broj 6, studeni 2004.

NOVOSTI IZ VOJNE TEHNIKE

Zadnja promjena: 5.2.2010.
Welcome to Adobe GoLive 6
RAZGOVOR - brigadir Željko Cepanec, Načelnik Službe za obrambenu politiku i planiranje
Vijesti
ČETVRTI KONTINGENT OSRH U MISIJI ISAF VI
DNEVNIK VOJNOG PROMATRAČA - MINUSTAH
DNEVNIK VOJNOG PROMATRAČA - MINURSO
Prava i obveze iz Kolektivnog ugovora
Predstavljen inženjerijski vod za razminiravanje
Tjelovježbom do kvalitetnije vojske
Novosti iz vojne tehnike
Centauro s topom od 120 mm
Oprema prednjeg promatrača u topništvu
Mornarički PZO raketni sustav Sea Dart (GWS 30)
Varaždinski generalat
PODLISTAK - MORE I POMORSKE BITKE
MILITARIA
WEB INFO







Linkovi
Allgemeine schweizerische militärzeitschrift (Švicarska)
Armáda (Slovačka)
Magazyn wojsk lotniczych i obrony powietrznej (Poljska)
Hungarian defence mirror (Mađarska)
Österreichischen Militärischen Zeitschrift (Austrija)
Forsvarets forum (Norveška)
Revija Slovenska vojska (Slovenija)

Jane's defence

Leopard 2 s pojačanom protuminskom zaštitom


Foto Rheinmetall
Njemačka je vojska primila prve od 15 naručenih tenkova Leopard 2 A6 koji su modificirani kako bi bili zaštićeni od djelovanja mina. Označeni su kao Leopard 2 A6M. Komplete za modifikaciju osigurala je tvrtka Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Modifikacija je provedena kao bi se maksimalno zaštitili vojnici koji služe u međunarodnim misijama u kriznim područjima. Vojska je iskazala potrebu za ukupno 70 tenkova moderniziranih na A6M standard.
Protuminski je paket naručila i Švedska, a posao će obaviti remontni pogoni švedske vojske. Švedski modificirani Leopardi 2 dobit će oznaku Strv 122M. Paket je zajednički definirala međunarodna radna skupina s predstavnicima Njemačke, Nizozemske, Norveške, Švedske i Švicarske a pod vodstvom njemačkog Saveznog ureda za obrambenu tehnologiju i nabavu (BWB).
Paket dodaje još dvije tone na masu tenka. Modifikacije na kupoli uključuju novu košaru te nova sjedala za topnika i punjača. Na podvozju je postavljana nova podnica na postojeću, pojačane su torzijske šipke te novo sjedalo vozača koje više nije pričvršćeno za pod. Rezultat je porast zaštite od nove generacije PO mina kao što je TMRP-6.
KMW je razvila i dodatni oklop za stražnji do kupole te nove zavjese gusjenica što bi trebalo povećati zaštitu od kumulativnih projektila. Leopard 2A6M se tako pridružuje borbenom vozilu pješaštva Marder 1A5 koje je također modernizirano u inačicu za povećanu zaštitu od PO mina. Posljednji od 74 Mardera koji se modernizairaju na standard A5 vojska će dobiti do ljeta 2005.
Manji broj Leoparda 2 A6M i Mardera 1A5 bit će rabljen za vježbanje dok će ostatak biti u pričuvi te izdavan postrojbama koje će odlaziti u mirovne misije..
I. SKENDEROVIĆ
U Španjolskoj se grade podmornice za Tajvan


