Marjan JEFTIMOV

Analiza  lika Judite u  biblijskoj knjizi Judita

svibanj, 2007.

 

Judita – simbol židovskoga naroda

 

            Ime Judita znači Židovka, i već samo ime pokazuje da je ona simbol židovskoga naroda koji je bio prisiljavan voditi ratove protiv mnogih neprijatelja koji su ga životno ugrožavali. Kad čovjek upozna Juditinu sudbinu, kako nam je donosi biblijski tekst, neće se uopće čuditi što je ona tijekom povijesti nadahnjivala mnogo slikare, kipare, pisce i glazbenike. Tako je i otac hrvatske književnosti, Marko Marulić, bio nadahnut upravo tim biblijskim tekstom kad je pisao svoj istoimeni religiozni ep. Judita, svojom vjernošću Zakonu i nepokolebljivim pouzdanjem u Boga, postaje sredstvo Božje pravde. Opisana je kao idealna predstavnica svoga naroda, drugi Daniel: uzor obdržavanja Zakona i nadahnuće za bezgranično pouzdanje u Boga[1].

           

Judita – žena molitve i akcije

 

            Judita je svjesna da svoj naum može izvesti samo u savezništvu s Bogom. To se jasno vidi iz toga što njezino djelo započinje molitvom u kojoj iznosi situaciju svoga naroda i traži Božju pomoć (9,2-14). Moglo bi se reći da njezina molitva predstavlja ključ za razumijevanje knjige: priziva Boga svog oca Šimuna da ponizi Asirce da ne bi oskvrnuli svetište Božje. Bog joj uslišava molitvu, jer je On, kako ga i ona sama naziva, Bog poniznih, potpora slabih, pomoćnik malenih, utočište napuštenih, spasitelj očajnih (9,11). Nakon toga ona prelazi u akciju. Pouzdaje se i u svoju ljepotu koja joj otvara vrata u neprijateljski tabor. Svojom mudrošću i lukavošću uspijeva uvjeriti Asirce, pa i Holoferna, u svoju navodnu misiju. ''Njezine riječi otkrivaju njezino dobro poznavanje ljudske psihologije''[2] i upravo time, a i Božjom inicijativom, ona postaje sposobna spasiti svoj narod odrubivši glavu Holofernu s molitvom na usnama: ''Gospode Bože svake sile, svrni u ovome času pogled svoj na djelo ruku mojih, da se prodići Jeruzalem!'' (13,4).

 

Judita – židovska izbaviteljica

 

            Judita personificira židovski narod koji ispada besprijekoran kao što je i ona sama. Razlog tom idealiziranju krije se u činjenici da je knjiga pisana u III. ili II. st. pr. Kr. kad je  židovski narod bio ugrožen i kad ga je trebalo ohrabriti u borbi za opstanak pred tzv. helenizacijom. Poznato je da narodi u nevolji često imaju potrebu za simboličnim likovima u kojima se mogu prepoznati i koji ih svojom hrabrošću i izuzetnim vrlinama mogu ohrabriti. Takav je i lik Judite.

            Poput Knjige o Esteri i Knjiga o Juditi opisuje izbavljenje Židova posredstvom žene. Zajedničko obadvijem knjigama je to što opisuju kako cijela zajednica biva izbavljena od strane jedne žene i to što obadvije osvjetljavaju istinu da Bog ne napušta svoj narod, ali su one po gledištu ipak dosta razlikuju.



[1] Usp.HARRINGTON, W. J.: Uvod u Stari zavjet. Spomen obećanja, II. izdanje, [Mato Zovkić (prev.)], KS, Zagreb, 1987., str. 435

[2] MATKOVIĆ-VLAŠIĆ, Lj.: Velike žene Staroga zavjeta, Teovizija, Zagreb, 1998., str. 93