PANEMUNIS

Švč. Trejybės bažnyčia

LT-42045 Panemunis, Rokiškio raj.

Administratorius kun. Kostas Balsys (Pandėlys).

Rašytinuose šaltinuose randama, kad apie 1620 m. Panemunyje Martyno Giedraičio rūpesčiu buvo įsteigtas Baltųjų augustinijonų arba Atgailaujančių kananauninkų (kurie ne tik meldėsi kitų intencijomis, bet ir atgailojo) vienuolynas. Apie vienuolyno bažnyčią ar koplyčią žinių neišliko. 1682 m. .Mauricijaus Giedraičio rūpesčiu Panemunis jau turėjo bažnyčią ir iš metrikų knygų matyti, kad nuo 1682 m. Panemunis jau turėjo parapijos teises.

Antroji bažnyčia buvo medinė, pastatyta Paliepio dvarininko, maršalkos Mykalojaus Koscialkovskio rūpesčiu. 1777 m. jau buvo leista joje melstis.

Ji turėjo net 6 dviejų aukštų altorius. Didysis buvo Švč. Trejybės garbei, todėl centre turėjo Švč. Trejybės paveikslą, viršuje šv. Augustino. Didžiojo dešinėje esantis altorius turėjo šv. Juozapo ir viršuje šv. Barboros paveikslus. Kairiojo centre buvo šv. Kazimiero ir viršuje šv. Mykolo paveikslai. Bažnyčios dešinėje stovinčio altoriaus centre buvo Nukryžiuotojo, viršuje šv. Antano paveikslai, kairiajame centre Dievo Motinos ir viršuje šv. Pranciškaus Serafiškojo paveikslai. Dešiniajame bažnyčios šone stovintis šeštasis altorius centre turėjo šv. Jono Krikštytojo ir viršuje šv. Ignaco paveikslus. Ši bažnyčia turėjo 11-kos balsų vargonus, bet per Pirmąjį pasaulinį karą 1915 m. buvo sudeginta. Pamaldos laikinai buvo klebonijoje, kol 1920 m. prie išlikusios mūrinės varpinės buvo pristatyta priestatas ir įkurta laikina bažnyčia.

Dabartinė mūrinė bažnyčia parapijiečių lėšomis ir kun. Vincento Norkaus rūpesčiu pradėta statyti 1922 m. ir  pakonsekruota Panevėžio vyskupo Kazimiero Paltaroko 1936 m. rugsėjo 8 d. 1937 m. buvo padarytas gotiško stiliaus, dviejų kondignacijų didysis altorius, kurio centre Švč. Trejybės paveikslas, kraštuose Šv. Petro ir šv. Pauliaus, o viršuje Švč. Jėzaus Širdies statulos. Laikiniems šoniniams altoriams tuometinis Lietuvos Respublikos premjeras Vladas Mironas, panemunietis, paaukojo dailininko Didžioko pieštus paveikslus: Švč. M. Marijos Dangun ėmimo - kairėje navoje ir Nukryžiuotojo - dešinėje bažnyčios navoje.