Fakultāte
Jaunumi
Darbinieku foto
Darbiniekiem
Dokumenti
Ja nebūsiet darba vietā
Paziņojumi
Procedūras
Struktūras
Valdes lēmumi
Studentiem
Paziņojumi
Bibliotēka
Darba devēji
Doktorantūra
Konsultācijas, specsemināri
Ja gribat vairāk
Inovācija
Studentu foto
Studijas
Studijas ārvalstīs
Tēmas studentiem
Interesentiem
Absolventiem
Acta Universitatis Latviensis
LU MII
Memoriāls
Mēs lepojamies
Mēs mūsu telpās
Mēs presē
Programmētāju dienas
Zinātne
Skolēniem
Iespējas
Raksti un resursi
Mazā matemātikas un informātikas universitāte
Olimpiādes
Latvijas informātikas olimpiādes
Latvijas matemātikas olimpiādes
Stipendiju konkurss 12.klašu skolēniem
Iepazīties ar apgūstamajiem studiju kursiem
Pieteikties uz jaunumiem par studiju iespējām
Forums
Datorikas fakultāte

 

LU Datorikas fakultāte sadarbībā ar LU Matemātikas un informātikas institūtu sniedz augstāko akadēmisko, kā arī profesionālo izglītību, un veic pētījumus datorzinātnē un informācijas tehnoloģijās. Fakultātē tiek realizētas pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma "Programmēšana un datortīklu administrēšana", bakalaura, maģistra un doktora studiju programmas datorzinātnēs, vidusskolas informātikas skolotāja otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programma un profesionālā bakalaura studiju programma "Vidusskolas dabaszinātņu un informācijas tehnoloģijas skolotājs".

Video par studijām Datorikas fakultātē

Datorikas fakultātes koncepcija

Senāta balsojums par Datorikas Fakultāti

LU senatori balso par Datorikas fakultātes nodibināšanu

Jaunumi fakultātē

Jaunumu arhīvs

24.04.2009. Skolu apmeklējums
Aija Rozenšteine "Lauku Avīzes" un LU Fonda "komandas" sastāvā apmeklēja Ikšķiles vidusskolu, Jaunogres vidusskolu, Skrīveru vidusskolu, Kokneses vidusskolu un Jēkabpils ģimnāziju, kur prezentēja arī Datorikas fakultāti.

24.04.2009.Baltijas 15.informātikas olimpiāde: Piecas medaļas Latvijai!
Ar negaidīti labiem Latvijas jauno informātiķu rezultātiem noslēgusies 15.Baltijas valstu informātikas olimpiāde (BOI'2009), kas no 18. līdz 21.aprīlim notika Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā. Olimpiādē piedalījās 48 skolēni no astoņām valstīm (pa sešiem dalībniekiem no Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas). Kopumā tika piešķirtas 24 medaļas (5 zelta, 7 sudraba un 12 bronzas) un piecas no tām - Latvijas valstsvienības dalībniekiem. Sudraba godalgas izcīnīja Mārtiņš Frolovs un Eduards Kaļiņičenko, bet bronzas - Normunds Vilciņš, Oļegs Ošmjans un Pēteris Eriņš. No Latvijas skolēniem bez medaļas šajā olimpiādē palika tikai Andris Vaļums.

Katrā no divām sacensību dienām dalībniekiem risināšanai tika piedāvāti trīs uzdevumi. Risināšanas laiks katru dienu - piecas stundas, maksimālais punktu skaits par katru uzdevumu - 100 punkti.

Izrādījās, ka ārēji normālie uzdevumi lielākajai daļai dalībnieku sagādāja pamatīgas galvassāpes - zemākās bronzas medaļas slieksnis vēl nekad nebija bijis tik zems - 65 punkti no 600 iespējamiem. Uzdevumu grūtības pakāpe tā īsti atbilda tikai viena dalībnieka - šīs olimpiādes uzvarētāja poļa Jakuba Pahocka spējām, kurš ieguva 560 punktus, pilnībā atrisinot piecus uzdevumus un "neatkožot" tikai Latvijas iesniegto uzdevumu "Taisnstūris" un saņemot par to 60 punktus. Absolūti otrais rezultāts pieder arī Polijas pārstāvei Annai Piekarskai, kas ieguva 303 punktus. Arī trešais labākais rezultāts pieder Polijas pārstāvim Adrianam Jaskolkam - 231 punkts. Vēl zelta medaļas ar rezultātu 224 punkti ieguva Fabians Grundlahs no Vācijas un Ģedimins Liktars no Lietuvas.

Olimpiāde vēlreiz apliecināja Polijas valstsvienības pārākumu, kā rezultātā ir ilggadīga un pamatīga apmācību un treniņu sistēma. Interesanti, ka abi uzvarētāji Jakubs un Anna nevarēja piedalīties olimpiādes noslēgumā, jo jau bija ceļā uz Polijas matemātikas olimpiādi.

Olimpiāde notika Karaliskās Tehnoloģiju augstskolas (KTH) telpās.

Vienlaikus ar Baltijas informātikas olimpiādi Stokholmā notika vēl viens ārkārtīgi interesants notikums - studentu komandu programmēšanas sacensību ACM ICPC Vispasaules fināls, kurā piedalījās 100 labākās komandas no visas pasaules. Pirmo reizi sacensību 33 gadus ilgajā vēsturē vietējie organizatori bija realizējuši televīzijas tiešraidi no sacensībām, kas, līdzīgi kā sporta sacensībās, ļāva tiešsaistē sekot sacensību norisei. Šīs tiešraides organizēšanā bija iesaistīta 40 cilvēku liela mēdiju profesionāļu komanda un, manuprāt, šis eksperiments lieliski izdevās. Kā padarīt sacensības "pieejamas" un saprotamas lielai daļai cilvēku, kas nav profesionāļi šajā ziņā, tas ir sāpīgs jautājums jebkurām šādām sacensībām. Līdz šim (atšķirībā, piemēram, no biatlona) tikai profesionāļi varēja novērtēt šo sacensību augsto līmeni un saprast notiekošo. Televīzijas profesionāļi šo pasākumu tuvināja ierindas skatītājam, parādot sacensību zālē notiekošo, paskaidrojot un komentējot dažādas sacensību norises nianses. ICPC sacensību organizētāji organizēja arī īsas ekskursijas gidu pavadībā, kas ļāva ielūkoties sacensību norises aizkulisēs - varējām vērot pašus studentus, sacensību žūrijas un mēdiju komandas darbu.

Ārpus sacensību oficiālās programmas Latvijas skolēniem bija iespēja apmeklēt Stokholmas Zinātnes un tehnikas muzeju un iepazīties ar tā ekspozīciju. Ar ne mazāku sajūsmu kā mazie zviedru bērni, Latvijas skolēni izmēģināja dažādas ierīces un pārbaudija fizikas likumus darbībā.

Latvijas valstsvienības vadītāji bija LU MII pētnieks un LU lektors Mārtiņš Opmanis un LU Datorikas fakultātes Datorzinātņu maģistra programmas 1.kursa students Artūrs Verza.

21.04.2009.
No 15.04 līdz 24.04 Datorikas fakultātē viesojas Bosfora Universitātes (Stambula, Turcija) doktorants Abuzer Yakaryilmaz, kas kopā ar DF profesoriem Andri Ambaini un Rūsiņu Freivaldu pēta kvantu galīgos automātus. Pirmdien, 20.04, viņš mūsu kvantu skaitļošanas seminārā ziņoja par saviem jaunākajiem rezultātiem šajā jomā.

21.04.2009.  Andris Ambainis - pirmais Datorikas fakultātē ievēlētais profesors
Datorzinātņu profesoru padome ievēlēja asociēto profesoru  Dr. Andri Ambaini par Datorikas fakultātes profesoru (par - 10, pret - 0, nederīgu biļetenu - 0).
Profesors Ambainis ir pasaulē atzīts teorētiskās kvantu skaitļošanas speciālists un visu laiku jaunākais Latvijas Zinātņu akadēmijas
akadēmiķis.

20.04.2009.
Kursa "Internets, tīkla etiķete un tiesiskais regulējums" ietvaros vieslekciju "Programmatūras resursu vadība" nolasīja Microsoft pretpirātisma vadītāja Sanita Meijere"
Prezentācijas no lekcijas:"Datorprogrammu legalitātes pārbaudes", "Programmatūras resursu vadība"

17.04.2009.  Viesos pie vidusskolēniem
DF publisko attiecību koordinatore "Latvijas Avīzes" autobusiņā kopā ar LU Fonda pārstāvi viesojās Saulkrastu, Liepupes, Limbažu un Lēdurgas vidusskolās, kur iepazīstināja ar Datorikas fakultātes studiju piedāvājumu. Interesentiem dāvāja DF bukletu.

14.04.2009. Rīkojam mājaslapu konkursu skolēniem

Konkursu „Izveido savu mājaslapu!” organizē Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Komunikācijas studiju nodaļa sadarbībā ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultāti un interneta portālu „Delfi”.

08.04.2009. Par LU un robotiem 1 Baltijas TV (no Informācijas dienas )

 

08.04.2009. Datorikas fakultātes Atvērtās durvis

50 skolēnu bija ieradušies uz Datorikas fakultātes Atvērto durvju pasākumu 13.auditorijā un dzīvi reaģēja uz notiekošo. Klātesošos uzrunāja un par studijām stāstīja dekāna p.i. prof. Juris Borzovs, bakalaura studiju programmas direktors prof. Jānis Bičevskis un 3.kursa vecākais Agris Ameriks. Datoru inženierijas virziena vadītājs asoc. prof. Leo Seļāvo ar saviem studentiem Kasparu Balodi, Rūdolfu Bunduli un Jāni Timmu demonstrēja dažādus robotus, tostarp arī sumo cīņas čempionu "Izveicīgais Vepris".
Pasākumu filmēja un studentus intervēja TV "PBK". 

 

02.04.2009.

Prof. J.Borzovs vada sesiju BITT'2009 konferencē
J.Borzovs vadīja sesiju "ICT Best Practice and Knowledge Transfer for Export Encourage: Role of e-skills and ICT competences" Baltic T&T'2009 konferencē Rīgā.

28.03.2009.

Google SOC

Google Summer of Code ir vispasaules programma, kas vasaras periodā piedāvā stipendijas IT studentiem par piedalīšanos atvērtā pirmkoda (OpenSource) programmatūras izstrādes projektos.
Lasi par Google Summer of Code 2009: http://code.google.com/soc/.
Studentu pieteikšanās Google Summer of Code 2009 ir līdz 3. aprīlim.
Lai iedrošinātu Tevi pieteikties programmai, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) un Latvijas Universitātes Linux Centrs rīko nelielu semināru. Tajā ar savu pieredzi dalīsies Aigars Mahinovs, kurš kā students ir piedalījies pirmajā Google Summer of Code programmā 2005. gadā un kā darba vadītājs vienā no vēlākajiem gadiem.
Seminārs notiks pirmdien, 30. martā Latvijas Universitātes Linux Centra laboratorijā, Raiņa bulv. 19, 032. telpā (kā atrast), plkst. 12:30.

23.03.2009.

25. martā visā pasaulē atzīmē Dokumentu brīvības dienu (Document Freedom Day). Dokumentu brīvība nozīmē elektronisko dokumentu savietojamību neatkarīgi no autora un lasītāja izmantotās datora platformas, operētājsistēmas vai programmnodrošinājuma.
Šajā sakarā 24. martā Latvijas Universitātē notiks atvērta lekcija par atvērto standartu nozīmi, iespējām un priekšrocībām. Lekcija notiks LU centrālajā ēkā (Raiņa 19), 3. stāvā, 13. auditorijā. Sākums - 8:30.

Pievienojieties DfD atbalstītājiem un popularizējiet šo ideju savā draugu, kolēģu un paziņu lokā!
LATA un LU Linux Centrs aicina praktiski iepazīties ar atvērtiem dokumentu formātiem un programmām, kas ļauj ar tiem strādāt. Izmēģiniet bezmaksas biroja programmatūras paketi OpenOffice.org, kā arī citas atvērtā pirmkoda programmas:
* OpenOffice 3.0.1 Windows videi
* OpenOffice.org latviešu valodas pareizrakstības pārbaudes rīks
* Mācību materiāli latviešu valodā OpenOffice.org apgūšanai (lapas beigās)


20.03.2009.
Mūsu publisko attiecību koordinatore Aija Rozenšteine kopā ar LU Fonda pārstāvēm devusies informācijas braucienā uz Aizkraukles rajona Pļaviņām.


18.03.2009. Dekāna p.i. J.Borzovs Latvijas Televīzijā
18.marta LTV1 rīta raidījumā "Labrīt, Latvija!" J.Borzovs runāja par Datorikas fakultātes nodibināšanu.

2009.gada 16.marts.
Informāciju sagatavoja LU Preses centrs

Publicēta: 14:29 16.03.2009.

Latvijas Universitātē izveidota Datorikas fakultāte


Ar Senāta lēmumu un rektora rīkojumu šodien, 16.martā, nodibināta Latvijas Universitātes Datorikas fakultāte. Tas ir nozīmīgs lēmums Latvijas Universitātes attīstībai, jo turpmāk datorika LU būs pārstāvēta augstākajā līmenī, kā tas ir visās pasaules klasiskā tipa universitātēs.
Datorikas fakultāte (DF) izveidota uz līdzšinējās LU Fizikas un matemātikas fakultātes (FMF) Datorikas nodaļas bāzes, tādēļ par jaunās
fakultātes dekāna pienākumu izpildītāju uz laiku līdz dekāna ievēlēšanai un apstiprināšanai amatā iecelts bijušās LU FMF Datorikas nodaļas vadītājs prof. Juris Borzovs.
"Labas idejas piepildās vienmēr. Grūtos laikos ir vajadzīgi drosmīgi un atbildīgi lēmumi, un par tiem esmu pateicīgs Universitātes vadībai un Senātam, kā arī saviem tuvākajiem kolēģiem," uzskata prof. J. Borozovs.

Datorikas fakultātes maģistrants Raimonds Sviklis uzsver: "Apmierināts students ir tāds students, kuram ir interesantas sniegtās zināšanas, pasniedzēju mācīt prasme un atsaucība izglītības iegūšanā. Svarīga ir arī abpusēja sapratne un cieņa no universitātes vadības puses un studentiem. Tā kā šīs īpašības saglabāsies arī līdz ar Datorikas fakultātes izveidošanu, tad tā paver papildu iespēju jauniem sasniegumiem. Tā ir iespēja izvirzīt un risināt datorzinātnei aktuālus jautājumus jaunā kvalitātē."
Arī Datorikas fakultātes 2. kursu vecākie Uģis Reķis un Toms Bergmanis izsaka gandarījumu par fakultātes dibināšanu: "DF izveide studentiem nāks tikai par labu. Liekot roku uz sirds, var teikt, ka jaunā mūsu fakultāte būs kā liela ģimene." Studentus priecē fakts, ka nu būs iespēja līdzdarboties arī pašiem savā Studentu padomē, un porporcionāli lielākā skaitā pilnvarot savus pārstāvjus fakultātes domē un LU Studentu padomē."

Jauno fakultāti veidos Diskrētās matemātikas katedra, Programmēšanas katedra, Informātikas mūžizglītības katedra un Datorzinātnes katedra, kā arī Programmu inženierijas mācību metodisko laboratorija, Datorzinātnes mācību procesa nodrošinājuma laboratorija, Informācijas tehnoloģiju mācību metodiskā laboratorija un Datorzinātnes mācību metodiskā laboratorija. Lai taupītu LU līdzekļus, nolemts, ka FMF un DF finanses pārvaldīs abu fakultāšu kopējā budžeta ietvaros.
Jaunā Datorikas fakultāte realizēs Programmēšanas un datortīklu administrēšanas pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmu, Datorzinātņu bakalaura studiju programmu, Vidusskolas informātikas skolotāja otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmu, Datorzinātņu maģistra studiju programmu, Datorzinātņu doktora studiju programmu un kopā ar citām trijām LU fakultātēm arī Dabaszinātņu un informācijas tehnoloģijas skolotāja profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmu.
Datorikas fakultāte turpinās attīstīt LU unikālās inovatīvās studiju programmas, kurās ir integrētas gan profesionālās, gan akadēmiskās studijas. Studiju programmas ir sadalītas 5 specializācijās, kas atbilst ACM un IEEE izstrādātām rekomendācijām Computing Curricula. ACM un IEEE ir lielākās un senākās starptautiskās informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozares profesionālās organizācijas. Saskaņā ar šīm rekomendācijām Computing (latviski – datorika) specializācijas ir šādas:
Computer Science (datorzinātne), Software Engineering (programminženierija), Information Systems (informācijas sistēmas), Information Technology (informācijas tehnoloģija), Computer Engineering (datoru inženierija).


Papildu informācija:
Aija Rozenšteine
LU DF Publisko attiecību koordinatore
Mob. tālr.: 29151217
e-pasts: aija.rozensteine@lu.lv

 


16.03.2009.
 Ar rektora parakstīto LU rīkojumu šodien ir nodibināta Datorikas fakultāte
Rektora rīkojums (pdf formātā)

13.03.2009

Rektors paraksta Latvijas Universitātes rīkojumu 13.03.2009.  Nr. 1/41 "Par LU Fizikas un matemātikas fakultātes reorganizāciju un Datorikas fakultātes izveidi".

Rīkojuma pirmajā punktā rakstīts - "Ar 16.03.2009.  izveidot Datorikas fakultāti (DF) uz Fizikas un matemātikas fakultātes (FMF) Datorikas nodaļas bāzes."
Rektora rīkojums (pdf formātā)

11.03.2009

Laikrakstā Dienas Bizness šodien (11.03.09) publicēta intervija ar Leo Seļāvo, LU DN asociēto profesoru. Raksta temats ir inovācijas un bezvadu sensoru sistēmas dzīves kvalitātes uzlabošanai. Runāts arī par studijām LU un  studentu idejām un projektiem "Bezvadu sensoru tīklu" kursā.

Senāts pieņem galīgo lēmumu dibināt Datorikas fakultāti

Pirmdien, 2.martā pulksten 15:24 Senāts ar 36 balsīm par, 10 ( visi studenti) - pret, vienam senatoram atturoties, pieņēma lēmumu par Senāta 26.janvāra lēmuma par Datorikas fakultātes dibināšanu stāšanos spēkā. Senāta lēmumi stājas spēkā nākamajā dienā.

Senāta lēmums (pdf formātā)

Senāta balsojums par Datorikas Fakultātes izveidi

26.02.2009

Laika posmā no 5. līdz 11. februārim atrados ASV, Floridā, Sanibel salā, kur apmeklēju konferenci "Intelligent User Interfaces 2009". Tās ietvaros notiekošajā seminārā "Model-Driven Development of Advanced User Interfaces" nolasīju referātu par tēmu "A Graph Diagram Engine for the Transformation-Driven Architecture" (šīs publikācijas autori bez manis ir vēl četri - Jānis Bārzdiņš, Kārlis Čerāns, Sergejs Kozlovičs un Andris Zariņš). Kā klausītājs piedalījos arī galvenajā konferences daļā, kurā tika prezentēti referāti par ļoti interesantām tēmām saistībā ar gudrām lietotāja saskarnēm, no kurām dažas bija iespēja vērot arī darbībā rīku demontrāciju sesijā.

Edgars Rencis

 SUMINĀM MŪSU STUDENTUS, DARBINIEKUS UN BIJUŠOS STUDENTUSIzglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe un Ministru prezidents Ivars Godmanis 2009. gada 13. februārī sveica Ministru kabineta balvas ieguvējus – starptautisko mācību priekšmetu olimpiāžu laureātus un viņu skolotājus

Suminām mūsu studentus, darbiniekus un bijušos studentus


II vieta –

 • Artūram Bačkuram, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Datorzinātņu bakalaura studiju programmas 1.kursa studentam, bijušajam Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolniekam, starptautiskajā matemātikas olimpiādē

 • Pāvelam Cupikovam, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Datorzinātņu bakalaura studiju programmas 1.kursa studentam, bijušajam Rīgas ģimnāzijas „Maksima” skolniekam starptautiskajā informātikas olimpiādē

Atzinības raksts –

 • Krišjānim Prūsim, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Datorzinātņu bakalaura studiju programmas 1.kursa studentam, bijušajam Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolniekam starptautiskajā matemātikas olimpiādē


Ministru kabineta balvas ieguvēju sveiktie skolotāji

 • Agnis Andžāns, Latvijas Universitātes profesors

 • Kārlis Gaņģis Datorzinātņu bakalaura studiju programmas 6. semestra students, 2008.gada pavasarī ieguva Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības diplomu ar profesionālo kvalifikāciju – Programmētājs; sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Exigen Services” vecākais projektu vadītājs

 • Mārtiņš Opmanis, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta pētnieks

 • Juris Smotrovs, Latvijas Universitātes profesors

 • Māris Valdats, 2001. gada pavasarī ieguva Dabaszinātņu bakalaura grādu datorzinātnēs; sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Syncrosoft” programmētājs

6. un 13.02.2009.
  LU 67. konferences Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas apvienotā sekcija


Sekciju vadīja profesori Jānis Bārzdiņš un Jānis Bičevskis. Tika nolasīti 36 autoru 24 referāti, autoru vidū bija arī 12 doktoranti, 3 maģistranti un 1 bakalaurants.

