Българско Национално Радио
Радио България
Радио България
Български
Русский
English
Deutsch
Français
Español
Српски
Ελληνικά
Shqip
Türkçe
عربي
Радио по Интернет
Хоризонт
Христо Ботев
Български
Русский
English
Deutsch
Français
Español
Српски
Ελληνικά
Shqip
Türkçe
عربي
Общество
Публикувано на 25 Ноември 2007 в 07:00 BG
Обновено на 28 Ноември 2007 в 13:07 BG
Запази Отпечатай Изпрати
Софийският университет – най-старото висше училище у нас, чества своя патронен празник
Преди близо 120 години се ражда първото българско висше училище – Софийският университет „Св. Климент Охридски”. Знаменателната дата е 1 октомври 1888 г., когато с решение на Народното събрание е създаден висш педагогически курс към Първа мъжка гимназия в София. Началото на висшето образование у нас е свързано и със щедро дарение, което правят тогава български търговци – братята Евлоги и Христо Георгиеви, послужило за построяване на първата сграда на университета. Тя и днес остава сред главните исторически и архитектурни забележителности на столицата. Този щедър жест на двамата търговци помага да се осъществи старата мечта на поколения българи, а именно създаване на българско висше училище, което да позволи на българи от различни слоеве да продължат образованието си в родината. Много видни учени е държавници са сред възпитаниците на Софийския университетът. Днес той носи името на свети Климент Охридски- един от апостолите на България и ученик на братята Кирил и Методий, създатели на българската писменост. Неотдавна беше възстановена стара традиция за честване на датата 25 ноември като патронен празник на българската Алма Матер. Климентовите дни са се превърнали в традиция за академичната общност на университета ни. Какво е различното за тази година, обяснява новоизбраният ректор на СУ проф. Иван Илчев, доскорошен декан на Факултета по история.

„И тази година СУ организира традиционните Климентови дни, които са свързани с международна среща на ректорите – казва той. - Тук идват 20 ректора на чуждестранни университети, които работят в сътрудничество със Софийския университет. Повечето са хора, които са идвали и преди. И това е една от целите ни - да се установи мрежа от университети с които ние поддържаме постоянни контакти. Темата на тазгодишната среща е „Възлови моменти в развитието на съвременното университетско образование”. Обикновено установяваме, че нашите проблеми са общи, а на мен лично би ми се искало да установим и, че успехите ни са общи. Но сега обменът зависи най-вече от нашите финансови възможности. Все пак ние сме една по-бедна държава и няма как да изпратим много студенти на стаж и специализация в чужбина. Така в момента има една неравнопоставеност и това ни пречи да осъществяваме в пълна степен европейските програми. С деканите на различни факултети вече обсъждахме идеята да направим обща програма въз основа на европейските проекти за транс-гранично сътрудничество и развитие на човешките ресурси и инфраструктура. Ние имаме много добри отношения с Одринския университет, с университета в гръцкия град Комотини. Решили сме в тези градове, и у нас да провеждаме международна магистърска програма, посветена на трансграничното сътрудничество в региона на Родопа планина. Така ще подготвим кадри, които могат да работят в администрацията и на трите държави. Другото нещо, което е много спешно сега, е да направим няколко магистърски програми, които ще се водят на английски език. За да има какво да представим на нашите партньори, например в Китай. И защо да не тръгнем към създаването на една бакалавърска програма на английски език, която да подготвя специалисти от Азия, които по-късно ще работят в своите страни с партньори от ЕС” – обяснява проф. Илчев.

Софийският университет е единственото учебно заведение в България, което отговаря на класическото определение университет, а това означава, че в него се изучават всички области на знанието. Какво място тук е отредено на науката? Проф. Илчев обобщава в качеството си на преподавател и изследовател едновременно:

„Основното в нашата дейност ще бъде Софийският университет да стане научен център в страната ни – обяснява той. - Защото аз лично съм трето поколение учител. Моят дядо, моите майка и баща също са били учители и е ясно, че аз държа на високото уважение към труда на преподавателя. Но за да имаме качествени преподаватели, те трябва да бъдат и качествени учени. За мен едното предпоставя другото, няма как да избягаме от тази логика. Но като историк трябва да кажа че държавата винаги се е стараела в тези близо 120 години на Софийския университет да го превърне в едно висше училище за подготовка на кадри. Но в моментите, когато е падало качеството на научната работа в университета, незабавно е падало и качеството на кадрите, които са излизали. Науката е приоритета и образованието също. Те са органично свързани – казва в заключение ректорът на българската Алма Матер проф. Иван Илчев.

Гергана Манчева

Запази Отпечатай Изпрати
 
Карта на страницата Помощ За контакт

Софийският университет - най-старото висше учебно заведение у нас

Акценти

Актуално

© 2008 Българско Национално Радио. Всички права запазени Designed and Powered by BSH Ltd.