Вісник N6 2002


ЗАГАЛЬНI ЗБОРИ

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

5 квітня у приміщенні Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася чергова сесія Загальних зборів Національної академії наук України. В її роботі взяв участь Прем'єр-міністр України А.К. Кінах.

Головуючий на Зборах президент Національної академії наук України академік НАН України Б.Є. Патон виголосив вступне слово. Він зазначив:

«Минулий, ювілейний для нашої держави 2001 рік був багатий на винятково важливі для Національної академії наук України події.

Піднесення економіки, яке спостерігається останніми роками, прогресивні перетворення у різних сферах суспільного життя викликали позитивні зрушення в науковій сфері України, зокрема в Національній академії наук. Після тривалого спаду збільшилися обсяги виконуваних досліджень, зросла кількість ліцензійних угод і контрактів, отриманих патентів на винаходи і корисні моделі. Вперше за останні роки відбулося зростання кількості працівників наукових установ Академії, в тому числі кандидатів і докторів наук. Було суттєво підвищено посадові оклади науковим працівникам Академії.

Такі позитивні зрушення є, безумовно, результатом послідовної державної політики щодо підтримки науки, забезпечення соціального захисту вчених. Свідченням цього є, зокрема, прийняття нещодавно Закону України «Про особливості правового режиму майнового комплексу НАН України».

Сподіваємося, що новообрана Верховна Рада також з розумінням ставитиметься до проблем науки. Побажаємо їй швидко сформувати сталу більшість у парламенті, встановити конструктивну співпрацю з Президентом України та Урядом.

Сьогодні нам необхідно не лише обговорити діяльність Академії у звітний період, а й визначити головні напрями її подальшої роботи, які сприятимуть розвитку позитивних тенденцій в економіці, створенню надійних передумов для прискорення економічного зростання, вирішення на цій основі невідкладних соціальних проблем.

Важливим питанням є також обговорення та затвердження Загальними зборами Статуту НАН України.

Широка присутність на сесії представників органів державного управління, наукової громадськості, засобів масової інформації є свідченням зацікавленого ставлення до цих питань.

Дозвольте від імені учасників зборів привітати Прем'єр-міністра України Анатолія Кириловича Кінаха та всіх наших поважних гостей».

Повідомивши присутніх про наявність кворуму, Б.Є. Патон оголосив сесію Загальних зборів відкритою. Після цього він запропонував ушанувати пам'ять членів НАН України, які померли після 6 квітня 2001 р. Він нагадав, що протягом року, який минув після попередніх Загальних зборів, Академія зазнала великих втрат.

14 квітня 2001 року невблаганна смерть вирвала з наших лав видатного вченого фізика і матеріалознавця академіка Віктора Івановича ТРЕФІЛОВА.

21 квітня не стало відомого вченого в галузі патофізіології та онкології Зої Андріївни БУТЕНКО.

15 травня залишила нас визначний вчений-офтальмолог академік Надія Олександрівна ПУЧКІВСЬКА.

2 липня обірвалося життя широко відомого вченого в галузі гірничої справи академіка Георгія Михайловича МАЛАХОВА.

5 серпня помер відомий вчений-фізик член-кореспондент Михайло Улянович БІЛИЙ.

6 серпня скінчилося життя знаного вченого-історика члена-кореспондента Василя Ісааковича ЮРЧУКА.

15 серпня не стало фахівця в галузі автоматизованих систем обробки даних члена-кореспондента Катерини Логвинівни ЮЩЕНКО.

29 листопада пішов від нас визначний вчений-філософ академік Володимир Іларіонович ШИНКАРУК.

10 лютого 2002 року ми втратили відомого вченого в галузі гідромеханіки академіка Георгія Володимировича ЛОГВИНОВИЧА.

11 лютого закінчив свій життєвий шлях видатний вчений-фізик академік Олексій Григорович СИТЕНКО.

Учасники Зборів ушанували світлу пам'ять цих науковців хвилиною мовчання.

