Search Knisa Rishum Association otot Knisa Rishum
יום שישי, 28.09.2007
 
07/03/07

איש השיווק של החודש:
יון פדר, העורך הראשי של ynet, הוא איש השיווק של החודש
יוני קלרמן

לגמרי במקרה נבחר יון פדר כאיש השיווק של החודש בדיוק בשבוע שבו השיק ידיעות אחרונות, באמצעות ynetלוח מודעות חינמיות, שמתמחה במודעות רכב ודירות. יש בכך מידה רבה של סמליות, מכיוון שצעד זה משקף את המעמד העוצמתי שתפס האינטרנט בשנים האחרונות, עד כדי איום של ממש על פעילויות מסורתיות של המדיה הישנה. 

גם אתר ynet, שהוקם בידי ידיעות אחרונות כאתר נפרד, עם שם נפרד, כדי לא ליצור קניבליזציה של העיתון המודפס, הוא דוגמא לדומיננטיות הגוברת של האינטרנט. העובדה שהעורך הראשי שלו, יון פדר, מוזכר כמועמד המוביל לתפקיד עורך ידיעות אחרונות היא אולי מעין הכרה במעמד המכובד אליו הגיע ynet בשש וחצי שנות קיומו. 

יון פדר ביקש שלא להתראיין לכתבה זו. לדבריו, הוא אינו איש שיווק, וההישגים של ynet אינם הישגים אישיים שלו, אלא הישג קולקטיבי של כלל המערכת עליה הוא מופקד, ושל גורמי ההנהלה והשיווק בראשות יעקב נצר , המנכ"ל היוצא של ynet. ומדובר בהישגים מכובדים, ללא ספק: על-פי מקורות בענף האינטרנט, ל-ynet נכנסים מדי יום חול כ-700 אלף משתמשים, רובם נכנסים כמה וכמה פעמים ביום, כך שסך הכניסות מצטבר למיליונים רבים. כלומר, מדובר בנפח קריאה העולה על זה של  כל קוראי העיתונים בישראל גם יחד. יתר על כן, כמות הכניסות אל כל-אחד מן המדורים ב-ynet  -  כגון ספורט, בריאות,  רכב וכיו"ב -   גדולה יותר מן הכניסות אל אתרי אינטרנט מתמחים שעוסקים רק בתחומים הללו. 

פדר, 53, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בתקשורת , התחיל את דרכו העיתונאית ככתב ועורך בקול ישראל. לאחר מכן שימש שנים רבות כעורך הראשי של 'כתר' ושל 'ספרי ידיעות אחרונות'. לפני שבע שנים הוא הצטרף לצוות ההקמה של ynet ומספר חודשים לאחר השקת האתר מונה לעורכו הראשי.   

ynet, פורטל ייחודי בתחום החדשות והתוכן, פועל במתכונת יוצאת דופן. רוב האתרים מסוגו בעולם מתפקדים כשלוחות מקוונות של העיתון המודפס, כך שרוב תכניהם נערכים בידי מערכת הפרינט. ynet לעומתם הוקם כגוף מערכתי עצמאי לגמרי עם מערכת משלו שאינה ניזונה כלל ממערכת החברה האם שלו, ידיעות אחרונות. באמצעות חבורה גדולה של כתבים ועורכים מפיק ynet חדשות ותכנים בהיקף ארצי ובמגוון עשיר. במונחי רייטינג ההישגים של ynet יוצאי דופן, ובענף התקשורת מצביעים גם על ההישג המותגי: בניגוד לדימוי השובב, ה"לא רציני" שיש לאתרי אינטרנט בדרך כלל, ynet נתפס כמדיום ארצי לגיטימי ושווה ערך למדיה ארציים אחרים כגון חדשות ערוץ 2, ידיעות אחרונות, או גלי צה"ל. אינדיקציה ברורה למעמד הייחודי של ynet הוא בהשפעה הניכרת שיש לאתר על סדר היום של המתחרים. הדבר כמובן קשור לכך שב-ynet הידיעות מופיעות מייד עם התהוותן, על פני כל היממה, אך גם בשל האמינות הגבוהה יחסית של התכנים המופיעים בו. 

