http://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Wiadomości >  Wiadomości dnia

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj Wiadomości - Gazeta.pl

Kolejne protesty ws. przebiegu drogi ekspresowej S8

ask, PAP
2007-06-11, ostatnia aktualizacja 2007-06-11 00:00

Kilkudziesięciu mieszkańców oraz samorządowcy Zduńskiej Woli i Łasku zablokowało w poniedziałek trasę krajową nr 14 (Sieradz-Łódź), protestując przeciwko planom niekorzystnego dla nich przebiegu drogi ekspresowej S8 (Warszawa-Wrocław).

Przez godzinę kilkadziesiąt osób ma utrudniać ruch na "czternastce", przechodząc po przejściach dla pieszych; protestujący co kilka lub kilkanaście minut mają przepuszczać pojazdy. Podobny protest odbył się w piątek w Sieradzu.

Według samorządowców, akcja ma zwrócić uwagę na uciążliwość tranzytu przez ich miasta i jest protestem przeciwko decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o przebiegu trasy ekspresowej S8 w wariancie piotrkowsko- bełchatowskim (wariant południowy), a nie w łódzkim (wariant północny), czyli m.in. przez Łódź, Sieradz, Zduńską Wolę i Łask. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak rząd.

Według GDDKiA, wariant trasy S8 przez Piotrków leży w Transeuropejskim Korytarzu Transportowym (TKT), który jest naturalnym przebiegiem dla drogi S8. Zdaniem GDDKiA, istotnym argumentem przemawiającym za wybraniem tego wariantu jest stanowisko Komisji Europejskiej. Stwierdza ona, że dofinansowanie z Funduszu Spójności drogi S8 jest możliwe wyłącznie w przebiegu południowym, pomijającym Łódź.

Stanowisko Dyrekcji poparł minister transportu Jerzy Polaczek. Jego zdaniem, zmiana przebiegu trasy może oznaczać utratę unijnych środków na inwestycję (z funduszy unijnych miałoby być sfinansowane 85 proc. kosztów inwestycji).

Jednocześnie GDDKiA podjęła decyzję o przebudowie dróg krajowych nr 12 i 14, by stworzyć nowoczesne połączenie drogowe dla Pabianic, Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradza. Nowa droga miałaby mieć - według zapowiedzi GDDKiA - parametry zbliżone do drogi ekspresowej, z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami; zostanie też połączona z autostradą A1, jak i drogą S8. W tym roku przeznaczone mają być na ten cel pierwsze środki finansowe.

W sprawie przebiegu drogi S8 władze Łodzi zapowiadają złożenie do prokuratury doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez GDDKiA, a także podjęcie kolejnych interwencji na szczeblu rządowym.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki spotkał się w tej sprawie z unijną komisarz ds. polityki regionalnej Danutą Huebner, która zapewniła, iż sprawdzi, czy i w jakim trybie jest możliwa korekta przebiegu drogi ekspresowej S8.

Ocena:

słabe

nic specjalnego

dobre

bardzo dobre

znakomite

0

0 głosów

  • Poleć znajomemu
  • Wykop
  • Wydrukuj
Zoom24 - Jeszcze więcej newsów
Jeszcze więcej newsów