Polityka
http://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Wiadomości >  Polityka >  Informacje

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum Wiadomości - Gazeta.pl

Komorowski: Niech opozycja określi termin wyborów

prot, PAP IAR
2010-04-12, ostatnia aktualizacja 2010-04-12 23:05

Bronisław Komorowski poinformował, że poprosi opozycyjne kluby parlamentarne, by ustaliły najdogodniejszy dla nich termin wyborów prezydenckich. Posłowie mają o tym rozmawiać w środę na Konwencie Seniorów. Być może wówczas poznamy datę przyspieszonego głosowania.

Bronisław Komorowski
Fot. Sławomir Kamiński / AG
Bronisław Komorowski
- Zamierzam zwrócić się z serdeczną prośbą, podkreślam - z serdeczną prośbą - do klubów opozycyjnych, które poniosły zresztą największą stratę, bo utraciły dwóch potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich, aby zechciały określić najdogodniejszy termin dla siebie - powiedział marszałek w Polsat News. Jak dodał chodzi o określenie "jaki termin może być najdogodniejszy dla dwóch klubów opozycyjnych, aby móc spełnić wymogi konstytucyjne, jeśli chodzi o termin tych wyborów i sposób ich przeprowadzenia".

- Jeżeli kluby tego nie zrobią, z różnych powodów jest to trudne, bo przecież jest to moment dramatycznych sytuacji w klubach, po tej katastrofie, po śmierci wielu liderów środowisk politycznych, to będę starał się wyznaczyć najpóźniejszy z możliwych terminów, ale w zgodzie z konstytucją" - zapowiedział Komorowski.

Pierwsze spotkanie od tragedii

Wieczorem w Sejmie obradował Konwent Seniorów. Posłowie spotkali się pierwszy raz od tragedii pod Smoleńskiem. Po zakończeniu spotkania nie chcieli wypowiadać się na temat jego przebiegu. Rzecznik marszałka Sejmu Jerzy Smoliński poinformował, że w środę odbyć ma się kolejne posiedzenie Konwentu poświęcone konsultacjom w sprawie terminu wyborów.

Głosowanie w czerwcu?

Zgodnie z konstytucją marszałek musi zarządzić wybory prezydenckie w ciągu dwóch tygodni od dnia opróżnienia urzędu prezydenta (czyli najpóźniej do 24 kwietnia), a głosowanie musi odbyć się w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

Komorowski powiedział, że "rzadko się zdarza sytuacja, w której opozycja może rozstrzygać o tak ważnych kwestiach". - Tu będzie moja nie tylko propozycja, ale gorąca prośba, aby (kluby opozycyjne) zechciały ułatwić rozwiązanie ogromnego dylematu stojącego przed Polską jako całością - powiedział marszałek.

Jak będzie wyglądać kampania?

Komorowski, który jest kandydatem PO w wyborach prezydenckich, przyznał też, że kompletnie nie wyobraża sobie kampanii wyborczej. - Nie jestem w stanie pomyśleć, jakby to mogło być i się boję. Boję się jednego nieopatrznego słowa, które może paść i zamiast zbiorowego wspólnotowego przeżycia dramatu śmierci ważnych osób w Polsce i katastrofy politycznej, mogłoby paść słowo, które mogłoby zamienić ten nastrój szczególny, w nastrój ostrej konkurencji i wzajemnych oskarżeń - mówił Komorowski.

Jak ustalić, by czuć się w porządku?

- Ale oprócz tego jest gdzieś ten problem ludzki, bo przecież i pan prezydent świętej pamięci, i mój kolega bliski, współpracownik w wielu sprawach, Jurek Szmajdziński, wicemarszałek, byli moimi konkurentami w zbliżających się wyborach prezydenckich. To jest strasznie trudne, jak to ustawić, żeby samemu czuć się do końca w porządku nie tylko wobec pamięci o nich, ale także i wobec opinii publicznej - powiedział Komorowski.

- Staram się ile mogę, ile potrafię podejmować decyzje, które by nikogo nie urażały, nikogo nie bolały, a jednocześnie gwarantowały jakieś funkcjonowanie tych obszarów życia państwa polskiego, w których konstytucja uznała, że musze wypełniać obowiązki - mówił marszałek Sejmu.

Służba Polsce do śmierci czasami

Komorowski powiedział też, że chciałby, aby wszyscy, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, zostali uhonorowani "albo awansami, albo odznaczeniami pośmiertnymi". - Tym wszystkim, czym Rzeczpospolita dysponuje, aby podkreślić wyjątkowość tego zdarzenia i wyjątkowość także tej służb Polsce do końca, aż do śmierci czasami - powiedział Bronisław Komorowski.

Najnowsze artykuły

Premier Norwegii wylądował w Madrycie zamiast w... Oslo
Premier Norwegii Jens Stoltenberg, powracający w piątek z wizyty w USA, wylądował w Madrycie zamiast w Oslo, ponieważ obszar powietrzny nad Skandynawią jest zamknięty z powodu chmury wulkanicznego pyłu znad Islandii.
16-04-2010 »
Zamknięto niemieckie lotniska, także we Frankfurcie nad Menem
Chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii nadal paraliżują komunikację lotniczą w Niemczech. Nie funkcjonuje 10 lotnisk, w tym największe we Frankfurcie nad Menem. Kłopoty z powrotem z USA może mieć kanclerz Angela Merkel.
16-04-2010 »
Tajlandia: Spektakularna ucieczka przywódcy demonstracji
Jeden z przywódców antyrządowych demonstracji, trwających w Tajlandii od miesiąca, uniknął dziś aresztowania uciekając z otoczonego przez policję hotelu po linie, podczas gdy jego zwolennicy przetrzymywali dwóch oficerów policji.
16-04-2010 »
Komisja: Tu-154M zahaczył o drzewo 1050 metrów przed pasem startowym
Samolot prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zahaczył o drzewo kilometr przed pasem startowym tamtejszego lotniska - ogłosiła w piątek Międzynarodowa Komisja Lotnicza (MAK), badająca przyczyny katastrofy. Według jej ustaleń cytowanych przez RIA-Nowosti, chwilę potem Tu-154 obrócił i runął na ziemię
16-04-2010 »
Kalisz: Rosjanie postanowili dać odczuć Polakom, że rozumieją tę tragedię i tę sprzed 70 lat
Katastrofa pod Smoleńskiem według Ryszarda Kalisza spowoduje przełom w stosunkach polsko-rosyjskich. - Mord w Katyniu i kłamstwo katyńskie w wyniku ofiary złożonej 10 kwietnia przez najlepszych synów i córy narodu polskiego, mam nadzieję że znikną - mówił Kalisz w TOK FM. Poseł SLD dobrze ocenia decyzje podejmowane przez Bronisława Komrowskiego ,ale apeluje - więcej empatii.
16-04-2010 »
Zamachowiec-samobójca wysadził się w szpitalu
Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w szpitalu w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. W zamachu zginęły co najmniej cztery osoby a kilka zostało rannych.
16-04-2010 »
Generał Gągor ma wrócić jeszcze dziś do Polski
Trumna z ciałem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała Franciszka Gągora ma zostać dziś przewieziona do Warszawy. Planuje się, że tym samym samolotem do Polski wrócą ciała pięciu innych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Z powodu chmury pyłu przylot samolotu przesunięto na wieczór.
16-04-2010 »
Nasze wiadomości