Warszawa

Warszawa
Plac Zamkowy ©UEFA

Region: Mazowsze
Ludność: 1 710 000
Powierzchnia: 517 km²
Wysokość: 100 m npm
Klimat: chłodne zimy i ciepłe lata z z największymi opadami deszczu w czerwcu i lipcu
Motto: Rozpędza burze

Znana jako „Miasto - Feniks”, jej burzliwą historię odzwierciedla mieszanka różnych stylów architektonicznych. Pod koniec drugiej wojny światowej została zniszczona w wyniku przypadkowych bombardowań, jak również wskutek ściśle realizowanego planu zrównania miasta z ziemią. Działania te pochłonęły łącznie prawie milion ofiar, jednak w żyłach warszawiaków płynie wciąż wola przetrwania. Mieszkańcy odbudowali miasto z gruzów, które dziś ponownie świetnie prosperuje i tętni życiem. To stolica Polski – także pod względem politycznym, edukacyjnym, kulturalnym, czy ekonomicznym.
Warszawa potrafi zaskakiwać. Mimo że położona 300 km od morza, ma w herbie syrenkę. Powód nie jest dokładnie znany, choć legenda głosi, że dawno temu dwie z córek Trytona wybrały się w podróż przez głębię mórz i oceanów. Jedna zdecydowała się pozostać na wybrzeżu Danii - w Kopenhadze. Druga natomiast zmierzała w górę Wisły, minęła Gdańsk, aż w końcu spoczęła na plaży przy wsi Warszowa. Rybacy przychodzili podziwiać jej urodę i głos, podobnie jak chciwy handlarz, który również usłyszał pieśni i w końcu porwał syrenkę.

HISTORIA
Najróżniejsze bitwy sprawiały, ze Warszawa była równana z ziemią i odradzała się przez większość swych dziejów. Nazwa miasta pochodzi od imienia legendarnego rybaka, który zwał się Wars. Było stolicą Mazowsza pomiędzy 1413 i 1525 rokiem, kiedy to zmarł ostatni książę, nie pozostawiając następcy. Następnie została włączona do Królestwa Polskiego i zaczęła szybko się rozwijać. Trzy lata później, po Unii Polski z Litwą w Warszawie zawiązał się parlament i w 1596 roku miasto stało się zarówno stolicą, jak i siedzibą królewskiego dworu. Później przyszedł upadek. Szwedzkie, transylwańskie i brandenburskie najazdy prowadziły do grabieży miasta, aż w końcu zostało przyłączone do Prus w 1795 roku. Jego rola zmniejszyła się – stało się tylko prowincjonalną stolicą.
Od 1815 roku Warszawa znalazła się pod rządami Rosji i tak też pozostało aż do I wojny światowej. Następnie przez 21 lat była stolicą niepodległej Polski i rozkwitła do rozmiarów 1,3 milionowego miasta, gdy 1 września 1939 roku wybuchła wojna. Warszawa skapitulowała dopiero po miesięcznych walkach. Gdy w 1945 sowieckie czołgi wkroczyły do miasta, napotkały straszliwą pustkę. Wcześniej w Warszawie wybuchły dwa powstania - najpierw w getcie, a później w całym mieście, czego wynik był tragiczny – podczas okupacji zginęło ponad 800 tysięcy osób. Po wyzwoleniu, Warszawa znów stała się stolicą Polski, większość z historycznych budynków zostało zrekonstruowanych.

GOSPODARKA
Podczas odbudowy Warszawy, po II wojnie światowej, komunistyczne władze zdecydowały, że miasto stanie się głównym ośrodkiem przemysłowym. Dlatego wzniesiono olbrzymie fabryki, które działały aż do momentu upadku systemu komunistycznego – wszystkie, oprócz jednego z zakładów stalowych, zbankrutowały po 1989 roku. Zaczął wówczas napływać zagraniczny kapitał, a Śródmieście (centrum miasta) stało się siedzibą krajowych instytucji i licznych, także międzynarodowych przedsiębiorstw. Nagromadzenie drapaczy chmur sprawia, że po Paryżu, Frankfurcie i Londynie, Warszawa jest czwartym najwyższym miastem w Europie.

