SZKOŁA PODSTAWOWA W STRASZEWIE

 

Zachęcam uczniów naszej szkoły oraz innych mieszkańców naszej gminy, powiatu, czy innych osób zainteresowanych naszych regionem do czytania informacji zamieszczonych na naszej stronie internetowej. Jako pierwszą zamieszczamy pracę Pani Dyrektor naszej szkoły mgr Krystyny Łapacz zatytułowaną „Szkoła Podstawowa w Straszewie na przestrzeni czasu od powstania do chwili obecnej”

W różnych dokumentach i źródłach historycznych nie ma dokładnej daty powstania szkoły w Straszewie. W 1790 roku istniała już w Straszewie szkoła „królewska”. Słowem „królewska” nazywano szkoły, gdzie nauczyciele opłacani byli z kasy królewskiej. Do szkoły w Straszewie chodziły dzieci ze Straszewa, Wiszar i Klecewka. W Trzcianie, gdzie szkoła powstała w 1801 roku chodziły do niej tylko dzieci z tej wsi.
Szkoły miały wtedy charakter szkół wyznaniowych. W Straszewie była szkoła katolicka. Do szkoły w Trzcianie uczęszczały dzieci protestantów. W królewskiej szkole w Straszewie, w tym czasie, nauczycielem był organista. Wykonywał on te dwie funkcje jednocześnie. W 1812 roku znajduje się dodatkowa wzmianka o nauczycielu szkoły w Straszewie, 39-letnim Józefie Lakowskim. Wymieniony był podoficerem. Podam jako ciekawostkę ile zarabiał ów nauczyciel. Otrzymywał on rocznie od mieszkańców wsi: 16 szefli żyta, 14 serów, 5 szefli jęczmienia, 21 szefli grochu, 10 cetnarów siana, 2 pokoje szkolne, 24 fury drewna, co stanowiło 62 talary w gotówce wraz z 18 groszami od jednego dziecka od dziedzica (1 szefel = 64 litry). Uznawano, że było to wynagrodzenie niskie.. Szkoły były w tym czasie parafialne, nasza była w obrębie parafii w Tychnowach.
Wykaz szkół z 1836 roku informuje nas już, że do rejonu szkoły w Straszewie dołączono Watkowice. Opiekę nad wszystkimi szkołami parafii Tychnowy sprawował do 1874 roku król pruski.
Szkoły katolickie do 1873 roku były szkołami parafialnymi, a następnie zostały podporządkowane nadzorowi państwa, stając się szkołami publicznymi.
Do 1854 roku wszędzie istniały szkoły jednooddziałowe. Stan budynku szkoły w Straszewie był zły.

Oto pierwszy budynek szkoły w Straszewie.
Była też duża płynność kadry nauczycielskiej. Nauczyciele musieli posiadać już kwalifikacje. Od 11 grudnia 1845 roku kto nie ukończył seminarium nauczycielskiego nie mógł uczyć w szkole.
Pierwsze dane o ilości dzieci w szkole w Straszewie pochodzą z 1812 roku. Do szkoły uczęszczało 27 chłopców i 15 dziewcząt. W 1824 roku szkoła w Straszewie liczyła 70 dzieci, a w 1854 roku 91 dzieci. Do 1845 roku mniej przestrzegano ustaw o obowiązku szkolnym, stad frekwencja uczniów w szkole była słabsza. Z sytuacją dzieci na wsi łączył się problem powstania szkół letnich i zimowych. Szkoła letnia dla dzieci starszych (od 10 lat) trwała od Wielkanocy do 29 września. Uczono w niej 3 godziny dziennie. Szkoła zimowa trwała od 29 września do Wielkanocy. Na lekcje uczęszczano przed i po południu.
Dzieci w czasie wolnym pomagały w pracach gospodarskich rodzicom. Dzieci z rodzin biednych pracowały u dziedzica. W Straszewie w spisie dzieci z dnia 21 lipca 1854 roku na 105 dzieci 14 pochodziło z rodzin bardzo biednych, które pracowały jako pasterze bydła u dziedzica.
W 1872 roku dzieci w jednoklasowej szkole w Straszewie miały przedmioty: j. niemiecki, religia, rachunki-geometria, rysunki, przyroda, śpiew, praca ręczna- gimnastyka. Najwięcej godzin było z j. niemieckiego. Pozostałe przedmioty uczono w języku polskim. Zadaniem szkoły było nauczyć dzieci czytania, pisania, umiejętności posługiwania się książeczką do nabożeństwa. Duży nacisk był położony na religijne wychowanie dzieci, które w ośrodkach katolickich przyczyniało się do utrzymania polskości.
Po roku 1873 ostry kurs przybrała walka z językiem polskim w szkołach, który całkowicie usunięto ze szkoły. W okresie wzmożonej germanizacji władze niemieckie rozciągnęły ścisłą kontrolę nad szkołami elementarnymi. Jedynie księża przeciwstawiali się tej polityce i uczyli religii w języku polskim. Byli za to szykanowani i prześladowani. 1910 roku przeniesiono nauczanie do nowego budynku.