Президент НАНУ Б.Є. Патон зробив доповідь «Про діяльність Національної академії наук України в 2001 році та основні напрями її подальшої роботи». На зборах виступив також Прем'єр-міністр України А.К. Кінах.

В обговоренні звітної доповіді взяли участь: академіки НАН України А.Ф. Булат, І.М. Дзюба, Ю.М. Єрмольєв, І.М. Карп, С.І. Пирожков, І.В. Скрипник, В.П. Шевченко, Ю.С. Шемшученко, І.Р. Юхновський; члени-кореспонденти НАН України Л.А. Булавін, О.О. Коноваленко, Є.О. Куліш, Є.В. Лебедєв, З.Т. Назарчук, І.М. Неклюдов, М.В. Попович, Л.Г. Руденко; іноземний член НАН України академік РАН М.П. Лякишев, а також голова ЦК профспілки працівників НАН України кандидат філософських наук А.І. Широков (тексти всіх виступів друкуються).

Заслухавши та обговоривши доповідь президента НАН України, промову Прем'єр-міністра А.К. Кінаха, а також розглянувши проект «Звіту про діяльність Національної академії наук України у 2001 році», Загальні збори НАН України прийняли постанову, якою затверджено «Звіт про діяльність Національної академії наук України у 2001 році». Президії НАН України доручено розробити конкретні заходи щодо реалізації завдань, які випливають зі звітної доповіді президента НАН України, промови Прем'єр-міністра України, пропозицій і зауважень, висловлених учасниками Загальних зборів НАН України, та організувати роботу з їх виконання.

На сесії ухвалено також постанову, якою затверджено нову редакцію Статуту Національної академії наук України. Президії НАН України доручено в установленому чинним законодавством порядку зареєструвати Статут Національної академії наук України в Міністерстві юстиції України.

Повідомлення про присудження премій імені видатних учених України зробив перший віцепрезидент НАН України А.П. Шпак (список лауреатів буде надрукований у наступному номері). Б.Є. Патон вручив дипломи лауреатам, поздоровивши їх і побажавши їм дальших успіхів у науковій діяльності.

У заключному слові президент НАН України Б.Є. Патон сказав:

«Закінчився розгляд питань порядку денного наших річних Загальних зборів. Ми підбили підсумки діяльності Академії у минулому році. Відбулося серйозне і дуже корисне, на мій погляд, обговорення, яке засвідчило, що більшість установ Академії продовжує плідно працювати та отримувати результати високого наукового рівня. У своїх виступах учасники Зборів окреслили ті найважливіші питання, що мають вирішуватися найближчим часом.

Нам необхідно значно посилити роботу з підготовки науково обґрунтованих пропозицій щодо ринкових реформ у державі, економічного зростання. Сьогоднішня сесія підтвердила, що наша Академія має для цього достатній науковий потенціал.

Важливі конструктивні думки містила ґрунтовна промова Прем'єр-міністра України Анатолія Кириловича Кінаха, яка привернула увагу учасників зборів.

Обговорення, яке щойно відбулося, переважно було відвертим і конструктивним. Усі критичні зауваження і пропозиції будуть уважно вивчені, проаналізовані і враховані у планах і поточній роботі Президії. Безперечно, вони слугуватимуть оновленню і вдосконаленню діяльності Національної академії наук.

Вчора на Загальних зборах відділень відбулися вибори директорів наукових установ Академії. Дозвольте від вашого імені привітати всіх новообраних директорів. Їм доведеться працювати в надзвичайно складних умовах, шукати і знаходити нестандартні, відповідальні рішення. І ми сподіваємося, що вони зроблять усе можливе для збереження наукових шкіл, колективів інститутів, забезпечення їх нормальної роботи».

Подякувавши Київському національному університету імені Тараса Шевченка та Інституту міжнародних відносин за надання зали для проведення Загальних зборів НАН України, Б.Є. Патон оголосив сесію закритою.


 ЗмістНаступна стаття