Az ajánlási időszak végéig hátralévő idő: 5 nap
#4

Viktória-vízesés - A mennydörgő füst

Száraz tények

Vagy mégsem?
Szavazatoddal Te is befolyásolhatod, hogy ez a cikk bekerüljön-e a Kihagy6atlanok névsorába!

  • Helyezés: 4. /38
  • Pontszám: 8.16
  • Szavazatszám: 229
Grand Canyon - az igazán vad nyugat
Titicaca - tó a fellegekben
Hawaii - mindent egy helyen
Kili-Kili - Kilimandzsáróóó!
A téma további cikkei
Bármely irányból is érkezünk, már kilométerek távolából égbetörő „füstoszlopot” pillantunk meg a horizont felett. S ahogyan közeledünk hozzá, úgy erősödik fülsiketítővé a robajlás, s úgy sűrűsödik a vízpára a levegőben. Az esődzsekink tehát semmiképpen se maradjon a szállásunkon!
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst Zambia területének jó részét az ősi afrikai masszívum kristályos kőzetein kialakult 1000–1500 méter magas fennsíkok – a Katanga-, a Zambézi-fennsík és a Lunda-küszöb – alkotják. Az ország déli, Zimbabwéval szomszédos határán hömpölygő Zambézi folyónak a medrében alakult ki Földünk legszélesebb zuhataga, a Viktória-vízesés, amely körülbelül 150 millió évvel ezelőtt keletkezhetett. Eredetileg közelebb lehetett a folyótorkolathoz, ám az évmilliók során mintegy 150 kilométernyit „vándorolt” felfelé, miközben folyamatosan alakította a töredezett felszínű bazaltfennsíkot. A földtani régmúltban e sziklahasadékokat puhább kőzetek töltötték ki, ám azokat a nagy erővel lezúduló víztömeg könnyedén kimosta, majd magát a keményebb bazaltot is erodálta. A vándorló zuhatag jelenlegi helyszíne immár a nyolcadik: hosszabb-rövidebb időre mindig ott állapodott meg, ahol kellően széles volt a sziklahasadék. Odalenn, a mély völgyekben, a régi vízesések maradványain sűrű őserdők burjánzanak, buja pálmákkal és csalafinta kúszónövényekkel. (A geológusok már „bemérték” a leendő, kilencedik zuhatag várható helyszínét; tehát aki utazásait egymillió évre előre tervezi, az máris munkához láthat.)
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst A vízesés a nevét a híres skót utazótól, David Livingstone-tól kapta, aki 1855-ben fedezte fel számunkra e páratlan természeti látványosságot, s azt a brit királynő tiszteletére keresztelte Viktóriának. A gyarmatosítók viszont a skót felfedezőről nevezték el a közeli kisvárost, amely az 1930-as években rövid ideig Zambia fővárosa volt, mai neve Maramba. (Ellenben ma is Livingstone nevét viseli a zaire-i, a Kongó folyón található Livingstone-vízesés, amely több mint kétszáz méter magasságból zúdul alá, s másodpercenkénti 35 000 köbméter vízhozamával bolygónk legbővízűbb zuhataga.)
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst A Viktória-vízesés magassága „mindössze” 108 méter, és a vízhozama sem óriási, viszont közel 1700 méteres „fesztávjával” Földünk legszélesebb vízesése, s aki a tavaszi hónapokban keresi föl, megérti, hogy az ott élő tonga törzsek miért adták neki a Mosi-oa-tunga, a Mennydörgő Füst nevet. Magát a vízesést öt szakaszra osztották, és azokat az Ördög vízesése, Fő-, Lópatkó-, Szivárvány- és Keleti-zuhatag nevekkel illették. Az esős évszakban hatalmas mennyiségű, másodpercenként közel tizenötezer köbméternyi víz zúdul alá iszonyatos robajjal, miközben a vízpára 500 méter magasságba is fölszáll. A száraz évszakban szelídebb a Viktória, s ilyenkor teljes szépségükben megmutatkoznak azok a formák, amelyeket a zuhatag alakított ki a sziklafalakon.
A Viktória-vízesés közvetlen környékét Zambia és Zimbabwe is nemzeti parkká nyilvánította, s az UNESCO-világörökség részeként e terület nemzetközi védelemben részesül. (A Zambézi, Afrika negyedik leghosszabb folyója a Batoka-fennsíkról zúdul alá a százméteres mélységbe.)
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst A vízesés, illetve az azt körülölelő vidék klímája rendkívül kellemes, mert bár trópusi környezetben helyezkedik el, a tengerszint feletti magassága miatt a hőmérséklet itt nem túlságosan szélsőséges. (Afrikának ezen a részén három évszak különböztethető meg: a meleg és száraz nyárelő, amely augusztus elejétől október végéig tart; novembertől áprilisig a nagy esőzésekkel járó forró nyár következik; s végül a száraz és enyhe tél, májustól július végéig.) Novemberre a Zambézi a zambiai oldalon nem ritkán kiszárad, s ilyenkor a vízesés csupán a Zimbabwei oldalról nyújt élvezhető látványt.
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst A Viktória-vízesés a turisták tízezreit vonzza ide a világ minden tájáról. Jól kiépített sziklasétányokon lehet körbejárni a több részre szakadozó sziklaíveket, melyekről a hatalmas víztömeg lezúdul. A környék lakossága immár az idegenforgalomból él, a turisták kiszolgálása évről évre javul. Bérelt kisrepülővel madártávlatból is megcsodálhatjuk a zuhatagot, de raftingolhatunk közvetlenül a vízesés alatt, s mászhatunk sziklát, vagy bungee jumpingolhatunk a folyó fölött átívelő hídról. Ám az a legkézenfekvőbb, ha néhány dollárért bérelünk egy esőköpenyt a bejáratnál, s gyalog nekivágunk a meredeken felfelé vezető sétaútnak. Bár a legszebb kilátással kecsegtető kilátópontokon külön kell fizetnünk, a feledhetetlen színekben pompázó naplementék továbbra is díjmentesek.
A legtöbb turista a nyüzsgő és lüktető Marambában keres szállást, amelynek hamisítatlan afrikai piacát vétek kihagyni. Itt mindent megtalálhatunk, amire soha az életben minden bizonnyal nem lesz szükségünk! Mindenki mindenkivel alkuba száll, valahol reggae zakatol, s a rizzsel töltött sült tészta valóban fantasztikus.
A térségbe történő utazások szinte valamennyi nagyobb hazai utazási irodánk kínálatában megtalálhatóak, egy kéthetes afrikai körút ára 800 000 forint környékén mozog. Jól ismert, ám fontos tudnivaló, hogy mint minden fekete-afrikai országban, a HIV-fertőzöttek száma itt is magas, a maláriaprevenciót alkalmazni kell, továbbá kizárólag palackos vizet igyunk, s az állóvizekben nem ajánlatos megmártóznunk.
S ami a szállásokat illeti, igen széles a választék, a szuper ötcsillagostól a légkondis juhhodályig minden megtalálható. És még valamit! A vízesés közelében filmezve, fotózva ne feledkezzünk meg arról, hogy ezek az érzékeny kis technikai csodák egyvalamiben hasonlatosak a kölyökmacskákhoz. Irtóznak a víztől.
Hozzászólok!
Grand Canyon - az igazán vad nyugat
Titicaca - tó a fellegekben
Hawaii - mindent egy helyen
Kili-Kili - Kilimandzsáróóó!
Természeti csoda (4/38)
K É P G A L É R I A
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Viktória-vízesés - A mennydörgő füst -
Van róla jobb fotód?
Küldd el nekünk!
Nézd meg a helyszínt!
google earth
A logóra kattintva a Google Earth segítségével azonnal megnézheted a tetthelyet.
Ajánlás
Van új ötleted, ami nem szerepel a listán?
Oszd meg velünk!
További infó
Mennyibe kerül?
A többség szerint ez:
287 500 Ft
Szerkesztő

Walter Béla

Szólj hozzá!
  1. biztonsági kód
Dorina
2008-06-06
16:13:11

"Ez egyszerűen bámulatos! Csodálatos!!! Amíg néztem teljesen elolvadtam! :-)"

Vágó Istvánné
2008-05-18
14:16:21

"Egyszerűen lenyűgöző! Bár csak egyszer élőben megláthatnám!!!!!!!!!"

Szonja
2008-05-17
18:52:30

"Gyonyoru egyszer eloben is meg neznem"

Babu
2008-03-29
21:53:12

"Bárcsak élőben láthatnám egyszer:) !!!!"

Keresztesné Krajnyik Hajnalka
2008-03-29
21:50:13

"Hát ez nem semmi!!! Isteni, amit mindig is csodáltam!:)))"

Ajándékötlet-Élmény-Úti cél Magyarországon-Természeti csoda-Autócsoda-Freestyle-Film-Építészeti csoda-Nagyváros-Könyv