patron
partnerzy
linki
 

Witamy na Mariasz.pl

Celem Stowarzyszenia Popularnych Gier Towarzyskich MARIASZ jest popularyzacja gier planszowych, karcianych i innych gier towarzyskich traktowanych jako rozrywka, która jednocześnie pozwala rozwijać
osobowość gracza w zakresie rozwoju zdolności podejmowania decyzji strategicznych, współdziałania w grupie, asertywności, ćwiczenia pamięci. Formy prowadzenia Stowarzyszenia polegać będą na inicjowaniu, koordynowaniu, organizowaniu i prowadzeniu spotkań towarzyskich i masowych o podłożu rywalizacji sportowej i turniejowej.  Paweł Abramczuk  i Jan Dziedzic 2003 rok - Warszawa
© Copyright by SPGT „Mariasz”, Warszawa, 2007

Aktualności


nowe centrum dalekowschodniej kultury15.12.2009

nowe centrum dalekowschodniej kultury
Nowe Dalekowschodnie Centrum Kulturalno - Sportowe SOTO
11 grudnia miłośnicy Japonii i dalekowschodnich sztuk walki spotkali się na warszawskiej Woli na otwarciu Dalekowschodniego Centrum Kulturalno - Sportowego SOTO.
W otwarciu nowego dojo wzięło udział ponad 80 gości - miłośników sztuk walk oraz kultury Dalekiego Wschodu. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Pani Michiko MAKINO - dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii oraz Pan Masaru ASANO - Attache Ambasady Japonii. Oprawę tego wydarzenia stanowiły pokazy sztuk walki i origami.
Otwarcie dojo to spełnienie marzeń Aleksandry i Tomasza Sowińskich, którzy już od ponad 20 lat zajmują się sztukami walki. Jednak nowe dojo to nie tylko treningi wschodnich sztuk walki, ale także miejsce spotkań z szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu. Organizowane tu będą wystawy, wernisaże, pokazy.
Na 300 metrach kwadratowych mat tatami w budynku przy ul. Karolkowej 28 (w pobliżu Ronda Daszyńskiego) odbywać się będą treningi wschodnich sztuk walki (aikido, judo, karate, ju-jutsu, ken-jutsu), a także warsztaty origami, kaligrafii, nauka języka japońskiego, joga. Głównie z myślą o dzieciach i młodzieży będą organizowane japońskie gry Go, Mahjong, Shogi (japońskie szachy), Sudoku, Xiangqi (chińskie szachy), które mają miłośników na całym świecie. Na miejscu można zobaczyć prawdziwe japońskie miecze, ceramikę oraz stroje.
Dalekowschodnie Centrum Kulturalno - Sportowe SOTO to miejsce dla miłośników Orientu.
Więcej informacji:
www.soto.waw.pl

21 - 22 listopada 2009 , 4.festiwal gier.26.10.2009

21 - 22 listopada 2009 , 4.festiwal gier.
Tegoroczny festiwal WO!!! 2009 odbedzie sie w gimnazjum nr 43 im. Wojska Polskiego na ul. Emilii Plater 31 w Warszawie.
Szczegóły festiwalu jak zwykle znajdziecie państwo na stronie www.warsawopen.pl.
Zapisy już trwają !!! a tegoroczne startowe to tylko 10 zł!
Zapraszamy do zabawy na 4. festiwalu gier WO!!! 2009.
Do zobaczenia.

Gra o Powstaniu Warszawskim26.10.2009

Gra o Powstaniu Warszawskim

„Mali Powstańcy” - nasza kolejna planszówka to nie tylko gra o Harcerskiej Poczcie Polowej, ale także lekcja historii w zupełnie nowej, pomysłowej formie. Partnerami, którzy wspierają nas w tym przedsięwzięciu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS* wynika, że blisko 90 proc. Polaków uważa Powstanie za bardzo istotną cześć naszej historii – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Wiadomości o Powstaniu najczęściej przyswajane są w szkole. Wśród młodzieży popularnym źródłem informacji są internet, filmy, książki, gazety, radio, telewizja. Blisko połowa warszawiaków (46 proc.) informacje o Powstaniu czerpie od jego bezpośrednich świadków, a także z naszego Muzeum (36 proc.) – podkreśla Jan Ołdakowski.

Gra o harcerzach przenoszących powstańcze meldunki może stanowić doskonałą okazję do rozmowy rodziców i dzieci na temat Powstania.

Pomysł na grę o Harcerskiej Poczcie Polowej narodził się po jednej z wizyt w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Filip Miłuński, autor gry – To tu spotkałem majora Edmunda Baranowskiego, ps. „Jur”, uczestnika Powstania, który oprowadził nas po Muzeum. Normalnie, bez zbyt wielkich słów, ale z dokładnością i dbałością o szczegóły. Pokazywał eksponaty, wyjaśniał, opisywał. To spotkanie zaowocowało pomysłem stworzenia gry planszowej „Mali Powstańcy”.

W ten sposób powstała gra, w którą można zagrać z najbliższymi – przyjaciółmi, dziadkami, rodzicami. Całe rodziny z przyjemnością usiądą wspólnie i spędzą miłe chwile grając i rozmawiając o naszej historii.

Gra planszowa „Mali Powstańcy” jest  grą rodzinną. Nie ma w niej przemocy. Gracze rywalizują o to, który z nich przeniesie najwięcej meldunków na planszy przedstawiającej lewobrzeżną Warszawę. Podczas gry gracze muszą również współpracować ze sobą! Istnieje bowiem możliwość, że brak współpracy zakończy się porażką wszystkich graczy.

Gra dostępna jest w sieciach SMYK i EMPIK, w internecie: Merlin.pl, Empik.pl oraz w sklepach z zabawkami.

Więcej informacji o grze znajdziesz na www.krainaplanszowek.pl

W imieniu
Muzeum Powstania Warszawskiego,
Związku Harcerstwa Polskiego
oraz Wydawnictwa Egmont