Powrót na stronę startow#
Szukaj w serwisie: 
 
Olimpijskie korzenie
Więcej informacji...
Statystyki
Więcej informacji...
Centrum Olimpijskie PKOl
Więcej informacji...
Informacje
Więcej informacji...
Polscy olimpijczycy
Statystyki medalowe
Lista alfabetyczna
Złoci medaliści olimpijscy
Srebrni medaliści olimpijscy
Brązowi medaliści olimpijscy
Polski Komitet Olimpijski
Więcej informacji...
.
W kalendarium...
Powrót na start
http://www.olimpijski.pl/87.html
Sylwetki polskich olimpijczyków 
POLSCY OLIMPIJCZYCY
SYLWETKI POLSKIECH OLIMPIJCZYKÓW

KRASKA JERZY ADAM

trener, piłkarz do "specjalnych zleceń", złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

Urodzony 24 grudnia 1951 w Płocku, absolwent szkoły zawodowej (mechanik) i Studium Trenerskiego w warszawskiej AWF. Piłkarz (176 cm, 70 kg), pomocnik, wychowanek Mazovii Płock (1962-1969), zawodnik warszawskiej Gwardii (1969-1986) i fińskiego Kuopio Palloseura (1983-1985). W barwach stołecznej Gwardii w 9 sezonach ligowych (1970-1975, 1979, 1982-1983) rozegrał 154 mecze strzelając 3 gole  W reprezentacji (13 A + 1) zadebiutował podczas pamiętnego meczu Polaków w Starej Zagorze (16 kwietnia 1972), kiedy przegraliśmy z Bułgarią 1:3, a sędzia rumuński (bardzo stronniczy) usunął z boiska kapitana biało - czerwonych Włodzimierza Lubańskiego. Miał specjalne zadanie: unieruchomić najlepszego napastnika gospodarzy Bonewa. Bułgar wprawdzie strzelił jedną bramkę z gry, a drugą z karnego, ale mimo wszystko trener Górski po meczu stwierdził: "na boisku liczyli się tylko dwaj zawodnicy, pomocnik Jerzy Kraska i bramkarz Hubert  Kostka". Całą gamę swoich wielkich możliwości zademonstrował na IO. Znów otrzymał wysokie oceny za nieustępliwość w walce i techniczne umiejętności, przede wszystkim zaś za 100 procentowe wykonywanie "specjalnych poleceń" trenera Górskiego. Niestety, nie dane mu było rozwinięcie w  pełni piłkarskiego talentu. Zagrał jeszcze w innym pamiętnym meczu naszej reprezentacji (już po raz ostatni) z Anglią (6 czerwca 1973) w Chorzowie (2:0), ale potem były ciężkie kontuzje (cztery operacje tego samego kolana, łąkotka, zerwanie stawu obojczykowo-barkowego) i do drużyny narodowej nigdy już nie powrócił. Bolał nad tym sam zawodnik i selekcjonerzy (szczególnie Andrzej Strejlau), którzy wyrażali się o nim w samych superlatywach. Miał w swoim dorobku reprezentacyjnym jeszcze: 18 meczów w biało-czerwonym zespole juniorów i 14 "młodzieżowców". Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem w klubach stołecznych. Odznaczony m. in. złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi. Żonaty (Barbara) ma córkę (Marta). Mieszka w Warszawie.

Bibl.: Głuszek, Leksykon 1999, s. 240; Duński, Od Paryża, s. 417; EP Fuji, Polonia, s. 245, Biało-Czerwoni, t. 20, s. 171; Gowarzewski, Biało-Czerwoni, s. 365; Pawlak, Olimpijczycy, s. 132.
*1972 Monachium: pomocnik drużyny piłkarskiej, która w grupie elim. (4 druż.) pokonała Kolumbię 5:1, Ghanę 4:0 i NRD 2:1, zajmując 1 m. w grupie; w grupie półfin. (4 druż.) zremisowała z Danią 1:1 oraz zwyciężyła ZSRR 2:1 i Maroko 5:0 (1 bramka Kraski), zajmując 1 m. w grupie; w meczu finałowym wygrała z Węgrami 2:1 (0:1) zdobywając złoty medal. Wystąpił w spotkaniach z Kolumbią, Ghaną, NRD, ZSRR, Marokiem i Węgrami. Skład drużyny zob. - Anczok Zygmunt.

« powrót do listy
Polscy olimpijczycy 
Statystyka medalowa
Lista alfabetyczna
Złoci medaliści olimpijscy
Srebrni medaliści olimpijscy
Brązowi medaliści olimpijscy

« powrót do listy

Księga gości Poleć stronę
Informacje | PKOL | Dla koneserów... | Napisz do nas
Olimpijskie korzenie | Statystyki | Nauka i Edukacja | Przewodnik |