Přírodou.cz Lokality rostlin
Atlas rostlin

Navigace: seznam čeledí >> růžovité >> jahodník >> jahodník trávnice

rssfeed RSS

Uživatel: nepřihlášen
vstup do diskuze

jahodník trávnice_0 jahodník trávnice_1 jahodník trávnice_2 jahodník trávnice_3 jahodník trávnice_4 jahodník trávnice_5

jahodník trávnice
jahoda trávnicová

Fragaria viridis (Duchesne) Weston

Čeleď: růžovité, Rosaceae

Česká synonyma: jahodník chlumní
Latinská synonyma: Fragaria collina
léčivá

Popis rostliny

Vytrvalá rostlina dosahující výšky 5-20 cm. Oddenek je větvený a členitý. Lodyha svým vzrůstem nepřevyšuje výšku listů, v horní části je rozvětvená. Přízemní listy jsou uspořádané v růžici. Z paždí listů pak vyrůstají plazivé výběžky, které kořenují. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, s výraznou žilnatinou. Listy jsou hustě pokryté chlupy. Čepele lístků jsou na okraji pilovitě zubaté. Vrchní lístek je krátce řapíkatý, oba prostranní lístky jsou přisedlé. Nejvýše položený zub lístku je stejně dlouhý nebo kratší než oba sousedící. Listen nacházející se pod květenstvím je buď jednoduchý nebo chybí. Oboupohlavné pravidelné květy jsou pětičetné a mají bílou barvu. Korunní plátky jsou dlouhé 6-10 mm, navzájem se zřetelně překrývají a nejsou vykrojené. Kališní lístky jsou přitisklé k plodenství. Plodenství jsou dužnaté jahody. Jahody se těžko odtrhávají od lůžka. Nažky jsou do plodenství hluboce zanořené. Rostliny se často rozmnožují vegetativně pomocí kořenících šlahounů. Kvete od května do června.

Popis stanoviště

Jahodník trávnice roste na suchých slunných stanovištích. Nachází se na stráních, kamenitých svazích nebo podél lesů.

Areál rozšíření

Rostlina je rozšířená v Evropě a v západní a střední Asii. Na území České republiky roste hojně až roztroušeně. Vystupuje z nížin po pahorkatiny.

Obsahové látky

Z tohoto druhu jsou stejně jako z jahodníku obecného využívány listy, protože jsou v nich obsažené flavonoidy a třísloviny.

Podobné druhy

Podobnými druhy jsou jahodník obecný (Fragaria vesca) a jahodník truskavec (Fragaria moschata). Oba tyto druhy se od jahodníku trávnice liší v několika znacích. Jejich korunní lístky se navzájem výrazně nepřekrývají. Jejich lodyhy jsou delší než jsou listy. Kališní lístky od plodenství odstávají. Listen je obvykle trojčetný, jen vzácně je jednoduchý.

Lidové názvy

trávnice, jahoda kopeční

Popis rodu

Vytrvalé byliny s rozvětvenými oddenky, ze kterých vyrůstají dlouhé plazivé šlahouny a přízemní listové růžice. Trojčetné listy jsou dlouze řapíkaté, v jejich úžlabí se zakládají šlahouny. Víceméně přímé lodyhy jsou bez listů, na jejich koncích se nachází okolíkovité vrcholíky. Oboupohlavné a pravidelné květy mají bílou barvu. Kalich je tvořený pěti volnými lístky, mezi kterými se nachází drobnější, celokrajné lístky kalíšku. Koruna je složená z pěti volných plátků. Tyčinky jsou volné a v květu se jich nachází okolo dvaceti. Gyneceum je tvořeno vysokým počtem plodolistů. V době zralosti květní lůžko dužnatí a tvoří červené souplodí nažek - jahodu. Většina jahodníků se rozmnožuje vegetativně za pomoci dlouhých, kořenujících šlahounů.

Do rodu jahodník (Fragaria) se řadí asi 20 divoce rostoucích druhů, které se nacházejí hlavně na severní polokouli. Pro dužnaté jahody se ke konzumním účelům vyšlechtily různé kultivary. U pěstovaných kultivarů se záměrně zvyšuje jejich ploidie, což vede k jejich mohutnějšímu vzrůstu a zvětšování plodenství. Dnešní pěstované kultivary byly vyšlechtěné z původních amerických druhů.

Popis čeledi

Růžovité (Rosaceae) je velice proměnlivá čeleď bylin a dřevin. Stonky dřevin mohou být ostnité. Listy bývají nejčastěji střídavé, složené, s palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo tvoří vrcholičnatá květenství či hrozny. Většinou pětičetné květy jsou pravidelné, cyklické (jen výjimečně souměrné), oboupohlavné (vzácně s odděleným pohlavím). Korunní lístky jsou volné a různě zbarvené. Tyčinky srůstají na bázi s kalichem a korunou, tvoří se češule. Tyčinky jsou v květech po pěti nebo v pětinásobcích. Svrchní nebo spodní semeník je tvořený jedním až mnoha plodolisty. Pestíky jsou volné. Plody jsou různého charakteru.

Vývojově se značně podobají pryskyřníkovitým. Mezi růžovité se řadí zhruba 62 rodů s asi 2200 druhy. Tato čeleď je velice významná z hospodářského hlediska (ovoce, léčivky).

V Atlasu rostlin je v současnosti zařazeno 221 rostlin s 1469 fotografiemi.

Všechna práva vyhrazena, Copyright © 2006-2009 Přírodou.cz o.s.