AUDIO VIDEO FOTOGALERIE

Schengen

Tato rubrika přináší základní informace o vzniku a vývoji schengenské spolupráce. Česká republika se stala členem Schengenu 21. prosince 2007. Praktické informace, odpovědi na vaše dotazy, odkazy a aktuality Ministerstva vnitra najdete v rubrice Schengen a ČR.


Information in English Information in English (Schengen news, Useful information, Documents to download).

Historie schengenské spolupráce

Volný pohyb osob bez kontrol na společných hranicích. To je hlavní cíl a smysl schengenské spolupráce. V tomto ohledu se shoduje s jedním ze základních principů evropské integrace. Již zakládající smlouvy Evropských společenství deklarovaly jako svůj cíl vytvoření vnitřního trhu coby prostoru bez vnitřních hranic, ve kterém je zajištěn volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu.

Přesto trvalo více než 40 let, než mohl být takto vnímaný volný pohyb osob realizován v praxi – byť v počátku na čistě mezivládní bázi a pouze ve vztahu k některým státům EU. Odstartování procesu postupného vytváření prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích bylo spojeno s malým lucemburským městečkem, jehož název se postupně stal synonymem široké škály standardů souvisejících s ochranou vnějších hranic EU.

Od předchůdce k samotnému Schengenu

Za předchůdce schengenské spolupráce lze považovat tzv. Saarbrückenskou dohodu z roku 1984, která byla uzavřena mezi SRN a Francií v důsledku stávkové pohotovosti evropských dopravců kvůli nekonečným frontám na hraničních přechodech mezi oběma státy. Dohoda předpokládala postupné zrušení kontrol na jejich společných hranicích a uplatnění principu volného pohybu zboží a osob.

Jednání o obdobných opatřeních se zeměmi Beneluxu o rok později (v roce 1985) vyústila v podpis tzv. Schengenské dohody mezi Německem, Francií a státy Beneluxu, jejímž prostřednictvím tyto státy deklarovaly zájem na vytvoření zóny volného pohybu osob a zrušení kontrol na společných, tj. vnitřních hranicích doprovázené zavedením účinných kontrol na hranicích vnějších. Důležitost podpisu této dohody ne náhodou potvrzuje zkrácené označení spolupráce při ochraně společného prostoru pojmem „Schengen“, tedy názvem města, ve kterém byla dohoda o postupném rušení kontrol na společných hranicích v roce 1985 podepsána. O pět let později, tj. v roce 1990, všech pět států své úmysly znovu potvrdilo podpisem tzv. Schengenské prováděcí úmluvy, která detailně stanovila veškerá opatření související se zrušením kontrol a s potřebnými kompenzačními opatřeními.

Taková zásadní změna standardního režimu na státních hranicích však vyžadovala náročnou přípravu. Proto trvalo dalších pět let, než se schengenská spolupráce odpoutala od písemných deklarací a začala být naplňována v praxi. Cíl mnohaletého úsilí byl dovršen v březnu 1995, kdy se konečně odstranily hraniční zábrany a jediným znatelným důkazem překročení státní hranice se staly cizojazyčné nápisy či transparenty vítající řidiče na území sousedního státu. Rušení hraničních přechodů se v následujících letech rozšířilo do dalších evropských zemí.

 

Schengen se rozšiřuje

Jak se postupně zvyšoval počet schengenských států, narůstal i politický význam schengenské spolupráce. Jasným důkazem je její přesunutí z mezivládní úrovně v roce 1999 pod hlavičku Evropské unie prostřednictvím Amsterodamské smlouvy. Od této doby také narůstá počet společných právních předpisů a mnoho dalších opatření souvisejících s ochranou společného území, které tvoří tzv. schengenské acquis.

Zahrnutí Schengenu do rámce EU významným způsobem předznamenalo budoucnost schengenské spolupráce, neboť ji kromě jiného učinilo jednou z podmínek členství v EU. Od roku 1999 tedy platí, že každý nový členský stát EU musí bez výjimek splnit všechny požadavky dané příslušnými právními předpisy. Podobně jako v případě jednotné měny euro proto není otázkou zda, ale kdy se příslušný nový členský stát, a tedy i Česká republika, plně zapojí do schengenské spolupráce a zruší kontroly na společných hranicích s dalšími státy schengenského prostoru.

Ke vstupu České republiky a dalších 8 nových členských států EU do schengenského prostoru došlo 21. prosince 2007, kdy byly zrušeny kontroly na pozemních hranicích ČR se sousedními státy (v případě mezinárodních letišť budou hraniční kontroly při letech v rámci schengenského prostoru ukončeny až 30. března 2008).

Aby se ČR mohla 21. prosince 2007 skutečně stát schengenským státem, bylo třeba přijmout právně závazné rozhodnutí. Stalo se tak v Bruselu na jednání ministrů vnitra 6. prosince 2007 poté, co byla během schengenského hodnocení potvrzena připravenost všech 9 států na plné zapojení do schengenského prostoru a k převzetí všech závazků vyplývajících z členství v Schengenu.

  • Více k rozšiřování schengenského prostoru na Euroskopu v rubrice Rozšíření Schengenu
  • Více k přípravě ČR na Schengen na Euroskopu v rubrice Příprava ČR


Interaktivní mapa
Interaktivní mapa Schengenu

Další informace
Eurofon - položte dotaz

Na bezplatné telefonní lince 800 200 200 můžete od pondělí do pátku v době od 10 do 18 hodin položit dotaz týkající se Evropské unie a našeho členství v ní. Volat můžete z pevné linky nebo mobilních telefonů, a to z celého území ČR.

Dotaz můžete položit i pomocí formuláře.