Szukaj:  


artyści
galerie
aukcje
notowania
 
sklep
aukcje on line
wydarzenia
informacje
artykuły
wystawy
forum
 
OBRAZ ROKU 2005

  Wydarzenia

Informacje

Artykuły
Dla dorosłych
Kontrowersje
Portrety
Wywiady
Kolekcjoner
Relacje
Wystawy
Encyklopedia
Rocznik Aukcyjny 2002
Recenzje książek
Konkursy
Z życia ścian
Prawo a sztuka
Felietony
Archiwum magazynu Art&Business;

Wystawy
Aukcje
Forum


  KOLEKCJONER
 
Tęsknota za Tiffany’m


   

  Adam Leja, Fot. Marek Huculak


Technolog i artysta szklarz Karl Wiedmann urodził się 19 czerwca 1905 roku w Kuchen w Niemczech. Kształcił się jako technolog szkła w Württembergische Matallwaren Fabrik.

Tu poznawał techniki szklarskie: wytapiania, szlifowania i grawerowania. Od 1925 roku pracował tu jako technolog szkła, gdzie rozwinął nowe metody produkcji, a od 1927 roku został kierownikiem zakładu.

 

Kieliszek do szampana, model Manhattan, szkło iryzujące,
Louis C. Tiffany, ok. 1905-1907, sygnowany,
kolekcja Zuzanny Prószyńskiej

Misa wys. 8 cm, szkło iryzujace Favrile wyciskane w formie, krawędzie wylewu pokryte krakelurą Louis C. Tiffany ok. 1900 roku, sygnowany, kolekcja prywatna.

 

Wprowadził do produkcji technologię wytwarzania szkła, którą nazwał Myra-Kristall. Było to szkło przezroczyste, głównie o zabarwieniu bursztynowo-żółtym z powierzchniową metaliczną iryzacją. Tęczowa poświata (iryzacja) przechodziła od złocistej do srebrzysto-niebieskiej, fioletowo–zielonej, czerwonej i różowej. W zależności od oświetlenia szkła zmieniają swój odcień i kolorystykę poświaty. Krawędzie naczyń były szlifowane lub posiadały drobne spękania, tak zwane krakelury, tworzące efekt oszronionego i zamrożonego szkła, które następnie było pokryte iryzacją. W katalogu wydanym w 1926 r. jest 150 wzorów.

 

Misa wys. 6,5 cm szkło iryzujące, wyciskane w formie, krawędzie wylewu pokryte krakelurą, K. Wiedmann, po 1925 roku, kolekcja Zuzanny Prószynskiej.

Czara, wys. 10,5 cm, szkło iryzujace, wyciskane w formie,
K. Wiedmann, po 1925 roku, kolekcja Zuzanny Prószyńskiej.

 

Szkła Wiedmanna wykazują bliskie analogie ze szkłem najwybitniejszego amerykańskiego mistrza doby secesji Louisa Comforta Tiffany’ego.

Wynalazkiem Tiffany’ego było złociste szkło iryzujące zwane Favrile. Wiedmann sugerował się twórczością Amerykanina i to jego dzieła zainspirowały młodego artystę do prób doścignięcia mistrza. Formy niektórych naczyń są bardzo bliskie, czasami wręcz identyczne z dziełami Tiffany’ego. Rozróżnienie ich bywa bardzo trudne, ale wskazówką jest fakt, że Wiedmann nigdy nie sygnował swoich prac. Przy bliższym porównaniu szkła amerykańskie są nieco grubsze, a ich krawędzie są zatapiane, a nie szlifowane.

W obu przypadkach całe powierzchnie pokrywa iryzacja, lecz w szkłach Tiffany’ego jest ona intensywniejsza. Wiedmann natomiast wprowadził własne formy naczyń: proste i geometryczne, zgodne ze stylistyką lat 20. i 30., a jedyną ich dekoracją była iryzująca poświata.

 

Misa wys. 6 cm, szkło iryzujące, krawędzie wylewu pokryte krakelurą, K. Wiedmann, po 1925 roku, kolekcja prywatna.

Kielich, wys. 14 cm, szkło iryzujące, K. Wiedmann, po 1925 roku, kolekcja Zuzanny Prószyńskiej.

 

1 2  


dodaj swój komentarz »




  Nasza oferta
Osobista strona w portalu artbiznes.pl to nie tylko możliwość prezentacji własnej osoby ale rownież skuteczne narzędzie komercyjne umożliwiające promocję i sprzedaż prac poprzez sklep internetowy oraz aukcje on line.

  • oferta dla Artystów
  • oferta dla Galerii


  • Nasza oferta | Mapa serwisu | Reklama | Kontakt | Punkty sprzedaży
    Rempex Sp. z o.o.
    Copyright © 2002-2007 artbiznes.pl
    statystyki www stat.pl