ProtestFest 2010
[ÚVOD] [PROGRAM/AKCE!] [PRO MÉDIA/TISK] [ODKAZY] [NÁVŠTĚVNÍ KNIHA] [KONTAKT]

Novinky:

21.5. 2010 : Streetfest
Vzhledem k množícím se dotazům ohledně sobotního programu připomínáme, že Streetfest začíná ve 14:00 v parku pod Janáčkovým divadlem a v 18:00 pokračuje průvodem městem směrem k afterparty.
Rozpisy jednotlivých kapel a vystupujících budou po celý den k dispozici v parku i na afterparty. Vstup na Streetfest i na večerní afterparty je samozřejmě volný.

20.5. 2010 : Přesunutí diskuse
Zítřejší diskuse "Společnost strachu a mediální obraz přistěhovalců a menšin" je z parku pod Janáčkovým divadlem přesunuta do Clubwashe. Chceme tímto předejít nepříjemnostem v případě špatného počasí. Zároveň se posouvá začátek akce na 17 hodinu.

18.5. 2010 : Páteční diskuse pod širým nebem
Chtěli bychom připomenout, že páteční veřejná diskuse na téma Společnost strachu a mediální obraz přistěhovalců a menšin se bude konat i za nepříznivého počasí, a to v klubu Clubwash na Staré ul.
Počasí na sobotní streetFest je zabezpečeno ;-)

[více novinek]
ProtestFest 2o1o :: 10.-22.5., Brno

festival alternativní kultury a aktivismu

... tentokrát o společnosti strachu

ProtestFest 2010 - plakat Pocit zdánlivého bezpečí, který nám dává neustálý dohled, se stává vysokou daní za svobodu. Pocit strachu je naší vlastní legitimizací vzdávání se práv a svobod. Jsme kontrolováni v ulicích, sledováni v tramvajích, výtazích, kancelářích.Ochraňuje nás armáda, policie, stát, úřady a další instituce.
 Opravdu potřebujeme takovou ochranu? A máme se vůbec čeho bát?Strach totiž existuje jen tam, kde je nějaký vztah. Kdo však formuje tyto vztahy, kdo určil, čeho se budeme bát a kde budou hranice našich obav?
 Využívat lidského strachu je snadné. Ve světě, který utváří média, jsou denně pojmenováváni noví nepřátelé. Teroristé, přistěhovalci, menšiny, prasata, krávy, kuřata nebo jiní "parazité". Člověk nabývá dojem, že vyjít na ulici znamená vydat se napospas obrovskému nebezpečí. Kam však zmizela osobní zkušenost, není jen postupně nahrazována umělým vytvářením zvnějšku?
 Je těžké se smířit s tím, že člověk se stává pouhým nástrojem. Ale právě člověk-nástroj je ideálním prostředkem k uplatňování moci. A strach pak funguje jako jeden z prostředků k manipulaci, ospravedlňování moci a sociální kontroly.

 Sedmý ročník festivalu alternativní kultury Protestfest se věnuje právě problematice „společnosti strachu“. Chce vyjít mezi Vás, s Vámi do ulic a zjistit, zde je čeho se bát. Pojďme se společně postavit našemu strachu. Otevřít diskusi o věcech, o kterých jsme se báli vědět víc.

ProtestFest je…

 • festival, který propojuje aktivismus a alternativní kulturu;
 • prostor, který umožňuje diskusi o aktuálních společenských a environmentálních tématech;
 • místo, na jehož vytváření se může podílet každý, kdo je ochoten v diskusi nejen poslouchat sám sebe, ale také naslouchat druhým;
 • svobodné území, na kterém se dá diskutovat, hrát si, informovat, tvořit;
 • otevřené dveře pro různé formy, různé obsahy, různá témata, různá pojetí;
 • velká scéna pro všechny – alternativa je v tom, že se můžeme zapojit všichni;

  ProtestFest není…

 • komerční aktivita, která vydělává na tom, že vás něco zajímá;
 • místo pro agitky politických stran nebo reklamy komerčních firem;
 • prostor pro exhibici“všeználků“, kteří si myslí, že všemu rozumí nejlépe;
 • jeviště pro hvězdy, které můžete jenom zbožňovat;
 • bezduchou prezentací jednoho názoru nebo politické orientace;
 • prostor pro prosazování totalitních ideologií, které zabíjejí diskusi.

  ProtestFest je takový, jakým ho my všichni uděláme.