede s vámi z Čech až do Bulharska, případně zpět.

Na noc obdržíte od průvodce deku, polštář, čisté povlečení na deku a polštář. Průvodce vás na vaše přání vzbudí před cílovou stanicí. Ke spaní doporučujeme spodní a prostřední lehátka - pokud s vámi necestují další dvě osoby jsou horní lehátka ideální k odložení zavazadel.

Přes den není umožněno dalším osobám přistupovat do vašeho kupé , bude vás tedy cestovat vždy maximálně šest. Osobám bez zakoupeného lehátkového lístku není dovoleno se zdržovat ani na chodbičce - budete tedy izolováni od setkání s domorodci, protože budou průvodcem rychle vyhnáni.

U průvodce je vám k dispozici občerstvení, letos doprovází vagóny do Varny a Burgasu soukromá společnost Wagon Bohemia, která má následující orientační ceny:

pivo Krušovice 12°............... 15 Kč (pochopitelně vychlazené)
Mattoni .................................12 Kč
Lečo..................................... 55 Kč (servírované přímo do kupé, možnost i rozdělení konzervy na dvě porce)

Za použití lehátka se platí příplatek: 1 noc 345 Kč, lehátko si můžete zakoupit v předprodeji nebo přímo u vagónu u průvodce za stejnou cenu.

Pokud se Vám nechce platit za obě cesty při spojích na Panonii, existují dvě řešení:

  jet do/z Budapešti na sedadle a mít koupené lehátko z/do Budapešti a den a noc přes Rumunsko strávit již v lehátkovém vagóně.

  využít tarifního rozdílu na Slovensko vs Maďarsko -- na Slovensko stojí lehátko pouhých 134 Kč, kupte si tedy lehátko Praha - Štúrovo a Budapešť - Bulharsko a mimo lehátko strávíte pouhou hodinku. Dá se použít i v opačném směru. Jedná se o určitou nedokonalost v tarifech - proč ji tedy nevyužít.

Mimo českých vagónů doporučujeme i bulharské (např. na R Transbalkan), které jsou srovnatelné s našimi, rumunské (např.ICN ISTER) nedoporučujeme- snížená úroveň čistoty, průvodci méně sympatičtí.

Lůžkový vagón

/ Sleeping car, Schlafwagen /

Představuje ještě větší pohodlí než lehátko a to s následujícími vylepšeními: počet míst v kupé je max. 3, dá se však také zakoupit ve variantě double či pouze single. Kupé se zavírá neprůhlednými dveřmi se řetízkovým zabezpečením, lůžko je měkkčí a ustláno skutečným povlečením. Kupé je vybaveno umyvadlem.

Kupé jsou zvlášť pro muže a ženy, smíšeně pouze při zakoupení celého oddílu - popřípadě po dohodě s průvodcem.

Ostatní platí jako u lehátka. Lůžko obecně doporučujeme, cestujete-li sami či ve dvojici, lůžkové vozy bývají méně obsazené a budete mít více soukromí a klidu na cestu.

Za použití lůžka se platí příplatek: 1 noc 674 Kč, lůžko si můžete zakoupit v předprodeji nebo přímo u vagónu u průvodce za stejnou cenu.

Pro jiné země než Bulharsko platí odlišné podmínky!!

 

Obrázky z jedoucího rychlíku Panonia

Z jedoucího vlaku máte neopakovatelnou příležitost prohlédnout si zemi - příroda i města s vesnicemi natlačená až přímo k trati, okno vlaku je poměrně vysoko, uvídíte desítky nádraží, z kterých si budete moci udělat zajímavý obrázek o Rumunsku i Bulharsku. Obrázek, který si z busu ani auta neodnesete - o letadlu nemluvě.