Wprost 24
Poniedziałek, 14 Maja 2007 r. | Wydanie: 20/2007 (1272)
 
R E K L A M A
MiniLogo Wprost
Polecamy
10. edycja konkursu Wprost dla młodych dziennikarzy
Konkurs na Biznesplan
Easygo
Panorama Firm
Czego szukasz

Gdzie szukasz

Plebiscyt miesięcznika Mój Pies - Serce dla Zwierząt

DLA CIEBIE

 

ANKIETA

Czy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni być wybierani w wyborach powszechnych a nie przez Sejm?
 

Historia

Artykuł - ikona Most honoru

*Gdy Edward Śmigły-Rydz opuszczał Polskę, oficerowie strzelali sobie w serca W połowie września 1939 r. wojna praktycznie była już przegrana. Walki, co prawda, trwały nadal. Nadal broniła się Warszawa i Modlin, walczyło Wybrzeże, zaczynała się wielka bitwa nad Bzurą, ale klęska wydawała się już tylko kwestią czasu. 15 wrześ-nia rozgłośnie Polskiego Radia w Warszawie, Wilnie i Baranowiczach od rana nadawały oficjalny komunikat. Stwierdzając, że pewne obszary Rzeczypospolitej zostały zajęte przez wojska niemieckie, władze przypominały, że "jedynymi legalnymi rozkazodawcami w Rzeczypospolitej Polskiej jest pan Prezydent Ignacy Mościcki oraz Marszałek Śmigły-Rydz". Pan prezydent w tym momencie znajdował się w Załuczu, a marszałek Śmigły tego dnia, około południa, przybył do Kołomyi położonej około 30 km od rumuńskiej granicy. Jeszcze bliżej granicy, bo w Kosowie, ulokował się rząd. Premier gen. Felicjan Sławoj-Składkowski notował w swym diariuszu: "Urzędujemy w zarekwirowanych willach uzdrowiska i w urzędach starostwa.
(...) W samym Kosowie mieści się Prezydium Rady Ministrów, Sprawy Wewnętrzne, Wojsko, Propaganda i Skarb. W Rożnowie ulokowane zostały: Sprawiedliwość, Oświata, Komunikacja i Ministerstwo Poczt. W Kutach urzęduje Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Dyplomacja. We wsi Kniaże rozlokowano: Opiekę Społeczną, Rolnictwo, Przemysł i Handel, Najwyższą Izbę Kontroli, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Sejm i Senat".
Naczelny wódz był jeszcze w Kołomyi, 30 km od granicy. 16 września wydał instrukcje majorowi Edmundowi Galinatowi, dotyczące dalszej walki w kraju: "Za kilka dni spłyną wojska na przedmoście. Wnętrze kraju opustoszeje wojennie. Wróci Pan do tego wnętrza, przystąpi do organizowania POW (Polskiej Organizacji Wojskowej) w moim imieniu i stanie na jej czele.Zamów egzemplarz archiwalny zamów ten numer >

Płatność SMS (tylko Polska)
koszt dostępu typ i czas dostępu numer SMS kod
0,66 zł z VAT wybrany artykuł na 3 godziny 70950 wp0
ostatni znak
to cyfra ZERO
1,22 zł z VAT wybrany numer tygodnika na 3 godziny 7136 wp1
4,88 zł z VAT pełne archiwum tygodnika na 24 godziny 7455 wp4
10,98 zł z VAT pełne archiwum tygodnika na tydzień 7936 wp9
Płatność KARTĄ (Polska i zagranica)
koszt dostępu typ i czas dostępu  
10 zł z VAT pełne archiwum tygodnika na tydzień
36 zł z VAT pełne archiwum tygodnika na miesiąc
płatności realizuje: e-card


 
Zobacz także:
Inne artykuły autora:
Ostatnie artykuły w dziale Historia:
Aktualnie w sprzedaży: