Статті та есе

 
 

Розділи:

Новини
Головна
Життя
Смерть
Фотоальбом
Пісні
Музика
Присвячено
Дискографія
Послухати
Книжки
Спогади
Статті
Відео
Фестивалі
Музей
Гостьова
Про сайт

Мови:

Українською
На русском

Версія
для друку

На сайті:



Партнери:

pisni.org.ua
www.domivka.net

«Трубач старого міста»


автор: Наталія Фещук
2003 Газета «Чернівці» №43

23 жовтня минула річниця, як від нас відійшов талановитий музикант Анатолій Євдокименко.

Анатолій Євдокименко Дома, крім Анатолія, музикою серйозно не займався ніхто. Молодший син Євдокименків спочатку захопився грою на скрипці, згодом — на трубі. Причому, гру на останньому інструменті опановував самотужки.

Ретельні заняття на трубі принесли успішний результат: хлопця помітили, полюбили його музику, і він став знаним у Чернівцях трубачем.

Місто буквально заполонили музичні шедеври у виконанні місцевих віртуозів. На той час справді талановитих музикантів можна було на пальцях перелічити. А серед трубачів Анатолій Євдокименко був першим.

Фактично, з трубою він майже не розлучався. Професійне втілення своїх здібностей знайшов в університетському естрадному молодіжному оркестрі — ЕМО.

Самі ж імпровізації музикант виконував, здебільшого, у Будинку офіцерів на танцях: тут разом зі своєю трубою він міг витворяти немислимі варіації. У цей час майбутній народний артист України навчався на тоді ще фізико-математичному факультеті університету.

Лячно, мабуть, було музикантові, коли ЕМО припинив своє існування. І у 1971 році Анатолій Євдокименко створює ансамбль «Червона рута». Та звичайно ж, продовжує грати у ньому на трубі. Однак з часом організаційні клопоти забирали багато часу і музика відійшла на другий план.

Сімейна творчість Євдокименка і Ротару — це відома співачка та її продюсер і чоловік в одній особі, котрий себе особливо ніколи не афішував. Тому й про Анатолія Євдокименка знають небагато. Але тільки не у Чернівцях…

Валерій Євдокименко — старший брат музиканта:

Естрадний молодіжний оркестр «Ще у дитинстві Анатолію дуже подобалася скрипка. Нашим сусідом у будинку, де ми жили, був відомий акордеоніст Григорій Грабарник. І, слухаючи його гру, ми з братом поволі захопилися музикою. Мені теж припав до душі акордеон, а Толі — скрипка. Якось я привів брата на прослуховування у музичну школу. Її викладач Юрій Гіна підтвердив наші сімейні здогадки: в Анатолія справді був ідеальний слух. І, незважаючи на матеріальну скруту, йому купили маленьку скрипку. Було це наприкінці 40-х років. А потім, закінчивши музичну школу, Толік вже “крутився” у місцевих музичних колах. Тоді я навчався у Львові і часто привозив додому платівки із записами відомих музикантів. Скажу, що на той час придбати їх було доволі нелегко. Отак поступово ми з братом стали палкими прихильниками джазу. Якось кажу Толікові: «Ти знаєш, щоби стати справжнім джазовим музикантом, треба оволодіти і грою на трубі». Три роки він, день у день, у комірчині нашої оселі самотужки вчився грати на трубі! Тренувався доти, доки не оволодів інструментом як соліст. Коли після закінчення технікуму брат працював на бавовняно-прядильній фабриці, приходив додому втомлений, відкашлювався від тієї пилюки і знову брався за трубу. А як він ставився до цього інструмента! Начищав трубу до блиску, руками торкався лише клавіш. Ми тоді ще не розуміли, що музика може його годувати. Тому було вирішено, що він, як і я, має отримати вищу освіту. І, щоб не образити батьків, Толік вступив на фізико-математичний факультет нашого університету. Якраз тоді як професійний музикант він “засвітився” в ЕМО — університетському молодіжному колективі. Брата — хорошого трубача — знали у місті».

Едуард Качанов — трубач, грав в ЕМО:

ВІА «Червона рута» «З Анатолієм ми познайомилися, коли навчалися у текстильному технікумі та разом грали тут у духовому оркестрі. Щоправда, я був студентом молодшого курсу, він — старшого. Олександр Молдавер, керівник оркестру і людина пристрасно віддана музиці, прищепив нам любов до труби. А як відомо, на ті часи жоден захід не відбувався без участі духового оркестру. І Толік, навіть коли закінчив технікум, на демонстрації йшов грати разом із нами. Потім ми зустрілися з ним в ЕМО. Нинішній молоді важко уявити, що цей колектив збирав свого часу переповнений зал. Як зараз пам’ятаю: у залі людно, і ми виконуємо «На долині туман» та «Намалюй мені ніч». Тому не дивно, що музиканти оркестру були місцевими кумирами. А одного разу у Чернівцях гастролював чеський цирк, і Євдокименка (єдиного з оркестру) чехи запросили на час гастролей до свого оркестру. Тоді талановитих музикантів у місті було небагато. На жаль, лише люди старшого покоління пам’ятають братів Коків, Марека Кушніра… А кращого трубача, ніж Євдокименко у Чернівцях не було. Бо відомий всім сьогодні джазовий музикант Агашкін у ті часі лише творчо зростав».

Леонід Підкамінь та Віктор Житарюк — друзі і одногрупники Анатолія Євдокименка, доценти кафедри оптики та спектроскопії ЧНУ:

«Для нас музичні здібності Євдокименка розкрилися значно пізніше. Спочатку всі ми були просто студентами, які у 1962 році вступили до університету. Того року якраз відкрилася кафедра оптики. І ніхто з нас про його музичні здібності не здогадувався. Євдокименка як трубача ми вперше побачили на танцях у Будинку офіцерів. Власне, завдяки йому ми і потрапляли сюди безкоштовно. Насамперед, всі ми були дуже хорошими друзями — до останніх днів життя Анатолія. Приїжджаючи у Чернівці, він завжди заходив до нас у гості. І ніхто не скаже, що він змінився у гірший бік».

ВІА «Червона рута» Леонід Косяченко — професор ЧНУ, засновник ЕМО, керівник дипломної роботи Анатолія Євдокименка:

«Думаю, що чималих успіхів Євдокименко міг досягти і як трубач, і як науковець. Спочатку він підійшов до мене як до керівника естрадного молодіжного оркестру і каже: «Я почав грати на трубі і хотів би виступати з ЕМО». Я його прослухав і взяв. Бо, головне, він зрозумів наш стиль. Але, окрім цього, у мене вдома зберігається одна зі студентських доповідей (1971 рік), співавтором якої був і Євдокименко. І то була доповідь не університетської, а Всесоюзної конференції. Можливо, його очікувала і успішна кар’єра фізика-оптика».

Олександр Сальніков — заслужений артист України, працював в ансамблі «Червона рута»:

«Наприкінці 60-х усі місцеві трубачі-аматори намагалися копіювати Євдокименка. Його гра в ЕМО та на танцях перехоплювала подих. Тоді музиканти давали один одному прізвиська. І про гру Анатолія можна було почути: «Дивись, що Євдоха робить!» Трубач був унікальний! Якось, коли вже існував ансамбль «Червона рута», Євдокименко підійшов до мене і каже: «У мене адміністраторської роботи зараз багато, мені би тебе з твоєю трубою». Так я опинився у колективі і разом із Анатолієм грав на трубі. Улюбленими нашими мелодіями були композиції американської групи «Чикаго». А якось, пригадую, ми гастролювали в Угорщині. На той час у мене вже була фірмова труба, а в Євдокименка — простіша. Тоді Софія каже: «Давайте купимо і моєму чоловікові таку ж трубу». Анатолій Кирилович всім керував — що співати, що не співати, що говорити, а де мовчати».

…Чернівці й до сьогодні пам’ятають Анатолія Євдокименка. Надто ж люди, чия молодість припала на 60–70-і. А цього року, влітку, вулицю, на якій колись жив музикант, названо його іменем. Тепер, мабуть, варто увіковічити ім’я музиканта і на Алеї зірок.