Obsah fóra Fórum Aldebaran Fórum Aldebaran
Oficiální fórum serveru Aldebaran.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Posuvný proud ve vakuu
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Fórum Aldebaran -> Elektřina a magnetismus
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr

PříspěvekZaslal: pá, 20. duben 2007, 9:22    Předmět: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

Mám takovou rozepři s fyzikou. Snad ve všech učebnicích se píše, že posuvný proud ve vakuu (epsilon0*dE/dt) "generuje magnetické pole, jako by to byl obyčejný (např. kondukční) proud". Já si myslím, že to je blbost, ale hlavně bych se chtěl zeptat: Co si mám vlastně představit pod tvrzením, že Maxwellův proud generuje magnetické pole? To jako každý element prostoru podle Biot-Savart-Laplaceova zákona generuje ve svém okolí magnetické pole? Takové ty pěkné kruhové siločáry?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka

PříspěvekZaslal: pá, 20. duben 2007, 10:06    Předmět: Re: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Mám takovou rozepři s fyzikou. Snad ve všech učebnicích se píše, že posuvný proud ve vakuu (epsilon0*dE/dt) "generuje magnetické pole, jako by to byl obyčejný (např. kondukční) proud". Já si myslím, že to je blbost, ale hlavně bych se chtěl zeptat: Co si mám vlastně představit pod tvrzením, že Maxwellův proud generuje magnetické pole? To jako každý element prostoru podle Biot-Savart-Laplaceova zákona generuje ve svém okolí magnetické pole? Takové ty pěkné kruhové siločáry?

Myslet si, ze je to blbost, muzes. Tady na foru Te nepresvedcime. Presvedci Te jedine experiment.

Ale myslim, ze uz jen to, ze se vidis veci kolem sebe je dostatecnym dukazem pro to, ze zmena elektrickeho pole je provazena i zmenou magnetickeho pole. Presne to je totiz podstatou elektomagnetickych vln, ktere svyma ocima vnimas alespon v jednom malem frekvencnim rozsahu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr

PříspěvekZaslal: pá, 20. duben 2007, 11:42    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobře, budu předpokládat, že to není blbost. Ale co to vlastně znamená? V těch učebnicích se tohle tvrzení vyskytuje při "odvozování" Maxwellových rovnic, ještě před tím, než se něco dělá s vlnama a vlnovýma rovnicema. Takže tím autor určitě nemyslel pole v elektromagnetické vlně. Tak co tím myslel? Ten Biot-Savart-Laplaceův zákon? Kroužky magnetických siločar kolem oblasti prostoru s eletrickým polem? Třeba ve skriptech Fyzika (I,II).
piitr

PříspěvekZaslal: pá, 20. duben 2007, 11:49    Předmět: Odpovědět s citátem

Například mám deskový kondenzátor. Mezi deskama vakuum. Mezi dekama se mění elektrické pole. Takže tam je Maxwellův proud. Ten vytváří magnetické pole? Jak bych spočítal velikost toho magnetického pole od toho posuvného proudu někde v blízkosti kondenzátoru?
Jirka

PříspěvekZaslal: so, 21. duben 2007, 6:38    Předmět: Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Například mám deskový kondenzátor. Mezi deskama vakuum. Mezi dekama se mění elektrické pole. Takže tam je Maxwellův proud. Ten vytváří magnetické pole? Jak bych spočítal velikost toho magnetického pole od toho posuvného proudu někde v blízkosti kondenzátoru?
Nevytvari. Zmena elekrickeho pole je doprovazena zmenou magnetickeho pole. Maxwelluv proud je jen pojmova berlicka.

Spocita se to preci pomoci Maxwellek.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal

PříspěvekZaslal: so, 21. duben 2007, 10:43    Předmět: Re: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Mám takovou rozepři s fyzikou. ... že posuvný proud ve vakuu (epsilon0*dE/dt) "generuje magnetické pole, jako by to byl obyčejný (např. kondukční) proud". Já si myslím, že to je blbost

Nemusíš si z toho dělat těžkou hlavu, nejsi první, kdo tomu nechce uvěřit. Když s tím přišel Maxwell, trvalo to desítky let, než tomu někdo uvěřil.

Ovšem tato část el. mag. teorie je nezbytná, mají li být Maxwellky konzistentní. Už přesně nevím, v čem by byl problém, myslím, že s rovnicí kontinuity (což je zachování el. náboje v lokálním smyslu). Klidně se na to podívám.

piitr napsal:
Co si mám vlastně představit pod tvrzením, že Maxwellův proud generuje magnetické pole?

