magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Google


História

Skupina Montana vznikla z pôvodného dua, ktoré tvorili Jozef Kováčik a Lucia Ružbarská. S prvým vystúpením sa datuje vznik kapely - 25. 6. 1998.

Postupným priberaním členov sa skupina rozrástla až do dnešných rozmerov. V začiatkoch sa pridal Marián Sokol a obohatil muziku hrou na basovú gitaru. Neskôr to bol aj Jozefov brat Martin Kováčik. Piesne hrané s jeho dvanásťstrunovou gitarou nabrali na ich mohutnosti. Montana neskôr dospela k záveru, že na okorenenie vystúpení by sa zišli husle a tak sa po krátkom čase pridal Róbert Grondžel, ktorý zvládal nie len husle, ale i hru na steelguitar a spev. Momentálne však už s kapelou neúčinkuje.

Skupina začínala hrávať v rôznych kaviarničkách a podnikoch. Prvou vážnejšou akciou bolo vystúpenie pre deti z detských a diagnostických ústavov prostredníctvom organizácie Fénix, s ktorou spolupracujú dodnes. Bol to vianočný koncert, kde vystúpil aj Majster "N", Kakaovníci, Erik Aresta, Roman Volák a iní.

Koncertovanie po pivárňach pokračovalo ďalej. Skupina naberala skúsenosti a po niekoľkých mesiaoch začali účinkovať na country báloch. Vtedy skrsla myšlienka obohatiť Montanu inštrumentálne a pribrali bubeníka Jána Slatinu. V tomto zložení hrávali až do leta 1999. Medzitým sa objavovali na akciách, ktoré boli úzko späté s mestom Košice, a tým sa dostali do povedomia tunajších obyvateľov. Išlo napríklad o otvorenie sezóny v Zoo Košice, prvú sezónnu jazdu destkej železnice Čermeľ - Alpinka, Dni mesta Košice, Rytierske slávnosti Divadelnej a šermiarskej spoločnosti Aramis, alebo rozlúčka s primátorom mesta Rudolfom Schusterom. 25. júna skupina usporiadala prvý vážnejší koncert na počesť prvých narodenín Montany.

Začiatkom roku 1999 Montana podala prihlášku na súťaž folkových, trampských, bluegrassových a country amatérskych kapiel. Z krajského kola, ktoré sa konalo v Spišskej Novej Vsi, postúpili do celoštátnej súťaže "Strunobrania", ktorá sa konala v Banskej Štiavnici. Tu okrem ceny divákov získali aj ocenenie "laureát strunobrania". To im umožnilo zúčastniť sa festivalu Sigord 1999, ktorý sa konal v septembri v Prešove.

Počas leta 1999 sa v kapele vyskytli malé zmeny. Huslistu Roba Grondžela vystriedal Dávid Vlček. Montana vytvorila v Košiciach novú tradíciu a začala počas letnej sezóny pravidelne vystupovať v letnej záhrade Občerstvenia pri súdkoch v údolí rieky Hornád pri mestkej časti Košice-obec Ťahanovce. Zároveň prijímali ponuky na vystúpenia v iných mestách východného Slovenska.

Ďalšia personálna zmena sa týkala basgitaristu. V jeseni musel nastúpiť do armády a na jeho miesto prišiel Jaroslav Takáč, ktorý bude po návrate Mariána v skupine účinkovať ako sólový gitarista. V zime sa Montana predstavila aj na Folkových vianociach v Bratislave na Námestí SNP.

Do konca roku 1999 mala Montana za sebou vyše 120 vystúpení. Vydali vlastný "pracovný" singel, ktorý slúži potrebám skupiny. V blízkej budúcnosti by radi vydali spevník vlastných skladieb a CD.

Na prelome rokov 1999 a 2000 začala Montana s nahrávaním vlastného nosiča. Tak, ako sa postupne nadobúdali finančné prostriedky na nahrávanie, tak pribúdali ďalšie a ďalšie skladby. Kapela tvrdí, že to bolo nakoniec prospešné, že sa CD nemohlo natočiť naraz. V štúdiu sa cítili čoraz viac pohodovejšie a trúfali si aj trocha viac experimentovať s hlasmi aj nástrojmi.

Každý jeden z členov skupiny Montana už niekde hral pred tým, než sa dali do kopy. Jožko Kováčik s bratom Martinom mali kapelu s podobným zameraním asi desať rokov, Lucia Ružbarská, alias Lujza sa pokúšala presadiť individuálne zo svojimi skladbami, bubeník Jano Slatina - Zverák hral v rockovej kapele s basgitaristom a gitaristom v jednej osobe - Radom Takáčom a huslista David Vlček chodil na vystúpenia s ľudovým telesom Jahodná. Ako dátum vzniku kapely Montana sa uvádza 25.6.1998, keď spolu prvý krát vystúpili na verejnosti Jožko s Lujzou. Bolo im okamžite jasné, že táto spolupráca by mala pokračovať, preto sa rozhodli investovať do skromnej aparatúry a vystupovať na verejnosti častejšie. Postupne priberali ďalšie nástroje, až sa po trištvrť roku ustálilo zloženie kapely na súčasnom stave. V lete 1999 došlo k menším personálnym zmenám a Montana začala naberať svoju charakteristickú tvár. Vďaka častým vystúpeniam si kapela dokázala "vymeniť" starú aparatúru za novú a postupné zohrávanie sa jednotlivých členov podporil aj veľmi kvalitný zvuk...

Zloženie skupiny

Ing. Jozef "Jožko" Kováčik
  - gitara, harmonika, flauta, spev

Lucia "Lujza" Ružbarská
  - gitara, spev

Ing. Marián "Soky" Sokol
  - basgitara, spev

Martin "Maťo" Kováčik
  - dvanásťstrunová gitara, spev

Ján "Zverák" Slatina
  - bicie, perkusie, spev

MVDr. Dávid "Daewo" Vlček
  - husle

Radovan "Karo" Takáč
  - basgitara, sólová gitara, spev

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: mef@box.sk tel. 0948 666 488

NAJ.sk