Zprovoznění VPN pomocí protokolu PPTP

tiskzobrazit pro tisk

V článku si představíme open-source projekt PoPToP, kterým snadno a rychle na linuxovém počítači zprovozníme PPTP server se šifrováním, tedy VPNku, ke které je možno se připojit z Windows bez nutnosti cokoliv instalovat.

Datum: 09.03.2007    Autor: Petr Šťastný    Rubrika: Linux    Diskuze: 0


Operační systém Windows má v sobě integrovaného PPTP klienta (Point to Point Tunneling Protocol), kterým se dá na několik kliknutí nakonfigurovat a spustit VPN spojení ke vzdálené síti. Samotné PPTP pouze vytvoří tunel mezi klientem a serverem, k šifrování se zde používá protokol MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption), který si zde také zprovozníme.

Základní instalace PoPToP

Jak již bylo řečeno, PoPToP je open-source implementace protokolu PPTP pro Linux, vydaná pod licencí GNU GPL, používající autentifikační protokol MSCHAPv2 a šifrování MPPE. Bohužel však nepodporuje kompresi přenášených dat protokolem MPPC. Instalace a konfigurace je snadná. Značná výhoda tohoto protokolu je, že ho nativně ovládají Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Vista.

Software si stáhneme z www.poptop.org, rozbalíme a pro kompilaci a instalaci použijeme ve vznklém adresáři se zdrojovými kódy tradiční sekvenci příkazů:

./configure
make
make install

Šifrování MPPE

Podpora protokolu MPPE, který bude komunikaci v tunelu přes PPTP šifrovat, je nutná v jádře Linuxu. Jádra verze 2.6.15 a vyšší jej obsahují, u jádra starší verze musíme nainstalovat potřebný modul pomocí DKMS (Dynamic Kernel Module Support), který nalezneme na stránce http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=44827&package;_id=120221 . Z uvedeného odkazu je třeba stáhnout soubor kernel_ppp_mppe-1.0.2-3dkms.src.rpm, což je samotný modul, a případně systém DKMS, který nám tento modul zkompiluje a připojí k jádru.

Ke kompilaci modulu je třeba mít k dispozici zdrojové kódy používaného jádra (resp. hlavičkové soubory). Pomocí RPM nainstalujeme nejprve DKMS a poté zdrojové kódy modulu, které by se měly ihned automaticky zkompilovat a aktivovat. Pokud se tato fáze nezdaří, lze tak učinit ručně pomocí následujících příkazů:

dkms build -m kernel_ppp_mppe -v 1.0.2
dkms install -m kernel_ppp_mppe -v 1.0.2

Konfigurace

Konfigurace PPTP se nachází v několika souborech:

/etc/pptpd.conf obsahuje IP adresu serveru (kterou je vhodné také přiřadit síťovému rozhraní, které bude s klienty komunikovat), rozsah IP adres, které se budou dynamicky přidělovat klientům, a odkaz na další konfigurační soubor.

option /etc/ppp/options.pptpd
localip 10.10.10.1
remoteip 10.10.10.11-254

/etc/ppp/options.pptpd obsahuje další konfiguraci - zákaz použití starších autentizačních protokolů PAP, CHAP a MSCHAPv1, vyžadování autentizace přes MSCHAPv2 a šifrování MPPE se 128bitovým klíčem. Dále lze klientům přidělovat DNS servery, aktivujeme ARP proxy pro oznamování MAC adresy serveru pro IP adresy klientů, zapneme používání lock souboru a zakážeme několik dalších šifrovacích algoritmů tak, aby vše fungovalo nejlépe s klienty Windows, a nakonec vypneme logování chyb na standardní chybový výstup (loguje se pak do systémového logu přes syslog).

name pptpd

refuse-pap
refuse-chap
refuse-mschap

require-mschap-v2
require-mppe-128

ms-dns 10.10.10.1
ms-dns 10.10.10.2

proxyarp
lock
nobsdcomp

novj
novjccomp

nologfd

Nakonec nás čeká soubor /etc/ppp/chap-secrets, do kterého se na každý řádek uvede (odděluje se mezerami) přihlašovací jméno klienta, PPTP program, heslo a pevná IP adresa. Pokud není IP uvedena, přiděluje se dynamicky podle rozhsahu, uvedeném v pptpd.conf

franta pptpd frantovo_heslo
pepa pptpd pepovo_heslo 10.10.10.25

V tomto případě uživatel franta bude dostávat IP adresu automaticky, uživatel pepa dostane vždy 10.10.10.25.

Spuštění PPTP serveru

Prostým zavoláním příkazu:

pptpd

spustíme PPTP server. Případné chyby hledejte buď na výstupu programu nebo v systémovém logu.

Konfigurace Windows klienta

Ve Windows běžným způsobem v Síťových připojení vytvoříme nové VPN připojení, kde je pro správnou funkčnost s PoPToP potřeba nastavit následující věci:

  • vynutit šifrování (tedy nikoliv jako volitelné)
  • vynutit použití autentizačního protokolu MSCHAPv2

Tím by mělo být vše hotové. Praktické zkušenosti s tímto systémem jsou dobré, nikdy se nevyskytl žádný problém.

Diskuze k článku

K tomuto článku nebyl dosud vložen žádný diskuzní příspěvek, ale můžete tak učinit jako první.

přidatVložit diskuzní příspěvek






(c) Petr Šťastný 2007, e-mail:
Bez souhlasu autora webu je zakázáno šířit obsah těchto stránek nebo jakoukoliv jejich část | sitemap








Test DNS domény

Otestujte si správnost nastavení a dostupnpst DNS serverů vaší domény.
Doména (bez www):

Průvodce DNS

Srozumitelný on-line průvodce světem systému DNS:
- co jsou domény
- jak funguje DNS
- popis typů DNS záznamů
- popis protokolu DNS
- odkaz na standardy a doporučení

RSS, validátor

RSS feed

Valid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!

Novinky

4.7.2007
Zprovozněn katalog stránek

Reklama