Magnetické pole vytvářené posuvným proudem dE/dt je ve skutečnosti úplně stejné, jako mag. pole vytvářené normálním proudem j. Takže mezi deskami kondenzátoru bude přesně takové magnetické pole, jako by tam místo dielektrika byl vodič a proud (normální) jím protékal.

piitr napsal:
To jako každý element prostoru podle Biot-Savart-Laplaceova zákona generuje ve svém okolí magnetické pole? Takové ty pěkné kruhové siločáry?

Jestli nemáš problém spíš s lokálním popisem el. mag. pole než s posuvným proudem samotným. Vždyť ve vodiči je to úplně stejné - taky si jej můžeme rozdělit na nekonečně malé díly a v každé definovat vektor proudové hustoty j.
Ten nekonečně malý kousek prostoru s proudem (ať už normálním nebo Maxwell. posuvným) generuje zase jen nekonečně malý přírustek k celkovému magnetickému poli.

Na závěr jeden příklad, který by bez posuvného proudu vedl na rozpor.
Představ si, že máš kuličku z nějakého radioaktivního mateiálu, takže z ní vylétávají do všech směrů elektrony. Je li jich hodně, můžeme říct, že z ní vytéká do všech stran elektrický proud. Otázkou je, jaké tento proud vytváří magnetické pole.

Siločáry magnetického pole se "obtáčejí kolem protékajícího proudu". Jenže jak je možné, že v úloze, která je prostorově úplně symetrická se nám vytvoří magnetické pole nějakým konkrétním směrem? To prostě není možné.

Naštěstí máme ještě posuvný proud. Protože když z koule vylétávají elektrony, mění se tím její náboj (do kladných hodnot) a mění se tím i el. pole, které ji obklopuje. Vektor el. pole E a tím i jeho derivace dE/dt mají směr kolmý na povrch koule (nemůže mířit jinam, opět by to narušilo symetrii). A lze ukázat, že velikost posuvného proudu dE/dt je v každém bodě přesně stejná, jako velikost normálního proudu (od prolétávajících elektronů). Jen má opačný směr. Takže se oba proudy (normální a posuvný) navzájem odečtou a výsledné magnetické pole je nulové. Symetrie je zachráněna.

PS: ty požadavky na symetrii (třeba vzhledem k otáčení, posunutí nebo pohybu konstantní rychlostí) jsou opravdu silným argumentem. Velkou část dnešní kvantové mechaniky lze odvodit právě jen z požadavků na symetrii.

A úplně nakonec - můžeš být klidný, Maxwellova teorie el. mag. pole je snad nejlépe otestovanou teorií vůbec a přesně se ví, kde jsou její hranice (totiž kvantové chování částic). A všechny experimenty potvrzují existenci posuvného proudu. El. mag. vlna je toho nepřímým důkazem. Dělaly se ale i přímé experimenty - založené na tom, že se pokusíme zmagnetovat permanentní magnet pomocí posuvného proudu. A skutečně to jde - vše souhlasí s Maxwellovou předpovědí.

Ve skutečnosti jsou slabinou teorie právě ty elektrony (či nabité částice vůbec). Co se týká samotného el. mag. pole, to si do jisté míry zachovalo stejné vlastnosti i v kvantové mechanice.
piitr

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 7:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Jirka napsal:
piitr napsal:
Nevytvari. Zmena elekrickeho pole je doprovazena zmenou magnetickeho pole. Maxwelluv proud je jen pojmova berlicka.

Spocita se to preci pomoci Maxwellek.

Super. Díky. Konečně se na to někdo dívá stejně jako já.
Jak to budu počítat, když ten kondenzátor nebude mít pravidelný tvar? Tam mi Maxwellky moc nepomůžou. Leda bych si z nich odvodil Biot-Savart-Lap. zákon.
piitr

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 7:56    Předmět: Re: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

Michal napsal:
Nemusíš si z toho dělat těžkou hlavu, nejsi první, kdo tomu nechce uvěřit. Když s tím přišel Maxwell, trvalo to desítky let, než tomu někdo uvěřil.

Ovšem tato část el. mag. teorie je nezbytná, mají li být Maxwellky konzistentní. Už přesně nevím, v čem by byl problém, myslím, že s rovnicí kontinuity (což je zachování el. náboje v lokálním smyslu). Klidně se na to podívám.

Jo jo, je to rovnice kontinuity. V Maxwellkách musí být ten člen dD/dt, aby platil. To ale nutně neznamená, že Maxwellův proud vytváří magnetické pole. Ten člen tam může být i z úplně jiného důvodu.
Michal napsal:
Magnetické pole vytvářené posuvným proudem dE/dt je ve skutečnosti úplně stejné, jako mag. pole vytvářené normálním proudem j. Takže mezi deskami kondenzátoru bude přesně takové magnetické pole, jako by tam místo dielektrika byl vodič a proud (normální) jím protékal.

