English
 
 
نادر تپه سی دشت مغان - استان اردبیل

 
پست الکترونيکي

Weather at Tehran, Iran
31°Cنيمه ابري
تهران
Local time: 6:52 PM
Feels like: 29°C
Wind: SSW 11 km/h
Pressure: 1012.9 mm and steady
UV index: 1 Low
Dew point: 2°C

54759   :  كل بازديد
 

كاوش باستان شناسان ايراني و فرانسوي در مكان پارينه سنگي قلعه بزي (با قدمت بيش از 40 هزار سال) در مباركه اصفهان

 

 

 

پروفسور ژاك ژوبر، استاد دانشگاه بردو (فرانسه) و رئیس بخش پيش از تاريخ و زمين شناسي كواترنر (PACEA: با تجربیات قوی در زمینه باستان شناسی، انسان شناسی، ژنتیک و علوم دیگر مرتبط با دوران پارینه سنگی) امسال در پروژه كاوش غار قلعه بزی 2 (مباركه اصفهان) همکاری می کند.
ژوبر در مصاحبه ای با روابط عمومی پژوهشکده باستان شناسی ابراز داشت که غار قلعه بزی متعلق به دوران پارینه سنگی میانی با نهشته هاي موستری است و از این نظر جالب است که اولین موردي است که در ایران غاری با چنین شرایطی به شکل خوب باقی مانده و حفظ شده است و مشابه محوطه هایی در خاور نزدیک است و به طور مثال می توان به مكانهاي هم دوره آن در صحرای سوریه اشاره کرد.
پروفسور ژوبر در ادامه به پروژه مشترکی میان پژوهشگاه و بخش پيش از تاريخ و زمين شناسي كواترنر دانشگاه بوردو اشاره داشت، که نتایج آنرا ارزنده پیش بینی کرد. به نظر ژوبر مدتها جای خالی چنین همکاری هایی احساس می شده است. وی در ادامه افزود که این همکاری مشترک به منظور کمک به باستان شناسی ایران در زمینه دوران پارینه سنگی است و دو طرف در کنار یکدیگر به پژوهش خواهند پرداخت.
وی پیش از این نيز كاوشهاي مشتركي در غار مر تاريك در بیستون (کرمانشاه) انجام داده كه مربوط به پارينه سنگي مياني است. وي و همكاران ايراني و فرانسويش قصد دارند پس از اتمام كاوشهاي قلعه بزی به بیستون بازگردند.
فریدون بیگلری،سرپرست هيئت مشترك ايران- فرانسه (مسئول بخش پيش از تاريخ موزه ملي) در گفتگويي با روابط عمومی پژوهشکده باستان شناسی اظهار داشت اهمیت قلعه بزی در این نکته است که از دوره پارینه سنگی مياني در مرکز فلات ایران اطلاعات چنداني وجود نداشت. در حدود ده تا پانزده سال اخیر کشفیاتی در این راستا صورت گرفت. اما تمام این کشفیات، یافته های سطحی بود و محوطه هاي شناسايي شده فاقد بقایای جانوری يا رسوبات باستان شناختی بودند. لذا امكان تاریخ گذاري و سالیابی آنها نبود و اطلاعاتي فراتر از دست ساخته هاي سنگي موجود نبود.  
به گفته بیگلری در قلعه بزی علاوه بر مجموعه دست ساخته هاي سنگی، می توان توالی رسوب گذاری دوره پارینه سنگی مياني را  نيز مشاهده کرد كه در آن لایه های خاکستر (اجاق)، ذغال و بقاياي جانوري دیده می شود. بنابر این در حال حاضر قلعه بزی تنها مکان شناخته شده اي است که می تواند در زمینه گاهنگاری، دیرین اقلیم شناسی و سایر مسائل مرتبط با زندگی مردمان پارینه سنگی مياني اطلاعاتی ارائه کند.
وی همچنین افزود که در اینجا مجموعه دست ساخته هاي جدیدي از دوره پارینه سنگی میانی ملاحظه می شود که در ایران شناخته شده نبوده است. تا پيش از قلعه بزي صنعت ابزار سازي شناخته شده در ايران شامل موستری زاگرس بود و در ده سال گذشته نيز در مرکز فلات ایران مجموعه جدید کشف شد که تفاوت هایی با زاگرس در آنها دیده می شد.
به نظر بیگلری مجموعه قلعه بزی کاملاً منحصر بفرد است و مجموعه های مشابه آن در قفقاز، شبه جزیره عربستان و جنوب شرقی اروپا دیده شده است.
وی  اظهار داشت که در پژوهشهاي پارينه سنگي مي بايست طرحهاي بلند مدتي را برنامه ريزي كرد تا بتوان طي چندين فصل كاوش مستمر اطلاعات مورد نياز از جوانب مختلف را استقرار هاي پارينه سنگي كسب كرد. در فصل اول این پروژه نمونه هایی برای سال یابی از محوطه برداشت شده است و نتایج آن قطعاً جالب خواهند بود. بقایای جانوری نیز توسط متخصصان ایرانی و فرانسوی مطالعه می شود.
 همچنین باید ذکر شود که اولین فصل كاوشها در غار قلعه بزي در سال 84 به سرپرستی بیگلری و با همكاري اداره باستان شناسي ميراث اصفهان و بخش زمين شناسي دانشگاه اصفهان به طور مقدماتی صورت گرفت. اما در فصل دوم كه اخيرا انجام گرفت تمرکز بر غار اصلی بود، که دارای وسعت بسیار و نهشته هاي غني از دوره پارينه سنگي مياني است.
دکتر رمی کراسارد، متخصص دوران نو سنگی از دانشگاه کمبریج، که بیشتر در یمن و امان فعالیت و مطالعه داشته است، بزودي طرحی برای بررسی استقرارهاي دوره نو سنگی در شمال خلیج فارس ارائه خواهد کرد. وی به روابط عمومی پژوهشکده باستان شناسی اظهار کرد که در اين بررسي استقرار هاي بعدي تا دوره مفرغ نيز مورد توجه خواهد بود. وي اشاره داشت كه همكاري خود را با هيئت كاوش غار قلعه بزي در فصول آينده نيز ادامه خواهد داد. وي معتقد است که قلعه بزی مجموعه ای از دوران ها را در خود دارد که قابلیت مطالعه و پژوهش های گسترده ای دارد.
دکتر ویلیام رندو، باستان جانور شناس از بخش پيش از تاريخ و زمين شناسي كواترنر دانشگاه بردو (فرانسه) ، مطالعه استخوان های به دست آمده و گونه های جانوری در قلعه بزی را بطور مشترك با همكار ايراني خود دكتر مشكور به عهده دارد. وی به روابط عمومی پژوهشکده باستان شناسی اعلام کرد که استخوان های جانوری در قلعه بزی به خوبی حفظ شده است و گونه های مختلف جانوری در این مکان به دست آمده است که غزال و بز وحشی از آن جمله هستند.
وی افزود بیشتر بقایاي جانوری به دست آمده در قلعه بزی توسط انسان ها جمع آوری شده است. البته این نتایج در ابتدای حفاری ها و در مدتی کوتاه به دست آمده است و انتظار می رود گونه ها و نتایج بیشتری در ادامه کار به دست آید.
لازم به ذكر است كه فصل بعدي كاوشهاي قلعه بزي توسط كارشناسان ايراني و فرانسوي در بهار سال آينده آغاز خواهد شد.

 
 
 

Copyright © 2008 ICAR.IR . All rights reserved

Designed by P.Karimi - IT Dep. ICAR