WARTO ZOBACZYĆ
W 1980 roku Stare Miasto słusznie dołączyło do Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – ten kilometr kwadratowy jest siedzibą wielu zabytków. Jego główny punkt stanowi Zamek Królewski. Wysadzony w powietrze w trakcie drugie II wojny światowej, został skrupulatnie odbudowany. I tak jak w przeszłości jego drzwi otwierały się dla książąt, carów, a także polskiego prezydenta (miedzy 1918 i 1939 rokiem), tak teraz przepuszczają niekończący się potok turystów.
Podobnie jak Zamek Królewski, większość Starego Miasta została odbudowana w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Warto zaznaczyć, że spośród stylowych budynków tworzących oszałamiający Rynek Starego Miasta tylko dwa, pod numerem 34 i 36, przetrwały w niezmienionym stanie. W północnej części rynku mieści się Muzeum Historyczne m.st. Warszawy – jedno z 60 muzeów w mieście, wśród których znajdują się też m.in.: Muzeum Chopina, Łowiectwa i Jeździectwa, Motoryzacji, Karykatury, Plakatu, a także Powstania Warszawskiego. Niewiele przetrwało ze świadectwa żydowskiej Warszawy, choć przypominają o nim pomniki, upamiętniające bohaterów getta i ich lidera, Mordechaja Anielewicza. Zmierzając na południe znajdziemy urzekające spokojem Łazienki, w których sercu leży była królewska rezydencja – Pałac na Wodzie.
W Noc Świętojańską tysiące ludzi zbierają się nad brzegiem Wisły, by wziąć udział w festiwalu Wianków. Kiedyś było to święto związane z pogańskim rytuałem. W jego trakcie panny puszczały wianki na wodę, aby przewidzieć, kiedy wyjdą za mąż.

TRANSPORT
Jak dojechać
Warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina znajduje się 8 kilometrów na południe od centrum miasta. W stolicy znajduje się również kilka stacji kolejowych, ale większość turystów korzysta wyłącznie z głównego dworca - Warszawy Centralnej, mieszczącego się w samym sercu miasta. Warto w tym miejscu odnotować, że nie zawsze jest to ostatnia stacja dla podróżujących. Codziennie można korzystać z bezpośrednich połączeń z Wrocławiem (5 godzin), Gdańskiem (4,5 godziny), Poznaniem (3-4 godziny), Lwowem (14 godzin, albo szybciej z przesiadką) i Kijowem (15 godzin). Warszawa ma też dwa dworce autobusowe: Warszawa Stadion oferuje połączenia ze wschodem, podczas gdy Warszawa Zachodnia obsługuje pozostałe trasy, włącznie z Gdańskiem i Wrocławiem (obie to 5-7 godzin podróży).

Odległości do innych miast – gospodarzy UEFA EURO 2012™:
Poznań – 320 km
Wrocław – 345 km
Gdańsk – 345 km
Lwów – 380 km
Kijów – 765 km
Charków – 1 245 km
Donieck – 1 465 km

Jak się poruszać
Warszawska sieć komunikacji miejskiej składa się z autobusów, tramwajów i metra. Główne linie operują dziennie między 5.00, a 23.00. W nocy autobusy nocne łączą ul. Emilii Plater w centrum miasta z głównymi dzielnicami, a w piątki i soboty dodatkowo metro działa aż do 2.00. Bilety najlepiej kupić przed podróżą – w tym celu należy szukać oznaczeń “Sprzedaż Biletów ZTM”. Jednorazowy kosztuje 2,40 zł, a dostępne są też bilety 90-minutowe/dobowe/trzydniowe/tygodniowe (6/9,60/14,40/32 zł).

ZNANE OSOBY
Warszawa jest edukacyjną i kulturalną stolicą Polski, siedzibą ponad 30 teatrów i miejscem, gdzie swoje korzenie ma duża liczba wybitnych postaci. Oto część z nich:

● Maria Skłodowska-Curie, chemiczka i fizyczka (1867-1934) – pierwsza kobieta nagrodzona Nagrodą Nobla w 1903 roku w dziedzinie fizyki i w 1911 roku - chemii.

