Legfrissebb fórumok

Hírlista
Főoldal / Belföld betűméret: + -

"Visszaélt hatalmával" - üzleti előnyt szerzett Horváth Ágnes kabinetfőnöke?

Matejka Zsuzsanna még nem reagált a vádakra

Hírszerző összeállítás
2007-08-29 18:30

cikktárba levél nyomtatás

A patikusok szerint visszaélt pozíciójával Matejka Zsuzsanna, és előnyösebb helyzetbe hozta saját gyógyszertárát. Állítják: kihasználta, hogy ő alkotta a patikaliberalizációs törvényt, és így nyithatott forgalmas helyen patikát. A minisztérium szerint nincs összeférhetetlenség, a kabinetfőnök csak társtulajdonosa a gyógyszertáraknak.


"Visszaélt hatalmával Matejka Zsuzsanna, így előnyösebb helyzetbe került cége a többi patikával szemben" – mondta felháborodva a Hírszerzőnek egy gyógyszerrel foglalkozó cég vezetője. Mint közölte, nem lenne baj a patika alapításával akkor, ha csak kabinetfőnök lenne, de ő tulajdonképpen a miniszter teljes jogú helyettese.

Az elmúlt héten ugyanis napvilágot látott, hogy az Egészségügyi Minisztérium kabinetfőnöke több patikában is érdekelt, ráadásul a több-biztosítós rendszer egyik lehetséges szereplőjével, az Axa Egészségpénztár vezetőjével üzletelt. 

Több patikában érdekelt

Mint arról a HVG korábbi száma beszámolt, idén január 30-án alakult meg az eMeRGency Vital Gyógyszertár Üzemeltető Kft., melynek tulajdonosai között van Matejka Zsuzsa, Müller Katalin, az AXA Egészségpénztár igazgatóhelyettes és Somody Imre üzletember. 

Ezután az eMeRGency Kft. és Radnai Gergely – az egészségügyi reformer, Radnai György fia - megalapították az Evital-MOM Gyógyszertár Kft-t, amely megkapta a jogot arra, hogy a MOM Park bevásárlóközpontban patikát nyisson.

Egyeduralkodó a MOM-Parkban 

Korábban említett gyógyszeripari forrásunk szerint e patika alapításánál került előnyösebb helyzetbe a kabinetfőnök cége. Mint mondta, a január 15-én hatályba lépő gyógyszergazdaságossági törvény egyik előkészítője és kidolgozója Matejka volt, így tudta, mikor kell "megszerezni" a bevásárlóközpontot. 

Helyzeti előny? (Fotó: Járdány Bence)


A Magyar Gyógyszerész Kamara azt állítja, a korábbi szabályozás szerint nem nyithatott volna senki patikát a MOM parkban, mert abban a 250 méteres működési körzetben már volt egy gyógyszertár. A gyógyszergazdaságossági törvény viszont ezt eltörölte, így a kamara szerint elhárult az akadály.
Az Egészségügyi Minsztérium viszont azzal érvel, nem volt 250 méteren belül gyógyszertár a MOM parknál, ezért korábban is alapíthatott volna bárki patikát a bevásárlóközpontban. 

Jelentkező egyébként lett is volna, ám az Azúr Kereskedelmi Zrt-nek nem adott engedélyt az ÁNTSZ arra hivatkozva, hogy törvény szerint egy épületben csak egy gyógyszertár működhet. A vállalat egyébként ezt a bíróságon támadja.

Az Axa vezetője az üzlettársa

A kritikusok szerint egyébként az is érdekes, hogy a kabinetfőnök az Axa egészségpénztár egyik vezetőjével, Müller Katalinnal alapított közös céget. Mint ismeretes, az Axa élénken érdeklődik a több-biztosítós egészségügyi rendszerbe való belépés iránt. "Nyugodt a lelkiismeretem, nincs olyan információcsere köztünk Matejka Zsuzsával, amely bármilyen előnyt adna az Axának. Egyébként a több-biztosítós rendszerről tartott minisztériumi egyeztetéseken nem is én veszek részt az Axa részéről” – mondta az Indexnek Müller. 

Az egészségügyi tárca ebben sem talál kifogást. A minisztérium sajtóosztályán lapunknak azt mondták: az, hogy Müller Katalin a gyógyszertár egyik tulajdonosa, nem jelent az Axának előnyt, hiszen a biztosítókat nyilvános eljárás keretében, nem a minisztérium fogja kiválasztani. 

Etikai vizsgálatot indított a kamara

A Magyar Gyógyszerész Kamara megyei elnökei megdöbbenéssel értesültek arról, hogy Matejka Zsuzsanna a gyógyszerpiaci liberalizáció egyik kidolgozója, az egyik forgalmas bevásárlóközpontban üzleti és politikai barátaival közösen a liberalizáció nyújtotta lehetőséget kihasználva gyógyszertárat létesített – áll a szervezet közleményében.

Horváth Tamás, a kamara elnöke lapunknak elmondta, az elnökség etikai vizsgálat lefolytatását kezdeményezte. "Lehet, hogy törvényileg nem bűnös, de erkölcsileg vétett a kabinetfőnök" – közölte Horváth. Mint mondta, a belső szabályzat azon pontját szegte meg, hogy gyógyszerész nem használhatja fel az üzleti életben a különböző hivatalokban megszerzett tapasztalatait.

A köztisztviselők összeférhetetlenségéről szóló törvény szerint egyébként köztisztviselő nem lehet gazdasági társaságnál vezető tisztségviselő, illetve felügyelő-bizottsági tag. A törvény szerint ebben az esetben tehát nem áll fenn összeférhetetlenség, mivel Matejka kisebbségi tulajdonos és semmilyen tisztséget sem visel cégeiben.

Nem aggódnak a minisztériumnál

Információink szerint egyébként az Egészségügyi Minisztériumnál nem aggódnak a Matejka-botrány miatt, sőt inkább értetlenül állnak az történések előtt. A tárcánál ugyanis állítják: a gyógyszertárakra vonatkozó szabályozások általános jellegűek, azaz egy gyógyszertárat létrehozóra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az összes többi patikára, így eleve kizárt, hogy valaki előnyre tehessen szert.

Ráadásul a gyógyszergazdaságossági törvény épp a patika tulajdonosainak nem kedvez. Állításuk szerint a törvény és a vizitdíj együttes hatására jelentősen csökkent a gyógyszerforgalom, a patikán kívüli gyógyszerárusításról sem állítható, hogy az a patikatulajdonosok üzleti érdekeit szolgálják.

Szerettük volna megkérdezni a kabinetfőnököt is az esetről, de Matejka Zsuzsanna eddig egyszer sem reagált szóban a vádakra. 

(Forrás: Hírszerző, Index, HVG)