 

 

 

06.02.2009.  Prof. Jānis Bārzdiņš saņem Universitātes balvu par zinātniskās skolas izveidošanu

Balvas par sasniegumiem zinātnē piešķirtas divās nozaru grupās: 1) dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un medicīnā; 2) humanitārajās, sociālajās un izglītības zinātnēs. Balvas piešķirtas četrās nominācijās – par zinātniskās skolas izveidošanu, par oriģināla pētījuma rezultātiem, par izcilu promocijas darbu un par panākumiem jaunas zinātnieku grupas izveidošanā. Dabaszinātņu, inženierzinātņu un medicīnas nozaru grupā par zinātniskās skolas izveidošanu balvu saņēma prof. Jānis Bārzdiņš.


19.01.2009

No 2008. gada 17. līdz 19. decembrim asociētais profesors Juris Smotrovs piedalījās vācu matemātiķa un datorzinātnieka Tomasa Bēta (Thomas Beth) piemiņai veltītajā konferencē "Mathematical Methods in Computer Science" Karlsrūē, Vācijā, kurā nolasīja referātu "A criterion for attaining the Welch bounds with applications for mutually unbiased bases" (līdzautors:Aleksandrs Belovs). Konferencē pārstāvētās tēmas bija tās, kurās bija sekmīgi darbojies Tomass Bēts: kriptogrāfija, kombinatorie izkārtojumi (dizaini), kvantu skaitļošana, kodēšanas teorija un algoritmi.


14.01.2009. Blue Coat vizīte Datorikas nodaļā

ASV reģistrētās programmizstrādes kompānijas viceprezidents James Whitchurch un izpilddirektore Elina Vitrupe apmeklēja DN un interesējās par studiju procesu.
Viceprezidents bija ļoti gandarīts par mūsu studiju programmu industriālo orientāciju un obligātās prakses iekļaušanu programmā. Blue Coat Rīgas atzars esot plānojis nopietnu darbinieku skaita pieaugumu jau šajā gadā, tūdaļ pēc biroja telpu iekārtošanas Brīvības ielā.


12.01.2009.  Maģistrants Aleksandrs Saveļjevs par pētniecības vizīti Japānā

Vēlos pateikties par iespēju aizbraukt pie prof. Iwamas Japānā. Man ļoti patika, un iesaku citiem noteikti izmantot līdzīgu iespēju, ja viņiem tāda gadīsies.

Zemāk ir neliela atsauksme par ceļojumu uz tālo zemi.

Pirmkārt, man izdevās ieraudzīt tādu pamatlietu, kā tad izskatās profesora laboratorija. Ne man jums tas ir jāstāsta, bet, vispār, tajā gandrīz vai full-time sēž studenti, pastāvīgie laboratorijas
darbinieki, un laiku pa laikam prezentē sava darba rezultātus. Kas mani nedaudz pārsteidza ir tas, ka tas būtībā arī viss, līdz ar ko mana sazināšanās ar profesoru sakarā ar darbu bija diezgan vienvirziena. Jāpiezīmē, ka mans pētījums bija saistīts ar spēli Go.

Man tas likās nedaudz neērti, tāpēc es laiku pa laikam prasīju prof. Iwamam, lai viņš man pastāsta par viņa laboratorijā notiekošiem pētījumiem, vai citu, kas ir saistīts ar universitāti. Attiecībā uz pētījumiem, pats prof. Iwama man ir devis īsu apskatu, bet dziļāk par tiem stāstīja laboratorijā strādājošie studenti.

Jun Kawahara man ir stāstījis par online algoritmiem, Kazuya Okamoto par "stable matching"-iem, un Yuichi Yoshida par visādām problēmām grafu teorijā. Nezinu, vai ir paredzēts, ka kāds no Kioto brauks uz
Latvijas Universitāti, bet visi ir ārkārtīgi labi puiši. Jāatzīmē, ka japāņi (vispār, un šie trīs kolēģi it īpaši) manā skatījumā pretendē uz visviesmīlīgāko tautu pasaulē.

Vēl īss pārskats par notikušo:

 • Apmeklēju vienu no prof. Iwamas lekcijām par "Algoritmu teoriju".Lekcija notika japāniski, bet man likās, ka biju sapratis vairāk, nekā daži japāņi - japāņu studenti lekcijās arī guļ. :)

 • Prof. Ravi no CMU lasīja lekcijas par "Iterative Methods in Combinatorial Optimization", kas man arī lika iemācīties jaunas lietas.

 • Kaut kur vidū pēc prof. Iwamas ieteikuma sāku mācīties japāņu rakstību (hiragana un katakana, aptuveni runājot, divi komplekti no 46 simboliem katrs). Tuvāk beigām tas man ļāva lasīt pusi no visiem tekstiem. Otra puse (tajos pašos tekstos) ir rakstīta ar ķīniešu
  simboliem, bet tas jau citā reizē. :)

 • Viens no cilvēkiem Kioto Universitātē, kurš mani interesēja personīgi, bija prof. Yuasa, kurš dzīvo vienu stāvu zemāk no prof. Iwamas. Satikties ar viņu man bija interesanti sakarā ar Lisp-iskām lietām un ACM sacensībām. Diemžēl, tikšanās izdevās tikai tuvāk decembra vidum. Neskatoties uz to, prof. Yuasa man ir pastāstījis daudz interesantu lietu par sevi un viņa laboratoriju. Vēlāk, izdevās aizvadīt vienu ACM treniņu kopā ar citiem studentiem, kurā kārtējo reizi varēja brīnīties par japāņu attieksmi pret viesiem.

 • Pašās beigās notika "Kyoto University Reception for Visiting Academics", kurā izdevās satikties ar cilvēkiem no Honkongas, Taizemes, Filipinām, Indijas, Indonēzijas, Pakistānas, Krievijas, Marokas, Portugāles, ASV, iespējams Kolumbijas. Amerikānis (un vēl daži citi) atzīmēja mūsu basketbolistus.

Nobeigumā dažas praktiskas lietas.

Pirmkārt, dzīvoklis. Dzīvoklis pēc mūsu kritērijiem ir ļoti dārgs (taču Kioto viss ir apmēram divas reizes dārgāks nekā pie mums). Man prof. Iwama ir piedāvājis dzīvokli par 110,000 jēnām (ap 550 Ls mēnesī). Tur bija viss nepieciešamais. Filipīnietis, ar kuru iepazinos minētajā reception-ā un kurš uzaicināja mani pie sevis, īrē dzīvokli par 60,000 jēnām. Taču viņam, piemēram, ir diezgan auksti un nav mēbeles. Iegādāties mēbeli pašam nav izdevīgi - ar atkritumiem Japānā ir diezgan stingri un, pēc viņa vārdiem, lai aizbraucot tiktu no tās vaļā, būtu jāmaksā tikpat daudz, kā par iegādāšanos. Turklāt, īrējot dzīvokli uz vienu gadu, ir vēl divi izdevumi: (1) 2 x 60,000 ir jāatstāj dzīvokļa īpašniekiem kā dāvanu un (2) vēl 2 x 60,000 ir jāastāj kā drošības nauda, no kuras apmēram 30% varēs saņemt atpakaļ. No otras puses, šis filipīnietis savu PhD ir aizstāvējis Nara Institute of Science and Technology, tur viņam īre ir maksājusi 40,000 jēnu bez jebkādām problēmām.

Otrkārt, ēdiens. Tas ir vienīgais, ar ko nācās grūti. Ja jums nav īpašu ierobežojumu attiecībā uz ēdienu, tad ar lielu varbūtību jūs izdzīvosiet, bet ja esiet veģetārietis (kas ir manā gadījumā), tad kaut kas ir steidzīgi jādara. Ar ēdienu ir jābūt uzmanīgam, jo, piemēram, zivs tiek likts visur, kur tikai var, un pēc uzraksta uz etiķetes (kas, protams, ir tikai japāniski) to ne vienmēr var atpazīt, jo zivis ir daudzas. Mums pierasto produktu viņiem ir maz, bet gatavojot pašam problēmu tomēr nebūs daudz, lai gan vienā dienā es paņēmu kolēģi uz veikalu un liku viņam man pastāstīt, kas te Japānā ir droši ēdams. Svarīgāk ir pusdienas darba dienās, kad ir jāpusdieno tuvu universitātei. Universitātes ēdnīcā drošs ir tikai salātu bārs, bet tas ir diezgan skumji. Pēc apmēram trīm nedēļām man parādīja trīs vietas - divas japāņu un vienu indiešu - kurās ir pieejami veģetāri pusdienu komplekti. Standarta cena visur ir 800-1000 jēnu. Japāņu vietās bija ļoti labi, bet ne ideāli - japāņi pēc izmēriem ir maziņi, tāpēc viņiem daudz nevajag. :) Tātad būtībā atlika tikai indiešu vieta.

Beidzot, ja ir iespēja dabūt riteni (man tāds studiju vidū gadījās no laboratorijā esošiem riteņiem), tad tas noteikti ir jāizdara. Ritenis ir ārkārtīgi noderīga lieta.

Vēlreiz paldies!

Ar cieņu,

Aleksandrs


08.01.2009.

Vācijas vēstniecības vadītāja vietnieces vizīte
Misijas vadītāja vietniece Margita Hēberle ar pavadošām personām ciemojās Datorikas nodaļā.
Hēberles kundze interesējās par IKT studiju apstākļiem un nodaļas sadarbību ar darba devējiem un citām augstskolām.


07.01.2009.

