Bezárás

Keresés a hirdetések között









Keresés a hirdetések között

Ajánló

összes kinyitása | összes becsukása

Kiemelt hirdetések

Hotel Piroska


Várja Önt is a Büki Gyógyfürdő közelében fekvő Hotel Piroska! A családbarát hotel tökéletes választás minden korosztálynak akár egy gyógyulás... Hotel Piroska


2009 a Kulturális Turizmus Éve


Az élmény Önnek... Egy kisváros főterén fényképezni a kovácsoltvas kandellábereket vagy inkább mézeskalácsot pingálni a skanzenben? Egy borospincében ücsörögni vagy inkább elmélyülten hallgatni Haydn zenéjét egy kastélykoncerten? A Kulturális Turizmus Évében bármikor is indul útnak itthon, mindig talál valami érdekeset. ... 2009 a Kulturális Turizmus Éve


6 Puttonyos Borfalu


Megnyitotta kapuit Magyarország első Borfaluja, Tokaj-hegyaljai turisztikai kínálatok komplex ajánlataival. Az egész évben nyitva tartó 6 Puttonyos Borfalu fél tucat, gyönyörű épületében rengeteg szolgáltatás és látnivaló várja a kitűnő borok és a különleges élmények szerelmeseit.... ... 6 Puttonyos Borfalu




Főoldal Programok Amerigo Tot: Párhuzamos konstrukciók

Email Nyomtatás

Amerigo Tot: Párhuzamos konstrukciók

Amerigo Tot: Párhuzamos konstrukciók
Mikor:
2009 okt 09 - 2010 jan 03 
Hol:
Ludwig Múzeum - Budapest
Kategória:
Kiállítások
A magyar szobrászat félmúltja félig elfeledett nevekkel van tele: Somogyi József, Pátzay Pál, Kerényi Jenő, Borsos Miklós művei ma is köztereinken találhatók, a könyvtárakban ott vannak a róluk szóló régi művek, de a kortárs művészek hivatkozásai között már alig-alig szerepelnek. A művészettörténet sem tud igazán mit kezdeni velük, életművük - legtöbbször a hivatalos művészet bélyegzőjével ellátva - a mai kontextus hiányában, valahol félretéve hever. Pedig nélkülük, az egykori szobrászi gondolatok értelmezése nélkül nemcsak művészettörténetünk és általában a múltunk érthető nehezebben, de mai térformálásunk és képi gondolkodásunk is.

Ha volt valaha Magyarországon igazi szobrász-sztár, akkor a hetvenes-nyolcvanas években Amerigo Tot az volt. Kalandos életúttal a háta mögött, a hatvanas évek végén először hazatérve, akkoriban ő - és Vasarely - testesítette meg a külföldre szakadt világhírű magyar művészt. Sokan megállapították már, hogy Tot csupán itthon volt világhírű, művészete pedig azóta lassan a feledés homályába merült. Ha végigtekintünk életművén, a római Termini pályaudvar nagyméretű frízén kívül nem maradt utána olyan mű, amely szerepelne az olasz képzőművészeti irodalomban, és mára a XX. századi olasz szobrászatot összefoglaló munkákból is kimaradt a neve.

Egykor ünnepelt szobrászatáról ma már itthon is keveset tudunk, rendkívül érdekes személyisége pedig a rendszerváltás után gyorsan kopott ki a köztudatból. A mostani kiállítás többek között szól a felejtés folyamatáról, felvillantja Tot legendáit, hazatérésének körülményeit, itthoni fogadtatását és műveinek utóéletét. A kiállítás egyik kulcskérdése: milyen szerepet játszott a politikai szándék az adott korszakban, elsősorban a hatvanas években, az akkori kortárs művészeti élet alakulásában? Milyen megfontolások játszottak szerepet az erős baloldallal rendelkező nyugat-európai országok - mindenekelőtt Franciaország és Olaszország - felé megnyilvánuló kulturális nyitásban? Milyen konkrét példákon érhető tetten ez a nyitás?

A tervezett tárlat három alapvető részből áll: bemutatja Amerigo Tot szobrászatát, megmutatja a történelmi kort, amelyben élt és alkotott, valamint megpróbálja mai kontextusba helyezni művészetét, illetve rajta keresztül a magyar szobrászat mára elfeledett korszakát. A kiállítás eredeti Tot-művekből, szobrokból és vázlatokból, róla szóló dokumentációs anyagokból, filmekből, kordokumentumokból és kortárs művészek erre a kiállításra készülő, Tot műveire közvetlenül reflektáló munkáiból áll össze. A kiállítás e három, egymástól elválaszthatatlan részében megpróbálja bemutatni a művész vonzó és sokoldalú személyiségét - ő alakította többek között Michael Corleone testőrét a Keresztapa 2-ben -, amelynek hátterét mindenekelőtt az ötvenes évek Rómája és a hetvenes évek Magyarországa adja.

A projekt egyik kulcsszava az utóbbi években a Kis Varsó által használt fogalom, az - instauráció -, a helyreállítás, visszahelyezés, amely itt egyszerre jelenti az eredeti kontextus megvilágítását és az újrapozícionálást. A tárlat új kontextus-olvasatot kínál egy elfelejtett kor elfelejtett művészének személyéhez és művészetéhez.

Közreműködő kortárs képzőművészek: Kis Varsó, Erhardt Miklós, Várnai Gyula, Csoszó Gabriella, Menesi Attila, Kerezsi Nemere - Dabi István.

Kurátor: Mélyi József

Programok, események, kiállítások és koncertek

«  2010 Február  »
KeSzCsSzVa