Üdvözöljük a HVG Archívumában!

A keresés HVG Archívumában ingyenes, a cikkek teljes tartalmának letöltése regisztrált felhasználóink számára térítés ellenében lehetséges.

  • Egy cikk ára 288 Ft, mely SMS küldésével fizethetõ
  • 30 napos korlátlan elérés: 2880 Ft, online bankkártyás fizetéssel
Az árak az áfát tartalmazzák.

A fizetéshez kérjük kattintson a kiválasztott cikkre.

Kérdéseit, javaslatait a archivum@hvg.hu e-mail címre várjuk.

HVG 2006/50 12.16. 105. _ Társadalom _ cikk, keretes

Stróman kerestetik

Farkas Imre bízta meg a Voluta Kft. stróman ügyvezetőségére kiszemelt férfi egészségi állapotának felmérésével - állította hétfőn a Budai Központi Kerületi Bíróságon tartott tárgyaláson Lengyel Gáspár orvos. Ezt az önmagában nem túl érdekes tényt az teszi figyelemre méltóvá, hogy az ügyvezetőt, Janca Józsefet súlyos gazdasági bűncselekményekkel vádolják, Farkas pedig az a személy, aki Magyarországon a Siemens Zrt. ügyében borított: gyakorlatilag azt állítva, hogy a médiavállalkozása, a Satelit kapcsán a nagyvállalatnál sikkasztást követtek el. A Voluta Kft. története a régebbi keletű, ez a cég a folyamatban lévő büntetőeljárás adatai szerint 1996-ban sikeres üzemanyag-kereskedő volt, majd belevágott egy olyan nagyszabású drágakőügyletbe, amelynek a végső célja a gyanú szerint százmilliós nagyságrendű adócsalás lett volna. Farkas egy évtizeddel ezelőtt olyan személyt kerestetett ügyvezetőnek, akit már csak hónapok választanak el a haláltól. A kiszemelt Jancát azonban tévesen diagnosztizálta az orvos, a volt ügyvezető kilábalt betegségéből, és vallomást tett.

A Siemens számára ma Magyarországon valószínűleg Farkas számít a legkellemetlenebb embernek, s esete jelzi, a nagyvállalat nem a leggondosabban választotta meg partnereit. 2000-ben még fontos számára a Satelitet működtető Tvegy Rt. műholdas műsorszolgáltató társaságot gründoló vállalkozó, aki nyilatkozata szerint árbevételének 80-85 százalékát a Siemenstől kapta (HVG, 2002. március 16.). Akkoriban ennek összegét még üzleti titokként kezelte, mostani nyilatkozatai szerint viszont mintegy 1,4 milliárd forintot kapott a nagyvállalattól, csakhogy ebből 720 milliót, természetesen mindenfajta könyvelést és adminisztratív formaságot megkerülve, készpénzben vissza is kellett adnia a Siemens embereinek.

_Telefont kikapcsoljam?_, _Nem szükséges_ - így kezdődik egy felvett beszélgetés rendőrségi aktákhoz csatolt leirata szerint Farkas egyezkedése a Siemenst képviselő ügyvéddel, aki a jelek szerint nem volt eléggé gyanakvó. A beszélgetés során Farkas kifejti, hogy a Tvegy Rt. kapcsán, a támogatói szerződés Siemens általi felmondása miatti kárigénye 600-700 millió forint volt, ebből megkapott 150 milliót, ha pedig a maradékhoz hamar hozzájut, beéri 350-400 millióval. Mindezt egyfajta árukapcsolással rendezné el, elképzelése szerint bizalmas ismerősének, Pintér Jánosnak az érdekeltségéhez, a balatonfűzfői Nitrokémia-csoporthoz szállíthatna a Siemens mintegy 3,8 milliárd forint értékben erőművi turbinákat, s valahogy ebből az összegből _csíphetnék_ le a neki szánt százmilliókat.

_A Siemens hajlandó ezt a projektet megcsinálni. Hajlandó ezen belül az ön személyét elfogadni. Hajlandó az első ügyet valamilyen módon ezen a másik ügyön rendezni. Húsz százalék, tíz, hatvan, negyven, tök mindegy_ - hangzott az ügyvédi bátorítás, ami persze még akkor sem tekinthető a Siemens hivatalos kötelezettségvállalásának, ha a folyamatban lévő büntetőügyben a hangfelvétel hitelesnek bizonyul. Ha így lesz, az jele lehet annak, hogy a Siemensnek van takargatnivalója a Satelit-ügyben, még akkor is, ha megnyerte a Farkas által indított polgári pereket. A turbinaszállítás azonban nem jött össze, a Nitrokémia-cégcsoport jóformán összeomlott. Pintér azonban 2004. szeptember 17-én egy figyelemre méltó levelet írt Beke-Martos Gábornak, a Siemens elnök-vezérigazgatójának: _Tájékoztatom, hogy a Remington Sales Corporation (RSC) által Farkas Imrének, illetve a Tvegy Rt.-nek nyújtott 720 m Ft összegű hitelünk fedezeteként az RSC-re engedményezett Siemens Rt.-vel szemben fennálló követeléseket 2004. szeptember 13-án lefaktoráltuk dr. Pálinkó Sándor faktornál. Dr. Pintér János az RSC képviseletében._

A már említett Voluta Kft. kapcsán - ha igaz Lengyel Gáspár tanúvallomása - Pintér és Farkas már legalább egy évtizede ismerhették egymást, hiszen a Voluta Kft. gründolói Pintér János és Szellem Zoltán voltak. A kapcsolat tényét alátámasztja, hogy Farkas elnöksége idején majdnem egy éven át Szellem vezette a Tvegy Rt. felügyelőbizottságát.

Tárgyszavak

hitel; televízió

Satelit televízió; Siemens Rt. Magyarország; Voluta Kft.

Magyarország

Farkas Imre

Kapcsolodó amyagok

HVG 2006/50 12.16. 103-106. _ Társadalom _ cikk
Megvezetői juttatások
SZÁMLAGYÁR A SIEMENS KÖRÜL?