ROMPRES
MEMBRU AL EANA, ABNA Despre noi  | Servicii  | Istoric  | Contact  | English    
AUTENTIFICARE
User
Pass
Register
Documentare
Arhiva de stiri
Agenda Rompres
Calendar Evenimente
Guvernele Lumii
Guvernele Romaniei
ROMPRES FOTO
ROMPRES STIRI
 
GUVERNELE ROMANIEI

Guvernele Romaniei \ GUVERNUL VICTOR CIORBEA

Perioada guvernarii: 1996-12-12 - 1998-04-17
Componenta:
11decembrie 1996 - Validarea de către Parlament a Guvernului
12 decembrie 1996 - Depunerea jurământului în fața președintelui României, Emil Constantinescu

Prim-ministru
- VICTOR CIORBEA (12 dec. 1996 - 30 mart. 1998)
* 30 martie 1998 - Prin Decretul 108, publicat în M.O. nr. 131/31 martie 1998, având în vedere cererea de demisie, Victor Ciorbea este revocat din funcția de prim-ministru. Gavril Dejeu, ministru de stat, ministru de interne, este desemnat și în funcția de prim-ministru interimar.

Prim-ministru interimar
- Gavril DEJEU (30 mart. 1998 - 17 apr. 1998)

Ministru de stat, ministrul finanțelor
- Mircea CIUMARA (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
* 5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul finanțelor
- Daniel DĂIANU (5 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministru de stat, ministrul afacerilor externe
- Adrian SEVERIN (12 dec. 1996 - 29 dec. 1997)
* 29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală

Ministrul afacerilor externe
- Andrei PLEȘU (29 dec. 1997 - 17 apr. 1998)
* 17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală

Ministru de stat, ministrul reformei
- Ulm Nicolae SPINEANU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
* 5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul reformei, președinte al Consiliului pentru Reformă
- Ilie ȘERBĂNESCU (5 dec. 1997-17 apr. 1998)
* 17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală

Ministru de stat, ministrul industriei și comerțului
- Călin POPESCU-TĂRICEANU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
- Mircea CIUMARA (5 dec. 1997-17 apr. 1998)
* 5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.
* 17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul justiției
- Valeriu STOICA (12 dec. 1996 - 29 dec. 1997)
* 29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală

Ministru de stat, ministrul justiției
- Valeriu STOICA (29 dec. 1997-17 apr. 1998)
* 17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul muncii și protecției sociale
- Alexandru ATHANASIU (12 dec. 1996 - 29 dec. 1997)
* 29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală

Ministru de stat, ministrul muncii și protecției sociale
- Alexandru ATHANASIU (29 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministrul apărării naționale
- Victor BABIUC (12 dec. 1996 - 29 dec. 1997)
- Constantin DUDU-IONESCU (11 febr. - 17 apr. 1998)
* 29 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală
* 17 aprilie 1998 - Remaniere guvernamentală.

Ministru de stat, ministrul apărării naționale
- Victor BABIUC (29 dec. 1997-11 febr. 1998)

Ministrul de interne
- Gavril DEJEU (12 dec. 1996 - 28 dec. 1997)

Ministru de stat, ministru de interne
- Gavril DEJEU (29 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministrul agriculturii și alimentației
- Dinu GAVRILESCU (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul transporturilor
- Traian BĂSESCU (12 dec. 1996 - 11 febr. 1998)
- Anton IONESCU (11 febr. 1998 - 17 apr. 1998)

Ministrul comunicațiilor
- Sorin PANTIȘ (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul turismului
- AKOS BIRTALAN (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul lucrărilor publice și amenajării teritoriului
- Nicolae NOICA (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul apelor, pădurilor și mediului înconjurător
- Ion OLTEAN (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
- Sorin FRUNZĂVERDE (5 dec. 1997 - 11 febr. 1998)
- Romică TOMESCU (11 febr. 1998 - 17 apr. 1998)

Ministrul învățământului
- Virgil PETRESCU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)

Ministrul educației naționale
- Andrei MARGA (5 dec. 1997-17 apr. 1998)
* 5 decembrie 1997 - Remaniere guvernamentală.

Ministrul cercetării și tehnologiei
- Bujor Bogdan TEODOROIU (12 dec. 1996 - 11 febr. 1998)
- Horia ENE (11 febr. 1998 - 17 apr. 1998)

Ministrul sănătății
- Ștefan Iosif DRĂGULESCU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
- Ion Victor BRUCKNER ( 5 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministrul culturii
- Ion CARAMITRU (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul tineretului și sportului
- Sorin STĂNESCU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
- Crin ANTONESCU (5 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministrul pentru relația cu Parlamentul
- Bogdan NICULESCU-DUVĂZ (12 dec. 1996 - 11 febr. 1998)
- Ioan MUREȘAN (11 febr. 1998 -17 apr. 1998)

Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului și a Departamentului pentru administrație publică locală
- Remus OPRIȘ (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru integrare europeană
- Alexandru HERLEA (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

Ministrul privatizării
- Valentin M. IONESCU (5 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministru delegat pe lângă primul ministru pentru informații publice
- Radu BOROIANU (12 dec. 1996 - 5 dec. 1997)
- Sorin BOTEZ (5 dec. 1997 - 17 apr. 1998)

Ministru delegat pe lângă primul ministru pentru minorități naționale
- GYORGY TOKAY (12 dec. 1996 - 17 apr. 1998)

 IP: 64.208.172.174