přihlásit do placené sekce

2. DPH u přepravních služeb - přeprava zboží mezi členskými státy EU

Daň z příjmů

a) Místo zahájení přepravy je v tuzemsku

Je-li poskytnuta přeprava zboží mezi dvěma členskými státy Evropské unie (dále jen „EU“), místem plnění u přepravního výkonu je místo, kde je přeprava zahájena. Pokud tedy bude přeprava zahájena v tuzemsku, bude místem plnění tuzemsko a uplatněna bude „česká“ DPH dle stejných podmínek, jako při přepravě v tuzemsku (viz kapitola I. Přeprava zboží v tuzemsku). Výjimka nastane v případě, kdy lze uplatnit systém reverse charge.

b) Uplatnění systému reverse charge

Dochází-li k přepravě mezi členskými státy a objednatel přepravy je osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava zahájena, je místem plnění území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo (dále jen „DIČ“) osobě, pro kterou je přeprava uskutečňována a která toto DIČ poskytla proto, aby mohla být přeprava v její prospěch uskutečněna.

Princip reverse charge tak umožňuje, aby se místo plnění přechýlilo do místa, kde má osoba přiděleno DIČ v jiném členském státě.

Pokud dojde k přechýlení místa plnění do jiného členského státu, nemůže již být uplatněna „česká“ daň, protože místem plnění již není tuzemsko, ale území členského státu, kde je osoba, která poskytla DIČ, registrována a proto bude uplatněna daň právě tohoto státu.

Uplatnění principu reverse charge je možné pouze v případě, že je přeprava uskutečněna z jednoho členského státu do druhého členského státu.

V případě, kdy je přeprava uskutečněna pouze na území jednoho členského státu, i když objednatelem přepravy je osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, nelze systém reverse charge uplatnit, nebo-li jinými slovy DIČ osoby registrované k dani v jiném členském státě samo o sobě nestačí pro uplatnění systému reverse charge.

c) Místo zahájení přepravy je v jiném členském státě

U přepravních výkonů, u kterých je přeprava zahájena v jiném členském státě, je dle výše popsaného pravidla místem plnění členský stát, na jehož území je přeprava zahájena. Na přepravní výkon tedy bude aplikována daň tohoto státu.

Pokud však dopravce (plátce daně) uskutečňuje přepravu z jednoho členského státu do jiného členského státu pro osobu, registrovanou k dani v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava zahájena, dojde k použití výše pospaného systému reverse charge, protože právní úprava v ostatních členských státech použití tohoto systému rovněž umožňuje. Přepravní výkon pak bude podléhat dani členského státu, který vydal DIČ osobě, která tuto přepravu pod tímto DIČ objednala.

d) Postup spedičních firem

U spedičních firem dochází ke dvěma typům závazkových vztahů, při kterých tyto firmy vstupují mezi objednavatele přepravy a dopravce. V převážné většině dochází u spedičních firem k uzavírání smluv o přepravě věci podle § 610 a násl. obchodního zákoníku, což znamená, že spedice se zavazuje obstarat a zajistit přepravu vlastním jménem a na vlastní účet. Z tohoto vyplývá, že spediční firma se vůči objednavateli přepravy stává subjektem se stejnými právy a povinnostmi jako dopravce. Dochází k tomu, že přeprava, kterou uskutečnil dopravce, je spedicí nakoupena a poté dále prodávána objednavateli přepravy. Takový prodej služeb objednavateli je chápán jako poskytnutí, resp. uskutečnění přepravy spedicí.

Z pohledu dopravce se spediční firma neliší od jiného objednavatele přepravy, nebo-li od osoby, která si přepravu objedná přímo u dopravce.

Kdy spedice uplatní českou DPH na výstupu

Spedice uplatní DPH na výstupu v následujících případech:

  • Přeprava z tuzemska do jiného členského státu poskytnuta pro českého plátce daně;

  • Přeprava z tuzemska do jiného členského státu je poskytnuta osobě, která není plátcem daně, ani není registrovaná k dani v jiném členském státě;

  • Přeprava z tuzemska do jiného členského státu je poskytnuta osobě z jiného členského státu, která není registrována k dani v žádném členském státě;

  • Přeprava z tuzemska do jiného členského státu je poskytnuta osobě z třetí země, která není registrována k dani v žádném členském státě.

Kdy se česká DPH neuplatní (reverse charge)

Jak již bylo zmíněno v předchozím textu, systém reverse charge lze využít, pokud je přeprava fakturována osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava započata, a to bez ohledu na to, že může být ukončena v jiném členském státě, než je registrována osoba, pro kterou se přeprava uskutečnila.

Současná právní úprava spedici nestanoví žádné důkazní prostředky, kterými by měla správci daně uskutečnění přepravy dokazovat, neboť dochází k uplatnění daně na výstupu, které není důkazními prostředky podmíněno. Pokud dochází k užití systému reverse charge, dochází k přenosu daňové povinnosti. Ta je však dokazována zejména existencí DIČ osoby registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava zahájena.

e) Služby související s přepravou mezi členskými státy

Současná zákonná úprava konkrétně nevymezuje, co jsou služby související s přepravou zboží mezi členskými státy. V návaznosti na předcházející právní úpravu lze konstatovat, že se jedná o služby bez kterých by se přeprava nemohla uskutečnit a tudíž s přepravou souvisejí.

Z hlediska uplatnění DPH u těchto služeb je opět nejdůležitější stanovení místa plnění. Podle § 10 odst. 4 písm. b) zákona o DPH je místem plnění při poskytnutí služby přímo související s přepravní službou místo, kde je tato služba uskutečňována. V § 10 odst. 5 je navíc uvedeno, jestliže je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal DIČ, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jinými slovy je umožněno, aby u těchto služeb bylo možné taktéž využít principu reverse charge.

Vzhledem k tomu, že naše právní úprava vychází ze VI. směrnice EU, která je závazná pro všechny členské státy, mělo by být obdobně postupováno u poskytnutých služeb osobami registrovanými k dani v jiných členských státech, které našim dopravcům poskytují v členských státech služby související s přepravou mezi členskými státy.

Mezi služby související s přepravou zboží rozhodně nepatří skladování v konsignačních nebo provozních skladech, jelikož takové skladování neslouží k uskutečnění přepravy. Zprostředkování přepravy nebo zprostředkování služeb souvisejících s přepravou mezi členskými státy je v zákoně o DPH upraveno v § 10 odst. 12 a 13. U zprostředkování přepravy, která je zajišťována jménem a na účet jiné osoby, je místem plnění místo zahájení přepravy. Pokud je však zprostředkování přepravy nebo zprostředkování služeb souvisejících s přepravou poskytováno osobám registrovaným k dani v jiném členském státě, uplatní se reverse charge a cena za zprostředkování nepodléhá české DPH s přenosem daňové povinnosti na osobu, pro kterou je služba poskytována.

f) Daňové doklady

Plátce daně (dopravce či spedice) je povinen vystavit daňový doklad za zdanitelné plnění nebo za osvobozené plnění. Pokud se jedná o dopravu, která podléhá dani na výstupu, je vystavován daňový doklad podle § 28 zákona o DPH (viz  předchozí text).

Pokud je dopravcem či spedicí poskytována přepravní služba s místem plnění mimo tuzemsko (reverse charge), vystavuje plátce daňový doklad podle § 33 zákona o DPH.

Náležitosti daňového dokladu při poskytnutí přepravní služby s místem plnění mimo tuzemsko - § 33 zákona o DPH

Při poskytnutí přepravní služby s místem plnění mimo tuzemsko musí každý daňový doklad obsahovat následující:

  • Obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který poskytuje službu;

  • Daňové identifikační číslo plátce, který poskytuje službu;

  • Název společnosti/osoby, pro kterou je služba poskytována, včetně dodatku k názvu, sídlo nebo místo podnikání společnosti/osoby, pro kterou se uskutečňuje plnění;

  • Daňové identifikační číslo, pokud je osoba, pro kterou se plnění uskutečňuje plátcem;

  • Evidenční číslo daňového dokladu;

  • Rozsah a předmět plnění;

  • Datum vystavení daňového dokladu;

  • Datum uskutečnění služby nebo datum přijetí platby, a to ten den, který nastane dříve, pokud se liší od data vystavení dokladu;

  • Základ daně;

  • Odkaz na příslušné ustanovení zákona o DPH, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko;

  • Pokud je ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti.

Náležitosti daňového dokladu při poskytnutí přepravní služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě EU- § 31 zákona o DPH

V případě, kdy je přeprava mezi členskými státy poskytována dopravcem, který je registrován k dani v některém z členských států pro českého plátce daně a dochází tak k přechýlení místa plnění do tuzemska, měl by doklad vystavený dopravcem obsahovat dle § 31 zákona o DPH následující:

  • Název, sídlo nebo místo podnikání a DIČ osoby registrované k dani v jiném členském státě, která poskytuje službu, včetně kódu země;

  • Obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání a DIČ společnosti/osoby, pro kterou se uskutečňuje plnění;

  • Evidenční číslo daňového dokladu;

  • Rozsah a předmět plnění;

  • Datum vystavení daňového dokladu;

  • Datum uskutečnění služby, pokud se liší od data vystavení dokladu;

  • Jednotkovou cenu bez daně;

  • Základ daně;

  • Sazbu daně nebo sdělení, že se jedná o osvobozené plnění a odkaz na příslušné ustanovení zákona o DPH (je povinen doplnit na obdrženém daňovém dokladu český plátce);

  • Výši daně uvedenou v korunách a haléřích, popřípadě zaokrouhlenou na desítky haléřů nebo padesátihaléře (je povinen doplnit na obdrženém daňovém dokladu český plátce);