● Fryderyk Chopin, pianista i kompozytor (1810-1849) – wielki mistrz muzyki romantycznej; upamiętniony w pomniku z brązu w Parku Łazienkowskim, urna z jego sercem jest zamurowana w filarze w warszawskim Kościele św. Krzyża.

● Tamara de Lempicka, artystka (1898-1980) – malarka art deco, której prace znajdują się w kolekcji Madonny i Jacka Nicholsona.

● Mordechaj Anielewicz, przywódca powstania (1919-1943) – pseudonim „Aniołek”, dowodził Powstaniem w Żydowskim Getcie w 1943 roku.

● Krzysztof Kieślowski, reżyser filmowy (1941- 1996) – współtworzył i wyreżyserował m.in. trylogię „Trzy Kolory” oraz „Dekalog”, serię dziesięciu krótkich filmów rozgrywających się w warszawskim wieżowcu.

SPORT
Warszawa – Europejska Stolica Sportu 2008 – jest centrum polskiego sportu, od kiedy lekkoatleta, Janusz Kusociński zdobył pierwsze w historii Polski złoto olimpijskie w biegu na 10 tysięcy metrów w 1932 roku. W mieście wychowali się kolejni złoci medaliści w skoku w dal, skoku wzwyż, judo, żeglarstwie, rzucie młotem, wioślarstwie, pięcioboju, szermierce, czy boksie. Oprócz wydania tylu gwiazd, Warszawa może się pochwalić także wieloma znaczącymi imprezami, które w ciągu minionej dekady odbyły się w stolicy. Miasto było gospodarzem mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów w 2002 roku, mistrzostw Europy w boksie amatorskim kobiet w 2006 roku, mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym w 2007 roku i jedną z aren mistrzostw Europy mężczyzn w koszykówce w 2009 roku, wygranych przez Hiszpanię.

PIŁKA NOŻNA
Stolica Polski jest siedzibą klubu Legia Warszawa („Wojskowych”), który oczarował fanów, gdy Kazimierz Deyna poprowadził go do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych UEFA w 1970 roku. Lokalny rywal Legii to KSP Polonia Warszawa (związana za czasów komunistycznych z państwowymi kolejami), która wyszła z cienia w 2000 roku, zdobywając swoje drugie mistrzostwo Polski, a rok później także Puchar Polski. Trzeci klub, WKS Gwardia Warszawa, miał chwile wzlotów, ale obecnie nie odgrywa znaczącej roli.

Legia Warszawa
Przydomek:
„Wojskowi”
Data założenia: 1916 rok
Sukcesy: mistrzostwo Polski (8) 1955, 1956, 1969, 1970, 1994, 1995, 2002, 2006; Puchar Polski (13) 1955, 1956, 1964, 1966, 1973, 1980, 1981, 1989, 1990, 1994, 1995, 1997, 2008.
Rywale: Polonia Warszawa
Legendarny piłkarz: Kazimierz Deyna (1966-78)

Czy wiesz, że…?
Legia była pierwszym polskim klubem, który awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA – było to w sezonie 1995/96. I od razu doszła do ćwierćfinału. Nie był to jej pierwszy pamiętny występ w europejskich pucharach. Wcześniej legioniści zagrali zarówno w półfinale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych UEFA, jak i Pucharu Zdobywców Pucharów UEFA (1990/91).

STADION NARODOWY
Klub:
brak
Adres: ul. Zieleniecka 1, Warszawa
Pojemność na UEFA EURO 2012: 53 224
Bieżnia: brak
Połączenia: pociąg/tramwaj/autobus
Położony na brzegu Wisły, Stadion Narodowy znajduje się w miejscu Stadionu Dziesięciolecia. Przyszły obiekt polskiej drużyny narodowej. Jego fasada ma przypominać falującą flagę Polski.

  • ©UEFA 1998-2010. Wszystkie prawa zastrzeżone.
  • Nazwa UEFA i EURO 2012, logo i slogany UEFA EURO 2012 oraz trofeum UEFA EURO są chronione prawem do znaków towarowych i/lub prawem autorskim UEFA. Tych znaków towarowych nie można wykorzystywać w celach komercyjnych. Korzystanie z serwisu UEFA.com oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności.