Władze Gminy

Urząd Miejski

Aktualności

Ważne adresy

Linki

Mapa


   menu

strona głowna

informacje
ogólne

herb Gminy

historia

środowisko
naturalne

stowarzyszenia

kultura

sport

turystyka

rolnictwo

gospodarka

oferta
inwestycyjna

komunikaty

przetargi

informacje
dla rolników

fotogaleria

napisz do Burmistrza

Biuletyn Informacji Publicznej

 



Gospodarka Wojnicza







STRATEGIA ROZWOJU GMINY WOJNICZ






Gmina Wojnicz jest gminą miejsko-wiejską o powierzchni 78 km2 .Ludność gminy wynosi 13 033 osób. Na tle powiatu tarnowskiego gmina Wojnicz zajmuje 4 miejsce pod względem liczby mieszkańców. W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Biadoliny Radłowskie, Dębina Łętowska, Dębina Zakrzowska, Grabno, Isep, Łopoń, Łukanowice, Milówka, Olszyny, Rudka, Sukmanie, Wielka Wieś, Więckowice, Wojnicz, Zakrzów.



Wojnicki Zielony Park Przemysłowy 



OPIS SYTUACJI WYJŚCIOWEJ
Gmina Wojnicz jako ośrodek dynamicznego rozwoju gospodarczego w Małopolsce i powiecie tarnowskim posiada już własne tereny przemysłowe funkcjonujące w ramach Wojnickiego Zielonego Parku Przemysłowego. W ramach ZPP w Wojniczu powstała podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej (Dz.U. 2006, nr 215, poz. 1581) przy drodze międzynarodowej E-4 z dogodnym dostępem komunikacyjnym do tej drogi oraz w sąsiedztwie autostrady A-4. Stwarza to doskonałą możliwość lokalizacji inwestycji oraz preferencyjne warunki funkcjonowania zakładów przemysłowych na terenie gminy Wojnicz, co dodatkowo ożywi rozwój gospodarczy gminy, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy oraz podniesie znaczenie gospodarcze Wojnicza.


Utworzenie Wojnickiego Zielonego Parku Przemysłowego było nowatorska inicjatywą, pomimo to uznano ją za najważniejsze zadanie dla rozwoju gospodarczego gminy Wojnicz. Dzisiaj okazuje się, że było to dobre rozwiązanie. Zielony Park Przemysłowy stworzył szanse inwestowania na tym terenie, budowę zakładów i tworzenia nowych miejsc pracy.


Inicjatywa zrodziła się dzięki współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska w 1999 roku. Projekt realizowany jest w ramach porozumienia Partnerstwo dla Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej. Zgodnie z Uchwałą Nr IX/35/99 Rady Gminy w Wojniczu z dnia 25 sierpnia 1999 r. na obszarze położonym przy międzynarodowej drodze Nr 4 E - 40 Wrocław- Kraków-Przemyśl realizowany jest projekt Zielonego Parku Przemysłowego w Wojniczu.


Teren Parku położony jest w północno-zachodniej części wsi Wojnicz, w obszarze który według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznaczono funkcję przemysłowo-usługową. Znaczna część tego obszaru to własność komunalna i Skarbu Państwa.


Tworząc Park dużą uwagę zwraca się na poprawę wizualnej strony otoczenia, harmonijne gospodarowanie zasobami natury w połączeniu z działającym przemysłem. Duże znaczenie ma również racjonalna gospodarka odpadami i surowcami, co tym samym zmniejsza niekorzystne oddziaływanie firm na środowisko.


Możliwości terenowe tego obszaru są bardzo duże, praktycznie bez ograniczeń, z wyjątkiem pasma w północnej części strefy ograniczonego użytkowania. Docelowa wielkość wojnickiego Zielonego Parku Przemysłowego to około 153 ha w tym ponad połowa to tereny inwestycyjne.


W ramach nieprzerwanej współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska oraz przy współudziale studentów Politechniki Krakowskiej powstał projekt "WIZERUNEK" dla parku. Projekt ten uwzględnia dalsze nasadzenia zieleni oraz powstanie tablicy przedstawiającej zaprojektowane logo. Realizację powyższych działań przewidziano na 2006 rok.


W ramach dbałości o środowisko powstał w 2004 roku program gospodarki odpadami dla firm działających na terenie parku.

Każdy nowy inwestor wchodząc do Parku ma świadomość korzyści, jak i obowiązków płynących z prowadzenia działalności na terenie Parku, dlatego dużą uwagę kieruje na dbanie o swój wizerunek oraz prowadzenie ekologicznej gospodarki odpadami.

Obowiązkiem wynikającym z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla każdego inwestora w terenie Parku jest przeznaczenie 10% swojego terenu pod zieleń przez co tworzy się "ekrany" harmonijnie wpisane w krajobraz ograniczające hałas i zanieczyszczenia.
Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika również, że na tym terenie nie może być prowadzona działalność uciążliwa dla środowiska.


Rozwój ZPP to wielki sukces samorządu gminy. Za te działania Urząd Gminy w Wojniczu w ubiegłym (2005) roku, już po raz drugi, został uhonorowany Ogólnopolską Nagrodą "Czysty Biznes". Gmina Wojnicz została laureatem w kategorii Zielone Parki Przemysłowe za projekt i realizację koncepcji Zielonego Parku Przemysłowego w Wojniczu. Dyplom i piramida przedsiębiorczości zostały przyznane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.


Rozwój Zielonego Parku Przemysłowego to nic innego jak realizacja przyjętej w 1999 r. a zaktualizowanej w roku ubiegłym Strategii Rozwoju Gminy Wojnicz, która zgodnie z przyjęta i realizowana misją rozwoju jest ośrodkiem dynamicznego rozwoju gospodarczego w Małopolsce, atrakcyjnym miejsce dla inwestycji gospodarczych i budownictwa indywidualnego, ze specjalistycznym rolnictwem, uwzględniającym produkcję żywności ekologicznej oraz atrakcyjnym ośrodkiem rekreacji i wypoczynku; historyczna kasztelania, miejsce komfortowego i bezpiecznego życia w przyjaznym środowisku.



Strategia rozwoju Parku - wizja rozwoju:

Celem rozwoju Parku zgodnie ze strategią rozwoju Gminy na lata 2005-2015 jest stworzenie z Wojnicza ośrodka dynamicznego rozwoju gospodarczego w Małopolsce, atrakcyjnego miejsca dla inwestycji gospodarczych oraz stworzenie dobrego klimatu inwestycyjnego celem maksymalnego ograniczenia bezrobocia na terenie Gminy i wykorzystania istniejącego potencjału zasobów ludzkich.


Wizja rozwoju ZPP jest zbieżna z realizowana strategią rozwoju Gminy poprzez II cel strategiczny: Kreowanie odpowiedniego klimatu do inwestowania na terenie Gminy oraz promocja lokalnej przedsiębiorczości.



Główne założenia służące realizacji celu:

- wieloetapowy rozwój Parku - naturalne powiększanie w ramach etapów rozwoju obszaru Parku do planowanych docelowo 153 ha,
- przygotowanie i uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych w niezbędną infrastrukturę z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych,
- określenie profilu głównego kierunku rozwoju Parku - branży wiodącej celem przygotowania zasobów ludzkich będących w stanie sprostać wymogom jako siła robocza oraz kadra kierownicza i zarządcza.
- sprzedaż terenów inwestorom prowadzącym działalność przyjazną środowisku zgodnie z proekologiczną koncepcją rozwoju Parku oraz przeznaczenie 10% swojego terenu pod zieleń przez co tworzy się "ekrany" harmonijnie wpisane w krajobraz ograniczające hałas i zanieczyszczenia



Koncepcja rozwoju Zielonego Parku Przemysłowego:


Obszar istniejącego Parku stanowi zalążek dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Zgodnie ze stworzonymi planami już powstały kolejne etapy rozwoju Parku: I etap rozwoju -już trwający:
Obszar około 63,5 ha to projektowany kompleks zieleni urządzonej w obszarze tzw. kwaśnych łąk, aktualnie powierzchnia około 25 ha w połnocnej części Parku przeznaczona jest pod uprawę borówki amerykańskiej.


Aktualnie na terenie około 10,5 ha, obecnie prowadzą swoją działalność firmy:
- "LEGBUD" - producent bram, ogrodzeń itp. produkcji metalowej,
- SOLID-PARKIET - producent parkietów,
- "M&R; Printing Equipment Poland Spółka z o.o. - producent maszyn i urządzeń do sitodruków, działalność uruchomiona na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jest to firma z kapitałem amerykańskim zatrudniająca obecnie ponad 60 osób a docelowo pracę znajdzie tam ponad 100 osób, zajmująca się produkcją.


Pozostała powierzchnia jest w trakcie wprowadzenia do planu pod tereny usługowo inwestycyjne.


II etap rozwoju - w trakcie realizacji:


Obszar o powierzchni 35 ha jako naturalne poszerzenie pierwszego etapu z wykorzystaniem infrastruktury technicznej już wykonanej.
Na obszarze tym prowadzi budowę firma Usługowo-Handlowa "ZDON-BUD" Hurtownia Materiałów Budowlanych.


11 października 2006 r. uruchomiono na terenie Parku Centrum Dystrybucyjne Wojnicz. Jest to obszar ponad 8 ha gruntów, na których prowadzi działalność Jeronimo-Martins - Dystrybucja SA - właściciel sieci sklepów Biedronka. Kosztem ponad 60 mln złotych powstała hala dystrybucyjna towarów o pow. 23 000 m2 wraz z zapleczem do sieci sklepów z terenu Polski południowo- wschodniej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia pracę znalazło bezpośrednio w CD Wojnicz jak również w jego otoczeniu blisko 400 osób (w tym w samym Centrum ok. 250 osób).


Na terenie samego Zielonego Parku Przemysłowego pracuje już ponad 400 osób.


Na ponad 5 ha został przez firmę "CIS" z Rzeszowa zaplanowany zakład produkcji betonu komórkowego.

Pozostałe grunty skupione w ramach drugiego etapu rozwoju Parku skupione są w rękach prywatnych osób.

III etap rozwoju:
Pozostały obszar Parku będący poszerzeniem I i II etapu.



W wizji rozwoju Zielonego Parku Przemysłowego jak również Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydzielonej na jego terenie, przeważa koncepcja wielokierunkowego rozwoju terenów przemysłowych, nie określającej w zasadzie wiodącej branży przemysłowej. Zasadnym jest poszukiwanie inwestorów prowadzących działalność logistyczną wykorzystujących znakomite położenie komunikacyjne, dostępność i dogodność dojazdu. Gmina Wojnicz poszukuje również inwestorów zainteresowanych produkcją opakowań oraz wstępnym przerobem surowców.


W dalszej kolejności mile widziani są inwestorzy prowadzący działalność produkcyjną nie szkodliwą dla środowiska. Szczególnie prowadzący działalność, która pozwoli wykorzystać potencjał byłych bądĄ aktualnych pracowników Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (tokarze precyzyjni, frezarze, ślusarze, spawacze, itp.), pracowników Zakładów Azotowych lub kooperujących z nimi. Idealnym rozwiązaniem dla samorządu byłoby pozyskanie inwestorów zaawansowanych technologii typu how-now.



Dotychczasowe efekty:

1. Podjęcie Uchwały Nr IX/35/99 Rady Gminy w Wojniczu z dnia 25 sierpnia 1999 r. o wyznaczeniu granic Parku i nadaniu jej nazwy.
2. Podjęcie działań związanych z rozbudową infrastruktury technicznej na terenie Parku.
3. Dalsze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gminy.
4. Przeprowadzenie kilkudziesięciu spotkań z przedsiębiorcami z tego terenu zapoznającymi firmy z zasadami funkcjonowania w Parku oraz zebranie ich opinii.
5. Powstanie nowych terenów zielonych w obszarze Parku, tym 20 hektarowa plantacja borówki amerykańskiej.
6. Powstanie na terenie Parku zakładów przemysłowych dających zatrudnienie miejscowej ludności (częsciowa likwidacja bezrobocia).
7. Podniesienie świadomości ekologicznej przedsiębiorców z terenu Parku oraz właścicieli sąsiednich terenów.
8. Zainicjowanie działań podnoszących przez Zielony Park Przemysłowy atrakcyjność Gminy Wojnicz.
9. Dodatkowe dochody budżetu Gminy ze sprzedaży gruntów i z podatków lokalnych.
10. Opracowane, przy współudziale młodzieży akademickiej logo Parku wraz z tablicą informacyjną oraz projekt nasadzeń zieleni.
11. Budowa obwodnicy Wojnicza wraz z bezkolizyjnym zjazdem na teren Parku.
12. Dzięki dobrej współpracy samorządu z firmami działającymi na terenie Parku powstała na jego terenie sieć wodociągowa.
13. W ramach ZPP w Wojniczu powstała podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej (Dz.U. 2006, nr 215, poz. 1581) obejmująca 12 ha gruntów.
14. Możliwość dofinansowania przedsięwzięć infrastrukturalnych na terenie Parku ze środków Rządu RP oraz Unii Europejskiej (droga dojazdowa z funduszu SAPARD, złożone wnioski o dofinansowanie rozwoju infrastruktury technicznej w tym kanalizacji).


Celem poszerzenia małopolskiej oferty inwestycyjnej poprzez dalszy rozwój gospodarczy gminy Wojnicz oraz wojnickiej strefy aktywności gospodarczej (Zielony Park Przemysłowy) - gmina Wojnicz wystąpiła o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej przedsięwzięć infrastrukturalnych służących dalszemu rozwojowi Gminy Wojnicz oraz Zielonego Parku Przemysłowego.


do góry





do góry






 


Design T-SOFT 2005