Po svemu sudeći svladane su sve teškoće oko nabave osam diesel-električnih podmornica koje je Tajvanskoj ratnoj mornarici obećao američki predsjednik George Bush. Prema izvješću američke ratne mornarice španjolska brodograđevna tvrtka IZAR ugovorit će gradnju osam podmornica tipa S80 (rabi ih španjolska ratna mornarica), no s ugrađenom anaerobnom propulzijom, a vrijednost ugovora iznosit će 4,1 milijardu dolara. Opremanje podmornica obavit će se u Sjedinjem Američkim Državama, a ukupna financijska sredstava koje je namijenila tajvanska vlada za nabavu osam podmornica iznose 12,3 milijarde dolara. Do ugovaranja će doći nakon što njemačka vlada nije dopustila njemačkoj tvrtki Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW) ugovaranje gradnje podmornica. Predviđeno je da svaka podmornica bude naoružana s 18 torpeda Raytheon Mk 48 i s devet protubrodskih projektila SUB Harpoon.
M. BRLIĆ
Novi izvidnički podvesnik za Gripene
Tijekom listopada ove godine započela su prva letna testiranja (koja bi trebala trajati godinu dana) novog taktičkog izvidničkog podvjesnika kojeg je naručilo švedsko ratno zrakoplovstvo, radi opremanja svojih višenamjenskih borbenih aviona JAS 39C/D Gripen. Novi iznidnički podvjednik proizvodi tvrtka SaaBTech (nekadašnji SaabAvionics), te ima oznaku SPK-39. U inicijalnoj narudžbi švedsko ratno zrakoplovstvo naručilo je devet izvidničkih podvjesnika, a pretpostavlja se kako se cijena te narudžbe kreće oko 79 milijuna američkih dolara.
Prva dva podvjesnika opremljena su klasičnim kamerama (SKA-24, kakve se rabe na SF 37 foto-izvidničkoj inačici Viggena), dok bi ostali podvjesnici trebali biti opremljeni znatno suvremenijim elektrooptičkim senzorima i kamerama. Također, u nove podvjesnike bit će ugrađen u suvremeni taktički datalink sustav. Izvidnički podvjesnici postavljat će se na središnju podtrupnu točku na Gripenu. SPK-39 je temeljen na podvjesniku MRP-II (Modular Reconnaissance Pod) kojeg proizvodi danska tvrtka Terma.
Novim podvjesnicima Švedska želi primarno opremiti svoje avione koji bi trebali biti operativno angažirani u sklopu SWAFRAP (Swedish Air Force?s Rapid International Reaction Force) snaga za brzo djelovanje (koje bi trebale biti operativne od 2006.), odnosno koji bi bili angažirani i u sklopu raznih mađunarodnih mirovnih operacija.
D. OSLOVČAN
Prvi let češkog Gripena


U švedskom Linkopingu, pred brojnim visokim uzvanicima iz Češke i Švedske, dana 18. listopada na svoj prvi probni let poletio je prvi produkcijski promjerak Gripena, proizvedenog za potrebe češkog ratnog zrakoplovstva. Probni let je obavio testni pilot tvrtke Saab, a avion je obojan prema zahtjevu naručitelja, odnosno trup aviona i češke nacionalne i taktičke oznake obojane u ?low visibility grey? shemu. Češka je u lipnju ove godine sklopila desetogodišnji ugovor o najmu 14 višenamjenskih borbenih aviona JAS 39 Gripen (od toga je dvanaest jednosjednih inačica JAS 39C, a dva aviona su dvosjedne inačice JAS 39D), čija isporuka bi se trebala obaviti između travnja i kolovoza iduće godine. Češki piloti i zrakoplovni tehničari tijekom ljeta su već započeli sa stručnim osposobljavanjem za ovaj tip aviona. Tako je 40 tehničara upućeno na školovanje u Halmstad na Swedish Armed Forces Aeronautical Services School, dok se piloti školuju u Staenasu na Swedish Air Forces Wing F7.
Iako je Mađarska prije sklopila ugovor o nabavi Gripena, Češka će biti prva članica NATO saveza koja će u operativnu uporavu uvesti taj suvremeni višenamjenski avion. Uz to Češka s ponosom može istaknuti i činjenicu kako njeni Gripeni spadaju u zadnju Batch 3 generaciju Gripena, koja je u potpunosti interoperabilna prema NATO zahtjevima.
D. OSLOVČAN
Trident - nož vrhunskih osobina


Foto SOG
Američka tvrtka specijalizirana za izradu noževa u svojem proizvodnom programu ima i nož Trident, koji karakteriziraju vrhunske osobine i vrlo visoka cijena.
U nastajanju Tridenta stručnjaci SOG-a oslonili su se na provjereni tip Bowie sječiva koji su dopunili izradom noža od izvrsnog čelika te primjenu posebne vrlo otporne drške.
Sječivo je izrađeno od nehrđajućeg čelika AUS 8 tvrdoće 57-58 Rockwella dok je za dršku uporabljena Micarta. Micarta je komercijalno ime materijala koji se sastoji od slojeva tkanine ili papira spojenih fenolnom smolom. Od nje se rade vrlo kvalitetne drške, proizvod je tvrtke Westinghouse. Može se uroniti u vodu bez bojazni jer je otporna na vlagu te ne mijenja svojstva kod doticaja s tekućinom.
Cijeli nož je dugačak 26 cm, sječivo je dugačko 15,8 cm a široko 7 mm. Težak je 341 gram, isporučuje se s kožnim tokom i brusom za oštrenje. Riječ je o nožu koji je iskoristiv za niz poslova, može poslužiti kao manja mačeta ili priručni čekić, njime se može otvoriti konzerva ako pri ruci nemamo klasični otvarač, u nuždi može poslužiti i kao primitivna žlica ili kao lopatica za kopanje, a u rukama uvježbane i odlučne osobe postaje opasno oružje.
Najveći nedostatak tog noža je njegova dostupnost. Naime, kataloška cijena prema SOG-u iznosi 275 USD. Pritom treba znati kako se kvalitetni nož može dobiti za 50 do 100 USD. Očito je kao je beskompromisan pristup donio ne samo vrhunsku kvalitetu već i veliku cijenu. To će ovaj nož udaljiti od većine praktičnih korisnika jer je jednostavno preskup za svakodnevnu uporabu. To mu također i sužava tržište na kolekcionare koji kupuju kako bi noževe držali na policama i zidovima te na uski krug poznavatelja i ljubitelja vrhunskih noževa koji ne pitaju za cijenu.
I. SKENDEROVIĆ
Novo tenkovsko streljivo


Foto Giat Industries
Francuska tvrtka Giat Industries razvila je za potrebe francuske vojske dva topnička projektila kalibra 120 mm (za opremanje tenkova Leclerc). Jedan je eksplozivni, optimiziran za djelovanje protiv pješaštva, a drugi je dugog dometa, za neizravno djelovanje. Tenkovi Leclerc francuske vojske zasad nose dva tipa streljiva, protutenkovsko potkalibarno i višenamjensko kumulativno koje se rabi protiv raznih ciljeva kao što su lakooklopljena vozila, zgrade i pješaštvo.
Protupješački projektil ima oznaku 120 HE F1, bit će proizvedeno 10 000 komada za potrebe francuske vojske, a Giat ga radi u suradnji s norveškom tvrtkom Nammo. Čahura je, kao i kod ostalog Giatovog tenkovskog streljiva kalibra 120 mm, djelomično sagoriva i nakon opaljenja ostaje samo njezino dno. Upaljač ima dva moda rada, trenutačni i s odgodom, a razvija se novi vremenski upaljač za optimalno djelovanje protiv raspršenog pješaštva.
Granata ima masu od 22,5 kg, dok je masa samog projektila 16,1 kg od toga eksploziv 3,2 kg i fragmenti 9,2 kg. Maksimalni domet iznosi 5000 m, brzina na ustima cijevi je 1000 m/s kod topa L44 i 1050 m/s kod topa L52.
Projektil dugog dometa nazvan je Polynege, riječ je o vođenom projektilu koji se može ispaliti iz svih glatkocijevnih topova kalibra 120 mm (tenkovi Leclerc, Leopard 2, M1A1/M1A2, Ariete ...). Domet Polynegea je 8 km, brzina 700 m/s. Nakon ispaljenja rasklapa se šest krilaca na strežnjem dijelu projektila i četiri na prednjem dijelu koja usmjeravaju projektil tijekom leta i napada. U početnoj fazi leta projektil se oslanja na inercijalni navigacijski sustav i leti prema mjestu koje mu je uprogramirano prije opaljenja. U završnoj se fazi aktivira kombinirano IC/poluaktivno lasersko tražilo koje izvodi završni zahvat cilja. Ima dva moda napada, izravni napad ili napad odozgora na slabije oklopljenu površinu cilja..
I. SKENDEROVIĆ
Odlazak AIM-54 Phoenixa u mirovinu


Nakon tridesetgodišnje uspješne uporabe US Navy povlači iz operativne uporabe svoj prvi projektil zrak-zrak velikog dometa AIM-54 Phoenix. Phoenix je jedan od tehnološki najnaprednijih taktičkih projektila, odnosno prvi operativni projektil zrak-zrak s poluaktivnim radarskim navođenjem koji istodobno može napasti više ciljeva.
Srce oružnog sustava na borbenom avionu F-14, koji je bio njegova temeljna platforma i koji uskoro također odlazi u zasluženu mirovinu nakon dugogodišnje plodonosne službe, je Hughesov sustav AWG-9, pomoću kojeg se moglo obavljati zahvat 24 različita cilja odnosno mogao se izvršiti istodobni napad na 6 ciljeva. Sa svojim dometom (s više od 160 km) koji nije imao niti jedan drugi tadašnji projektil Phoenix je dugi niz godina bio glavno ?stand-off? zrakoplovno oružje US Navy-a, od kojeg su itekako strepili posebice sovjetski piloti. Razvoj Phoenixa započeo je 1960., a tijekom 1965. izvedena su prva letna testiranja. Prva opremanja američkih Tomcata započela su tijekom 1973. godine, a tijekom 1981. u operativnu uporabu je ušla C inačica projektila koja je bila ujedno i zadnja.
D. OSLOVČAN
Prve paljbene probe NLOS platforme


