Start arrow Domaszowice
23.03.2008.

Nasze serwisy
Aktualności
Interwencje
Sport
Wiadomości z regionu
Telewizja Internetowa
Galerie zdjęć
Doładuj swój telefon
Informator gminny
Położenie
Historia
Turystyka i agroturystyka
Zdrowie i bezpieczeństwo
Urząd Gminy
Władze gminy
Herb
Kurier Masłowski
Miejsca warte zobaczenia
Komunikacja
Oświata
Religia
Kultura
Pozostałe informacje
Sołectwa
Barcza
Brzezinki
Ciekoty
Dąbrowa
Dolina Marczakowa
Domaszowice
Masłów Pierwszy
Masłów Drugi
Mąchocice Kapitulne
Mąchocice Scholasteria
Wiśniówka
Wola Kopcowa
Region Świętokrzyski
Góry Świętokrzyskie
Szlaki i wyciągi
Hotele, schroniska
Powiat Kielecki
Kielce
Pozostałe informacje
Serwis regionalny
Sonda
Czy popierasz pomysł przedłużenia pasa startowego w kierunku zachodnim?
 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT





Domaszowice - informacje ogólne, historia i zabytki PDF Drukuj Email

M E N U :

Informacje ogólne, historia i zabytki
Galeria zdjęć
Walery Przyborowski - pisarz z Domaszowic
Historyczna kronika szkolna założona 1 marca 1945r. 
Parafia bł. W. Kadłubka w Domaszowicach

 

Liczba mieszkańców: 1029
Sołtys: Stanisław Lis (tel. 041-368-14-95)
Nazwy wsi wchodzących w skład sołectwa: Domaszowice Rządowe, Stara Wieś, Na Górze
Rada sołecka:
Chyb Regina
Stąpór Ludwik
Tutaj Stanisław
Zawada Krzysztof
Zegadło Janusz

 Domaszowice leżą w środkowej części Województwa Świętokrzyskiego oraz Powiatu Kieleckiego, w południowej cześć Gminy Masłów u podnóża Gór Świętokrzyskich. Południowa granica Domaszowic to jednocześnie wschodnia granica stolicy województwa świętokrzyskiego - Kielc, północna oddziela Domaszowice od Woli Kopcowej, a wschodnia od Cedzyny, na której znajduje się zalew na rzece Lubrzance.
     W Domaszowicach mieszka ponad 1000 mieszkańców. Znajdują się tu: warsztaty samochodowe, sklepy, stolarnie oraz, ubojnia bydła, firma odzieżowa, wydawnictwo i parafia pod wezwaniem Błogosławionego Wincentego Kadłubka. We wsi tej znajduje się żelazny krzyż na kamiennym cokole z napisem przypominającym patriotyczne manifestacje przed powstaniem styczniowym: Błogosław Boże Twojemu ludowi.
    

Trochę historii...
W Domaszowicach, w roku 1845 urodził się znany powstaniec styczniowy, historyk, pisarz- Walery Przyborowski. Jest on autorem m.in. powieści historycznych dla młodzieży: Bitwa pod Raszynem, Szwedzi w Warszawie, Noc styczniowa, Rycerz bez skazy i trwogi, Szwoleżer Stach

W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego wydanym pod koniec XIX w. możemy przeczytać:
Domaszowice – Domaszewice, wieś w powiecie kieleckim, gmina Dąbrowa, parafia Kielce. Posiada szkołę wiejską. W 1827 r. było tu 63 domy i 353 mieszkańców. Początkowo wieś ta składała się tylko z jednej ulicy obecnie nazywanej "Starą Wsią". Swym zasięgiem Domaszowice obejmowały obecną ulicę Domaszowską. Ten obszar nazywany był Domaszowice południowe - Scholasteria. Nieco dalej były Domaszowice Dowikaryjskie. Graniczyły z wsią Szydłówek (obecną dzielnicą Kielc), wsią Wola Kopcowa, wsią Cedzyna oraz miastem Kielce. W późniejszych latach (około 1930 roku) przez Domaszowice kursowała kolejka wąskotorowa z Kielc, przez między innymi Domaszowice, Cedzynę, Radlin do Daleszyc).

 

Z przeszłości...

   Według dokumentu z 1438 r. wystawionego przez biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego, istniała już wieś Domaszowice, a w niej mieszkał chłop Marcin Szowiłowicz, który założył wieś Dąbrowa.
   Według lustracji z 1789 r. mieszkało tu 80 osób, z tego połowa mężczyzn i kobiet. Zamieszkiwali w 22 gospodarstwach, a stan ich posiadania to 2 konie, 38 wołów i 68 szt. bydła. W Domaszowicach przy trasie do Opatowa znajdował się dwór z zabudowaniami gospodarczymi biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka z 1777 r. W przeciwieństwie do dworów w Woli Kopcowej i Brzezinkach kompleks ten nie posiadał kuźnicy i młyna.
   Austriacy po III rozbiorze Polski w 1795 r. podjęli w Domaszowicach akcje poszukiwania kruszców. Kierował nią Franciszek Józef Kollmann, który w 1803 r. w swoim raporcie donosił o odnalezieniu tutaj rudy srebra i ołowiu.
   W 1819 r. powstało Towarzystwo Szkoły Elementarnej, które z racji bliskości włączono do Kielc. W latach 1819-1820 z Domaszowic do Szkoły Elementarnej Kielcach chodziło 10 chłopców i 8 dziewcząt, a chłopi płacili składkę na rzecz szkoły i nauczycieli w wysokości 213 zł polskich i 15 gr. Dla ciekawości z miasta Kielce, które w tym czasie liczyło 280 domów, do szkoły uczęszczało tylko 10 dziewcząt. A według spisu z 1821 r. liczba uczniów wzrosła do 23 chłopców i 25 dziewcząt. Sprawowanie nauczyciela oraz korzyści z nauki oceniane były na mierną.
   Domaszowice dały modę na zapaski tzw. domaszowskie. Był to najstarszy typ zapasek w regionie świętokrzyskim charakteryzujący się wąskimi paseczkami. Moda ta wprowadziła również... „spokojne paski zielone stosowane w układzie asymetrycznych raportów powtarzanych prosto bez odwróceń (oberków)." Przez Domaszowice przechodził szlak pątniczy do Częstochowy stąd kontakt z obowiązującą modą w innych regionach kraju i przenoszenie jej w region świętokrzyski.


Zabytki:

Kaplica nr rej.: 1028 z 28.04.1984 r. Wybudowana w połowie XIX w. przez księdza Józefa Ćwiklińskiego, prałata, scholastyka katedry kieleckiej, dziekana dekanatu kieleckiego, zmarłego w 1894 r. Wybudował on w sąsiedztwie Kielc 13 kaplic drewnianych, natomiast tę z kamienia. Znajduje się ona 150 metrów od nieistniejącego dworu biskupiego, w Domaszowicach Rządowych, zwanych Starą Wsią przy drodze do Nowego Folwarku. W początkowym okresie istniała w postaci obecnego prezbiterium, następnie dobudowano nawę i wieżyczkę z sygnaturką. Wewnątrz znajduje się kropielnica z kamienia bolechowskiego. W nawie głównej obraz Matki Boskiej z datą 1815 na ramie. W lewym ołtarzu obraz św. Izydora, a w prawym św. Antoniego. Pochodzą one prawdopodobnie z końca XVIII w. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się krucyfiks z żeliwa z 1897 r. fundacji Franciszka i Macieja Strużyków.

 

 

Źródło:
Monografia historyczno-etnograficzna gminy Masłów
wyd.: LGD Wokół Łysej Góry, 2007r.

 

 
Top! Top!