Zamítnutá restituce Prezidentské dekrety Po "Sametové revoluci"
Role v ČSR za 1. republiky Odvolací řízení
a Lex Schwarzenberg
Závěr
Exil a zabavení majetku nacisty

Zamítnutá restituce: Případ Adolfa Schwarzenberga

Deník Mladá fronta Dnes přinesl dne 18. dubna 2003 zprávu, že československé ministerstvo obrany má v úmyslu prodat Schwarzenberský palác, renesanční stavbu v sousedství Pražského hradu na Hradčanském náměstí.

Údajný nárok, který si Česká republika činí na tento majetek, se opírá o bezpráví, spácháné v minulosti již v roce 1940, kdy gestapo konfiskovalo veškerý majetek Adolfa Schwarzenberga. Schwarzenberg, který byl jako oponent nacistů nucen odejít do exilu, se okamžitě po skončení války pokusil získat svůj majetek zpět, a dnes v prosazování tohoto nároku pokračuje jeho vnučka, paní Alžběta Pezoldová.

Německé jednotky vstupující na Pražský Hrad. Schwarzemberský palác,viditelnýv pozadí byl později zabrán Gestapem.


Výbor pro lidská práva Spojených národů ve svých „Závěrech ze dne 25. října 2002 žádá Českou republiku, aby poskytla paní Pezoldové účinnou nápravu, včetně možnosti podat novou žalobu, a dále aby zveřejnila jeho Závěry. České úřady nicméně i nadále Závěry Výboru ignorují. Předseda Výbor pro lidská práva Spojených národů, předseda nejvyššího soudu Indie, pan P. N. Bhagwati, připojil za svou osobu následující stanovisko, částečně odlišné od Závěrů:
Také je třeba připomenout, že i poté, co Opční protokol vstoupil v České republice platnost, státní strana nepřestala uplatňovat zákon č. 143/1947 Sb. („lex Schwarzenberg ), který se zaměřoval výlučně na majetek navrhovatelčiny rodiny. Taková ad hominem legislativa není slučitelná s Úmluvou jakožto všeobecné popření práva na rovnost. Ve světle výše uvedeného se domnívám, že patřičnou nápravou by měla být restituce a ne pouze možnost znovu podat žalobu českým soudům.