S tím souhlasím. Ale na to není nutné, aby Maxwellův proud generoval magnetické pole. Tak to bude, i když ho generovat nebude. Pořád se teda pohybujeme v kvazistacionárním pojetí.
Michal napsal:
Na závěr jeden příklad, který by bez posuvného proudu vedl na rozpor.
Představ si, že máš kuličku z nějakého radioaktivního mateiálu, takže z ní vylétávají do všech směrů elektrony. Je li jich hodně, můžeme říct, že z ní vytéká do všech stran elektrický proud. Otázkou je, jaké tento proud vytváří magnetické pole.

Siločáry magnetického pole se "obtáčejí kolem protékajícího proudu". Jenže jak je možné, že v úloze, která je prostorově úplně symetrická se nám vytvoří magnetické pole nějakým konkrétním směrem? To prostě není možné.

Naštěstí máme ještě posuvný proud. Protože když z koule vylétávají elektrony, mění se tím její náboj (do kladných hodnot) a mění se tím i el. pole, které ji obklopuje. Vektor el. pole E a tím i jeho derivace dE/dt mají směr kolmý na povrch koule (nemůže mířit jinam, opět by to narušilo symetrii). A lze ukázat, že velikost posuvného proudu dE/dt je v každém bodě přesně stejná, jako velikost normálního proudu (od prolétávajících elektronů). Jen má opačný směr. Takže se oba proudy (normální a posuvný) navzájem odečtou a výsledné magnetické pole je nulové. Symetrie je zachráněna.

Já myslím, že v tomhle případě není posuvný proud nutný. I kdyby se ty proudy neodečetly, tak bude magnetické pole nulové. Právě kvůli té symetrii.
Michal napsal:

A úplně nakonec - můžeš být klidný, Maxwellova teorie el. mag. pole je snad nejlépe otestovanou teorií vůbec a přesně se ví, kde jsou její hranice (totiž kvantové chování částic).

Jasně, to vím.
Michal napsal:

A všechny experimenty potvrzují existenci posuvného proudu. El. mag. vlna je toho nepřímým důkazem. Dělaly se ale i přímé experimenty - založené na tom, že se pokusíme zmagnetovat permanentní magnet pomocí posuvného proudu. A skutečně to jde - vše souhlasí s Maxwellovou předpovědí.

Ty experimenty by mě docela zajímaly. Já našel jen pár blbostí. Nemáš, prosím, odkazy?
Michal

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 8:22    Předmět: Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Jak to budu počítat, když ten kondenzátor nebude mít pravidelný tvar? Tam mi Maxwellky moc nepomůžou. Leda bych si z nich odvodil Biot-Savart-Lap. zákon.

Já už teda ani nechápu, o co ti vlastně jde.
Myslel jsem, že tě trápí ten nový člen ve čtvrté z Maxwellových rovnic, totiž

rot B = j + dE/dt (vynechal jsem všechny konstanty),

ale teď mi spíš připadá, že tě trápí, proč se nazývá Maxwellův posuvný proud.
No každopádně Biot-Savart-Lap. zákon je odvozený za předpokladu ustáleného proudu, tedy že dE/dt = 0. Je taky docela slušnou aproximací pro nízké frekvence, ale rozhodně to není obecně platný zákon.

Vypočítat jakoukoliv obecnou úlohu v teorii el. mag. pole není vůbec jednoduché, a to ani při použití počítače.

Elektrické pole v kondenzátoru libovolného tvaru lze získat řešením Laplaceovy rovnice pro elektrický potenciál:

\frac{\partial ^2 \psi }{\partial  x^2}+\frac{\partial ^2 \psi }{\partial  y^2}+\frac{\partial ^2 \psi }{\partial  z^2}=0

kde

E = - \operatorname{grad} \psi

a okrajové podmínky musíme stanovit tak, aby popisovaly elektrody kondenzátoru. Platí to samozřejmě pro konstantní napětí na elektrodách, ale výsledek lze použít jako dobrou aproximaci i při nízkých frekvencích. Pak můžeme předpokládat, že dE/dt ~ E. Ale to jsme pořád ještě daleko od výpočtu magnetického pole.

To se zase musí provés pomocí magnetického potenciálu A, kde B = rot A. Pro A pak vyjde podobná rovnice (Poissonova, nemá na pravé straně nulu). A nesmíme zapomenout, že A je vektor, takže jsou to vlastně 3 rovnice. Výhoda je, že jednotlivé složky vektoru A jsou navzájem odděleny - máme 3 rovnice pro tři složky vektoru.

\frac{\partial ^2 A }{\partial  x^2}+\frac{\partial ^2 A }{\partial  y^2}+\frac{\partial ^2 A }{\partial  z^2}=j (\mbox{nebo} \frac{\partial E }{\partial  t})

Znovu upozorňuji, že je to aproximace pro nízké frekvence. Pro obecný případ jsou vztahy mezi E, B a psi, A trochu složitější, rovnice však zůstanou stejné. A vynechal jsem všechny konstanty úměrnosti.

Jak vidíš, počítat obecné úlohy v teorii el. mag. pole není vůbec nic jednoduchého. Tady ta metoda pomocí potenciálů není jedinný možný přístup, lze to děla mnoha způsoby, každý může být vhodný na něco jiného.
Biot-Savart-Lap. zákon se hodí, pokud proud protéká vodičem (nekonečně tenkým). Pokud bude proud spojitě rozložený v prostoru, tak nám moc nepomůže.
Michal

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 8:40    Předmět: Re: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Michal napsal:
Na závěr jeden příklad, který by bez posuvného proudu vedl na rozpor. ...

Já myslím, že v tomhle případě není posuvný proud nutný. I kdyby se ty proudy neodečetly, tak bude magnetické pole nulové. Právě kvůli té symetrii.

Cirkulace vektoru B podél kružnice, kterou protéká proud je úměrná tomuto proudu. B nemůže být ve všech místech rovno nule, pokud kružnicí protéká nenulový proud. Jedinné východisko je právě to, že j + dE/dt bude rovno nule.

Dále, bez členu dE/dt by nebylo možné odvodit rovnici elektromagnetické vlny. Ani by nebylo možné dosáhnout relativistické invariance rovnic.

Odkazy na experimenty bohužel žádné nemám.
Michal

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 8:54    Předmět: Re: Posuvný proud ve vakuu Odpovědět s citátem

piitr napsal:
Jo jo, je to rovnice kontinuity. V Maxwellkách musí být ten člen dD/dt, aby platil. To ale nutně neznamená, že Maxwellův proud vytváří magnetické pole. Ten člen tam může být i z úplně jiného důvodu.

Tomuhle už nerozumím vůbec. Když už jednou napíšeme

rot B = j + dE/dt,

je už úplně jedno, z "jakého důvodu" tam ten člen dE/dt je. Faktem je, že rovnice popisuje, jaké magnetické pole vytváří proud j (nebo "proud" dE/dt).

Kdyby tam ten člen dE/dt nebyl, muselo by platit následující:

div rot B = div j. Jenže div rot čehokoliv je rovné nule, takže bychom měli

div j = 0.
Což znamená, že veškerý proud, který vteče do oblasti ohraničené nějakou plochou, musí taky hned vytéct. Jinými slovy, nemůžeme vzít náboj a přemístit jej do nějaké oblasti prostoru. Prostě, náboj by se vůbec nemohl pohybovat. Což je evidentně pitomost. (I když to platí v ustáleném stavu a nazývá se to druhý (nebo první, nevím) Kirchoffův zákon). Proto tam Maxwell ten druhý člen přidal - a ukázalo se, že měl úplnou pravdu. On ho tam nepřidával proto, aby generoval magnetické pole. Ale když už tam je, tak ho generovat prostě musí.
piitr

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 12:54    Předmět: Odpovědět s citátem

Michal napsal:
piitr napsal:

Já už teda ani nechápu, o co ti vlastně jde.
Myslel jsem, že tě trápí ten nový člen ve čtvrté z Maxwellových rovnic, totiž

rot B = j + dE/dt (vynechal jsem všechny konstanty),

ale teď mi spíš připadá, že tě trápí, proč se nazývá Maxwellův posuvný proud.

Ten člen mě netrápí. Vím docela dobře, proč tam musí být.
Spíš nechápu, proč se o něm v každé knize píše, že to znamená, že ten posuvný proud vytváří magnetické pole. A to ještě v kapitolách, kde o nějakých vlnách není řeč a vše se uvažuje v tzv. kvazistacionárním stavu. Takže by se to mělo brát v kvazistacionárním stavu, tj. podle Biot-Savart-Laplaceova zákona. Ale to je zase blbost. Takže nevím, co to tvrzení má jako zanamenat.
Třeba ve FELáckých skriptech Fyzika. Ale je to prakticky ve všech knihách.
Michal

PříspěvekZaslal: po, 23. duben 2007, 13:53    Předmět: Odpovědět s citátem

Já už ti asi trochu rozumím. On je to takový speciální případ, kdy I = const. (tedy i j=const.). Pokud takovýmto konstantním proudem budeme nabíjet kondenzátor, dostaneme v jeho dielektriku pochopitelně dE/dt = const. Což nám tedy vytváří magnetické pole, jenže konstantní a to už žádné další elektrické pole nevytvoří.