בניגוד לפורטלים המתחרים בו, כמו וואלה או msn, הוא מתמקד יותר בתוכן ופחות בשירותים אינטרנטיים. כניסת ynet לשדה האינטרנט הישראלי דחפה את האתרים האחרים – שכולם היו שם לפני ynet - להכניס תוכן, אך רובם, להבדיל מ-ynet, רוכשים אותו ממקורות חיצוניים. 

גם ynet השתנה עם הזמן: לבד מהיותו אתר חדשות ותכנים, הוא פועל כיום באופן נמרץ ביותר גם בתחום הקהילות. הוא מפעיל מאות פורומים במגוון תחומים, מאקטואליה ועד בידור ורכילות, מסקס ודייטינג ועד מוזיקה וניו-אייג' . כמו-כן האתר מפעיל מאות פורומים מתמחים בתחום הרפואה. 

התפתחות אחרת מתרחשת בתחום הווידאו. ynet היה חלוץ בהחדרת תכני וידאו לאינטרנט הישראלי, בעיקר, אם-כי לא רק, כתבות סמי-טלוויזיוניות  חדשותיות וסדרות וידאו בתחומי הלייף-סטייל (כגון הכנת מתכונים, בית-ספר לאיפור וכדומה). 

עם הכניסה  לתחום הווידאו נכנס  ynet גם לתחום התוכן השיווקי: סדרות וידאו מרובות-פרקים (כגון בתחום הבריאות, האוכל או הלייף-סטייל) ממומנות בידי חברות מסחריות, עם סממנים מסוימים של תוכן שיווקי.

כמו מרבית אתרי האינטרנט בעולם, גם ynet מציע את כל תכניו בחינם (פרט לאנציקלופדיה הכללית האינטרנטית שלו, שהשימוש בה מחייב מנוי). מודל החינמיות של אתרי האינטרנט מחייבם להתבסס באופן מירבי על הכנסות מפרסום, אך הוא גם שמסביר את ההיקף העצום בנפח המשתמשים במדיום הזה. 

כמדיום פרסומי, ynet מציע לא רק רייטינג גבוה מאוד, אלא גם פילוח ממוקד שאינו קיים בטלוויזיה ואפילו לא בעיתונות הנייר: פרסום בערוץ הבריאות למשל  יגיע בוודאות רק למי שמתעניין בבריאות. ניתן כמובן גם לקבל נתונים מדויקים  באשר לכמות המשתמשים הייחודיים הנחשפים לערוץ, כמות הכניסות והחשיפות, משך השהייה בכל מדור וכדומה. מאידך,  נפח הכניסות בימי החול גדול יותר מזה שבסוף השבוע, מצב הפוך מזה שבעיתוני הנייר, אם-כי בשיעורי הבדל קטנים הרבה יותר. 

שיעור החדירה העצום של האינטרנט - במונחים של רייטינג ובמונחי חדירה למישורים רבים של פעילות אנושית – לא באה עדיין לידי ביטוי מלא בהיקף הפרסום במדיום הזה. נתח הפרסום של האינטרנט מגיע, בארצות שונות, ל- 5% - 9%  מכלל עוגת הפרסום. גם בארץ משוכנעים גורמי פרסום, כי נתח הפרסום באינטרנט יגדל בשנים הקרובות באופן משמעותי, וכי נתח התקציבים שיופנו לאתרים מובילים דוגמת ynet לא ייפול מזה המגיע למדיומים החזקים בתחום הטלוויזיה והפרינט.


   
אחד בחודש
איש שיווק
מפרסמים, אתם חיים בסרט
גל אגוזי, ראסל גקסון, ישראל נבנצאל 30/11/2006
"איך האפס הזה קיבל קידום ...
אורית-קלייר ארזי 29/01/2007
MarketingProfs: אל תילחץ...
Mike Schultz 18/03/2007
גם ליחסי ציבור הגיע עידן...
David Meerman Scot 21/03/2007
MarketingProfs: המתלונן...
Robert Grede 22/03/2007
  הרשמה לניוזלטר
  ספרות מקצועית
  כלים שימושיים
  קישורים
  שאלות ותשובות
  צור קשר
דף הבית צור קשר עדכנו אותנו פרסום באתר מפת האתר