História pracoviska

Katedra porovnávacej religionistiky je mladé pracovisko na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho krátke dejiny súvisia s tým, že v histórii Slovenska doba celkovo nepriala samostatnému vedeckému štúdiu náboženstiev. V 19. storočí, keď sa religionistika etablovala medzinárodne, neboli na Slovensku, ktoré bolo súčasťou Uhorska, rozvinuté podmienky pre takúto disciplínu. Situácia svojím spôsobom pokračovala aj v prvej polovici 20. storočia, keď v silno katolíckom a konzervatívnom prostredí nebolo miesto pre nezávislé a kritické štúdium náboženstiev. V druhej polovici 20. storočia sa problém otočil, avšak výsledok bol rovnaký, ateizácia spoločnosti a odmietanie náboženstva ako úpadkového javu nedovoľovalo rozvoj disciplíny, ktorej hlavným predmetom nezávsilého skúmania bolo náboženstvo. Napriek tomu, práve v tomto období sa objavujú prvé slovenské osobnosti, ktoré sa o takýto prístup pokúšajú. Rudolf Macúch, ktorý sa stal neskôr uznávaným expertom na iránsky mandaizmus bol príznačne nútený emigrovať. Ján Komorovský, ktorý v ústraní disciplínu zvanú religionistika zakladal, bol najskôr v päťdesiatych rokoch a neskôr v sedemdesiatych rokoch, vylúčený z akademického života. Až revolučné udalosti v roku 1989 umožnili návrat Jána Komorovského na Filozofickú fakultu UK, kde od roku 1990 začal viesť kurzy z oblasti religionistiky a od roku 1992 zakladá religionistiku ako samostatný vedecký odbor akreditovaný pre všetky stupne vysokoškolského štúdia. Od tohoto obdobia vzniká Oddelenie religionistiky ako súčasť Katedry etnológie (neskôr Katedry etnológie a kultúrnej antropológie) FiF UK so samostatným diplomovým akademickým programom religionistika. Súžitie s Katedrou etnológie trvalo približne desať rokov a bolo založené na obojstrannej spolupráci a podpore. Po odchode Jána Komorovského do dôchodku sa vedúcim pracoviska stal jeho žiak Milan Kováč, ktorý v roku 2003 úspešne zavŕšil dlhodobé úsilie a docielil, že sa odbor religionistika ďalej rozvíja na pôde samostatnej Katedry porovnávacej religionistiky.

 

 

Osobnosti v histórii Katedry porovnávacej religionistiky

 

V súčasnosti má katedra päť interných pracovníkov:

 

Doc. Milan Kováč, PhD.      

 

Mgr. Miloš Hubina, PhD.

 

Mgr. Attila Kovács, PhD.

 

Mgr. Beáta Čierniková, PhD.

 

PhDr. Roman Kečka, PhD.

 

Okrem nich v minulosti interne pôsobili na katedre (predtým Oddelení religionistiky) ešte nasledovné osobnosti:

-         Prof. PhDr. Ján Komorovský CSc. (v rokoch 1992-2002) – zakladateľ odboru, expert na porovnávacie mytológie, ruskú náboženskú filozofiu a náboženský mysticizmus.

-         Doc. Ján Molnár, CSc. (v rokoch 1992-2000) – špecialista na islám.

-         Doc. Michal Slivka, CSc. (v rokoch 1996-1998) – odborník na archeológiu náboženstva a náboženskú symboliku.

-         Doc. Martin Kanovský, PhD. (v rokoch 1999-2004) – odborník na antropológiu náboženstva, sociálnu antropológiu a jej kognitívne smery.