Начало arrow Статии arrow Посолства • Национални празници arrow Интервю с Н. пр. г-н Фам Куок Бао
Интервю с Н. пр. г-н Фам Куок Бао Версия за печат E-mail
от Стоян Райчевски   

Декларацията на независимостта утвърждава пред света волята и непреклонния дух на виетнамския народ

Н. пр. г-н Фам Куок БаоН. пр. г-н Фам Куок Бао, извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа република Виетнам, по повод честването на националния празник на страната

Посланик Фам Куок Бао е роден през 1947 г. в провинция Ха Тай. Завършва Висшия азърбайджански държавен университет. Последователно е сътрудник, зам.-началник и началник на Дирекция „Международни отношения“ към канцеларията на Народното събрание. Главен секретар на Парламентарната група за приятелство на Виетнам с България. Владее руски и английски език.
Женен с две деца.

Виетнам и България от дълги години имат традиционно добри отношения

Ваше превъзходителство, какво е значението на Декларацията на независимостта от 2 септември 1945 г.?
Преди 60 години, на 2 септември 1945 г., в столицата Ханой президентът Хо Ши Мин прочете Декларацията на независимостта. Това е рождението на Демократична република Виетнам, днешната Социалистическа република Виетнам.

Декларацията на независимостта е потвърждение на историческата истина: „Всички нации в света са равноправни по рождение; всяка нация има право на живот, на щастие и свобода.“

Декларацията на независимостта е безсмъртно произведение на президента Хо Ши Мин, „силно и вечно произведение“, въплъщаващо историческите традиции за непреклонния и непоколебим дух на виетнамската нация, епос, който откри нова ера за виетнамския народ – епохата на свободата и приноса за обогатяването на правото на народите в света за самоопределение – правото за независимост и свобода.

Декларацията на независимостта е първият важен юридически документ, утвърждаващ пред целия свят волята и смелия, непоколебим и непреклонен дух на целия виетнамски народ. Това е волята, че „няма нищо по-скъпо от независимостта и свободата“!

Кои са най-важните постижения за Виетнам след началото на обновлението през 1989 г. до днес.
Тогава страната започна да се променя. Бяха постигнати 3 важни успеха:

  • Политическа и социална стабилизация; укрепване на отбраната и сигурността.
  • Развитие на икономиката.
  • Разширяване на външната политика, издигане позициите на Виетнам на международната арена.

Виетнам извлече урок от изминалите близо 20 години на обновление, че ако искаш да се развиваш, трябва да извършиш реформа в икономиката. Но тази реформа трябва да запази социално-политическата стабилност. Няма ли стабилност, няма и развитие. Виетнам следи за хармоничното провеждане на икономическата и политическата реформа.

Инвестиционната среда във Виетнам усилено се усъвършенства, поради което бяха привлечени над 3000 чуждестранни проекта с над 40 млрд. долара. Освен това Фондът за развитие ODA на Световната банка и Япония достигна 23 млрд. долара.

В обстановката на глобализация Виетнам продължава реформата в икономиката за привличането на чуждестранни капитали. Международната общност призна Виетнам за страна с висок темп на развитие, с ръст близо 7,5 % годишно, средно увеличение на експорта с 16 % за последните 10 години, ефективно използване на чуждите капитали. Те дадоха висока оценка на Виетнам по отношение изпълнението на държавната програма за ликвидирането на глада и намаляване на бедността. Световната банка я счита за примерен модел, от която могат да се поучат другите страни. Политическата реформа във Виетнам активизира развитието на икономиката. Преди Виетнам следваше механизма на централизирана планова икономика, а днес премина към механизма на пазарната икономика. Това вече не е само икономическа реформа, а категорична политика – обновление на политическата линия в икономиката. Виетнам многопрофилно развива икономиката си, мобилизира източниците на човешки и вътрешни сили в страната, вследствие на което икономиката се развива с относително бързи темпове.

Правото на народа да бъде стопанин се осъществяваше на принципа „Народът знае, народът прави, народът контролира, народът ползва“. През изминалите години на обновление Виетнам проведе много реформи, извърши различни промени в организацията и дейността на политическата и правната система. Политическите институции и правната система на Виетнам непрекъснато се усъвършенстват с цел изграждането на правова държава на народа, от народа и за народа.

Какви са предимствата във външната политика на Виетнам днес?
Провеждайки независима и самостоятелна външна политика на разширяване на международните връзки, Виетнам е готов да бъде приятел и верен партньор на всички страни в международната общност, борещи се за мир и прогрес. Виетнам има установени дипломатически отношения със 169 страни в света и търговски връзки със 165. Член е на почти всички международни и регионални организации (ООН, АСЕАН, АТИС, IPU, APF, AIPO и др.).

Някои от предимствата във външната ни политика днес са:

  • Активизиране на отношенията с партньорите с цел защита и укрепване на сигурността, създаване на най-благоприятна среда за индустриализацията и модернизацията на страната в името на целта – „богат народ, силна държава, равноправно, демократично и цивилизовано общество“.
  • Инициативност за световна икономическа интеграция, продължаване укрепването на позициите и издигане ролята на Виетнам в международния ред, по-ранното приемане на Виетнам в Световната търговска организация; привличане на капитали, помощи, насърчаване на търговията, туризма и сътрудничеството в областта на трудовата заетост.
  • Засилване на дипломатическата дейност в услуга на развитието на търговията, за създаване на благоприятна среда и правова рамка за външно-икономическата дейност.
  • Засилване и разширяване на многостранното сътрудничество с международните, регионалните и неправителствените организации, координация между двустранната и многостранната дипломация.
  • Още по-силно разгръщане ролята на народната дипломация, която заедно с държавната и парламентарната дипломация да се превърнат в синтезирана сила на външнополитическия фронт.
  • Сериозно отношение към работата по мобилизиране на съотечествениците ни в чужбина с цел поощряването им и създаване на условия за ориентацията им към Родината за участие в строителството на страната.


< Назад   Напред >
Всички права запазени © 2004-2005 сп. "Дипломатически преглед". Този сайт е разработен и се подържа от Xenturia.com.