Gizle
Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim  
04.07.2009 Cumartesi

Boğaziçi Köprüsü

İstanbul Boğazı üzerinde Ortaköy ile Beylerbeyi semtleri arasında yer alan asma köprü Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya geçişi sağlayan ilk köprüdür. Ortaköy ile Beylerbeyi arasındadır. 30 Ekim 1973'te zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hizmete açılmıştır.

İstanbul Portalı >> İstanbul >> Caferağa Medresesi
İstanbul'u Tanıyalım Harika İstanbul Çağlar Boyu İstanbul Eserleri İlçeleri ve Doğal Güzellikleri İstanbul'u Yaşamak

Sultanahmet Meydanı
Mısır Obeliski
Örme Obeliski
Yılanlı Sütun
Alman Çeşmesi
Binbirdirek Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı
Sultanahmet Camii
Şehzade Camii
Büyük Saray Buluntuları
Çinili Köşk
Fransız Sokağı
Pierre Loti
Haydarpaşa Tren Garı
Anadolukavağı Kalesi
Büyük Çamlıca
Büyük Göksu Deresi
Caferağa Medresesi
Aziz Yipetro ve Poli Kilisesi
Meryem Ana Rum Kilisesi
Sveti Stefan Bulgar Kilisesi
Köprülü Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı
Kamondo Merdivenleri
Hidiv Kasrı
Gülhane Parkı
Galata Mevlevihanesi
Fethi Ahmet Paşa Yalısı
Mısır Konsolosluk Binası
Ortodoks Patrikhanesi
Çiçek Pasajı

CAFERAĞA MEDRESESİ

Caferağa Medresesi / Fotoğraf: Metin Karademir

İstanbul'un tarihi mekânlarından Caferaga Medresesi 16. yy'ın ikinci yarısında, sanatçıları korumasıyla tanınan devlet adamı Cafer Ağa tarafından, Mimar Sinan'a yaptırıldı. O dönemdeki öğrenciler için bir ders mekânı oldu.

Caferağa Medresesi 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'nın koruma altına almasıyla ele alınarak onarıldı. Aynı yıl vakıf tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının ardından bir sanat merkezi olarak hizmete açıldı ve 90'li yıllarda ikinci kez restore edildi. Bugün, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'nın tek işletmesi konumunda olan bu sanat merkezi sanatsal organizasyonlardan ve mali işlerden sorumlu iki bayan tarafından yönetiliyor.
Caferağa Medresesi Uygulamalı El Sanatları Merkezi geleneksel Türk el sanatlarının tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla bugün her yastan insana hizmet veriyor. Merkez; ebru, hat, Osmanlıca, tezhip, minyatür, kuyumculuk, ahşap dekoratif süsleme, ev içi dekoratif süsleme, porselen süsleme, resim, vitray, takı, ud, ney, gitar, bağlama, T.S.M. solfej ve repertuarı (koro çalışması) şeklinde oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Vakfın Beşiktaş'taki merkezinde de buradaki kursların bir kısmı veriliyor.

Kursların dışında bu sanatsal mekânda her ay düzenli olarak sergi, sohbet ve gezi etkinlikleri de yapılıyor. Gezilerde yürüyerek sokak sokak gezilirken iki sanat tarihçisinin esliğinde mekânlarla ilgili tarihsel bilgiler sunuluyor. Bazı turizm acentalarıyla çalışan vakıf, bu acentaların getirdiği turistleri de bu gezilere dahil ediyor.

Caferağa Medresesi'nde yer alan odacıklardan biri vakfın çıkardığı kitapların yer aldığı kitaplık bölümü. Diğer odacıkların bir kısmında atölye çalışmaları yapılırken bazılarında ise hediyelik eşya sergi ve satışları yapılıyor.

  


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Merkezi tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86

Ana Sayfa | Şehir | Alışveriş | Oteller | Ulaşım | Harika İstanbul | Şehir Haritası | Site Haritası | İletişim