To, že se člen dE/dt nazývá "posuvným proudem", to je jen proto, že vytváří stejné magnetické pole, jako skutečný proudový element j.

Pokud bys měl elektrické pole ve tvaru vodiče, můžeš v tomto případě klidně použít BSL zákon na výpočet magnetického pole. Jenže elektrické pole je zpravidla rozložené v prostoru. Narozdíl od proudu. Můžeš si klidně představit, že vyrobíš "vodič elektrického pole" z nějakého materiálu s rel. permitivitou 1000 000. Potom takovýto "kondenzátor" bude vytvářet magnetické pole stejné, jako kdyby to byl kovový vodič (pochopitelně s rozdílem, že na kondenzátoru musí napětí pořád narůstat, abychom dostali konstantní proud (konstantní dE/dt)).
piitr

PříspěvekZaslal: st, 25. duben 2007, 7:36    Předmět: Odpovědět s citátem

Michal napsal:
Pokud bys měl elektrické pole ve tvaru vodiče, můžeš v tomto případě klidně použít BSL zákon na výpočet magnetického pole. Jenže elektrické pole je zpravidla rozložené v prostoru. Narozdíl od proudu. Můžeš si klidně představit, že vyrobíš "vodič elektrického pole" z nějakého materiálu s rel. permitivitou 1000 000. Potom takovýto "kondenzátor" bude vytvářet magnetické pole stejné, jako kdyby to byl kovový vodič (pochopitelně s rozdílem, že na kondenzátoru musí napětí pořád narůstat, abychom dostali konstantní proud (konstantní dE/dt)).

Ono snad ani není třeba, aby bylo elektrické pole v nějakém speciálním tvaru. Já ten Biot-Savart-Lap. zákon můžu použít i na pole v prostoru. Rozsekám ho na dostatečně malé kousíčky s konstantním j. Pak j násobeno průřez mi dá I. A mám elementární vodič pro Biot-Savart-Lap. zákon.

Pokud budu mít třeba kondukční proud v elektrolytu, tak to musím počítat úplně stejně. Určitě by to tak mělo jít.

Takže podle mě by se u toho kondenzátoru mělo to magnetické pole od posuvného proudu počítat tak, že celé elektrické pole rozsekám na kousíčky, podle Biot-Sav-Lap. zákona spočtu mag. pole od těch kousíčků a pak to celé sečtu. Třeba u toho ellytu by se to dělalo stejně. A neumím si představit jinou možnost. Ví někdo o nějaké?

Takže otázka zní: Pod tím "posuvný proud vytváří mag. pole" si mám představit tohle sčítání příspěvků podle Biot-Sav-Lap. zák.? Nebo co si pod tím mám představit?
Michal

PříspěvekZaslal: st, 25. duben 2007, 8:02    Předmět: Odpovědět s citátem

piitr napsal:
posuvného proudu počítat tak, že celé elektrické pole rozsekám na kousíčky, podle Biot-Sav-Lap. zákona spočtu mag. pole od těch kousíčků a pak to celé sečtu. Třeba u toho ellytu by se to dělalo stejně. A neumím si představit jinou možnost. Ví někdo o nějaké?

Takže otázka zní: Pod tím "posuvný proud vytváří mag. pole" si mám představit tohle sčítání příspěvků podle Biot-Sav-Lap. zák.? Nebo co si pod tím mám představit?

Jo, pokud do BSL zákona dosadíš místo j to dE/dt (tedy spíše dD/dt), tak je to správný postup. Za předpokladu, že druhá a vyšší derivace E jsou nulové - tedy za předpokladu lineárně narůstající intenzity E.

K praktickému výpočtu to ale není příliš vhodné - protože integrál obsahuje ten vektorový součin. Lépe se to počítá přes magnetický potenciál A (rot A = B).

Toho, že proud v elektrolytu vytvoří stejné magnetické pole jako posuvný proud v dielektriku se dá s úspěchem použít při modelování pole. Ono i rozdělení proudu v elektrolytu je stejné jako rozložení intenzity E v dielektriku (za předpokladu, že jsou shodné tvary elektrod).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Fórum Aldebaran -> Elektřina a magnetismus Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

Přejdi na: