Címlap > Technológiák >

Biodízel

Címkék: biodízel, dízel, megújuló üzemanyag

A biodízelt megújuló energiából, elsősorban növényi olajokból állítják elő, Európában jellemzően repceolajból, az Egyesült Államokban pedig inkább napraforgó- és szójababolajat használnak alapanyagként. A biodízel előállításához használható tiszta növényi olaj, de erre a célra tökéletesen megfelel a tisztított, vendéglőkben vagy otthon megmaradt, korábban sütésre használt olaj is. Alkalmas továbbá állati zsiradék is biodízel előállítására.

 

Azért számít zöld üzemanyagnak, mert az alapanyagául szolgáló növények hozzávetőleg ugyanannyi szén-dioxidot kötnek meg növekedésük során, mint amennyi elégésükkor kijut a légkörbe. Emellett a biodízelnek megvan az az előnye, hogy helyben előállítható, képes csökkenteni az olajfüggőséget, ráadásul élénkíti a biodízel-termelő országok gazdaságát is.
A biodízel alkalmas a hagyományos gázolaj helyettesítésére. Bár a gyártók többsége óvatosan fogalmaz, és az 5-30% közötti biodízel keverékeket ajánlják annak érdekében, hogy a motorban semmiképpen se történhessen károsodás, néhány újabb típusú motor képes akár 100%-os biodízel üzemanyaggal is működni.
Mint a hagyományos gázolaj, a biodízel is csak a neki megfelelő, vagyis a dízel motorok működtetésére alkalmas: a mai szikragyújtásos hibridek és a benzines motorok nem képesek az elégetésére.

 

Mely autók működhetnek biodízellel?
Az utóbbi években jelentősen megnövekedett a biodízel iránti érdeklődés annak köszönhetően, hogy a dízel autók egyre inkább elterjedtek, a gázolaj ára viszont jelentősen megnőtt. Továbbá az is közrejátszott, hogy kiderült, 5%-nyi biodízelt minden probléma nélkül hozzá lehet keverni a gázolajhoz, a motor ugyanis minden átalakítás nélkül képes ilyen arányú keverékkel üzemelni. És valóban: megfelelő keverékarányok mellett a legtöbb dízelmotor, a biodízel nagyon jó kenésének köszönhetően, még egyenletesebben is működik. 

Mindemellett a tiszta, vagy csupán magas biodízel-tartalmú tüzelőanyagok használata kapcsán számos gyakorlati kérdés merül fel. Az észtert tartalmazó biodízel ugyanis szétmarja a gumiból készült alkatrészeket, ezért szükséges a motor egyes részeit, és egyes gumiból készült alkatrészeket kicserélni. Egy másik probléma, hogy a biodízel viszkózusabb, mint az ásványi dízel, ezért hideg időben gyakran eltömíti az üzemanyagcsöveket, szűrőket és befecskendezőket. Erre megoldást jelenthet a fűthető üzemanyagszűrő és/vagy motor – ma már néhány autó így készül. A hagyományos dízelmotorok esetén megfelelő megoldást jelenthet, hogy csak alacsony biodízel-tartalmú keveréket tankolunk a kocsiba – a legtöbb autógyártó garanciája is egyelőre B5-ös (vagyis 5%-os biodízel tartalmú) tüzelőanyagig terjed.

Ahhoz, hogy kideríthessük, az autónk tankolható-e magas biodízel-tartalmú üzemanyaggal, meg kell nézni a kézikönyvét, ha új autóról van szó, akkor a garancialevelét, esetleg meg kell kérdezni a kereskedőtől, vagy a töltőállomásokon informálódhatunk. Mindenképpen érdemes hivatalos és megbízható, lehetőleg írott forrást keresni, mielőtt a B100-as töltőpisztolyt kézbe vesszük, nehogy az autónk vagy a garancia bánja!

 

Milyen biodízellel működő autót vezetni?
Általánosan elmondható, hogy a tiszta biodízellel működő autókat nehezebb hideg időben beindítani. Ezen a különböző arányú keverékek és/vagy a fűthető üzemanyagcsövek vagy üzemanyagtankok használata változtathat. Összességében, kívülről nézve teljesen ugyanolyan biodízellel tankolt autót vezetni, mint a gázolajjal működőt, az egyetlen különbség a rántott hús szaga, ami egyes esetekben a kipufogóból árad.

 

Biodízel tankolása
Mivel a biodízel szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotú, ezért pontosan ugyanúgy tankolható (benzinkutakon), mint a gázolaj. Magyarországon erre egyelőre nincs lehetőség.

 

A biodízel előállítása
A kereskedelmi forgalomban lévő biodízelt elsősorban energianövények olajának átészterezésével állítják elő, de alapanyagául szolgálhatnak használt növényi olajok és állati zsiradékok is. Az utóbbiakat szűrik és előfeldolgozzák, hogy a víz és a különböző szennyezőanyagok eltávozzanak belőlük. Ezután alkoholt (legtöbb esetben metanolt) és katalizátort (reakciógyorsítót) adnak az anyaghoz. Ezáltal az olajmolekulák kisebb egységekre bomlanak, majd végül ezen anyagok különválasztása és a tisztítása következik. Az ipari biodízel előállításnak két nagyon értékes mellékterméke van, az egyik a glicerin (amit a gyógyszeripar és a kozmetikaipar vesz fel) a másik pedig az olaj kipréselése után megmaradó olajpogácsa, ami kiváló állati takarmány, ráadásul energetikai célú hasznosításra is alkalmas.
Az Európában iparilag előállított biodízel majdnem háromnegyed része repceolajból készül, a fennmaradó részt pedig napraforgóból, használt növényi olajból és állati zsiradékból állítják elő. Jelenleg közel 40 feldolgozóüzem működik az Európai Unióban, a legtöbbjük Németországban, Olaszországban, Ausztriában, Franciaországban és Svédországban található.

 

A biodízeles autók környezeti hatásai
A biodízel nagy előnye, hogy a felhasználása során megközelítőleg ugyanannyi szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit az előállításához szükséges növények az életük során a légkörből megkötnek. A valóságban azonban nem ennyire jó a helyzet, ugyanis a növénytermesztés különböző munkálataihoz (például trágyázás, betakarítás, feldolgozás) is tartozik károsanyag kibocsátás. A biodízel környezetbarát mivolta tehát erőteljesen függ attól, hogy milyen növényből állították elő, és hogy annak a termesztése mennyire tüzelőanyag-igényes.
Ha a mezőgazdasági munkálatok során kibocsátott szén-dioxid és dinitrogén-oxidok mennyiségét vizsgáljuk, akkor 60%-os kibocsátás-csökkenést tapasztalhatunk a gázolajhoz képest. Arányosítva ez annyit jelent, hogy ha B5-öt használunk, akkor 3%-kal csökkentjük a szén-dioxid kibocsátásunkat. Ha használt olajból készül az üzemanyag, akkor még jelentősebb csökkenéssel számolhatunk.

 

A biodízeles autó ára és fenntartási költségei
Az autóvásárlás költségei semmit sem változnak attól, hogy hagyományosról alacsony biodízel tartalmú üzemanyagra váltunk, ugyanis semmiféle motorátalakítás nem szükséges – ahogy kigurul a szalonból, már tankolható is B5-tel. Ugyanakkor, ha tiszta biodízelt szeretnénk az autóba tankolni, akkor számíthatunk némi pluszköltségre, ugyanis ki kell cserélni a gumiból készült alkatrészeket, ami az autó típusától függően néhány tízezer forintos költséget jelent. Azt is célszerű meggondolni, hogy ha 5%-nál magasabb biodízel tartalmú üzemanyag-keveréket tankolunk, az a garancia megszűnésével járhat.
A biztosítási díjak, a súlyadó és az autó értékcsökkenése várhatóan nem különbözik, ha alacsony biodízel tartalmú üzemanyaggal tankolunk.
Mivel nem gyártanak nagy mennyiséget belőle, a kereskedelmi forgalomba hozott biodízel előállítási költségei magasabbak, mint a gázolajé. Ennek megfelelően a kiskereskedelmi biodízel árak is magasabbak lehetnek, mint a hagyományos ásványi dízelé – a pontos ár annak függvénye, hogy tiszta, vagy kevert biodízelről van-e szó.
A fenntartási költségeknél azt is figyelembe kell venni, hogy a biodízel energiatartalma alacsonyabb, mint a hagyományos tüzelőanyagoké, így valamivel több kell belőle – a biodízel autók kb. 10%-kal több üzemanyagot használnak fel, mint a gázolajjal működők.
A szerviz-, javítási és fenntartási költségek a hagyományos autókéhoz hasonlóak (feltéve hogy a garancia érvényben marad), ha alacsony biodízel tartalmú keveréket vagy jó minőségű, tiszta biodízelt tankolunk az autónkba. Mindamellett a magas biodízel-tartalmú üzemanyagra történő átállást követően, erősen ajánlott egy szűrőcserét végrehajtani, ugyanis ki kell pucolni azokat a lerakódásokat az üzemanyag-rendszerből, amelyek a szűrő eldugulásához vezethetnek.
 

Oszd meg!
Szólj hozzá a cikkhez!

Összesen 0 hozzászólás