PřihlášeníRegistraceTourDiskuzePoznávačkaPřírodou

Atlas rostlin
Drosera rotundifolia foto 1Drosera rotundifolia foto 2Drosera rotundifolia foto 3Drosera rotundifolia foto 4
leciva chranena

Drosera rotundifolia L.

rosnatka okrouhlolistá

rosička okruholistá

Čeleď: Droseraceae, rosnatkovité

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina s vláknitými kořeny, jejíž listy vytvářejí přízemní růžici. Z ní vyrůstá jeden nebo více přímých, červenavých stvolů, které jsou lysé. Dosahují výšky 10-20 cm a jsou tak až 4x delší než listy. Dlouze řapíkaté listy jsou velké až 10x10 mm a mají okrouhlý tvar. Na rubu jsou lesklé a lysé, na líci jsou hustě pokryté červenými žláznatými chlupy, které vylučují kapičky lepkavé kapaliny. Tyto chlupy jsou dlouhé 1-5 mm. Mladé listy jsou spirálovitě stočené. Pravidelné oboupohlavné květy se skládají do vijanů. Kališních lístků je pět, jsou tupé, kratší než korunní. Pětičetná koruna je bílá, dlouhá 4-6 mm. Korunní plátky mají vejčitý tvar. Tyčinek je pět, jednopouzdrý, svrchní semeník srůstá ze tří (někdy z pěti) plodolistů. Čnělky jsou volné. Plody jsou jednopouzdré, hladké, vejčité tobolky, které jsou delší než kalich. Praskají třemi chlopněmi. Rostlina kvete od června do srpna.

Popis stanoviště

Rosnatka okrouhlolistá roste na chudých, kyselých půdách. Najdeme jí na zarostlých březích stojatých vod, na mokrých loukách, na rašeliništích a na rašeliných loukách. Objevuje se také na písčitých půdách.

Areál rozšíření

Roste na severní polokouli v mírném pásmu, tzn. v Evropě (mimo jihu), v severní Asii, na Sibiři, v Japonsku a v Severní Americe. Na našem území ji najdeme jen roztroušeně (Třeboňsko, Jindřichohradecko, pohraničí). Pokud se na lokalitě vyskytuje, pak tvoří početnější kolonie. Roste od nížin do prodhorského stupně.

Obsahové látky

V rostlině jsou obsažené látky ramenton, ramentaceon, biramentaceon, dále plumbagin, deriváty naftochinonu, organické kyseliny (benzoová, citronová, mléčná, mravenčí, propionová) a třísloviny. Má antibakteriální účinky a působí proti křečím hladkého svalstva (spazmolytikum).

Lidové léčitelství

Rostlina má mírný diuretický účinek. Používala se na odhlenění, na snížení hladiny glukózy v krvi nebo ke snížení krevního tlaku.

Léčivé účinky

Ačkoli se rosnatka okrouhlolistá používala v lidovém léčitelství, v lékařství větší uplatnění nenašla. Důvodů je několik. V přírodě se dnes rostlina vyskytuje vzácně. Její pěstování se po ekonomické stránce nevyplatí.

Stupeň ochrany

Rostlina začala z přírody mizet kvůli odvoďňování luk, těžbě rašeliny a také kvůli jejímu sběru pro léčivé účinky. Je chráněná v mnoha evropských státech. V České republice je zapsána v červeném seznamu rostlin jako ohrožený druh (C3). Do červeného seznamu se řadí jako ohrožený druh i na Slovensku. V ČR je chráněná zákonem (§2), patří mezi silně ohrožené druhy. Zákonem je chráněná i na Slovensku.

Zajímavosti

Kapičky tekutiny na vrcholu tentakulí obsahují trávicí enzymy. Na sekret je nálakán drobnější hmyz, který se na tentakule nalepí a je postupně trávený. Ze stráveného živočicha zbyde jen vnější chitinová kostra. Dostatečnou dráždivost pro chytání hmyzu mají pouze mladé listy. Rostlina nevoní, má ale hořkou a svíravou chuť. Dříve se také používala k výrobě barviv, protože obsahuje karmínově červené barvivo.

Lidové názvy

masožravka, mucholapka, rosník, rosička

Popis čeledi

Většinou vytrvalé byliny nízkého vzrůstu. Jsou to vlhkomilné nebo vodní druhy. Metamorfované listy tvoří přízemní růžici (jen u některých tropických druhů jsou lodyžní), jsou pokryté dráždivými nebo žláznatými chlupy (tentakule), které slouží k lapání potravy (hmyzu). Listy jsou jednoduché, celokrajné. Přímé stvoly nesou na koncích drobné kvítky (jednotlivé nebo tvořící vijany). Oboupohlavné květy jsou pravidelné, kalich, koruna a tyčinky jsou pětičetné. Svrchní, jednopouzdrý semeník je složený ze tří až pěti plodolistů. Čnělky jsou volné. Vajíčka dozrávají ve vícesemenné tobolky s drobnými semínky. Většina zástupců je rozšířená v tropických lesích. Jejich uzpůsobení pro čerpání organických látek z těl hmyzu je dáno prostředím, ve kterém žijí. Jsou to hlavně rašeliniště a místa s kyselou půdou, kde je nedostatek dusíkatých látek. Do čeledi se řadí 4 rody a asi 130 druhů.

Diskuze k této rostlině

Dosud nebyl vložen žádný příspěvek.


Do diskuze mohou vstoupit jen registrovaní uživatelé.