Na zdjęciu budynek jest szkoły, w którym się obecnie uczymy. To zdjęcie pochodzi ze zbiorów prywatnych rodziny ks. Władysława Demskiego z około 1920 roku. Przy szkole jest jeszcze polna droga.
Szkoła polska rozpoczęła działalność od 1945 roku. Przed wojną i w czasie wojny była tu szkoła niemiecka. Z informacji uczniów z tamtego okresu wiemy, że była to szkoła jednooddziałowa z klasami elementarnymi o jednym nauczycielu. Uczono w języku niemieckim. Szkołę polską w 1945 roku zorganizował jej pierwszy kierownik Zygmunt Bąkowski, człowiek starszy z wieloletnią praktyką nauczycielską. Do szkoły zapisano 43 uczniów. Część dzieci była z rodzin, które przybyły tu z centralnej Polski, a część z rodzin tutejszych. Nie było programów nauczania, podręczników, a uczniowie nie znali w większości języka polskiego. Była tylko kl. I i II, a wiek dzieci o rozpiętości 10 lat.
W 1946/47 roku został podniesiony stopień organizacyjny szkoły do pięciu klas. Przybyła też jeszcze jedna nauczycielka. W tym roku szkoła liczyła już 109 uczniów. Nauka odbywała się w klasach łączonych. W 1947/48 roku przybył jeszcze jeden etat nauczycielski i kl. VI.
W 1948/49 roku była już kl. VII. Szkoła liczyła 114 uczniów i uczyło trzech nauczycieli w klasach łączonych. W tym roku szkołę opuścili pierwsi absolwenci, a było ich pięciu. Byli to ci uczniowie, którzy mieli kilka klas szkoły podstawowej zaliczonych z przed wojny.
W roku szkolnym 1949/50 zlikwidowano klasy łączone, w szkole pracowało czterech nauczycieli, było 130 uczniów i siedem klas. Stopniowo poprawiały się warunki pracy i nauki w szkole. Uczniowie mieli podręczniki szkolne, a szkoła sprzęt i trochę pomocy dydaktycznych. W 1952/53 roku następuje zmiana kierownika szkoły. W miejsce Pana Zygmunta Bąkowskiego przybył Pan Jan Waligóra.
Następne lata nie wnosiły nic szczególnego do historii szkoły. Następowały zmiany na stanowiskach kierowniczych oraz zmiany pracujących nauczycieli. Zgodnie z polityką oświatową tamtych lat, odbywały się uroczystości, a nauka była już zbliżona do obecnej. Zmieniała się baza szkoły, poprawiały się warunki nauki. W tym czasie była już szkoła ośmioklasowa . Nauczanie przeniesiono do jeszcze jednego budynku po drugiej stronie ulicy. W 1981 roku budynek ten wskutek dużego zniszczenia musiał być remontowany i zmienił swój kształt.

Tak wygląda obecnie.

Stary zabytkowy budynek, który funkcjonuje od 1945 r. Zachował swój pierwotny kształt.

Od 1997 roku przejęliśmy jeszcze jeden budynek po byłej wiejskiej świetlicy oraz wiejską bibliotekę.

W szkole uczyło wiele wspaniałych nauczycieli, którzy przez cały okres swej pracy wracali często do historii, która na naszych terenach jest bogata, ale i tragiczna. Poznajemy naszą przeszłość, aby na tej podstawie budować teraźniejszość.
3 czerwca 2000 roku Szkoła Podstawowa w Straszewie przyjęła imię ks. Władysława Demskiego. Pochodził on ze Straszewa, był obrońcą polskości Powiśla i wielkim patriotą.

Na zabytkowym budynku szkoły wmurowana została tablica pamiątkowa poświęcona patronowi.

Szkoła posiada sztandar, który został ufundowany przez byłych uczniów szkoły
oraz pobliskie zakłady pracy.

Na zdjęciu moment przekazania sztandaru przez dyrektora szkoły uczniom.

Powyższa praca bardzo skrótowo przedstawia historię naszej szkoły. Jak widać ma ona bogatą tradycję historyczną, podobnie jak nasza miejscowość i okolice. O naszej szkole roku 2003 napiszemy w najbliższym czasie.

Krystyna Łapacz