Ievēl jaunus docentus un lektoru
7.janvārī FMF dome praktiski vienbalsīgi docenta amatā ievēlēja Dr. Mārtiņu Kriķi, Dr. Leldi Lāci, Dr. Lailu Niedrīti, lektora amatā - doktorantu Leo Trukšānu.


29.12.2008. 

Mūsu studiju programmu pašnovērtējuma ziņojumi novērtēti atzinīgi
Prorektors Juris Krūmiņš Senāta sēdē informēja, ka visus DN iesniegtos pašnovērtējuma ziņojumus eksperti novērtējuši atzinīgi.


29.12.2008.

"Ir aizvadīts vēl viens rudens semestris Blekinges Tehniskajā augstskolā Zviedrijā. Šoreiz nodarbojos ne tikai ar pētniecību, bet arī pasniedzu lekcijas maģistrantūrā. Atšķirībā no Latvijas, Zviedrijā augstākā izglītība ir bez maksas. Taču katrai monētai ir divas puses - no maniem 100 studentiem lielākā daļa nāk no Pakistānas, Indijas, Bangladešas, un zviedri sastāda mazāk par 10% no visiem studējošajiem. Lekcijas notiek angļu valodā, kas studentiem no attālām zemēm rada papildus grūtības jau tā nevieglam uzdevumam - pierast pie rietumnieciskas studiju kultūras. Kamēr mēs esam pieraduši pie prasmīgiem, pašmotivētiem un radošiem studentiem, nereti jau ar darba pieredzi, daudzās kultūrās studenti seko ļoti precīzām instrukcijām, kuras izpildot var nonākt vai nu pie 100% pareizas vai 100% nepareizas atbildes. Tāpēc, saņemot C vai D (mūsu izpratnē 7 vai 6) par uzrakstīto eseju, daudzi studenti sūdzās par neskaidrām prasībām. No tā secinājums - mūsu studenti ir labāki!"

raksta Darja Šmite.


22.12.2008.

Datorzinātņu doktora zinātnisko grādu ieguvusi Nataļja Kurbatova

2008.gada 22.decembrī LU Datorzinātnes nozares promocijas padome atklātā sēdē piešķīra NATAĻJAI KURBATOVAI datorzinātņu doktora (Dr.sc.comp.) zinātnisko grādu apakšnozarē ”Datorzinātnes matemātiskie pamati” par promocijas darbu “Algoritmiskās metodes bioķīmisko struktūru analīzei”. Darba zinātniskais vadītājs - asoc.prof. Juris Vīksna. Balsošanas rezultāti: piešķirt – 7, nepiešķirt – nav, nederīgu biļetenu – nav.


10.12.2008.

DN viesojas Turkmenistānas izglītības ministrijas delegācija
Prof. J.Borzovs un prof. M.Vītiņš uzņēma delegāciju no Turkmēnijas izglītības ministrijas, kas ieradusies Latvijā ANO Attīstības programmas "Democratic Governance" ietvaros. Viesi dzīvi interesējās par Latvijas augstākās izglītības sistēmu, Universitāti un Datorikas nodaļu.

03.12.2008.

Profesors Rūsiņš Mārtiņš Freivalds Latvijas Valsts svētkus aizvadīja Stambulā, kur uzstājās ar lekciju Boğaziçi (Bosfora) universitātē. Šī universitāte ir visai neparasta. To dibinājuši amerikāņi. Kaut arī universitāte tagad jau sen ir visā pilnībā valsts universitāte, tā ir vienīgā universitāte Turcijā, kur lekcijas notiek tikai angļu valodā. Tādēļ arī ārzemju studentu skaits šajā universitātē ir lielāks nekā visās pārējās Turcijas universitātēs kopā.
prof.Freivalds prof.Freivalds prof.Freivalds

Mūsu sadarbība ar šo universitāti sākās ar profesora Ahmet Celal Cem Say uzrakstītu vēstuli, kurā bija izklāstīta matemātiska problēma, kuru šis profesors ļoti gribēja atrisināt. R.M.Freivaldam to izdevās izdarīt. Stambulas profesors un viņa doktorants Abuzer Yakaryżlmaz pievienoja savus rezultātus, un tagad tiek gatavots kopīgs raksts. Savukārt, Abuzer Yakaryżlmaz plāno stažēties Rīgā, Latvijas universitāte 2009. gada februārī.


03.12.2008.

27.novembrī Skovdes Universitāte Zviedrijā uzaicināja LU DN asociēto profesoru Leo Seļāvo nolasīt referātu par bezvadu sensoru tīklu pielietojumiem, pētnieciskajām problēmām, un to saistību ar informācijas sapludināšanu. Komandējuma laikā Leo nolasīja divas vieslekcijas - studentiem un pētniekiem, kā arī piedalījās pētniecības sadarbības virzienu diskusijā. Ka potenciāls virziens tika izvirzīta aplikācija kura automašīnu savstarpējo komunikāciju un sensoru ievadu izstrādās Latvijas Universitātē kamēr Skovdes Universitātes informācijas sapludināšanas pētniecības grupa risinās sadalīto datubāzu infrastruktūras nodrošinājumu auto bezvadu portālu piekļuves vietās un sistēmai kopumā.


03.12.2008.
No 18.11.08 līdz19.11.08 LU DN asociētais profesors Leo Seļāvo piedalījās Baltijas Reģiona Valstu pilotprojektā "Wireless/ICT applications for low energy living" kā LU un ICT Latvija pārstāvis. Pasākuma ietvaros tika diskutēts par innovatīvām informāciju tehnoloģijām kas samazinātu enerģijas patēriņu sadzīvē. Paralēli norisinājās arī WAMS 2009 konference.

 


03.12.2008.

No 03.11.08 līdz 10.11.08. LU DN doktorantūras students Ģirts Strazdiņš un asoc. prof. Leo Seļāvo piedalījās starptautiskajā SENSYS 2009 konferencē Rālī pilsētā Ziemeļkarolīnas štatā ASV, kur abi popularizēja LU izstrādāto operētājsistēmu MansOS un Leo piedalījās medicīniskās diagnostikas sistēmas MEDICIN demonstrācijā kas tapusi sadarbībā ar Džonsa Hopkinsa universitāti un kompāniju Aidn. Ceļojuma turpinājumā abi viesojās Virdžīnijas Universitātē, kur viņi tikās ar bezvadu sensoru pētniecības grupu, diskutēja par jaunākajām perspektīvām bezvadu komunikāciju jomā un prezentēja MansOS operētājsistēmu.02.12.2008.

Lēdijas Adas Lavleisas prēmijas 2008.gada laureātes:

LAURA FREIJA LU FMF Matemātikas nodaļa, profesionālā studiju programma – matemātikas skolotāja (4.kurss)

NATĀLIJA KOZMINA LU FMF Datorikas nodaļa, maģistra studiju programma (1.gads)


Čārlza Bebidža prēmijas 2008. gada laureātus:

KASPARS BALODIS LU FMF Datorikas nodaļa, bakalauru studiju programma (4. kurss)

ALEKSANDRS RIVOŠS LU FMF Datorikas nodaļa, doktorantūra (1.gads)27.11.2008.

2008. gada 20-22. novembrī lektors un doktorants Dainis Dosbergs piedalījās trešajā augstākās izglītības kvalitātes jautājumiem veltītajā konferencē "European Quality Assurance Forum" ar referātu "Criteria Identification for Study Program Quality Assessment and Ranking".

26.11.2008.

Trešdien, 26.novembrī, Universitātes vēstures muzeja zālē notika Latvijas labāko datorzinātnes bakalaura un maģistra darbu konkursa noslēguma pasākums.

1.-3. vietu bakalauru kategorijā ar LLU un TSI pārstāvjiem dalīja Datorikas nodaļas students Mārcis Pinnis (vad. doktorants Normunds Grūzītis), bet pirmo un otro vietu maģistru kategorijā ieguva Datorikas nodaļas studenti Ģirts Strazdiņš (vad. asoc.prof. Leo Seļāvo) un Sergejs Kozlovičs (vad. doc. Kārlis Freivalds).

Datorikas nodaļā - Latvijas labākie bakalaura un maģistra izlaiduma darbi

Vēl divi Datorikas nodaļas studenti saņēma veicināšanas balvas: Artūrs Verza (vad. asoc.prof. Paulis Ķikusts) un Atis Elsts (vad. prof. Guntis Bārzdiņš).

Klātesošos uzrunāja konkursa patroni - īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās asoc.prof. Signe Bāliņa un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidents prof. Imants Freibergs. Trešā patronese - izglītības un zinātnes ministre prof. Tatjana Koķe - bija atsūtījusi izjustu apsveikumu. Vēl uzrunas teica konkursa organizētāju pārstāvji - a/s Exigen Services Latvia valdes priekšsēdētāja vietnieks Dr. Guntis Urtāns un Latvijas Izglītības fonda valdes priekšsēdētājs prof. Ilgvars Forands.

Pēc balvu pasniegšanas laureāti prezentēja savus darbus konferencē, kas šogad atzīmēja 13. gadskārtu, tā simbolizējot ilglaicīgo un stabilo IKT industrijas un akadēmiskās pasaules sadarbību.


21.11.2008

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) desmitajā, jubilejas konferencē prezentāciju sniedza prof. Juris Borzovs, bet vienu no sesijām vadīja doktorants Andrejs Vasiļjevs.
Ar LIKTA atzinības rakstiem tika godināti LIKTA dibinātāji, tostarp - prof. Jānis Bičevskis un prof. Māris Treimanis. Juris Borzovs, pirmais LIKTA prezidents, saņēma balvu "Platīna pele - 2008"  "par ieguldījumu LIKTA izveidē un attīstībā".

11.11.2008

Doktora disertācijas aizstāvēja un par datorzinātņu doktoriem kļuva

 • Anita Jansone (zin. vad. prof. J.Borzovs),
 • Lelde Lāce (zin. vad. prof. R.-M.Freivalds),
 • Vasilijs Kravcevs (zin. vad. prof. R.-M.Freivalds).


08.11.2008

Šī gada 03.10-05.10 vairāki pasniedzēji un studenti (desmit no Datorikas nodaļas un divas no Matemātikas nodaļas) piedalījās Igaunijas Datorzinātņu teorijas dienās Jeulumē sporta un atpūtas centrā (netālu no Pērnavas), kur nolasīja referātus un iepazinās ar Igaunijas kolēģu veikumu. Ar referātiem uzstājās šādi pasniedzēji:
Andris Ambainis "Quantum random walks: a new method for designing quantum algorithms",
Jānis Cīrulis "Algebraic models of question answering systems",
Kārlis Freivalds "Robust image topological feature extraction",
Rūsiņš Freivalds "Nonconstructive methods in finite automata",
Juris Smotrovs "MUBs and some other quantum designs"
un students Dmitrijs Kravčenko "Quantum non-locality games".

Kā klausītāji piedalījās Madars Virza, Lauma Pretkalniņa, Inga Rumkovska, Sandra Zabarovska, Mārtiņš Zviedris, Agnis Škuškovniks.
Sīkāku informāciju var skatīt šeit.

Konferences rezultāti:
 • Piedalīšanās konferencē ir viecinājusi domu apmaiņu ar Igaunijas zinātniekiem un stiprinās sadarbības saites.

 • Igaunijā šādi pasākumi notiek regulāri un ir iecienīti gan pasniedzēju, gan studentu vidū, turklāt augstskolas atbalsta savu ieinteresēto studentu dalību arī klausītāju lomā. Mums būtu vērts ņemt vērā ziemeļu kaimiņu pieredzi.

 • Tika atzīts par vērtīgu, ka pasākumā, kur piedalās vairāku valstu pārstāvji, var dzirdēt lielāku tēmu dažādību. Tāpēc šādu Latvijas-Igaunijas pasākumu būtu vērts sarīkot arī nākamgad, šoreiz Latvijā.


23.10.2008

 Anita Jansone Viļņas Ģedimina Tehniskajā universitātē recenzentam, profesoram Ph. D. Oļegam Vasiļecam, un citiem interesentiem prezentēja promocijas darbu "Kadastra kartes novērtēšana".


25.10.2008.

IT olimpiādē uzvar mūsējie

Lattelecom grupas uzņēmuma Lattelecom Technology sadarbībā ar Swedbank un Microsoft rīkotajā IT olimpiādē studentu grupā uzvarējusi Latvijas Universitātes komanda hmm, kuru izveidoja Dmitrijs Vinogradovs, Armands Ķirītis un Eduards Jermaks.


Studentu grupā otro labāko rezultātu uzrādīja Ventspils Augstskolas komanda El Rava, bet trešo – Latvijas Universitātes komanda Z=GS.

Uzvarētāji tika noskaidroti 24.un 25.oktobrī IT olimpiādes fināla sacensībās, kuras notika Swedbank Centrālajā Ēkā. Fināla sacensībās piedalījās sešas skolēnu un sešas studentu komandas, kuras bija uzrādījušas labākos rezultātus neklātienē notikušajās atlases sacīkstēs. IT olimpiādes finālā komandām bija jārisina atšķirīgas grūtības pakāpes programmēšanas uzdevumi, kas pietuvināti programmētāja ikdienas darbam.

IT olimpiāde notiek jau trešo gadu pēc kārtas. Pērn IT olimpiādē piedalījās 34 skolēnu un studentu komandas. Studentu grupā uzvarēja Latvijas Universitātes komanda RAM, bet skolēnu grupā – Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas komanda LED.

„Esošie un potenciālie IT jomas studenti ir tie, kuri var pārvērst realitātē ideju par Latviju kā IT lielvalsti pasaules mērogā. Lai šo mērķi sasniegtu, nepieciešami speciālisti, kuri ne tikai profesionāli strādā, bet ir arī IT jomas entuziasti. Rīkojot IT olimpiādi, ceram, ka tā veicinās skolēnu interesi studēt IT un studentu vēlmi strādāt šajā nozarē Latvijā, redzot, ka šeit viņu idejas un spējas tiek augstu novērtētas,” norāda Lattelecom Technology Programmatūras risinājumu dienesta direktore Inguna Pede.23.10.2008.

Šī gada 15.10-18.10 profesors J. Bičevskis, profesors E.Karnītis un docents Ģ. Karnītis piedalījās sestajā starptautiskajā zinātniski-praktiskajā konferencē "Исследование, разработка и применение высоких технологий в промышленности" ar referātu " Networked Environment for Innovative Business".

Konferences rezultāti:

 • Par mūsu pētījumiem ir ieinteresējušies Baltkrievijas zinātnieki.

 • Konference parādīja, ka pēc PSRS sabrukuma arī Krievijas zinātnei ir "smagi laiki".20.10.2008.

2008. gada 13.-15. oktobrī doktorants Krišs Rauhvargers piedalījās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu konferencē „CEE-SET 2008”, kas notika Brno, Čehijā. Konferencē tika pārstāvētas dažādas datorzinātnes tēmas, to skaitā programmiženierija, programmatūras procesu uzlabošana, testēšana un citas.
                K. Rauhvargers nolasīja referātu „On the Implementation of a Meta-Data Driven Self-Testing Model”. Raksts ar šādu pašu nosaukumu publicēts konferences rakstu krājumā „Software Engineering Techniques in Progress”.


16.10.2008.

Prof. Juris Borzovs sniedza prezentāciju par autortiesībām programmizstrādes jomā Iepirkumu uzraudzības biroja rīkotajā seminārā.


13.10.2008.

No 28. septembra līdz 3. oktobrim Tulūzā (Francijā) notika viena no lielākajām pasaules konferencēm, kas veltīta strauji popularitāti ieguvušajai modeļu bāzētai izstrādei (Model Driven Engineering) - MODELS 2008. Tajā piedalījās Datorikas nodaļas doktoranti Elīna Kalniņa un Sergejs Rikačovs.
Konferences doktorantu simpozijā tika nolasīti referāti:
 • Elina Kalnina "DSL tool development with transformations and static mappings";
 • Sergejs Rikacovs "Towards a seed transformation language and its implementation".
Šogad konference izcēlās ar daudz lielāku iesniegto rakstu skaitu nekā iepriekšējos gados, tāpēc prieks par mūsu doktorantu varējumu un jo īpaši varam lepoties ar Elīnas Kalniņas saņemto balvu "Best Doctoral Paper Award", kas tiek piešķirta doktorantu simpozija labākajam rakstam.


29.09.2008.

Baltijas valstu universitāšu atlases sacensības dalībai ACM ICPC programmēšanas sacensībās.

 

25.septembrī LU FMF Datorikas nodaļa sadarbībā ar citām Baltijas valstu augstskolām rīkoja studentu komandu programmēšanas sacensības, lai noskaidrotu katras universitātes labākās komandas dalībai ACM ICPC sacensībās. ACM International Collegiate Programming Contest (ACM ICPC) sacensības faktiski ir pasaules čempionāts programmēšanā studentu komandām. ACM ir viena no visvecākajām un prestižākajām sabiedriskajām organizācijām, kas saistītas ar IT jomu (www.acm.org). Šogad ACM ICPC sacensības notiek jau 33.reizi.

 

Jau par tradīciju ir kļuvis Baltijas valstu universitātēm rīkot kopīgas sacensības. Tāpat kā iepriekšējos gados Latvijas Universitāte uzņēmās koordinatora lomu un nodrošināja sacensību norisi ar interneta palīdzību. Sacensību piedalījās visas Baltijas valstu augstskolas, kas aktīvi piedalās ACM ICPC pasākumos (Tartu Universitāte, Tallinas Tehniskā Universitāte, Igaunijas Informācijas Tehnoloģiju Koledža, Viļņas Universitāte, Kauņas Tehniskā Universitāte, Transporta un Sakaru Institūts). Kā ciemiņi tika pieaicinātas spēcīgās Baltkrievijas Valsts Universitātes komandas, kas pagājušajā sezonā ieguva bronzas medaļas ACM ICPC finālā.

 

Kopumā ar Interneta starpniecību piedalījās 39 studentu komandas, no kurām 12 pārstāvēja mūsu universitāti. Komandām tika piedāvāti 8 uzdevumi , kuru risināšanai tika atvēlētas 4 stundas. Šogad savu patreizējo pārākumu pierādīja Baltkrievijas Valsts Universitāte, ieņemot 1., 2. un 4.vietu. Tikai Viļņas augstskolas komanda spēja nostartēt tikpat veiksmīgi, ieņemot 3.vietu.

 

Lai gan Latvijas Universitātes komandas neiekļuva trijniekā, labākās komandas nostartēja stabili. Uzreiz 4 LU komandas sekoja līderiem, ieņemot 5.-8.vietas. Pilni sacensību rezultāti ir pieejami šeit.

 

Sacensības notika, izmantojot Datorikas nodaļas infrastruktūru un studentu Kārļa Gaņģa un Guntas Strodes izveidoto sacensību programmatūru.

 

Sacensībās piedalījās arī LU pati pirmā studentu komanda, kas mūsu universitāti starptautiskajā mērogā pārstāvēja 1996.gadā (ACM ICPC Centrāleiropas reģions, Bratislava). Komandas sastāvā startēja LU FMF DN docents Ģirts Karnītis un augstas klases IT profesionāļi Ģirts Linde un Dāvis Kūlis. Veterānu komanda pierādīja, ka pat bez sagatavošanās var sastādīt konkurenci labākajām komandām.

 

Tālākajā sacensību kārtā Minskā 26.oktobrī Latvijas Universitāti un faktiski arī mūsu valsti pārstāvēs 4 komandas, kas tiks izveidotas, balstoties uz atlases sacensību rezultātiem. Tālākajās kārtās mūsu komandas trenēs un vadīs Datorikas nodaļas asociētais profesors Guntis Arnicāns, kas bija arī doto sacensību galvenais organizators.


27.09.2008.

Datorikas nodaļā viesojās un lekciju par kvantu skaitļošanas jautājumiem nolasīja Kioto universitātes (Japāna) profesors Kazuo Iwama. Viņš no rektora rokām saņēma LU Goda doktora diplomu. Prof. Iwama ir pirmais un pagaidām vienīgais japānis, kas kļuvis par LU Goda doktoru.

