9. 4. 2010

Je možné během deseti minut změnit celou popkulturu?

Autor: Artur Kononov| 14. Listopad 2009 | Přečteno: 386x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

groening_2Matthew Abraham Groening se narodil 15. února 1954 v Portlandu ve státě Oregon. Celý svět ho zná pod přezdívkou duchovní papá animovaných seriálů Simpsonovi a Futurama jedněch z nejznámějších na světě. Dětství prožil celkem poklidné. Matka Margaret byla učitelkou, což je noční můra pro každé dítě a otec Homer pracoval ve filmové branži jako scénárista a výtvarník. Zajímavostí je, že si někdy psal poznámky ve formě komiksů, což vzbuzovalo pozornost, jak u spolužáků, tak u profesorů při zkoušení.


Porouchalo se mu auto i sen

Mattův umělecký potenciál se projevoval už na vysoké The Evergreen State Collage, kde studoval v letech 1972-1977 a byl v posledním roce studia redaktorem školních novin The Cooper Poin Journal. Po škole chtěl Matt uplatnit svůj talent v Los Angeles a jeho snem bylo stát se slavným spisovatelem. Naneštěstí pro něj se mu cestou tam porouchalo na dálnici auto a tak si našel práci u 88 letého režiséra „béčkových“ westernů. Vystřídal přitom i mnoho dalších povolání jako např. umývaní nádobí, práce ošetřovatele atd.
V době kdy žil v Los Angeles neměl moc možností se spojit s přáteli. A tak je Matt Groening informoval o svém životě prostřednictvím komiksových stripů, které pojmenoval Life is Hell (Život je peklo). Tento komiks ze života kopíroval a distribuoval v prodejně médií Licorice Pizza. V roce 1978 se na něj usmálo štěstí a získal svojí první oficiální zakázku v avantgardním časopise Wet magazíne. Vymyslel seriál s názvem Forbidden Words (Zakázaná slova), který se objevil v čísle pro záři a říjen. Později začal pracovat pro Los Angeles Reader, kde fungoval jako editor. Dokonce díky své oblíbenosti dostal nabídku vést vlastní sloupek o Sound Mix muzice. Chtěli po něm, aby psal drby ze života muzikantů, i když žádné neznal, tak to vzal po svém a psal o smyšlených kapelách a recenzoval neexistující desky. Samozřejmě se mu na to přišlo a sloupek mu odebrali i přes jeho omluvu.
V Los Angeles Reader poznal i svoji manželku a kolegyni Deborah Caplan. Ta se rozhodla publikovat Life is Hell v knižní podobě, která slavila veliký úspěch, a prvních dvou vydání se prodalo 22 tisíc. Veleúspěšného komiksu si roku 1985 všiml Hollywoodský scénárista a producent James L. Brooks, který v tom viděl veliké peníze. Nabídl Groeningovi spolupráci na animaci do zábavného programu stanice Fox The Tracey Ullman Show. Ovšem Groening se obával, že kdyby to nevyšlo, tak by ztratil veškerá práva a rozhodl se trhu nabídnout něco zcela nečekaného. Sedl si, vzal tužku a papír a během deseti minut načmáral kompletní rodinku ze Springfieldu: „Šlo to samo, zrodil se nápad a během deseti minut jsem ho přetáhl na papír“ vysvětluje Groening s úsměvem na tváři. Toho okamžiku stvořil cosi, co nemělo na obrazovce obdoby a tím změnil popkulturu století.

Žluťásci se stali jeho denním chlebem

simpsons-wall9Poprvé rodinka Simpsonů spatřila světlo světa 19. dubna 1987.  Tahle žlutá rodinka si získala nečekaně obrovský úspěch, který Groeninga zaskočil. Netrvalo dlouho a seriál dostal půlhodinovou stopáž a 17. Prosince 1989 nastartoval seriál, tak jak ho známe dodnes. Je ovšem jasné, že seriál prošel mnoha upgrady z hlediska kresby i humoru. Simpsonovi získali vytříbenější humor, přibylo mnoho narážek. Docela často se zde začaly objevovat celebrity, které se staly oblíbeným zpestřením pro diváky. Nejvýznamnějším datem pro žlutou rodinku ze Springfieldu je 27. Červenec 2007. Toho dne byl uveden do kin celovečerní snímek Simsonovi ve filmu a to odstartovalo celosvětový boom. Nyní zná žlutou rodinku celý svět. „Víte, vytvářet dialogy a vtípky není žádna brnkačka. Pokud nám vtip přijde po dvacátém přečtení vtipný a po dvacátemprvní ne, tak ho neuvedeme. Naše dialogy obsahují umírněné narážky na filmy, knihy a lidem se to prostě líbí. A pokud lidé vtip nepochopí, tak je tu pořád Homer, který se zlije pivem a spadne z gauče“ konstatuje Matt.
Když vymýšlel jména Simpsonových, nechal se Matt inspirovat lidmi z jeho života, zejména jeho povedenou rodinkou. Jeho rodiče Homer a Margaret (Marge). Jeho sourozenci Líza, Patty a Margaret (Maggie). Simpsonovi zasáhly i jeho soukromý život. S jeho bývalou manželkou Deborah Caplan mají syna Homera (*1991) a syna Abrahama (*1993). Wiggum, jméno pro policejního šerifa pochází ze jména Mattovy matky za svobodna. Další jeho inspirací v pojmenování postav v seriálu byly ulice v Mattově rodném městě Portland (Flanders, Powell – Homerův nevlastní bratr, TerwilligerLevák Bob, Lovejoy, Quimby). Bart je přesmyčka anglického slova „brat“, neboli spratek: „Nedělejte si milné iluze, inspiroval jsem se pouze ve jménech, nikoliv v rodinných vztazích. Naše rodina vychází skvěle!“ směje se Matt.