Potkraj prošle godine obavljene su prve paljbene probe demonstratora koncepta tehnologija koji se razvija u sklopu programa NLOS-C (Non-Line-Off-Sight Cannon), odnosno topničkog sustava za neizravno gađanje. Probe se izvode na topničkom poligonu Yuma u američkoj saveznoj državi Arizoni.
Demonstrator je razvila tvrtka United Defence, a kao oružje je uporabljena laka vučna haubica XM777 kalibra 155 mm, proizvod RO Defence koji je dio tvrtke BAE Systems.
Očekuje se kako će NLOS-C ući u operativnu uporabu tijekom 2008.
I. SKENDEROVIĆ
Finska gradi nove brodove za protuminsku borbu
Finska ratna mornarica je objavila natječaj za gradnju tri broda za protuminsku borbu koji bi trebali ući u službu nakon 2009. Nabava novih protuminskih brodova predstavlja dio šireg plana modernizacije finske flote brodova za protuminsku borbu koji se odnosi i na minopolagače klase Hämeenmaa, pa tako unatoč izvješćima o neidentificiranim podmornicama blizu otočja Aland sredinom travnja ove godine finska ratna mornarica se nije odlučila na novi razvoj ili modernizaciju svojih podmorničkih snaga.
Novi brodovi imat će protuminski sustav prikladan za složeno podvodno okruženje u Baltičkom moru, a kao opciju će imati daljinski sustav za čišćenje mina (akustički ili magnetni). Finska ratna mornarica također očekuje sudjelovanje u međunarodnim zadaćama unutar voda Europske zajednice. Nikakva odluka nije još donesena o veličini novih brodova ili tipu konstrukcijskog materijala, a razmatrat će se potpuno novi ili postojeći projekti brodova za protuminsku borbu. Natječaj će biti otvoren do kraja studenog, a ponude će se razmatrati tijekom 2005. godine, dok je potpisivanje ugovora predviđeno u 2006. Sva tri broda bi trebala ući u službu do kraja 2012 godine.
M. BRLIĆ
AMASE sustav za nizozemske Apache


Nizozemsko ratno zrakoplovstvo (RNLAF) opremilo je svoje borbene helikoptere AH-64D, koji su operativno angažirani u Afganistanu u sklopu misije ISAF-a, novom modularnom elektronskom opremom za preživljavanje na bojištu AMASE (Apache Modular Aircraft Survivability Equipment). Taj novi paket opreme ušao je u operativnu uporabu tijekom lipnja ove godine, svega četiri mjeseca nakon što je sklopljen ugovor za njegovu nabavu s proizvođačem odnosno s danskom tvrtkom Terma.
Novi sustav trebao bi omogućiti visoku razinu sigurnosti operativne uporabe u iznimno rizičnom okružju kakvo je upravo Afganistan. To se odnosi na letenje na visinama koje pružaju optimum zaštite kako od pješačkog naoružanja tako i od lakih prijenosnih protuzrakoplovnih sustava. AMASE sustav u sebi sadrži elektronski sustav AN/ALQ-213(V) koji proizvodi Terma, te Northrop Grummanov senzor AN/AAR-54 uz sustav za izbacivanje infracrvenih mamaca. S obzirom na to da je AMASE sustav po svojoj dimenzijama modularnog tipa, bio je vrlo podesan za instalaciju na točke koje se nalaze vrhovima krila. S obzirom na tu istureno točku instalacije sustava postigla se dobra pokrivenost zračnog prostora okolo helikoptera, odnosno zahvatu senza ne smeta helikopterska struktura. Također, instalacijom AMASE-a na vrhove krila nije umanjena niti nosivost ubojnog tereta na podvjesnim točkama.
D. OSLOVČAN

Copyright (c) Služba za odnose s javnošću i informiranje, Odjel Hrvatskih vojnih glasila, MORH.
Sva prava pridržana - All rights reserved
Pravne napomene