  • Sdělení, že osobou povinnou daň přiznat a zaplatit je plátce, pro kterého byla služba poskytnuta.

g) Typové příklady přepravy zboží mezi členskými státy EU

Př. 1: Český dopravce, plátce daně, uskutečňuje přepravu zboží z tuzemska do Německa a objednatel přepravy je německá osoba, registrovaná k dani v Německu. Plátce daně v tomto případě uplatní princip reverse charge a přechýlí místo plnění z tuzemska do Německa. Dle místa plnění je nutné uplatnit německou daň a tuto povinnost splní německá osoba, protože je registrována k dani ve stejném státě, ve kterém se nachází místo plnění. Český dopravce tak osvobodí přepravní výkon a daň přizná německá osoba ve svém daňovém přiznání. Pokud by však objednatelem přepravy byla německá osoba, která není registrována k dani v žádném ze členských států, nelze princip reverse charge využít, místem plnění bude tuzemsko, protože přeprava byla v tuzemsku zahájena a podle místa plnění bude uplatněna česká daň. Český dopravce tak uplatní u přepravního výkonu českou daň a přizná ji ve svém daňovém přiznání.

Př. 2: Objedná-li si přepravu z tuzemska do Německa u spedice, plátce daně, německá osoba, která je registrovaná k dani v Německu a spedice zajistí přepravu u dopravce, plátce daně, bude dopravce fakturovat spedici podle místa plnění, tedy podle § 10 odst. 2 zákona o DPH, kdy místem plnění je tuzemsko. Fakturace spedici bude s daní na výstupu, přičemž spedice má nárok na odpočet daně. Protože spedice fakturuje německé osobě, která je registrována k dani v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava započata, přechýlí spedice místo plnění za německým DIČ do Německa, přepravu osvobodí a přenese daňovou povinnost na německou osobu. Německá osoba, která je registrovaná k dani v Německu, německou daň přizná ve svém daňovém přiznání.

Př. 3: Dopravce – česká osoba, plátce daně

Objednatel přepravy – italská osoba, registrovaná k dani v Itálii

Místo zahájení přepravy – tuzemsko

Místo ukončení přepravy – Rakousko

V tomto případě je přeprava uskutečňována pro osobu registrovanou k dani v Itálii, tedy v jiném členském státě, než ve kterém byla přeprava zahájena. Dopravce použije podle § 10 odst. 2 zákona o DPH systém reverse charge a přepravní výkon tak nebude v České republice podléhat DPH. Dopravce vystaví daňový doklad podle § 33 zákona o DPH, ve kterém uvede, že přeprava podle § 10 odst. 2 zákona o DPH nepodléhá české DPH a dále sdělení, že daň je povinen přiznat v Itálii objednatel přepravy, protože místo plnění je v Itálii. Dopravce přenáší daňovou povinnost na osobu registrovanou k dani v Itálii. Italský objednatel doplní daňový doklad a přizná daň ve svém daňovém přiznání.

Př. 4: Dopravce, česká osoba, plátce daně, přepravuje zboží z Rakouska do tuzemska a objednatelem přepravy je česká firma, plátce daně. Dopravce si objedná nakládku zboží u rakouské osoby registrované k dani v Rakousku. Rakouská osoba se řídí místem plnění primárně podle místa, kde je služba uskutečněna, tedy v Rakousku. Nakládku bude fakturovat českému dopravci. Proto u ceny za nakládku uplatní systém reverse charge, protože nakládka je poskytována osobě registrované k dani v jiném členském státě. Nakládka bude fakturována bez rakouské daně na výstupu. Český dopravce přizná daň ve svém daňovém přiznání, zakalkuluje cenu za nakládku do ceny přepravy, a uplatní daň na výstupu objednateli přepravy, protože se jedná o plátce daně.

René Beck
ředitel divize ekonomiky a vnitřní správy
07.09.2006

Aktuální školení

Obsluha digitálního tachografu
od: 01.10.2007 - Nad Sokolovnou 117/1, Praha 4

Bezpeč. poradce DGSA - příprava na zkoušky pro prodl. platnosti osvědčení
od: 02.10.2007 - nám. Marie Poštové 49, Beroun

Pojištění v dopravní firmě
od: 02.10.2007 - Na Sadech 2033/21, České Budějovice

TIR tranzitní celní systém
od: 03.10.2007 - Podhájí 1, Brno

ADR - přeprava nebezpečných věcí
od: 05.10.2007 - Nad Sokolovnou 117/1, Praha 4

všechna školení


Platba mýta v ČR a Rakousku

Chcete hradit mýto v ČR a Rakousku na fakturu a tuto službu využívat pouze za 45 Kč měsíčně?

Pořiďte si u ČESMAD BOHEMIA kartu DINERS CLUB ROAD ACCOUNT a dodržujte splatnost faktur.

další informace


Partneři

AIG Continental ČP Leasing DAF Esso Kapsch Kogel Komerční banka Mercedes OMV Panav Pema Renault Scania Shell Volvo