Pojem jménem GTI
První GTI bylo vyrobeno bez svolení ředitele Ernsta Fialy pod označením Sportgolf. Automobilka byla ve špatné finanční situaci a myšlenka sportovního modelu se řediteli příliš nezamlouvala. Přesto byl na Frankfurtském autosalonu představen první Golf GTI a firma začala uvažovat o maloseriové výrobě původně ve pětisícové sérii. Motor 1,6 vznikl společně s automobilkou Audi a měl výkon 110 koní. Maximálka byla 182 km/h a zrychlení z 0-100 za 9 vteřin. Vozidlo vypadalo na první pohled nenápadně, pouze maska chladiče byla orámována červeným proužkem a v interieru vás lákala sportovní sedadla. Cena byla ale téměř dvojnásobná než u nejlevnějšího modelu - 13 850 Dm. V roce 1984 bylo představeno GTI na základě druhé generace. Bylo o 4HP z důvodu použití katalyzátoru. V roce 1986 se ale objevil šestnáctiventilový motor,který tento neduh odstranil. V roce 1991 přišla třetí generace GTI. Navenek téměř neidentifikovatelná. Pouze malé štítky okolo vozu dávaly najevo s kým máte tu čest. Pokud byla ale třetí generace nenápadná tak čtvrtá z roku 1996 si se sériovým provedením po exteriérové stránce nic nezadala. Pojem GTI ztrácel svůj původní smysl. Teprve u páté generace se opět setkáváme s modelem který všechny sériové Golfy nechá za sebou. Na první pohled nápadná maska chladiče s motivem včelí plástve a s červeným orámováním a sportovní kola vypadají rychle už když vůz stojí. Nakonec bylo vyrobeno více jak 1,5 mil. vozů GTI z původní pětitisícové série

Golf GTI W12
Tento koncept vznikl u příležitosti 30 narozenin typu GTI. Všechny díly jsou použity z jiných vozů z koncernu VW. Pomocný rám zadní nápravy a podlaha pochází z Audi R8. Náprava a brzdy jsou z Lamborghini Gallardo. Převodovka má původ ve voze Volkswagen Phaeton. Dvanáctiválec s 2 turbodmychadly je od automobilky Bentley, přední brzdy z vozu Audi RS4 a karoserie je upravená z klasického GTI. Motor má sílu 650 koní.

Studie:

Golf GTI W12 650
U příležitosti tuningového srazu u rakouského jezera Wörthersee představil Volkswagen studii GTI W12 650. Upravená karoserie je o 12 cm rozšířená a o 8 cm snížená. Motor 6,0 W12 biturbo, převzatý z Bentley Continental GT, je umístěný před zadní nápravou. Maximální výkon je 478 kW (650 koní), točivý moment 750 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 3,7 s, nejvyšší rychlost je přibližně 325 km/h.


Golf GTI Performance Study
O rok později Volkswagen na stejnou akci přivezl studii GTI Performance Study. Vůz má dvoubarevný lak (oranžová-černá s šachovnicovým přechodem), tuningový bodykit a vzhůru výklopné přední dveře. V upraveném interiéru je nainstalována výkonná audiosouprava, proto mají sedadla uspořádání 2+1.