Projekt NSK Zagreb: Grafička zbirka

Povijesni prikaz
Grafička zbirka osnovana je godine 1919. Odlukom Povjereništva za bogoštovlje i nastavu kao dio Sveučilišne knjižnice. U osnivačkom su odboru bili predstavnici Povjereništva, predstavnik prvostolnog Kaptola, slikari i grafičari Ljubo Babić, Tomislav Krizman i Menci Clement Crnčić, a sveučilište je zastupao dr. Artur Schneider, povjesničar umjetnosti, koji je ujedno bio i prvi voditelj Zbirke. Grafička zbirka je nastala odabirom iz fonda Sveučilišne knjižnice i donacijama Ljube Babića, Tomislava Krizmana, Milana Steinera, Menci Clement Crnčića, kao i mnogih drugih hrvatskih slikara i grafičara. Šezdesetih godina fond Zbirke se proširuje na plakate, ex librise, razglednice, ovitke knjiga i grafičke mape.

Djelatnost
U Zbirci se sakupljaju, obrađuju, čuvaju i daju na korištenje crteži, grafike, grafičke mape i druga neknjižna građa likovno dokumentarnog sadržaja. Građa Zbirke se koristi i za izložbe, kako one priređene u Knjižnici, tako i u drugim ustanovama u Hrvatskoj.
Zaokružene cjeline pojedinih umjetnika izdaju se u likovnim monografijama Zbirke. Djelatnošću Zbirke obuhvaćena je i informacijska, referalna i edukacijska djelatnost.

Fond zbirke
Osnovni fond Zbirke sačinjavaju djela hrvatskih slikara i grafičara. Nadalje, on obuhvaća i likovna djela stranih autora među kojima su, uz ona iznimne umjetničke vrijednosti, i djela vrlo važne dokumentarne vrijednosti s motivima hrvatskih gradova i portreta osoba te važnih događaja iz hrvatske povijesti od XVI. do XX. st. Velika vrijednost je i zbirka starih razglednica kojih ima i sa kraja XIX. st., kada se prvi put pojavljuju, kao i zbirka starih prigodnih čestitki. Fond sadrži i veliku zbirku ex librisa, kako domaćih, tako i stranih. Velikim su brojem u fondu Zbirke zastupljeni plakati. Osim obveznog primjerka Zbirka sadrži i plakate stranih autora. Vrlo je vrijedna i bogata referentna knjižnica važna za proučavanje likovne građe.

MicroLAB NSK
Kolunić, Rota Martin: Car Ferdinand

MicroLAB NSK

Razglednica: Zagreb

Osobito vrijedna građa
Iz skupine hrvatskih autora značajnu vrijednost predstavljaju grafike Andrije Medulića Schavonea (1500-1563) i Martina Rote Kolunića (1532-1582), crteži i grafike Miroslava Kraljevića, Josipa Račića, Milana Steinera, Ljube Babića, Tomislava Krizmana, Menci Clementa Crnčića, Krste Hegedušića, Vladimira Becića i mnogih drugih. Od stranih umjetnika ističu se kao posebno vrijedna djela Rembranta Harmensza van Rijna (1606-1637), Sadeler Egidiasa (1570-1629), Caesa Dominicusa (1550-?), Fischer von Erlacha (1656-1723), Toulouse-Lautreca (1864-1901), Georga Grosza (1893-1959), Maxa Pechsteina (1881-1955), Gustava Klimta (1862-1918) i Kaethe Kollwitz (1867-1945).
Zbirka posjeduje i vrlo vrijedan obojeni drvorez Bitke kod Siska iz 1593., kao i niz vrijednih grafika sa prikazima iz hrvatske povijesti.

Katalozi
Abecedni katalog umjetnika i umjetničkih djela, katalog ovitaka knjiga i katalog kataloga likovnih izložbi. Od 1990. godine počinje kompjutorska obrada građe i pretraživanje podataka.

Korištenje
Građa se koristi samo unutar prostorija Zbirke gdje se daju i sve potrebne informacije i reference. Mikrofilmska i druga snimanja obavljaju se prema dogovoru.

Čitaonica
Radno vrijeme čitaonice: ponedjeljak-petak od 9-13 sati.

 

Povratak
Povratak na prethodnu stranicu...