Profesors Iwama ir viens no vadošajiem Japānas datoriķiem, neapstrīdams līderis kvantu skaitļošanas pētījumos Japānā. Viņš ir dibinātājs un priekšsēdētājs Āzijas Algoritmu un skaitļošanas asociācijai AAAC, Padomes loceklis Eiropas Teorētiskās datorzinātnes asociācijā EATCS, septiņu starptautisku zinātnisku žurnālu un grāmatu sēriju redkolēģiju loceklis, Japānas Izglītības ministrijas programmas „Jauni horizonti skaitļošanā” priekšsēdētājs, ir bijis daudzu starptautisku zinātnisku konferenču programmu komiteju vadītājs vai loceklis, uzstājies ar daudziem ielūgtiem referātiem.
        Profesors Iwama jau sen sadarbojas ar Latvijas Universitāti. Pie viņa ilgāku vai mazāku laiku ir viesojušies LU profesors Rūsiņš Mārtiņš Freivalds (daudzas reizes),  profesori Juris Borzovs, Kārlis Podnieks, asociētais profesors Andris Ambainis, studenti Arnolds Ķikusts, Oksana Ščeguļnaja-Dubrovska, Vasilijs Kravcevs, Viktorija Solovjova.
        Profesors Kazuo Iwama ir vairākkārt viesojies Latvijas Universitātē un uzstājies ar zinātniskiem referātiem semināros.
        2008. gada maijā, kad Kioto universitātē uzturējās Latvijas Universitātes profesori Juris Borzovs, Kārlis Podnieks un  Rūsiņš Mārtiņš Freivalds, pārrunu laikā profesors Kazuo Iwama piedāvāja veselu programmu studentu apmaiņai starp Latvijas Universitāti un Kioto universitātes kvantu skaitļošanas grupu. Šīs studentu apmaiņas izmaksu lielāko daļu uzņemas Japānas puse. Jaunās programmas ietvaros jau 2008. gada rudenī uz Kioto universitāti divu mēnešu ilgā studiju braucienā dodas Latvijas Universitātes datorzinātņu maģistrants Aleksandrs Saveljevs. Tomēr pats galvenais, kādēļ profesoram Kazuo Iwama ir piešķirts Latvijas Universitātes Goda doktora nosaukums, ir viņa un viņa vadītās grupas zinātniskie sasniegumi. Pateicoties profesora pūlēm un zinātniskās perspektīvas redzējumam, Japāna ir izvirzījusies vadošā vietā pasaulē kvantu skaitļošanas jomā. Profesors Iwama ir teorētiķis. Viņa un viņa skolnieku galvenie rezultāti ir efektīvi kvantu algoritmi un pierādījumi teorēmām, kas raksturo kvantu algoritmu iespēju robežas. Tas ir virziens, kurā strādā arī mūsu profesori Rūsiņš Freivalds un Andris Ambainis. Ne velti jau tagad ir izstrādāti mūsu autoru kopīgi darbi ar profesoru Iwama un mēs ceram, ka tādi būs arī turpmāk.22.09.2008.

IZM Lielajā zālē notika SIA DPA atbalsta  IT studijām stipendiju pasniegšana pirmkursniekiem. Tas ir pirmais gadījums IKT nozarē, kad komercsabiedrība atbalsta jauniešus, pirms tie uzsākuši studijas. Konkursā bija pieteikušies ap 70 vidusskolas absolventi. Komisija izvēlējās pa 3 no katra Latvijas vēsturiskā novada un Rīgas.

No 15 stipendijām 8 ir ieguvuši skolēni, kas pēc tam par studiju vietu izvēlējās Universitātes Datorikas nodaļu:

Artūrs Bačkurs,
Mārtiņš Balodis,
Jānis Judvaitis,
Uģis Lazdiņš,
Aleksandrs Polocks,
Jānis Putniņš,
Matīss Rikters,
Matīss Stopiņš.

Uz RTU aizgājuši 4 (tajā skaitā 1 uz RTU Daugavpils filiāli), uz LLU - 2, uz Transporta un sakaru institūtu - 1.

21.09.2008.

Sestdien, 20.septembrī, visā pasaulē tika atzīmēta Programmatūras Brīvības Diena (Software Freedom Day).
Ar Latvijas Universitātes, Linux centra, LATA, LAKA, LinuxFund.org un MySQL/Sun atbalstu pasākums notika arī Rīgā, Raiņa bulvārī 19, Linux Centrā.
Sagadīšanās dēļ šajās dienās Rīgā notika arī plašs MySQL izstrādātāju saiets (sabrauca apmēram 250 MySQL cilvēku no visas pasaules!). Tāpēc uz Universitāti bijām ielūguši vairākus cilvēkus, no kuriem zināmākais neapšaubāmi ir viens no MySQL dibinātājiem Mårten Mickos, kā arī viens no Wikimedia Foundation valdes locekļiem Domas Mituzas.
Linux laboratorijā notika arī praktiska sesija par MySQL veiktspējas optimizēšanu, kuru vadīja viens no šīs tēmas lielākajiem speciālistiem pasaulē Džejs Paips (Jay Pipes).
Plašāka informācija ir pieejama šeit un pie Linux Centra vadītāja Leo Trukšāna.


05.08.2008.

Latvijas Universitāte no Cisco un Santa Monika Networks saņēma vērtīgu dāvanu – 3 jaunākās paaudzes maršrutētājus un 3 komutatorus. Dāvinājums paredzēts Datorikas nodaļas studentu vajadzībām, tā ir vērtīga aparatūra, kas nepieciešama, lai studenti praktiskā darbā varētu apgūt datortīklu uzbūvi un darbības principus. 


Dāvinājuma pasniegšanas ceremonijā klāt bija Latvijas Universitātes rektors prof. Mārcis Auziņš, Datorikas nodaļas vadītājs prof. Juris
Borzovs, Cisco Valsts sektora klientu attiecību vadītājs Ilvars Pētersons, Santa Monica Networks valdes priekšsēdētājs Uģis Bērziņš un Datorikas nodaļas Informācijas tehnoloģiju mācību metodiskās laboratorijas programmēšanas inženieris Leo Trukšāns.

M.Auziņš atgādināja, ka Latvijas Universitāte sevi ir pozicionējusi kā pētniecības universitāti, un šīs misijas piepildījumam ļoti nozīmīgi ir
sadarbības partneri. Tā, piemēram, viens no stratēģiskajiem sadarbības partneriem ir LU Matemātikas un informātikas institūts, bet pētniecības funkciju pildīšanai praktisko iemaņu pilnveidošanai neiztrūkstošs komponents ir korporatīvie sadarbības partneri, un Cisco kopā ar Santa Monika Networks sniedz iespēju būtiski pilnveidot apmācības praktisko bāzi.

Zināšanas, kas saistītas ar datortīklu uzbūvi un ekspluatāciju, LU studenti apgūst mācību kursā, ko izstrādājusi Cisco Datortīklu akadēmija (Cisco Networking Academy). Apmācības pamatā ir tiešsaistes apmācības programma, kurā studenti var apgūt datortīklu uzbūvi no pašiem pamatiem līdz spēcīgam inženiera līmenim. Šīs akadēmijas mācību programmas un materiāli vienādi visā pasaulē, tādēļ iegūtās zināšanas ir plaši pielietojamas un tiek atzītas visā pasaule. Cisco ir pasaules līderis interneta tehnoloģiju jomā – akadēmija ir Cisco globālā iniciatīva, kuras mērķis ir sekmēt datortīklu speciālistu profesionālo izaugsmi.

Jāpiezīmē, ka tieši Latvijas Universitātē darbojas lielākā Cisco Datortīklu akadēmijas nodaļa Baltijā, un tā ir dibināta 2001.gadā. Pēc Leo
Trukšāna vārdiem, LU nodaļa pilda arī reģionālās akadēmijas funkcijas, un te tiek apmācīti ne tikai studenti, bet arī citu augstskolu pasniedzēji un skolu informātikas skolotāji. Kopumā Cisco Datortīklu akadēmijas ietvaros zināšanas datortīklu jomā šajā mācību gadā apguva 667 studenti. Ilvars Pētersons prognozēja, ka turpmāko divu gadu laikā LU Cisco Datortīklu akadēmijas nodaļa varētu sagatavot līdz pat 2 000 skolu informātikas pasniedzēju.

27.07.2008

No 14. līdz 17. jūlijam Datorikas nodaļas doktoranti Ilze Murāne un Ruslans Tarasovs piedalījās datorzinātnei un datorinženierijai veltītā kongresā WorldComp 2008, kas notika Lasvegasā, ASV. Kongresa ietvaros pavisam notika 25 konferences. Konferencē „The 2008 International Conference on Security and Management, (SAM’08)” Ilze Murāne nolasīja referātu „Raising Awareness in Information Security: Everyone Should Participate”, raksts ar tādu pašu nosaukumu publicēts arī konferences rakstos.

Savukārt, konferences „The 2008 International Conference on Foundations of Computer Science” rakstos publicēti raksti „A quantum algorithm for real time rendering, Guntis Deksnis, Rūsiņš Freivalds, Oksana Scegulnaja-Dubrovska, Ruslan Tarasov and Solvita Zariņa” un „Nondeterministic and postselection quantum query algorithms, Lelde Lāce”.


22.07.2008.

Valsts konkursam iesniegti bakalaura un maģistra darbi Datorikas nodaļa valsts konkursam par labāko IT bakalaura un maģistra darbu iesniegusi Natālijas Kozminas, Mārča Piņņa un Artūra Verzas bakalaura darbus un Ata Elsta, Sergeja Kozloviča un Ģirta Strazdiņa maģistra darbus.

18.07.2008.

Asoc. prof. Leo Seļāvo turpina sadarbību ar Skovdes Universitāti Zviedrijā informācijas sapludināšanas un bezvadu sensoru laukā.
DN asoc. prof. Leo Seļāvo tikko atgriezies no Skovdes Universitātes Zviedrijā, kur viņš divas nedēļas aktīvi sadarbojās ar informācijas sapludināšanas un sadalīto reālā laika sistēmu pētniekiem prof. Sten Andler un doktorantiem Gunnar Mathiason, Marcus Brohede un Woochul Kang, no kuriem pēdējais viesojas Zviedrijā no Virdžīnijas Universitātes. Sadarbības mērķis ir izveidot testa un demonstrāciju vidi, kurā no iegultām bezvadu iekārtām kas aprīkotas ar sensoriem
dati tiek pārraidīti uz sadalīto datubāzi un analizēti ar informācijas sapludināšanas paņēmieniem lai, piemēram, izsekotu kustīgus objektus vai pamanītu atšķirības no ierastā notikumu rituma dažādās vidēs. Rezultātus iespējams analizēt un atainot uz miniatūrā interneta navigatora Nokia N810, kas aprīkots ar Maemo Linux operētājsistēmu.