Polibte mi můj naleštěnej zadek

Bite_My_Shiny_Metal_Ass_by_Red_FlareZopakovat tento fenomén nebylo vůbec jednoduché. Po několika neúspěšných pokusech přichází Matt Groening ve spolupráci se scenáristou Davidem X. Cohenem se seriálem Futurama z prostředí sci-fi. Foxům se tento drzý až vulgární seriál ze světa Bendera, Frye, a doktora Zoidberga nezalíbil a dali mu pouze pozdní vysílací hodiny. Po čtyřech letech plných kritiky se rozhodli seriál stáhnout zcela z vysílání. Poděkujme všem stanici Cartoon Network, která se postarala o dobrou reklamu Futuramy vydáním DVD, které se staly vysoce sledovanými a vrátily Futuramu zpět do života diváků. Kdo by se chtěl vzdát věčně nalitého a sprostého Bendera, který přeje smrt všem lidem?
Štěstí v práci, neštěstí v lásce
Jeho pracovitost se ovšem odrážela v jeho soukromém životě. Neuspěl ve vztahu s již zmíněnou Deborah Caplan a rozvádí se po úctyhodných třinácti letech manželství. „Úplně se mi odcizil, pracoval stále na jeho projektu a nevěnoval se rodině tak, jak by měl, nemělo to smysl dál protahovat“ již s klidem na srdci říká Deborah. Ovšem Matt nevyniká samotářstvím a tak si našel Lauru Frances, expertku na randění a sexuální praktiky. Žili bok po boku šest let. Každý ovšem ví, že své srdce nechal ve Springfieldu.
A co naše rodinka ze Springfieldu? Kdy skončí? Někdo říká, že Simpsonovi už nemají ten dřívější „šik“. Zatím je konec díky bohu v nedohlednu, jednoho dne ale přestane seriál vydělávat a tak se to prostě zabalí. Zatím mají tvůrci velikou motivaci a nevypadá to na brzký konec. Každopádně mě potěší, když i nadále budu moct sledovat v pohodlí mého obýváku oblíbenou rodinku ze Springfieldu.
Zajímavosti

 • Mattew je členem rock ‘n‘ rollové skupiny Rock Bottom Remainders tvořené převážně spisovateli např. Dave Barry, Ridley Pearson, Scott Turow a další
 • Stejně jako postavy Ned Flanders, Bart, pan Burns a Vočko je levák
 • Jméno Groening může být odvozeno od města Groningen na severu Nizozemí
 • Homerovo ucho z profilu připomíná písmeno G a vlasy jsou ve tvaru M, což jsou iniciály MG.
 • Byl nominován na 25 cen Emmy, 10 získal (9 za Simpsonovy a 1 za Futuramu)
Sdílejte a užívejte:
 • Print this article!
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Google Bookmarks
 • Linkuj.cz!
 • MySpace
 • Twitter
 • Jaggni to!
 • Park.sk
 • Yahoo! Bookmarks
 • Netvibes
 • Turn this article into a PDF!

Související články:


1 komentující

1.
Danny komentuje,

Bezkonkurenční kreslené seriály:)

Thumb up 2 Thumb down 0

Napsáno 15. Listopad 2009 | 15:57

Přidej komentář

Woody Allen z Evropy zase doma
Autor: Artur Kononov
5. 04. 2010 I Komentuj
Ryan Reynolds v dalším komiksu
Autor: Jakub Gazur
4. 04. 2010 I Komentuj
Hledá se režisér pro upíry
Autor: Jakub Miller
31. 03. 2010 I Komentuj
Muži, co nenávidí ženy
Autor: Artur Kononov
29. 03. 2010 I 1 komentář
Spy Kids 4…D?
Autor: Filip Kovárník
25. 03. 2010 I Komentuj