Európai Utas

AZ EURÓPAI EGYÜTTMűKÖDÉS FOLYÓIRATA - MEGJELENIK NEGYEDÉVENTE
TIZENEGYEDIK ÉVFOLYAM ELSŐ SZÁM
38.


MEGÚJULT A BRASSÓI FEKETE-TEMPLOM

Miközben Brassó utcái mostanában ismét sztrájkoktól, tüntetésektől hangosak, a város és az erdélyi szászok büszkesége, a Fekete-templom harminc évig tartó restaurálási munkálatok után nevéhez és múltjához méltó külsővel, új toronyórával várja az új évezredet.

A 89 méter hosszú Fekete-templom, mely Délkelet-Európa egyik legnagyobb gótikus temploma, az erdélyi szászok összetartozásának és szorgalmának jelképe volt évszázadokig. Brassó, szász nevén Corona várost II. András uralkodása idején az 1211-ben Barcaságba telepedett német lovagrend alapította. A templom építését 1383-ban kezdték el, s miután a majdnem kész építményt a törökök 1421-ben lerombolták, végül 1477-ben szentelték föl, Szűz Mária védnöksége alá helyezve azt. Az akkor elkészült déli torony magassága 69 méter, az egykori hat harangból mára viszont csak három maradt meg, melyből a legnagyobbik a maga 6,3 tonnájával ma Románia legnagyobb harangja. Hangzása csodaszép, de csak nagy ünnepekkor, különleges alkalmakkor kondítják meg.

1542-ben, az erdélyi szászok legjelentősebb reformátorának, Johannes Honterusnak az idején – születésének ötszázadik évfordulóját tavaly ünnepelte a város – vezették be a német nyelvű evangélikus istentiszteletet. Az 1689. évi tűzvész majdnem teljesen tönkretette a templomot. Belseje teljesen leégett, csak megfeketedett falai maradtak épen – innen származik a Fekete-templom elnevezés. A templombelső újjáépítésekor az épület elvesztette tiszta gótikus jellegét: a boltozat, a mellékhajó, felső részébe épített karzatokkal, a szószék ekkor már a barokk jegyeit viselte magán. A szószékkel szemben levő oszlopon Brassó város címere fölött – korona gyökeres fatönkön – Mátyás király címerét pillanthatja meg az idelátogató. „Aki a nyugati kapun át lép be a templomba – írja a bejáratnál kapható rövid ismertető –, úgy érzi, hogy a sötétségből a világosság felé halad. Minél inkább közeledik az oltárhoz, annál világosabb lesz. Ez a templomépítkezés azt sugallja a hívő embernek, hogy számára valamikor megvilágosodik az ábrázolható valóságon túli világ is."

A Fekete-templomban van Délkelet-Európa legnagyobb, 4000 sípot számláló orgonája; ez feltehetően az egyetlen Buchholz-orgona, mely eredeti állapotában megmaradt. A kiváló akusztikának köszönhetően rendszeresek az orgonakoncertek, melyeket még díszesebbé varázsol (és az akusztikát is növeli) az itt található, Európa legnagyobb, a XVI–XVIII. századból való anatóliai szőnyeggyűjteménye. Egykor, ha például egy brassói kereskedő sikerekben gazdag kereskedelmi utazásról tért vissza, úgy Istennek hálából áruja legszebbjét a templomnak ajándékozta.

A templom szomorú eseményeknek volt néma szemtanúja az elmúlt évtizedekben. Ezelőtt negyven évvel a „Fekete-templom pereként" elhíresült események során a kommunista hatalom nagy számú szász értelmiségit, hívőt küldött börtönbe az állam elleni összeesküvés koholt vádjával. 1989 decemberében, a Diktátor bukását követő forradalmi hevületben néhányan céllövészeti gyakorlatot tartottak a templom előtt (jóllehet az utcai harcok egészen másutt zajlottak), nyomjelző golyók fúródtak az északi tölgyfa kapuba, és nem sok hiányzott ahhoz, hogy a Fekete-templom, akárcsak háromszáz évvel korábban, ismét a tűz martalékául essen.

Az égiek azonban ezúttal kegyesek voltak a templomhoz. A történelem fintora azonban, hogy az alatt a harminc év alatt, míg a felújítási munkálatok tartottak, a város nemzetiségi összetétele teljesen és végérvényesen megváltozott: a kívülálló számára esztelennek tűnő iparosítási program ürügyén a hetvenes évekkel kezdődően román bevándorlók tízezrei telepedtek a városba, eközben Ceausescu a nyugatnémet állammal kötött egyezség alapján az erdélyi németeket „eladta" – azaz kivándorlásukat engedélyezte –, így Brassóban is, akárcsak a többi egykor szászok és svábok lakta erdélyi városban, német beszédet ma már többnyire csak a turistáktól hallani.

A felújítási munkálatok befejeztével, harminc év után a templom mellett található Honterus-szobor köré épített állványokat is leszerelték. Akárcsak a templom, most már Luther tanítványa is „szabadon" köszöntheti az új évezredet. Alighanem a legnagyobb magányban, – némi túlzással – az utolsó otthon maradt szászként.

Páll Szilárd


Copyright© Európai Utas-2000