18.07.2008.

DN vadītāja tikšanās ar Ļubļanas (Slovēnija) universitātes Datoru un informācijas zinātnes fakultātes Informācijas zinātnes katedras vadītāju.

Vairāk nekā 2 stundu ilgā sarunā starp prof. Juri Borzovu un asoc.prof. Marjanu Krisperu (Marjan Krisper) tika konstatēts, ka Latvijas un Slovēnijas augstākās izglītības sistēmas saduras ar apbrīnojami līdzīgām problēmām (piemēram, eksakto zinātņu popularitātes kritums uz sociālo zinātņu fona, studentu strādāšana paralēli studijām jau no otrā kursa).
Atklājās, ka augstskolu finansēšanas sistēma praktiski sakrīt. Slovēnijā pašlaik ir tikai divas universitātes (vēl arī Mariborā, ap 16'000 studentu), turklāt Ļubļanas universitāte ar tās 28 (!) fakultātēm un ap 55'000 studentu ir milzīga valstij, kuras iedzīvotāju skaits ir pa vidu starp Igauniju un Latviju. Datoru un informācijas zinātnes fakultāte ( Fakulteta za računalništvo in informatiko - Faculty of Computer and Information Science) ir apmēram pusotras reizes lielāka nekā Datorikas nodaļa. Pēdējā laikā fakultāte atver arvien vairāk starpdisciplināru studiju programmu.
Sarunā tika ieskicētas studentu un docētāju apmaiņas iespējas Erasmus programmas ietvaros, kas Slovēnijā esot ļoti populāra un plaši izvērsta.

01.07.2008.

22.-26. jūnijā docente Darja Šmite viesojās Romā, Itālijā, kurā piedalījās starptautiskajā programmatūras procesu uzlabošanas konferencē PROFES 2008. Konferencē piedalījās ap 65 akadēmiskās no dažādām pasaules valstīm. Darja Šmite ir nolasījusi referātu "Problēmas ģeogrāfiski sadalīto komandu koordinēšanā", kurš atspoguļo darbu pie globālās programmatūras izstrādes tēmas sadarbībā ar kolēģiem no SINTEF, Norvēģijā un BTH, Zviedrijā.

24.06.-25.06.

Līgatnes pagasta Ratniekos notika metodoloģiska konference, kurā tika analizēta visu Datorikas nodaļā īstenoto studiju programmu izpilde un turpmākā attīstība. Piedalījās vairāk nekā 30 akadēmiskā personāla locekļu. Vairāku identificēto problēmu vidū grūtākā bija - kā palīdzēt studentiem un samazināt akadēmisko parādnieku un studijas pametušo skaitu, vienlaikus nepazeminot studiju procesa kvalitāti un prasības. Tika publicēti negaidīti statistiska pētījuma rezultāti, no kuriem izrietēja, ka izcila vidusskolas centralizēto eksāmenu punktu skaita saņēmēji ne vienmēr saņem Universitātes diplomu, turpretī pat ļoti mazs punktu skaits nav bijis par šķērsli diplomam ar pavisam pieklājīgām atzīmēm.

22.06.2008.

Maģistrants Aleksandrs Saveļjevs piedalījies "Summer School on Algorithms for Advanced Processor Architectures" Kopenhāgenā
No 9. līdz 12. jūnijam Kopenhāgenā, Dānijā, notika "Summer School on Algorithms for Advanced Processor Architectures" (http://www.first.dk/?n=Events.AFAPA). Nodarbības notika samērā nesen nodibinātās IT Universitātes telpās (IT University of Copenhagen,
http://www1.itu.dk/, sk. arī pieliktās bildes).
Pirmajā dienā uzstājās University of Aarhus profesori par "Word RAM Algorithms"; tēma un izklāsts tika balstīti uz Donalda Knuta "The Art
of Computer Programming" 4. sējuma materiāliem "Bitwise Tricks and Techniques" (diemžēl, man pašlaik nav pieejamas visas tīmekļa vietnes, tāpēc nevaru dot saiti uz materiāliem, bet es ticu, ka tos var atrast te: http://www-cs-faculty.stanford.edu/~knuth/taocp.html). Skolas laikā bija jāpilda mājas darbi, ņemot pēc patikas uzdevumus vai nu no iepriekš minētās sadaļas "Bitwise Tricks and Techniques", vai nu no "Boolean Basics".

Pārējās dienās uzstājās cilvēki no ASV: David A. Bader no Georgia Institute of Technology, Fabrizio Petrini no IBM TJ Watson Research
Center, un John Owens no University of California. Lekcijas pārsvarā tika vēltītas algoritmu izstrādei priekš Cell procesora
(http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_microprocessor) un general-purpose computing uz GPU (grafiskiem procesoriem). Interesanti, ka Cell
procesoru var atrast ne tikai iekš PlayStation 3, bet arī Roadrunner superdatorā (http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Roadrunner).

Pirms lekcijām tika piedāvātas nelielas brokastis, tad no 9:45 līdz 16:15 tika noturētas sešas 45-minūšu lekcijas, ar apmaksātām pusdienām pa vidu. Pēc lekcijām varēja izmantot galdus un datorus universitātes gaiteņos, piemēram, mājas darbu pildīšanai. Nekādu citu pasākumu, izņemot kopīgas vakariņas trešdienas vakarā, nebija.

Pats mitinājos Danhostel Copenhagen City kopmītnē (http://www.danhostel.dk/copenhagencity), kas atrodas 20-25 minūšu gājienā no IT Universitātes.

Aleksandrs Saveļjevs


20.06.2008.

“Prakses ir labākais mehānisms augstskolu un darba devēju sadarbības uzlabošanai”, tādu viedokli pauda IKT studiju programmu vadītāji un darba devēji diskusijā ceturtdien, 19.jūnijā, kad Latvijas Universitātes Senāta sēžu zālē notika Profesionālās izglītības padomes un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju studiju programmu direktoru saiets, ko rīkoja LU sadarbībā ar a/s Exigen Services Latvia.

LU Akadēmiskā departamenta direktors Ojārs Judrups atzīmēja, ka Latvijā tāpat kā Eiropā augstskolas gatavo speciālistus, savukārt pēc anglo – sakšu tradīcijas augstskolas gatavo nevis speciālistus, bet personības, ko vajadzētu pārņemt arī Latvijā.
Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības departamenta direktore Gita Rēvalde pasvītroja, ka zināšanas un inovācijas nav iespējamas bez informāciju un komunikāciju tehnoloģijām (IKT). Viņa norādīja, ka galvenā problēma Latvijā ir cilvēkresursu un speciālistu trūkums. “Katrs otrais izvēlās studēt sociālās zinātnes. Kas tad studēs dabas zinātnes?”, jautāja G. Rēvalde. Viņa norādīja arī uz vairākām citām problēmām, kā, piemēram, studiju kvalitāte, prakses vietas, zems mobilitātes līmenis un atdeve, iepriekšējās izglītības atzīšana, profesijas standartu nepieciešamība. “Jau vidusskolas izglītībā vajadzētu pievērst uzmanību dabas zinātnēm, savukārt augstskolās veidot mazākas studentu grupas”, viņa izteica priekšlikumu.
Īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes jautājumos Dr. Signe Bāliņa akcentēja jautājumu par jauniešu piesaistīšanu IKT studijām nākotnē. Viņa arī atzīmēja informācijas sabiedrības nozīmīgumu mūsdienās.
IKT nozares Profesionālās izglītības padomes priekšsēdētājs, a/s Exigen Services Latvia viceprezidents un Latvijas Lauksaimniecības Universitātes asoc. prof. Uldis Smilts norādīja uz diviem dažādajiem darba devēju un augstskolu viedokļiem – darba devēji uzskata, ka augstskolas gatavo darba dzīvei nesagatavotus speciālistus, savukārt augstskolas uzskata, ka darba devēji neiesaistās speciālistu sagatavošanas procesā. U. Smilts uzskata, ka labākais risinājums būtu prakses, kas dod savu devumu gan studentiem, gan darba devējiem, gan pašām augstskolām.
Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns prof. Jānis Grundspeņķis atzīmēja, ka Latvija IKT jomā ir priekšā Igaunijai un situācija nav nemaz tik bēdīga. Kā galveno problēmu viņš atzīmēja kontaktu trūkumu starp lielajām universitātēm (LU, RTU) un reģionālajām universitātēm un augstskolām (DU, ViA, LLU u.c.). “Lielās universitātes sagatavo speciālistus kā konveijers, savukārt reģionālās universitātes un augstskolas studentus apčubina”, viņš teica.
LU Datorikas nodaļas iniciatīvas tālākizglītības kursu, IT profesionāļu sertifikācijas un studiju programmu kvalitātes vērtēšanas jomās prof. Juris Borzovs informēja klātesošos, ka LU uzsāk realizēt studiju programmu vērtēšanas kritēriju un rīka izstrādes projektu, kurā vēlētos iesaistīt visas universitātes un augstskolas, kas sagatavo IKT speciālistus.
LU prof. Jānis Bičevskis aktualizēja jautājumu par terminoloģiju IKT jomā un dažādiem klasifikatoriem ASV un Eiropas Savienībā. “IKT joma ir pēdējā sakārtotāka joma terminoloģijas ziņā vai pesimistiskāk varētu teikt pirmā nesakārtotākā”, norādīja J. Bičevskis.
Diskusiju laikā darba devēji pasvītroja, ka augstskolās vajadzētu pievērst lielāku uzmanību angļu valodai, kas ir profesionālā valoda. Tika arī atzīmēts, ka 90.-ajos gados netika sagatavots neviens doktorants IKT jomā, savukārt šobrīd doktorantu skaits pieaug, bet vienlaikus trūkst zinātnisko pētījumu. Diskusijas dalībnieki arī atzīmēja, ka vidusskolniekiem bieži vien ir grūti sekot līdzi, atnākot uz augstskolu, viņi nobīstas. “Sabiedrībā arī valda pesimisms”, teica uzņēmējs Harijs Bondars. Rezumējot, Uldis Smilts norādīja, ka situācija IKT jomā ir vērojami uzlabojusies un sadarbība ar uzņēmējiem ir kļuvusi ciešāka.

(pārpublicēts no www.lu.lv)

20.06.2008.

19. jūnijā asoc. prof. Andris Ambainis uzstājās ar plenārsēdes referātu "New technologies and the future of computing" Ecomedia-Europe 3. gadskārtējā konferencē Rīgā. Ecomedia-Europe ir ES Comenius-Socrates programmas atbalstīts tīkls IT tehnoloģiju attīstībai izglītības jomā, kas apvieno 50 organizācijas
no 19 Eiropas valstīm.


17.06.2008.

DN jauna studiju programma „Dabaszinātņu un informācijas tehnoloģiju skolotājs”

Profesionālā bakalaura studiju programma “Dabaszinātņu un informācijas tehnoloģijas skolotājs” (direktors prof. Māris Vītiņš) ir Latvijas Universitātes pārnozaru studiju programma. Studiju programma ir izstrādāta, balstoties uz Latvijas Universitātes ilggadīgo pieredzi skolotāju sagatavošanā un jaunākajām tendencēm izglītības sistēmā Eiropas Savienībā. Programmas īstenošanā piedalās LU Bioloģijas fakultāte, Fizikas un matemātikas fakultāte, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte un Ķīmijas fakultāte.

Programmas izveides nepieciešamību nosaka pašreizējā situācija Latvijā: eksakto zinātņu skolotāju katastrofālais trūkums Latvijas skolās, nepieciešamība pēc pedagogiem ar divām vai vairākām kvalifikācijām nākotnē, kā arī dabaszinību mācību priekšmeta ieviešana vidējās izglītības programmā. Studējošie programmu var apgūt 8 semestru pilna laika klātienes studijās un 9 semestru nepilna laika klātienes studijās. Studenti iegūst profesionālā bakalaura grādu dabaszinātnēs un informācijas tehnoloģijā un divu mācību priekšmetu skolotāja kvalifikācijas, kas dos tiesības strādāt pamatizglītībā un vidējā izglītībā. Students var kļūt par divu priekšmetu: bioloģijas, ķīmijas, fizikas, informātikas, ģeogrāfijas, dabaszinību skolotāju jebkurā kombinācijā.

Studiju programmai ir vairākas priekšrocības un tā vairāk atbilst skolas un studentu vajadzībām nekā līdzšinējās viena priekšmeta skolotāju programmas. Tā nodrošina daudzpusīgākas un plašākas skolotāja kompetences dabaszinātnēs, tajā ir īsāks studiju laiks (arī mazākas studiju izmaksas) un absolventiem būs plašākas darba iespējas. Programma piedāvā līdzsvarotu vispārizglītojošo, nozares teorētisko un skolotāju profesionālās specializācijas kursu attiecību, kā arī sabalansētas attiecības starp teorētiskajiem kursiem, laboratorijas un praktiskajiem darbiem. Tas nodrošina skolotāju darbam nepieciešamās zināšanas, kā arī laboratorijas darbu un demonstrējumu vadīšanas praktisko pieredzi. Programmā iekļautie multidisciplinārie kursi paplašina topošo skolotāju redzesloku un pilnveido skolotāja kompetenci, tādējādi ļauj sekmīgāk veikt pedagoģisko darbu.

Uzņemšanas nosacījumi: reflektantiem ar vidējo izglītību, kas iegūta sākot no 2004. gadā, vērtē centralizēto eksāmenu (turpmāk: CE) latviešu valodā un literatūrā un CE fizikā vai CE ķīmijā vai CE bioloģijā vai CE matemātikā. Īpaši nosacījumi: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam matemātikā (algebra, ģeometrija) un fizikā, bioloģijā, ķīmijā vai arī dabaszinībās.


16.06.2008.

No 11. līdz 13. jūnijam docente Darja Šmite viesojās Blekinges Tehniskajā institūtā (www.bth.se). Vizītes laikā apspriests kopīgs projekts, kura mērķis ir saprast empīrisku pētījumu attīstību globālās programmatūras jomā, kā arī kopīga programminženierijas maģistra programmas uzsākšana. Datorikas nodaļa jau nākamajā mācību gadā plāno nosūtīt pirmos studentus studijām Zviedrijā.


13.06.2008.

Atsauksme par LU Rakstu 733.sējumu:

"Sanemu jusu sutijumu.
Liels paldies! Sa gramata ir loti iespaidosa, domaju, ka vislabakas universitates seit butu lepni publicet tadu krajumu. Prieks uzzinat ka Latvijas Datorikas Skola ir pasaules limeni...

Ar sirsnigiem sveicieniem visiem,

Mikhail Auguston
Associate Professor
Computer Science Department
Naval Postgraduate School
Monterey, CA, USA"


11.06.2008.

Vakar notika pēdējā noslēguma darbu aizstāvēšanas sēde.
Aizvadītajā studiju gadā Datorikas nodaļa būs izsniegusi līdz šim lielāko
augstākās izglītības diplomu skaitu - 244.

Doktori - 2
Maģistri - 72
Otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība "Vidusskolas informātikas skolotājs" - 8
Bakalauri - 77
Pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība - 85 (t.sk. 74 programmētāji
un 11 datortīklu administratori)

Juris Borzovs


10.06.2008.

Tuvojas noslēgumam LU Datorikas nodaļā sadarbībā ar vadošajām IT uzņēmējsabiedrībām a/s „Exigen Services Latvia” (ESL) un SIA „IBM Latvija” (IBM), kā arī biedrību „Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija” (LIKTA) un Latvijas Programmatūras testēšanas kvalifikācijas padomi (LSTQB) īstenotais Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētais projekts „Tālākizglītības kursu izstrāde IT profesionāļiem”. Projekta ietvaros ir sagatavoti septiņu studiju kursu
materiāli, kas ir un būs brīvi pieejami gan īstenošanai Latvijas augstskolās, koledžās un apmācības komercsabiedrībās, gan individuālās studijās.
Kursu „IBM lieldatora arhitektūra” sagatavojis ESL biznescentra vadītājs Valdis Prodnieks ar kolēģiem. Kursa materiāli jau ir izmantoti ESL jauno darbinieku apmācībā. Divus kursus – „Pakalpojumu orientētā arhitektūra” un „Rational rīki programmatūras izstrādē” - pēc IBM pasūtījuma un ar būtisku atbalstu sagatavojuši LU docētāji Dainis Dosbergs un Maksims Kravcevs. Šie kursi ir jau piedāvāti LU Datorikas nodaļas bakalaura un maģistra studiju programmās kā izvēles kursi. Docente Darja Šmite un doktorants Krišs Rauhvargers sagatavojuši trīs kursu materiālus t.s. EUCIP (Eiropas Savienības sertificēts informātikas profesionālis) sertifikācijas pārbaudījuma kārtošanai. Kad LIKTA būs saņēmusi attiecīgu licenci, pārbaudījumus drīkstēs kārtot Latvijā. Visbeidzot, asociētais profesors Guntis Arnicāns sagatavojis mācību materiālus „Datorprogrammu testēšanas pamati”, ko varēs izmantot, gatavojoties eksāmenam starptautiskā ISTQB sertifikāta saņemšanai. Šādu eksāmenu, pagaidām gan tikai angliski, Latvijā jau nokārtojuši pussimta testēšanas profesionāļu.
Šis projekts ir vēl viens pierādījums teicamai augstskolu un IKT nozares sadarbībai.


Prof. Juris Borzovs
projekta vadītājs

08.06.2008

No 5. līdz 8. jūnijam asoc. prof. Andris Ambainis un doktoranti Nikolajs Nahimovs un Aleksandrs Rivošs piedalījās 5. Centrāleiropas konferencē par kvantu informācijas apstrādi (CEQIP'08), kas notika Telčas pilsētā Čehijā. Tika nolasīti 2 referāti:

 • Andris Ambainis. Quantum algorithm for formula evaluation.
 • Nikolajs Nahimovs. Space-efficient quantum finite automata.

 


05.06.2008.

LU pieteiktā studiju programma "Dabaszinātņu un informācijas tehnoloģijas skolotājs" (direktors prof. Māris Vītiņš) vakardienas IZM licencēšanas komisijas sēdē saņēmusi licenci un nu drīkst uzņemt studentus. Programma "pierakstīta" Datorikas nodaļā, bet to kopīgi īstenos Bioloģijas fakultāte, Fizikas un matemātikas fakultāte, Ģeogrāfijas uz Zemes zinātņu fakultāte un Ķīmijas fakultāte. Absolventiem pēc viņu izvēles piešķirs divas no šādām skolotāja kvalifikācijām: bioloģijas skolotājs, dabaszinību skolotājs, fizikas skolotājs, ģeogrāfijas skolotājs, informātikas skolotājs.


02.-05.06.2008


Divpadsmit Datorikas nodaļas pārstāvji piedalījās 8. starptautiskajā zinātniskajā konferencē BalticDB&IS Tallinā.
No LU tika nolasīti šādi referāti:

Plenārreferāts:

 • Guntis Bārzdiņš (presenter), Edgars Liepiņš, Marta Veilande, Mārtiņš Zviedris Semantic Latvia Approach in the Medical Domain
Sekcijas referāti:
 • Natalija Kozmina (presenter), Laila Niedrīte, Darja Solodovņikova A Knowledge-based Method for Transforming Requirements to Conceptual Model of a Data Warehouse
 • Darja Solodovņikova Building Queries on Multiple Versions of Data Warehouse
 • Jānis Zuters Learning with Adaptive Layer Activation in Spiking Neural Networks
 • Vineta Arnicāne (presenter), Guntis Arnicāns Using the Principles of an Agent-Based Modeling for the Evolution of IS Testing Involving Non-IT Testers
 • Inga Medvedis, Laila Niedrīte, Aivars Niedrītis (presenter), Māris Treimanis, Arnis Voitkāns e-University Initiative: Approach, Solutions and Case Studies
 • Krišs Rauhvargers (presenter), Jānis Bičevskis Automating the Software Environment Testing Process
 • Jānis Iljins Metamodel Based Approach to IS Development and Lessons LearnedM
 • Zane Bičevska (presenter), Jānis Bičevskis Self-Testing: A New Testing Approach

Devītā BalticDB&IS notiks 2010.gada jūlija pirmajā nedēļā Rīgā.

 

Jaunumi bakalauriem   Jaunumi maģistriem
Informācijas tālrunis: 67034488, Raiņa bulvāris 19, Rīga, DN@LU.LV 
Kontakti  |  Redakcija
© 2007 Latvijas Universitāte. Visas tiesības rezervētas.