Világgazdaság blog

008

BELÉPÉS REGISZTRÁCIÓ JELSZÓEMLÉKEZTETŐ
« Magyar - szlovák sose barát ?!

Gáz és politika

A MOL „nagyhatalmi” fellépése az oroszokkal szemben komolyan veszélyezteti gázellátásunkat, káros a cég üzleti politikája szempontjából. Megkérdőjelezhető a MOL menedzsment álláspontja és főleg annak megjelenési formái, de egyelőre még a PSZÁF sem hallatta szavát.

 

Meglepő hozzá nem értést tanúsít a MOL (vagy tán csak a vezetése?) az orosz problémájával kapcsolatosan. Hogy ez „csak” kommunikációs kérdés, vagy saját magáról alkotott (torz)nézet következménye, menedzsmenti önérdek, esetleg az orosz realitás (és lélek) félreismerése, netán ettől teljesen független belpolitikai kérdés, nos ezt nem merem meghatározni.

 

Miről is van szó? Magyarország 80 % az orosz gázszállításoktól függ. A MOL üzleti tevékenységében ez alapvető kiindulópont: akitől függök, azt nem hergelem. Még akkor sem, ha velem szemben csúnya dolgokat követ el. Például tőzsdén forgó részvényeim húsz százalékát tájékoztatásom nélkül megszerzi, amihez egyébként joga van. (Hab a tortán: az eladó sem tájékoztatott, de ő nem csúnya hátsó részű.) Erre nem engedem be a közgyűlésemre, Budapesten tartózkodó vezetőjéhez nem megyek el, olyan pénzügyi befektetőnek tekintem, akinek sem szavazati jogot, de még osztalékot sem adok – lásd a MOL közgyűlését. Elvégre én, a MOL-menedszment majd megmutatom, hogy ki az úr a házban, megszabom, mi kerülhet a közgyűlés elé, ki vehet azon részt…Gyönyörű álláspont egy nagyhatalom részéről egy futottak még ország valamilyen cégével kapcsolatosan.

 

Persze az oroszok is még érik a pénzüket. Nem veszik maguknak a fáradságot, hogy tájékozódjanak a helyi viszonyok, szokások iránt, mert ezt otthon így szokták meg. Ez egyébként egyszerre a MOL szerencséje és szerencsétlensége. Szerencséje, mert ha az oroszoknak megfelelő tanácsadóik lennének, a problémát (igaz hosszú úton) de jogilag meg lehet oldani. A MOL menedzsment akarata ellenére. Szerencsétlensége, mert jó orosz szokás szerint a vevő ebből politikai kérdést csinál, ami a MOL üzleti érdekeit, de sajnos ezen túl a magyar polgárokat, ipart is komolyan érintheti.

 

Nem az a probléma, hogy a MOL menedzsmentnek az az álláspontja, ami. „Csak” annak megjelenési formája. Ha mindezt udvariasan, hozzá teszem európai módon és zárt ajtók mögött történik, nincs belőle probléma. Nem sérül az üzleti érdek. Végül is előbb vagy utóbb meg kell az oroszokkal egyezni, ez pedig most már nem fogja meghozni a MOL menedzsment győzelmét.

 

Az oroszok érzékenyen reagálnak a sértésekre, már pedig a MOL menedzsment magatartását így minősítik. Egy céget, amely mögött az orosz politika legfelsőbb szintjét feltételezik, életveszélyes így kezelni.

 

Mit tud tenni a MOL, Magyarország, ha hirtelen csak szükségletünk felére van gázszállítási ajánlat, vagy az ár hirtelen megdrágul? Az első szankciók már beindultak. Felébred ettől a MOL, vagy a magyar kormányzat, amely - joggal – stratégia jelentőségűnek tulajdonítja a MOL-t (csak akkor minek vitte a tőzsdére?). Mit tesz a PSZÁF, akinek közben kellene lépni? Mindenki vár, hogy az oroszok drasztikusan adják tudtul, ki a dudás a csárdában?

 

5 hozzászólás: “Gáz és politika”

  1. vadvirag:

    Kedves Szirtes úr !
    Érdeklődéssel olvastam az Ön korábbi, a gázellátással foglakozó írását . Ahhoz írtam is kommenteket, de Ön nem mindet engedte megjelenni .
    Érdeklődéssel olvasom ezt a mostani, a szintén a gázellátást is érintő új írást .
    Bár nem mindennel, - de sok megállapítással egyetértek .
    Például azzal, hogy jó lenne ha MOL vezetése racionálisabban, csendesebben, megfontoltabban viselkedne .
    Csak az a baj, hogy ezzel éppen ellentétes elvárások vannak a MOL irányába .
    Írtam már korábban, hogy mostani szövetségesünk ( USA ) eszközként használja fel a volt keleti blokk országait az Oroszország elleni pénzügyi-gazdasági háborúban. Amely kelet-európai ország nem kellően odaadóan szolgálja az USA érdekeit, az semmi jóra ne számítson Amerikától . Ezért a MOL kénytelen feltűnő, hangos oroszellenes ” kirakatpolitikát ” folytatni . Ezzel persze sokat árt magának és Magyarország érdeleinek is . Mert a jelenlegi kiszolgáltatott helyzetünkben bármelyik oldalra állunk, biztosan számíthatunk a másik oldal büntetésére !

  2. állampolgár:

    Az a baj hogy igaza van az elöttem szólónak…..
    Az ország csak eszköz….teljesen mindegy hogy mit csinálunk…

  3. istihu:

    Nincs a MOL hozzáállásán mit csodálkozni. Közel 20 éve /előtte közel 80+44 évig a kényszer/a politikai önérdek által /szándékosan?/ szétzüllesztett országban még a legjobb gazdasági vezetők is eltévesztik az utat. Nálunk nem a tehetség számít, ebből fakadóan a gazdasági élet vezetői sem tudják mikor tesznek jót. Ők is emberből vannak,munkahelyüket és jövedelmüket Ők is szeretnék biztosítva látni. Ma kis hazánkban -köszönhetöen a tévesen politikai elitnek hívott garnitúrának- nincs erkölcsi igazodási pont,illetve az aktuális hatalomnak való megfelelés görcse uralkodik.Nem a MOL vezetőit kellene elmarasztalni,hanem azokat,akik politikai /és saját hasznukra gazdasági/ kérdést csináltak abból,hogy egy ekkora piacot eladjanak a hazánkat privatizáló /némely szélhámos,csak piacszerző/ külföldnek.
    Vadvirággal abszolút egyetértek abban,hogy a mindenkori “szövetségesünk” a miénkkel veri a “csólányt”/csalánt/
    kérdés,hogy ebben mekkora a magát politikai elitnek nevező “gyülekezet”felelőssége.
    Magyarország politikusai mást sem tesznek mint saját népüknek ártanak /áthatva az általuk vélelmezett küldetéstudattól/
    a maradék 10 millióra meg nagy ívben fütyülnek. Nem igaz,hogy ezt 10 millió ember nem veszi észre!!!!!!

  4. vadvirag:

    Kedves ” állampolgár ” és ” istihu ” !
    Igazán köszönöm a támogatást . Még annyit tennék hozzá, hogy Szirtes úr nálunk is tájékozottabb, de mindig megvárja, amíg mi is kitaláljuk, hogy mire gondolt . : ))

  5. Devergo:

    Kedves Szirtes Úr !

    Ha az Ön által leírtak megfelelnek a valóságnak, akkor a téli gázszolgáltatás ügyében az ukrán vezetők hozzáállásától
    függetlenül semmi jó nem várható. Ennek csak egy előnye lesz. a pénztárcánkban több marad meg, de lehet, hogy azt
    majd tavasztól vitaminpótlásra kell költenünk.

Szólj hozzá